Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Intrarea in sistem, informatii
Ioana A.
Trimis: 26 Aug 2019, 01:26 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Buna ziua doamnelor si domnilor,

Imi cer scuze daca nu asez aceasta postare acolo unde-i este locul corect, insa nu fac parte din sistemul educational, si nu am reusit sa inteleg exact unde s-ar potrivi mai bine.

As dori sa stiu exact cum se poate intra in sistem. Am terminat A.S.E., si am modulul pedagogic. Singura posibilitate este doar sa astept vara viitoare si sa dau examenul de titularizare, asteptand apoi sa fiu repartizata la un liceu? Acum, in toamna, tinand cont de faptul ca nu am sustinut nici un examen de titularizare, nu pot incepe?

Va multumesc pentru raspunsuri, si pentru intelegere.
Mesaj personal
4ward
Trimis: 27 Aug 2019, 09:58 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ioana A. @ 26 Aug 2019, 02:26 PM)
Acum, in toamna, tinand cont de faptul ca nu am sustinut nici un examen de titularizare, nu pot incepe?

Ba da, dacă mai rămân ore.Va trebui să susțineți examen la nivel de unitate școlară.

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
georgescu123
Trimis: 27 Aug 2019, 11:34 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ioana A. @ 26 Aug 2019, 02:26 PM)
Buna ziua doamnelor si domnilor,

Imi cer scuze daca nu asez aceasta postare acolo unde-i este locul corect, insa nu fac parte din sistemul educational, si nu am reusit sa inteleg exact unde s-ar potrivi mai bine.

As dori sa stiu exact cum se poate intra in sistem. Am terminat A.S.E., si am modulul pedagogic. Singura posibilitate este doar sa astept vara viitoare si sa dau examenul de titularizare, asteptand apoi sa fiu repartizata la un liceu? Acum, in toamna, tinand cont de faptul ca nu am sustinut nici un examen de titularizare, nu pot incepe?

Va multumesc pentru raspunsuri, si pentru intelegere.

Examenul de suplinire care decurge zilele urmatoare.
Mesaj personal
Ioana A.
Trimis: 28 Aug 2019, 12:14 AM

Utilizator
**

Multumesc frumos!
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 28 Aug 2019, 12:54 PM

Utilizator activ

Puteti participa la concursul judetean (2, 3 septembrie - proba orala si proba scrisa), inscrierile intre 30 august si 2 septembrie. Uitati-va cu atentie pe site-ul ISJ-ului dvs (si mai ales daca sunt ore).

Acest mesaj a fost modificat de către Roxana B la data 28 Aug 2019, 01:04 PM
Mesaj personal
Ioana A.
Trimis: 28 Aug 2019, 01:00 PM

Utilizator
**

Multumesc frumos. Asta tocmai faceam, incercam sa dibui pe site-ul ismb locatia un aflu posturile disponibile.... Poate unde nu cunosc eu terminologia si mersul lucrurilor in sistem, dar abia ma descurc!
Mesaj personal
Ioana A.
Trimis: 28 Aug 2019, 01:06 PM

Utilizator
**

Cred ca am gasit. pe site-ul Titularizare, lista posturile incomplete...
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 28 Aug 2019, 01:11 PM

Utilizator activ

Cu placere. Posturile, cate ore au mai ramas se gasesc si aici http://titularizare.edu.ro/2019/

Uneori in septembrie apar posturi, chiar complete, dumneavoastra stiti cata determinare aveti pentru a da acest concurs. (adica sa va luati/sa nu va luati dupa incurajarile unora ci dupa cat de stapana sunteti pe materie -si o zic cu tot respectul-, ca sa obtineti un rezultat bun).
Mesaj personal
motanul2
Trimis: 28 Aug 2019, 06:52 PM

Utilizator
**

S-a anunțat că salariile bugetarilor se vor ingheta odată cu schimbarea guvernului pesedist cu unul pnl sau usr.

Cu ASE-ul nu găsești ceva mai bun de lucru? mai bănos? un contabil câștigă mai bine iar la o bancă e chiar lux.
Mesaj personal
Ioana A.
Trimis: 28 Aug 2019, 07:39 PM

Utilizator
**

QUOTE (Roxana B @ 28 Aug 2019, 02:11 PM)
Cu placere. Posturile, cate ore au mai ramas se gasesc si aici http://titularizare.edu.ro/2019/

Uneori in septembrie apar posturi, chiar complete, dumneavoastra stiti cata determinare aveti pentru a da acest concurs. (adica sa va luati/sa nu va luati dupa incurajarile unora ci dupa cat de stapana sunteti pe materie -si o zic cu tot respectul-, ca sa obtineti un rezultat bun).

Pfff. Momentan incerc sa ma dumiresc de modul in care functioneaza lucrurile...

Pe site mi se pare ca este un talmes-balmes si imi este foarte greu sa imi extrag informatiile necesare: perioada de inscriere, acte necesare, bibliografie, mod de examinare... Greu.

Multumesc.
Mesaj personal
Ioana A.
Trimis: 28 Aug 2019, 07:42 PM

Utilizator
**

QUOTE (motanul2 @ 28 Aug 2019, 07:52 PM)
S-a anunțat că salariile bugetarilor se vor ingheta odată cu schimbarea guvernului pesedist cu unul pnl sau usr.

Cu ASE-ul nu găsești ceva mai bun de lucru? mai bănos? un contabil câștigă mai bine iar la o bancă e chiar lux.

Gasesc mai bine platit. Dar oare la fel de frumos? Momentan nu ma intereseaza un salariu mare. Ci bucuria de a merge la locul de unde imi iau salariul. Timpul va spune....
Mesaj personal
motanul2
Trimis: 28 Aug 2019, 10:11 PM

Utilizator
**

Când o să te saturi de sistem și o să vrei să pleci nu te va mai primi nicăieri la privat pe post de economist contabil. În cel mai bun caz o vei lua de jos adică de la casa de marcat din lidl sau profi alături de ăia la 19 ani sau cei de peste 35 veniti temporar de la căpșuni.

Pe economie sunt putine ore că se face doar la a 11-a si mai poti preda si educatie antreprenorială (cls 12 si 10 depinde de profil). Nu cred că poti preda pshihologie logică și filozofie, adică materiile socioumane din aceeasi arie curriculară.
Caută subiectele de la titularizare pe materia ta si vezi acolo ce s-a dat si dacă ceva stii. După o facultate terminată ar trebui să știi să faci ălea.

Noi profesorii ne mai cerem și niste drepturi uneori, dacă printre noi mai sunt și care vor spune că "nu-i interesează salariul" e cam rău pentru această categorie pentru că unii dintre noi mai avem și familie de ținut din salariul ăla de profesor fiind capi de familie nu amante ale unor angajati din IT sau bugetari de lux și nici nu avem meditații încât să ne luăm din ele 6 case. Și să nu ne mirăm că la liceele bune elevii îți arată afară mașina lui tacsu la 80 000 euro sau la alte scoli îți spun că telefonul lui e mai scump decât salariul tău.

Acest mesaj a fost modificat de către motanul2 la data 28 Aug 2019, 10:14 PM
Mesaj personal
bir-co
Trimis: 30 Aug 2019, 09:45 PM

Utilizator
**

Bun raspuns! Poate se gandeste de 9 ori si ,,taie a zecea oara,,! confused06.gif
Mesaj personal
Ioana A.
Trimis: 30 Aug 2019, 09:47 PM

Utilizator
**

Doamnelor si domnilor, multumesc pentru raspunsuri.
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 31 Aug 2019, 07:30 PM

Utilizator activ

La repartitia din 6 septembrie vin si cei cu concursuri de titularizare nerepartizati, se ia intr-o ordine.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved