Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării



  Răspunde la acest subiectSubiect nou

> pretransfer
cosmincom
Trimis: 14 Mar 2013, 05:36 PM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 22
Înscris: 6 Feb 13


Peste tot unde m-am interesat sa ma pretransfer directorii mi-au spus ca au deja oameni. Sunt posturi cu viabilitate un an unde directorii mi-au spus ca doresc sa titularizeze in scoala suplinitorii, iar consiliul de administratie nu imi va da acordul pentru pretansfer. Prietena mea locuieste in alta localitate, e insarcinata si ne-am dori sa ne mutam impreuna ca o familie normala. Se pare ca nu e cu putinta. Daca actionez in justitie oare exista posibilitatea de a ma pretransfera?
Mesaj personal
Top
costi_52
Trimis: 14 Mar 2013, 06:00 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 22.573
Înscris: 24 Aug 09


Pentru titularizare, postul trebuie să fie viabil. Asta înseamnă cel puțin 4 ani.
CA nu se poate opune unui pretransfer. Comisia de mobilitate constituită la nivelul unității de învățământ verifică dosarele și ierarhizează candidații funcție de criteriile prevăzute în metodologie, iar CA validează propunerea comisiei.


--------------------
Mesaj personal
Top
scg7
Trimis: 18 Mar 2013, 06:35 PM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 8
Înscris: 2 Feb 13


Am înțeles de la dv. ca te poti titulariza si pe posturi cu viabilitate de un an...nu mai gasesc postarea. Ma puteti lamuri, va rog, cum este legal?

Acest mesaj a fost modificat de către scg7 la data 18 Mar 2013, 06:36 PM
Mesaj personal
Top
scg7
Trimis: 18 Mar 2013, 07:28 PM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 8
Înscris: 2 Feb 13


Ma refer la titularizarea prin transfer din 12 aprilie, se poate realiza pe un post cu viabilitate de 1 an. Eu stiu ca da, acum dv. spuneti ba da, ba nu....va rog sa ne lamuriti.
Mesaj personal
Top
costi_52
Trimis: 18 Mar 2013, 09:07 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 22.573
Înscris: 24 Aug 09


Dumneavoastră încurcați noțiunile. Titularizarea se poate obține doar prin participarea la concursul pentru ocuparea posturilor didactice. Cu noroc, din prima, în urma repartizărilor din 9 și 12 august. Cu și mai mult noroc, în urma repartizării din 14 august, dar, abia anul următor, prin aplicarea prevederilor art. 253. Pentru titularizare, postul trebuie să fie viabil (cel puțin 4 ani).
Dar, pe acest topic discutăm despre pretransfer. Or, de transferul la cerere (pretransfer) pot beneficia doar titularii. Deci, pe 12 aprilie nu se titularizează nimeni, ci se repartizează titularii care solicită mutarea dintr-o unitate/localitate în alta. Pentru ocuparea posturilor prin pretranfer, ca și în cazul ocupării posturilor în urma restrângerii de activitate, nu mai contează viabilitatea postului. Poate fi și sub 4 ani (1, 2 sau 3).


--------------------
Mesaj personal
Top
scg7
Trimis: 19 Mar 2013, 07:28 AM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 8
Înscris: 2 Feb 13


Mulțumesc mult. Exact in aceasta situatie sunt. Am 30 de ani vechime si sunt titulata tot de atunci, in oras. Doresc sa ocup un post mai aproape de casa cu viabilitate de un un, se poate deci, cu toate ca pe aplicatie scrie netitularizabil la toate posturile cu viabilitate 1 an, nu ma refer la rezervat, maternitate,etc...In aplicatia de pe edu. apar titularizabile, la ISJ deasenea mii s-a spus ca sunt titularizabile pe 1an, dar m-am derutat aici, in multimea raspunsurilor. Multumesc inca odata

Acest mesaj a fost modificat de către scg7 la data 19 Mar 2013, 07:30 AM
Mesaj personal
Top
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou

 

 
  © 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved