Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Detasare/ Pretransfer/ Transfer
Ioana38
Trimis: 18 Jun 2019, 12:21 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Bună ziua,
Sunt educatoare titulara din 2018. Am o nelămurire: pot să mă detașez sau sa particip la etapa de pretransfer sau transfer fără definitivat? Pe cine am întrebat mi-a spus că nu pot nici detașare/pretransfer/transfer daca nu am definitivat-ul.
Va mulțumesc
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 18 Jun 2019, 10:20 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ioana38 @ 18 Jun 2019, 01:21 PM)
Bună ziua,
Sunt educatoare titulara din 2018. Am o nelămurire: pot să mă detașez sau sa particip la etapa de pretransfer sau transfer fără definitivat? Pe cine am întrebat mi-a spus că nu pot nici detașare/pretransfer/transfer daca nu am definitivat-ul.
Va mulțumesc

asa e, nu puteti. puteati doar daca erati inscrisa la Def 2019 ca la 1 septembrie teoretic obtineati Def ul, daca nu, se anula decizia de pretransfer si ramaneati la postul initial.
Mesaj personal
Ioana38
Trimis: 19 Jun 2019, 08:56 AM

Utilizator
**

Bună ziua, Sunt înscrisă la Definitivat 2019. Am trecut inspecțiile la clasa și merg la examenul din 24 iulie. Dacă iau examenul cu nota 8 mă pot detașa in toamnă? Știți când este perioada de detașare și de ce acte am nevoie? Mulțumesc
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 19 Jun 2019, 09:15 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Ioana38 @ 19 Jun 2019, 09:56 AM)
Bună ziua, Sunt înscrisă la Definitivat 2019. Am trecut inspecțiile la clasa și merg la examenul din 24 iulie. Dacă iau examenul cu nota 8 mă pot detașa in toamnă? Știți când este perioada de detașare și de ce acte am nevoie? Mulțumesc

Cautati pe site isj si gasiti calendar si cerere cu documente necesare. Depuneti pt detasare la cerere in august sau daca aveti scoala care sa va vrea, va solicita in interesul invatamantului tot pe atunci.
Mesaj personal
maria_maria1970
Trimis: 12 Jul 2019, 10:30 AM

Utilizator activ

Buna ziua.Detasare in interesul invatamantului se poate realiza si partial ,adica doar pe o fractiune de norma ,eu am ore in 3 scoli....m-ar interesa sa plec doar din una.Multumesc foarte mult!
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 12 Jul 2019, 09:12 PM

Utilizator avansat

QUOTE (maria_maria1970 @ 12 Jul 2019, 11:30 AM)
Buna ziua.Detasare in interesul invatamantului se poate realiza si partial ,adica doar pe o fractiune de norma ,eu am ore in 3 scoli....m-ar interesa sa plec doar din una.Multumesc foarte mult!

da, se poate.
Mesaj personal
ionelaB90
Trimis: 23 Jul 2019, 02:32 PM

Utilizator
**

Hello! sunt profesor titular din 2015 si am participat la titularizare anul acesta, obtinand media 9.5. In judet nu exista posturi viabile pe 4 an. In sedinta din 1 august, daca iau norma in 2 scoli (12h+7h), ore vacante viabile pe 1 an in ambele scoli, miscare de mobilitate se considera transfer sau detasare? Ce statut am eu la 1 septembrie? Multumesc.
Mesaj personal
genu30
Trimis: 27 Aug 2019, 01:27 PM

Utilizator activ

Se mai pot depune dosare pentru detașare?
În calendar este o perioadă până pe 2 septembrie.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 27 Aug 2019, 01:34 PM

Mentor

QUOTE (genu30 @ 27 Aug 2019, 02:27 PM)
Se mai pot depune dosare pentru detașare?
În calendar este o perioadă până pe 2 septembrie.

Nu până pe 2 septembrie, ci începând cu 2 septembrie.

22) Repartizarea candidaților prevăzuți la art. 84 alin. (13) din Metodologie care solicită detașare:
a) depunerea și înregistrarea dosarelor candidaților care nu au depus dosare în etapele anterioare;
Termen: 2 septembrie 2019
b. afișarea punctajelor la inspectoratele școlare
Termen: 3 septembrie 2019
c) depunerea contestațiilor la punctaje la inspectoratele școlare
Perioada: 3 - 4 septembrie 2019
d) soluționarea contestațiilor, afișarea punctajelor finale, analizarea cererilor în comisiile paritare constituite la nivelul inspectoratelor școlare și transmiterea listelor cuprinzând candidații pentru care se solicită avizul Ministerului Educației Naționale în vederea detașării
Termen: 5 septembrie 2019

NOTĂ:
În perioada 2 - 9 septembrie 2019 se pot efectua și detașări în interesul învățământului, conform prevederilor art. 82 alin. (1) - (5) din Metodologie, pentru cadrele didactice titulare anterior concursului național de ocupare a posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate în învățământul preuniversitar, sesiunea 2019, precum și pentru cadrele didactice debutante din învățământul preuniversitar de stat și particular prevăzute la art. 21 alin. (4) și (6) din Metodologie, care au promovat examenul național pentru obținerea definitivării în învățământ, sesiunea 2019. Aceste detașări nu se consideră în afara Calendarului și nu se analizează în cadrul comisiilor paritare constituite la nivelul inspectoratelor școlare, iar pentru aceste detașări nu este necesar avizul Ministerului Educației Naționale.

--------------------
Mesaj personal
Eli13
Trimis: 31 Aug 2019, 01:58 PM

Utilizator
**

Dacă unui titular în 2 scoli i se da completare de norma într-o singura școală (alta disciplina) se considera detașare în interesul învățământului sau transfer și devine titular într-o singura școală?
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 31 Aug 2019, 03:57 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Eli13 @ 31 Aug 2019, 02:58 PM)
Dacă unui titular în 2 scoli i se da completare de norma într-o singura școală (alta disciplina) se considera detașare în interesul învățământului sau transfer și devine titular într-o singura școală?

Daca face miscarea in ianuarie in perioada pt Intregiri norma, devine titular si se vacanteaza orele de dincolo.
Altfel, in alta perioada, e asa la mica-intelegere, o reglare in scl din incadrari si e o completare pe perioada determinata, si orele de dincolo ies Rezervate. (La mine in jud. Sunt multe ore Rez. Si cu mentiunea “titular in 2 scl”. Iar o colega a vrut sa si depuna detasare la 1 din cele 2 scoli ale ei, pe orele care nu erau ale ei si i s a spus cum sa faci detasare in propria scoala, pe aceeasi materie, chit ca-s alte ore (Rez. Altcuiva)? Au reglat din incadrari, cum am spus mai sus).
Daca e vb de discipline diferite cred ca tre’ detasare pt 1 an sau intregire (in ianuarie si cu 1 inspectie pe disciplina aia, ca nu esti titular pe ea)
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 31 Aug 2019, 04:00 PM

Utilizator avansat

Ati amestecat 4 chestii separate:
completare/ intregire care se pot face usor in scl ta.
Si transfer, pretransfer, detasare - care presupuneau sa faca dosar si in perioada din calendar. Nu devii automat titular pe alta materie peste noapte, din reglaj de ore, Oricand.

Acest mesaj a fost modificat de către mihai.andrei la data 31 Aug 2019, 04:04 PM
Mesaj personal
Eli13
Trimis: 31 Aug 2019, 04:35 PM

Utilizator
**

Mulțumesc pentru răspuns. Am îndrăznit sa va trimit un mesaj privat pentru a explica situația.
Mesaj personal
Eli13
Trimis: 31 Aug 2019, 04:36 PM

Utilizator
**

QUOTE (mihai.andrei @ 31 Aug 2019, 05:00 PM)

Ati amestecat 4 chestii separate:
completare/ intregire care se pot face usor in scl ta.
Si transfer, pretransfer, detasare - care presupuneau sa faca dosar si in perioada din calendar. Nu devii automat titular pe alta materie peste noapte, din reglaj de ore, Oricand.

Mulțumesc pentru răspuns. Am îndrăznit sa va trimit un mesaj privat pentru a explica situația.
Mesaj personal
ionelaB90
Trimis: 2 Sep 2019, 09:57 PM

Utilizator
**

Dragi colegi, ajutati-ma cu un sfat. Sunt profesor titular din 2015 si anul acesta am sustinut titularizare pentru a ocupa post. Am ocupat in sedinta 1 aug 20 ore vacante viabile 1 an in 2 licee (13+7) si azi am aflat ca am de fapt 10,7+8 (cu ingaduinta colegilor si a directorului). Am mai multe nelamuriri:
1. Am inteles ca miscarea e considerata un pretransfer, dar ce va scrie exact pe deciziile care vor sosi?
2. Eu am renuntat la post viabil 4 ani, la 65km, pe care m-am titularizat, in speranta de a ocupa ceva mai aproape, mai bun si sigur, cat de cat. Cei de unde am norma de baza acum imi zic ca am "deranjat" titularii scolii, care pana acum luau la plata cu ora norma pe care sunt eu. Azi s-au facut calcule interminabile pentru incadrari. Nu sunt si eu de acum titularul scolii lor, chiar daca sunt venita prin examen?
3. Se tot vorbeste de restrangere, imi zic ca eu sunt cea avizata. Secretara imi declara ca a fost o greseala sa se scoata numarul de ore (13, care de fapt nu sunt 13, fiindca eu am 10.6, altul 18,4 etc), ca la anul nu vor mai fi si sa vad ce fac, ca ei n-au ce sa-mi dea. Daca se ajunge la restrangere, nu intra in restrangere cel cu cel mai mic punctaj, ci nu ultimul venit, cum mi s-a zis?
4. La liceul unde am 8 ore mai sunt 6 ore ocupate prin completare, nu stiu exact in ce conditii, dar persoana nu e titulara. Daca se reduce numarul meu de ore incepand cu 2020-2021 pot primi ore de aici prin acordul scolii sau e nevoie sa fie scoase in sedinta restrangere si ocupate asa?
Eu sunt dezamagita de tot si uneori imi pare ca munca mea e in zadar. Spre deosebire de alti titulari, m-am dus la post, m-am detasat cu punctaj si nu mi-a dat nimeni acordul cel potrivit. Cand speram ca m-am linisitit si eu, dau de altele. Multumesc.
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 2 Sep 2019, 11:15 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ionelaB90 @ 2 Sep 2019, 10:57 PM)
Dragi colegi, ajutati-ma cu un sfat. Sunt profesor titular din 2015 si anul acesta am sustinut titularizare pentru a ocupa post. Am ocupat in sedinta 1 aug 20 ore vacante viabile 1 an in 2 licee (13+7) si azi am aflat ca am de fapt 10,7+8 (cu ingaduinta colegilor si a directorului). Am mai multe nelamuriri:
1. Am inteles ca miscarea e considerata un pretransfer, dar ce va scrie exact pe deciziile care vor sosi?
2. Eu am renuntat la post viabil 4 ani, la 65km, pe care m-am titularizat, in speranta de a ocupa ceva mai aproape, mai bun si sigur, cat de cat. Cei de unde am norma de baza acum imi zic ca am "deranjat" titularii scolii, care pana acum luau la plata cu ora norma pe care sunt eu. Azi s-au facut calcule interminabile pentru incadrari. Nu sunt si eu de acum titularul scolii lor, chiar daca sunt venita prin examen?
3. Se tot vorbeste de restrangere, imi zic ca eu sunt cea avizata. Secretara imi declara ca a fost o greseala sa se scoata numarul de ore (13, care de fapt nu sunt 13, fiindca eu am 10.6, altul 18,4 etc), ca la anul nu vor mai fi si sa vad ce fac, ca ei n-au ce sa-mi dea. Daca se ajunge la restrangere, nu intra in restrangere cel cu cel mai mic punctaj, ci nu ultimul venit, cum mi s-a zis?
4. La liceul unde am 8 ore mai sunt 6 ore ocupate prin completare, nu stiu exact in ce conditii, dar persoana nu e titulara. Daca se reduce numarul meu de ore incepand cu 2020-2021 pot primi ore de aici prin acordul scolii sau e nevoie sa fie scoase in sedinta restrangere si ocupate asa?
Eu sunt dezamagita de tot si uneori imi pare ca munca mea e in zadar. Spre deosebire de alti titulari, m-am dus la post, m-am detasat cu punctaj si nu mi-a dat nimeni acordul cel potrivit. Cand speram ca m-am linisitit si eu, dau de altele.  Multumesc.

Ba da, Sunteti titular acolo.
Daca restul colegilor sunt titulari doar acolo si dvs in 2 scl, la restrangere plecati prima ca asa e metodologia (nu ca ati venit ultima).. sunt mai multe criterii pana la punctaj.
Merge sa va dea la anul automat ore dincolo daca au.

Acest mesaj a fost modificat de către mihai.andrei la data 2 Sep 2019, 11:16 PM
Mesaj personal
Eli13
Trimis: 4 Sep 2019, 07:46 PM

Utilizator
**

Bună seara. As avea nevoie de o opinie, însă as prefera varianta de mesaj privat, dacă credeți că ați putea fi dispuși sa îmi explicați o situație. Mulțumesc.
Mesaj personal
freya1
Trimis: 5 Sep 2019, 12:48 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ionelaB90 @ 2 Sep 2019, 10:57 PM)
Eu sunt dezamagita de tot si uneori imi pare ca munca mea e in zadar. Spre deosebire de alti titulari, m-am dus la post, m-am detasat cu punctaj si nu mi-a dat nimeni acordul cel potrivit. Cand speram ca m-am linisitit si eu, dau de altele. Multumesc.

1. eu una nu inteleg exact ce intrebi la 3
in 2013 sau asa ceva cand am intrat si eu in restrangere spontaneu ca ne-am unit cu unii si s-a intors una dintr-o detasare de la o generala- personal nu inteleg detasarile astea la scoli generale daca liceul e mai aproape...mie mi se pare mai obositor la aia de a 5-a de exemplu smile.gif)))- si a facut si aia si colega ei de liceu cu care ne unisem si noi celelate de la liceul de la care eram dosar peste noapte aproape.. SI a fost in ordinea punctajului ala cu tot felul de scheme, scrieri la publicatii carti etc etc etc Evident ca eu am zburat ca si daca scriu nu scriu ce trebuie smile.gif)) pentru puncte etc. Daca ar fi fost cu ultimul venit zbura aia automat.. una Cristina C. )nu-i dau numele de familie, desi il tin minte si acu p ) Ca aia nici nu venise practic ...era o fantoma ca sa zic asa...detasata la o generala.
2. referitor la punctul 4 Unii nu stiu nici ce fac nici maine, desi au facut numai bine p si au refacut niste hartii de 3 ori ...si tu intrebi ce faci in 2021?Hm...
Mai ales ca presupun ca esti o persoana sub 40 ani, desi nu e sigur.. Ar trebui sa fii full of life azi. happy30.gif Parerea mea.

--------------------
[FONT=Impact][SIZE=7][COLOR=yellow]Soarele nu stie cine are dreptate si cine a gresit.
Mesaj personalTrimite email
maria_maria1970
Trimis: 10 Oct 2019, 07:05 PM

Utilizator activ

Buna ziua, va rog foarte mult sa mi spuneti .....daca se pot face mai multe miscari in timpul unui an scolar, de exemplu reintregire din trei unitati in doua si pretransfer consimtit ?

Acest mesaj a fost modificat de către maria_maria1970 la data 10 Oct 2019, 07:06 PM
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 10 Oct 2019, 11:35 PM

Utilizator avansat

QUOTE (maria_maria1970 @ 10 Oct 2019, 08:05 PM)
Buna ziua, va rog foarte mult sa mi spuneti .....daca se pot face mai multe miscari in timpul unui an scolar, de exemplu reintregire din trei unitati in doua si pretransfer consimtit ?

da
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved