Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării



Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Repetent 2 ani consecutiv
dorutelu
Trimis: 5 Sep 2012, 09:23 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 150
Înscris: 2 Sep 09


Daca un elev a repetat 2 ani consecutiv mai are dreptul sa fie inscris si urmatorul an scolar ? sau cati ani trebuie sa aiba peste nivelul clasei ca sa nu poata fi inscris .... de exemplu un copil care trebuia sa fie clasa a VIII- a este in clasa a VI-A (a repetat 2 ani si acum tot in clasa a VI-a este).
Mesaj personal
Top
adria_m
Trimis: 5 Sep 2012, 09:43 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 19.597
Înscris: 17 Mar 10


4 ani din cate stiu eu...
Mesaj personal
Top
dorutelu
Trimis: 5 Sep 2012, 09:51 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 150
Înscris: 2 Sep 09


exista un articol in lege sau metodologie care spune clar asta ?
Mesaj personal
Top
adria_m
Trimis: 5 Sep 2012, 09:54 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 19.597
Înscris: 17 Mar 10


QUOTE (dorutelu @ 5 Sep 2012, 09:51 PM)
exista un articol in lege sau metodologie care spune clar asta ?

Cu siguranta exista. Poate il gaseste d-l Costi.
Mesaj personal
Top
dorutelu
  Trimis: 5 Sep 2012, 10:15 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 150
Înscris: 2 Sep 09


Mi-ar fi de mare ajutor !!!
Mesaj personal
Top
badea1990
Trimis: 5 Sep 2012, 11:37 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 4.653
Înscris: 26 Apr 12


3 ani sunt nu 4. Chiar am avut eu ceva de genu de invatat pentru definitivat.


--------------------
,,Banul e mare putere, el deschide toate usile si strica toate legile'' - Ioan Slavici
"Mințile luminate discută idei; mințile mediocre discută evenimente; mințile mici discută oamenii." Eleanor Roosevelt
"Viața fiind o călătorie scurtă, trebuie să încercăm să o facem la clasa întâi" Philippe Noirette
Mesaj personalYahoo
Top
prof12
Trimis: 6 Sep 2012, 06:31 AM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 20
Înscris: 20 May 08


Daca a ramas repetent 2 ani se poate inscrie la clasele cu frecventa redusa.Sunt cateva scoli cu asa ceva,cred ca si Liceul Decebal are clase cu F.R.
Mesaj personal
Top
dora^
Trimis: 6 Sep 2012, 06:53 AM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 20.300
Înscris: 1 Sep 04


ROFUIP - 2005

Art. 68 (3) În învățământul de stat, în anul de completare și, în ciclul superior al liceului, elevii se pot afla în situația de repetenție de cel mult două ori. Anul de studiu se poate repeta o singură dată.
Mesaj personal
Top
roset
Trimis: 6 Sep 2012, 07:43 AM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 14.279
Înscris: 24 Jan 09


Cred că asta-i!

Art. 16. — (1) Învățământul general obligatoriu este de
10 clase și cuprinde învățământul primar și cel gimnazial.
Învățământul liceal devine obligatoriu până cel mai târziu în
anul 2020.
(2) Obligația de a frecventa învățământul de 10 clase, la
forma cu frecvență, încetează la vârsta de 18 ani. wink.gif


--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Top
babszem
Trimis: 6 Sep 2012, 08:21 AM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 22
Înscris: 21 Aug 12


Învatamântul gimnazial
Art. 29. – (1) Învatamântul gimnazial este, de regula, învatamânt de dimineata.
(2) Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, în colaborare cu
autoritatile administratiei publice locale, prin inspectoratele scolare, poate organiza programe
educationale de tip „A doua sansa”, în vederea promovarii învatamântului gimnazial pentru
persoane care depasesc cu peste 4 ani vârsta corespunzatoare clasei si care, din diferite motive,
nu au absolvit învatamântul secundar, gimnazial.



Mesaj personal
Top
dorutelu
Trimis: 6 Sep 2012, 08:22 AM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 150
Înscris: 2 Sep 09


dupa articolul asta inseamna ca poate sa repete clasa a VI-a pana cand implineste 18 ani ? mi se pare mare diferenta de ani intre cei care sunt normal in clasa a VI-a si cel care ramane repetent de 4 ori

Acest mesaj a fost modificat de către dorutelu la data 6 Sep 2012, 08:24 AM
Mesaj personal
Top
adria_m
Trimis: 6 Sep 2012, 08:24 AM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 19.597
Înscris: 17 Mar 10


QUOTE (babszem @ 6 Sep 2012, 08:21 AM)
Învatamântul gimnazial
Art. 29. – (1) Învatamântul gimnazial este, de regula, învatamânt de dimineata.
(2) Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, în colaborare cu
autoritatile administratiei publice locale, prin inspectoratele scolare, poate organiza programe
educationale de tip „A doua sansa”, în vederea promovarii învatamântului gimnazial pentru
persoane care depasesc cu peste 4 ani vârsta corespunzatoare clasei si care, din diferite motive,
nu au absolvit învatamântul secundar, gimnazial.

cool20.gif De acest articol stiam si eu!
Mesaj personal
Top
dorutelu
Trimis: 6 Sep 2012, 08:25 AM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 150
Înscris: 2 Sep 09


Inteleg din acest articol ca daca ramane de 4 ori repetent nu mai are dreptul sa fie inscris ....
Mesaj personal
Top
adria_m
Trimis: 6 Sep 2012, 08:27 AM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 19.597
Înscris: 17 Mar 10


QUOTE (dorutelu @ 6 Sep 2012, 08:25 AM)
Inteleg din acest articol ca daca ramane de 4 ori repetent nu mai are dreptul sa fie inscris ....

...decat la FF sau la „A doua sansa”
Mesaj personal
Top
dorutelu
Trimis: 6 Sep 2012, 08:30 AM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 150
Înscris: 2 Sep 09


da am inteles ... deci in situatia asta cand elevul a ramas 2 ani repetent .... el are dreptul sa fie inscris inca 2 ani . Multumesc pentru raspunsuri
Mesaj personal
Top
babszem
Trimis: 6 Sep 2012, 08:36 AM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 22
Înscris: 21 Aug 12


Am si eu acest caz, numai ca in clasele primare si acolo nu gasesc nimic, care ar fi bun pentru mine. In clasa a doua o sa am elevi de 7, 8, respectiv 12 ani. Poate o sa reusesc, poate nu..... confused24.gif
Mesaj personal
Top
irimie1
Trimis: 6 Sep 2012, 10:08 AM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 986
Înscris: 5 Jul 11


QUOTE (dora^ @ 6 Sep 2012, 07:53 AM)
ROFUIP - 2005

Art. 68 (3) În învățământul de stat, în anul de completare și, în ciclul superior al liceului, elevii se pot afla în situația de repetenție de cel mult două ori. Anul de studiu se poate repeta o singură dată.

Cum interpretati acest articol?


--------------------
"Agresivitatea este întotdeauna o consecință a frustrării". (John Dollard)
Mesaj personal
Top
dora^
Trimis: 6 Sep 2012, 10:18 AM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 20.300
Înscris: 1 Sep 04


Elevii din anul de completare și cei din ciclul superior al liceului pot rămâne repetenți de 2 ori, dar nu pt. același an de studiu.
Mesaj personal
Top
dorutelu
Trimis: 6 Sep 2012, 11:28 AM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 150
Înscris: 2 Sep 09


aceasta se aplica si pentru elevii elevii din ciclul gimnazial, adica pot ramane de maxim 2 ori repetenti ?
Mesaj personal
Top
dora^
Trimis: 6 Sep 2012, 12:13 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 20.300
Înscris: 1 Sep 04


QUOTE (dorutelu @ 6 Sep 2012, 12:28 PM)
aceasta se aplica si pentru elevii elevii din ciclul gimnazial, adica pot ramane de maxim 2 ori repetenti ?

Nu știu. Pe bune. La cum e formulat articolul acela, să mor dacă înțeleg ceva. L-am interpretat doar pt. completare și liceu din pricina următorului articol, care se referă doar la acești elevi. În plus, fiind încă la învățământ obligatoriu, elevii de gimnaziu nu cred că se încadrează la acest articol.
Dar...
Mesaj personal
Top
babszem
Trimis: 6 Sep 2012, 12:19 PM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 22
Înscris: 21 Aug 12


QUOTE (dora^ @ 6 Sep 2012, 11:18 AM)
Elevii din anul de completare și cei din ciclul superior al liceului pot rămâne repetenți de 2 ori, dar nu pt. același an de studiu.

Trebuie respectata noua lege. Aceasta este din 2005.
Mesaj personal
Top
dora^
Trimis: 6 Sep 2012, 12:21 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 20.300
Înscris: 1 Sep 04


QUOTE (babszem @ 6 Sep 2012, 01:19 PM)
QUOTE (dora^ @ 6 Sep 2012, 11:18 AM)
Elevii din anul de completare și cei din ciclul superior al liceului pot rămâne repetenți de 2 ori, dar nu pt. același an de studiu.

Trebuie respectata noua lege. Aceasta este din 2005.

Cu mare drag, dar ai vreun ROFUIP după LEN 1/ 2011? confused24.gif
Mesaj personal
Top
babszem
Trimis: 6 Sep 2012, 02:44 PM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 22
Înscris: 21 Aug 12


QUOTE (dora^ @ 6 Sep 2012, 01:21 PM)
QUOTE (babszem @ 6 Sep 2012, 01:19 PM)
QUOTE (dora^ @ 6 Sep 2012, 11:18 AM)
Elevii din anul de completare și cei din ciclul superior al liceului pot rămâne repetenți de 2 ori, dar nu pt. același an de studiu.

Trebuie respectata noua lege. Aceasta este din 2005.

Cu mare drag, dar ai vreun ROFUIP după LEN 1/ 2011? confused24.gif

Se pare ca am gresit, asa ca trebuie citit cu atentie ROFUIP 2005.



Art. I
Regulamentul de organizare și funcționare a unităților de învățământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul ministrului educației și cercetării nr. 4.925/2005, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 874 din 29 septembrie 2005, cu modificările și completările ulterioare, se completează după cum urmează:
- La articolul 57, după alineatul (6) se introduc două noi alineate, alineatele (61) și (62), cu următorul cuprins:
"(61)Elevii care au obținut premii individuale la concursuri/olimpiade școlare naționale sau internaționale, recunoscute de către Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului, au posibilitatea de a-și echivala, la cerere, teza la disciplina la care au obținut premiul. Echivalarea se face cu nota maximă.
(62)Aprobarea echivalării tezei se face de către directorul unității de învățământ, în urma solicitării scrise și a prezentării dovezilor privind obținerea premiului individual la concursuri/ olimpiade școlare naționale sau internaționale."
Art. II
Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.
-****-

Ministrul educației, cercetării, tineretului și sportului, interimar,

Liviu Marian Pop
Publicat în Monitorul Oficial cu numărul 431 din data de 29 iunie 2012[I]
Mesaj personal
Top
babszem
Trimis: 6 Sep 2012, 02:55 PM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 22
Înscris: 21 Aug 12


DECI:

(3) În învățământul de stat, în anul de completare și, în ciclul superior al liceului, elevii se pot afla în situația de repetenție de cel mult două ori. Anul de studiu se poate repeta o singură dată.
(4) Elevii din anul de completare și din ciclul superior al liceului, care nu îndeplinesc condițiile de la aliniatul (3), își pot continua studiile numai la învățământul seral sau cu frecvență redusă, cu achitarea unei taxe, stabilite de consiliul de administrație al unității de învățământ, cu avizul inspectoratului școlar Județean.
Mesaj personal
Top
dorutelu
Trimis: 6 Sep 2012, 04:03 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 150
Înscris: 2 Sep 09


Din asta rezulta ca elevul poate sa fie repetent de 2 ori .........Asa este ?
Mesaj personal
Top
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

 

 
  © 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved