Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) 1 [2] 3 4  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> ABRAMBUREALA...CONTINUUA!, Interdictie ocupare catedra
mihai.andrei
Trimis: 29 Jul 2019, 03:41 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

QUOTE (Peg @ 29 Jul 2019, 04:34 PM)
Ar putea fi repartizați in baza unei note peste 5 din anii anteriori la o alta specializare la care nu au fost la concurs anul acesta?

Da. La specializarea 2. Dupa cei care au concurs pe specializarea respectiva si acum si in anii trecuti.
Mesaj personal
ingrid.alina
Trimis: 29 Jul 2019, 05:54 PM

Utilizator avansat

Dar nu va dati seama ca e neconstitutional? Cum sa restrictionezi dreptul de a participa la un concurs??
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 29 Jul 2019, 06:23 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ingrid.alina @ 29 Jul 2019, 06:54 PM)
Dar nu va dati seama ca e neconstitutional? Cum sa restrictionezi dreptul de a participa la un concurs??

De acord... probabil numai la noi se poate intampla...
din pacate suntem prea mici, degeaba facem “galagie” ca nu noi hotaram...
Mesaj personal
Peg
Trimis: 29 Jul 2019, 07:38 PM

Utilizator avansat

user posted image
user posted image
Mesaj personal
motanul2
Trimis: 29 Jul 2019, 08:56 PM

Utilizator
**

QUOTE (magel @ 29 Jul 2019, 03:30 PM)
Daca se dorește cu adevărat sa se schimbe regulile in timpul jocului,sa fie pentru toti la fel,suplinitori,titulari, debutanti.

Noii veniți au posibilitatea de a pleca in domenii mai bine plătite sau din țară. Cei vechi în sistem însă sunt legați de glie, inclusiv clasele unde predau nu prea le pot lăsa că nu-i favorabil nici pentru ele să tot schimbi profesorul la clasă. Unde trimiți titularul de la catedră care a lucrat doar ca profesor in lumea largă să lucreze la privat la 40-50 ani? Nu-l va angaja nimeni.

Anul ăsta au venit foarte mulți noi fie absolvenți fie din străinătate de la căpșuni fie din alte domenii DOAR pentru salariile mărite de PSD.
Mulți dintre ei foarte slabi și foarte proști chiar sub nivelul elevilor de bacalaureat. Nu poți lăsa la nici o catedră asemenea specimene care sunt capete pătrate fac greșeli prin documente fac greșei pedagogice, sunt un risc imens pentru sistem.

Pregătirea atât pedagocică cât și de specialitate din facultăți este foarte slabă acum comparativ cu cea de acum 10-20 ani, nu mai e concurență nici la admitere, se plâng și profesorii universitari de studenții foarte slabi pe care trebuie să-i treacă ca să nu-și piardă specializările și posturile.

Un profesor provenit din elev mediocru va genera la rândul său tot elevi mediocrii.

Gândiți-vă totuși să nu ajungă copiii voștrii pe mâna unora care nu fac deloc orele sau dau notele aiurea sau stau pe facebook la ora sau.....

Legea deocamdată nu are cum să limiteze intrarea acestor pericole în sistem și de aceea doamna ministru a luat această măsură fiind și evident că 80% din cei care ar fi astfel opriți (ăia sub 5 și ăia plecați) să intre in sistem reprezintă chiar un pericol public.

Nu este nici o pierdere dacă sacrificăm și câțiva suplinitori mai vechi pe lângă sutele de oameni-pericol care ar intra acum în sistem. Pot sta acasă în șomaj un an, nu-i bai, abia se mai pregătesc ca să obțină 5-7 odată și ei. E inadmisibil oameni care predau de 10-15 ani să nu ia niciodată o notă peste 5.

Acest mesaj a fost modificat de către motanul2 la data 29 Jul 2019, 09:03 PM
Mesaj personal
magel
Trimis: 30 Jul 2019, 01:23 PM

Utilizator activ

De acord cu tot ce scrieti,dar ce facem cu cei care ani la rand au luat note peste 7 si au ajuns sa predea prin cine stie ce zone uitate de lume,deoarece nu sunt posturi titularizabile,sau nu se vrea a fi.Art.253 mai dadea o speranta de a putea sa te titularizezi si acum se ajunge la mana directorului ca sa poti face contract pe timpul viabilitatii postului.
Pentru egalitate de sanse ar trebui ca cei care au luat note peste 7 dupa aparitia CNT si adefinitivatului national, sa fie titularizati in mod automat daca au predat pe disciplina respectiva cel putin 4 ani in mod continuu,iar acei titulari de care aminteati de 40-50 ani(!),titularizati fara CNT si def.national,pot da si ei o testare nationala si daca nu iau peste 5 sau chiar 7,sa stea si ei acasa un an in somaj si sa invete,daca nu pot pleca in alte domenii.
Mesaj personal
Peg
Trimis: 30 Jul 2019, 01:30 PM

Utilizator avansat

QUOTE (magel @ 30 Jul 2019, 02:23 PM)
De acord cu tot ce scrieti,dar ce facem cu cei care ani la rand au luat note peste 7 si au ajuns sa predea prin cine stie ce zone uitate de lume,deoarece nu sunt posturi titularizabile,sau nu se vrea a fi.Art.253 mai dadea o speranta de a putea sa te titularizezi si acum se ajunge la mana directorului ca sa poti face contract pe timpul viabilitatii postului.
  Pentru egalitate de sanse ar trebui ca cei care au luat note peste 7 dupa aparitia CNT si adefinitivatului national, sa fie titularizati in mod automat daca au predat pe disciplina respectiva cel putin 4 ani in mod continuu,iar acei titulari de care aminteati de 40-50 ani(!),titularizati fara CNT si def.national,pot da si ei o testare nationala si daca nu iau peste 5 sau chiar 7,sa stea si ei acasa un an in somaj si sa invete,daca nu pot pleca in alte domenii.

Dacă un profesor a ocupat un post 4 ani si nu a obținut titularizare acum 4 ani, cineva ar trebui să răspundă chiar dacă nu se poate asigura continuitatea. Nu numai profesorii au responsabilități!

Acest mesaj a fost modificat de către Peg la data 30 Jul 2019, 01:30 PM
Mesaj personal
motanul2
Trimis: 30 Jul 2019, 03:24 PM

Utilizator
**

iar acei titulari de care aminteati de 40-50 ani(!),titularizati fara CNT si def.national,pot da si ei o testare nationala si daca nu iau peste 5 sau chiar 7,sa stea si ei acasa un an in somaj si sa invete,daca nu pot pleca in alte domenii.

Cum adică titularizați fără CNT? Adică cu legea din 2011? sau ăia din anii 90?

Cei care s-au titularizat cu 5 acum 20 ani cred că e pa și pussy, e inutil să-i mai schimbi de acolo. Ce folos?

Eu aș întroduce legea aia veche cu titulatură cu 5 la țară și cu 7 la oraș și gata. Iar transferul de la țară la oraș să fie doar după promovarea CNT cu minim 7. Că deaia școlile de la țară sunt doar niște zone de trecere a unora către titulatura la oraș și niciodată nu au profesori stabili.

Sunt multe probleme dacă e să despicăm firul,

- în primul rând noii veniți foarte slabi și situați sub 5 sau plecați din examen și vechii din sistem care nu au luat niciodată o notă de trecere. Eu pe aștia i-aș repinge pentru un an.

- E clar cum am mai spus primii nu-s buni și au venit pentru mărirea salarială pesedistă iar cei din a doua categorie au o problemă serioasă undeva dacă nu au reușit măcar un 5 să ia la CNT in viața lor. Ori intră anual cu pile și cu șpagă ori nu îndeplinesc niciodată cerințele unui exament CNT

- Iar ceilalți care au mai predat și au ceva vechime in sistem peste 4 ani să zicem, să poată suplini pentru că ei au mai promovat cândva examene CNT și au mai predat, deci sunt utili sistemului. Aici intră și ăia cu continuități și care or mai fi

Acest mesaj a fost modificat de către motanul2 la data 30 Jul 2019, 03:37 PM
Mesaj personal
motanul2
Trimis: 30 Jul 2019, 03:45 PM

Utilizator
**

- iar cei din a doua categorie (cu note sub 5 la CNT in fiecare an) au o problemă serioasă undeva dacă nu au reușit măcar un 5 să ia la CNT in viața lor. Ori intră anual cu pile și cu șpagă ori nu îndeplinesc niciodată cerințele unui exament CNT.

Pe parcursul a doar 10 ani subiectele au variat destul de mult la toate disciplinele atât la dificultate cât și la cerințe. Deci cred că unii după 10-15 ani de predat să nu ia niciodată peste 5 este inacceptabil deși merg aproape anual la CNT. De ce se duc fără să învețe? au impresia că le pică ceva foarte simplu vreodată? sau merg să aibe de unde veni în acea zi?? Nu le e rușine să apară pe situl edu.ro/titularizare anual cu note sub 5 și chiar de 2 și 3?

Întradevăt la unele discipline în unii ani au fost subiecte cretine extrem de multe și grele de exemplu la chimie perioada 2015-2019, 2019 mai ușor, dar aceștia despre care spun au note sub 5 în ultimii 10-15 ani cu orice subiecte ar fi fost date.

Acest mesaj a fost modificat de către motanul2 la data 30 Jul 2019, 03:46 PM
Mesaj personal
Peg
Trimis: 30 Jul 2019, 05:49 PM

Utilizator avansat

1. După contestații au mai aparut cate 2-3 cu nota peste 5, la anul vor fi toți peste 5?, in unele județe cam asa este, promovabilitate 100%.

2. Cine se inscrie la județean si nu ia 5, se poate sa se inscrie la titularizare pentru ca sa ia ore in august la anu'? Eu cred ca nu.

Acest mesaj a fost modificat de către Peg la data 30 Jul 2019, 06:02 PM
Mesaj personal
Peg
Trimis: 30 Jul 2019, 06:39 PM

Utilizator avansat

Plus, din 12 candidati , 5 au note de 5. 41% au promovat exact.
Mesaj personal
Peg
Trimis: 30 Jul 2019, 07:46 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Peg @ 30 Jul 2019, 07:39 PM)
Plus, din 12 candidati , 5 au note de 5.  41% au promovat exact.

Mai am ceva de zis, mai bine ii lasa in pace cu 3 si 4 si isi luau ore cand li se făcea mila celor de la inspectorat, bravo lor, si nu sa le umfle nota la 5 ca sa ia ore înaintea mea cu 7 nu contează de cand. Aici nu functioneaza ca la concursurile din administratie. Trebuia sa permită celor cu note sub 5 sa se mai inscrie odată la concurs in toamnă. In acest moment concursurile din toamnă sunt o sperietoare de oameni precum si Andronescu.

Acest mesaj a fost modificat de către Peg la data 30 Jul 2019, 07:53 PM
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 30 Jul 2019, 09:15 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Peg @ 30 Jul 2019, 06:49 PM)
1. După contestații au mai aparut cate 2-3 cu nota peste 5, la anul vor fi toți peste 5?, in unele județe cam asa este, promovabilitate 100%.

2. Cine se inscrie la județean si nu ia 5, se poate sa se inscrie la titularizare pentru ca sa ia ore in august la anu'? Eu cred ca nu.

2. da, normal. daca iau sub 5 acum, nu ocupa post in 2019-'20 si in iulie '20 poate merge la concurs si ocupa post pe 2020-'21. e vb de "interdictie" predare 1 an scolar (de cursuri scolare, nu o luam acum fir a par 1 an fix calendaristic, ca au niste zile in -, sa fim rationali)

Acest mesaj a fost modificat de către mihai.andrei la data 30 Jul 2019, 09:17 PM
Mesaj personal
Peg
Trimis: 31 Jul 2019, 09:51 AM

Utilizator avansat

Art. 103 (1) Până la începerea cursurilor, posturile didactice/catedrele vacante/rezervate, care nu pot fi ocupate de personal
didactic calificat cu contract individual de muncă pe perioadă determinată, prin detașare în interesul învățământului sau la cerere, în regim
de plata cu ora sau în baza concursului organizat de inspectoratul școlar la nivel județean/nivelul municipiului București în condițiile
prezentei Metodologii, precum și posturile didactice/catedrele complete sau incomplete care se vacantează în unitățile de învățământ
preuniversitar de stat pe parcursul anului școlar 2019-2020, pe termen scurt, de cel mult 60 de zile, care nu pot fi ocupate de personal
didactic calificat în condițiile prezentei Metodologii, se atribuie, cu avizul inspectoratului școlar, în regim de plata cu ora, la nivelul
unităților de învățământ care au posturi didactice neocupate, în ordine, personalului didactic cuprins în programe recunoscute de
Ministerul Educației Naționale, prin care se recrutează, se selectează, se pregătește și se sprijină personalul didactic pentru a desfășura
activități de predare în unități de învățământ preuniversitar situate în medii dezavantajate, respectiv personalului didactic calificat, prin
decizie a directorilor, în baza hotărârii consiliilor de administrație ale unităților de învățământ. În mod excepțional, posturile
didactice/catedrele vacante/rezervate rămase neocupate până la începerea cursurilor, în lipsa personalului didactic calificat, se atribuie, cu
avizul inspectoratului școlar, în regim de plata cu ora, la nivelul unităților de învățământ care au posturi didactice neocupate, prin decizie a
directorilor, pe termen scurt, de cel mult 30 de zile, personalului didactic fără studii corespunzătoare postului, urmând ca în această
perioadă să se organizeze concursuri/testări pentru ocuparea acestor posturi.
(2) La ocuparea posturilor didactice/catedrelor conform alin. (1) nu pot participa candidații care au obținut note sub 5 (cinci) la
concursul național de ocupare a posturilor didactice/catedrelor în învățământul preuniversitar, sesiunea 2019 sau la concursul/testarea
organizate inspectoratul școlar la nivel județean/nivelul municipiului București.

La ocuparea prin concurs nu pot participa cei cu note sub 5 la judetean, anul acesta sau la anul. Se poate interpreta astfel.
Refuz de înscriere la concurs a mai fost pentru lipsa pregatire psihopedagogica.

Acest mesaj a fost modificat de către Peg la data 31 Jul 2019, 09:52 AM
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 31 Jul 2019, 01:54 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Peg @ 31 Jul 2019, 09:51 AM)
Art. 103 (1) Până la începerea cursurilor, posturile didactice/catedrele vacante/rezervate, care nu pot fi ocupate de personal
didactic calificat cu contract individual de muncă pe perioadă determinată, prin detașare în interesul învățământului sau la cerere, în regim
de plata cu ora sau în baza concursului organizat de inspectoratul școlar la nivel județean/nivelul municipiului București în condițiile
prezentei Metodologii, precum și posturile didactice/catedrele complete sau incomplete care se vacantează în unitățile de învățământ
preuniversitar de stat pe parcursul anului școlar 2019-2020, pe termen scurt, de cel mult 60 de zile, care nu pot fi ocupate de personal
didactic calificat în condițiile prezentei Metodologii, se atribuie, cu avizul inspectoratului școlar, în regim de plata cu ora, la nivelul
unităților de învățământ care au posturi didactice neocupate, în ordine, personalului didactic cuprins în programe recunoscute de
Ministerul Educației Naționale, prin care se recrutează, se selectează, se pregătește și se sprijină personalul didactic pentru a desfășura
activități de predare în unități de învățământ preuniversitar situate în medii dezavantajate, respectiv personalului didactic calificat, prin
decizie a directorilor, în baza hotărârii consiliilor de administrație ale unităților de învățământ. În mod excepțional, posturile
didactice/catedrele vacante/rezervate rămase neocupate până la începerea cursurilor, în lipsa personalului didactic calificat, se atribuie, cu
avizul inspectoratului școlar, în regim de plata cu ora, la nivelul unităților de învățământ care au posturi didactice neocupate, prin decizie a
directorilor, pe termen scurt, de cel mult 30 de zile, personalului didactic fără studii corespunzătoare postului, urmând ca în această
perioadă să se organizeze concursuri/testări pentru ocuparea acestor posturi.
(2) La ocuparea posturilor didactice/catedrelor conform alin. (1) nu pot participa candidații care au obținut note sub 5 (cinci) la
concursul național de ocupare a posturilor didactice/catedrelor în învățământul preuniversitar, sesiunea 2019 sau la concursul/testarea
organizate inspectoratul școlar la nivel județean/nivelul municipiului București.

La ocuparea prin concurs nu pot participa cei cu note sub 5 la judetean, anul acesta sau la anul. Se poate interpreta astfel.
Refuz de înscriere la concurs a mai fost pentru lipsa pregatire psihopedagogica.

Anul viitor are dreptul sa se inscrie la examenul de titularizare.

Acest mesaj a fost modificat de către LIVE.O la data 31 Jul 2019, 01:55 PM
Mesaj personal
magel
Trimis: 31 Jul 2019, 06:20 PM

Utilizator activ

Aceste probleme sunt in metodologie, dar nu stim inca cum vor interzice celor care au luat sub 5 si celor retrasi de la CNT sa participe la testarea judeteana/mun Bucuresti.

Dar cred totusi ca in septembrie cand vor constata ca nu au cu cine ocupa foarte multe ore,mai ales in rural,vor accepta si din acestia la testarea/interviul judetean,cel putin din cei retrasi.
Mesaj personal
Marian1701
Trimis: 2 Aug 2019, 02:25 PM

Utilizator
**

Pa Dna. "ministru" andronescu!!! A dovedit, a câta oară, că nu are pic de inima!!!
Motto: "Garantat Vanghelie"!!!
happy30.gif happy30.gif happy30.gif
Mesaj personal
MihaelaSid
Trimis: 2 Aug 2019, 02:31 PM

Utilizator avansat

S-au rezolvat toate problemele: Ecaterina a fost demisa! laugh.gif

De-acum incolo... confused06.gif
Mesaj personal
maya kris
Trimis: 2 Aug 2019, 08:34 PM

Utilizator avansat

Mai ca-mi vine sa o votez presedinte pe Veorica pt aceasta miscare... biggrin.gif

--------------------
'You touch the sky when your knees hit the ground.'
''... and if you're in a 'hole' , it's because there's nothing in front of you, nothing behind you, nothing to the left nor to the right, so you HAVE TO look up..to God.'
'' We have not yet learned that a man is more powerful on his knees than behind the most powerful weapons that can be developed. We have not learned that a nation is more powerful when it unites in earnest prayer to God than when its resources are channeled into defensive weapons. We have not discovered that the answer to our problems can be through contact with God. What a glorious thing it would be if millions of us would avail ourselves of the greatest privilege and the greatest power this side of heaven the privilege and power of prayer.''
Mesaj personal
freya1
Trimis: 2 Aug 2019, 08:37 PM

Utilizator avansat

Bai
Care-i treaba, se fac restrangeri mai nou acu in august?
Pai de unde se stie ca eu nu vreau numai ...9 sa zicem din alea nenorocite de 18? rolleyes.gif pentru care am facut un "pustiu de bine" pentru una, ca asa sunt eu zana mustelor p
mi-a zis si mie una, inainte sa plece in Grecia p p
da eu nu vreau sa-i cred p-astia care umbla in Grecia laugh.gif laugh.gif

Acest mesaj a fost modificat de către freya1 la data 2 Aug 2019, 08:41 PM

--------------------
[FONT=Impact][SIZE=7][COLOR=yellow]Soarele nu stie cine are dreptate si cine a gresit.
Mesaj personalTrimite email
magel
Trimis: 3 Aug 2019, 09:34 AM

Utilizator activ

Putem spune,, La loc comanda! "după demiterea ministresei, dar vom vedea cine va veni și cât de mult o să-i continuu ideile,, reformatoare".
Mesaj personal
Peg
Trimis: 3 Aug 2019, 10:27 AM

Utilizator avansat

QUOTE (magel @ 3 Aug 2019, 10:34 AM)
Putem spune,, La loc comanda! "după demiterea ministresei, dar vom vedea cine va veni și cât de mult o să-i continuu ideile,, reformatoare".

Vine ministrul culturii căruia i-a cerut demisia Caramitru.
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 3 Aug 2019, 03:37 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Peg @ 3 Aug 2019, 10:27 AM)

Cine este Caramitru?
Mesaj personal
georgescu123
Trimis: 3 Aug 2019, 04:27 PM

Utilizator avansat

QUOTE (LIVE.O @ 3 Aug 2019, 04:37 PM)

Cine este Caramitru?

celebrul actor ION CARAMITRU
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 3 Aug 2019, 04:47 PM

Utilizator avansat

QUOTE (georgescu123 @ 3 Aug 2019, 04:27 PM)
QUOTE (LIVE.O @ 3 Aug 2019, 04:37 PM)

Cine este Caramitru?

celebrul actor ION CARAMITRU

🌝
Stiu!
Intrebarea mea era retorica.
D-na Peg era avocata d-nei ministru Andronescu.

Dispretul fata de profesori si aroganta de care a dat dovada d-na Andronescu au fost motivele reale pentru care a fost demisa.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) 1 [2] 3 4  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved