Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Precizari cu privire la incadrare
ClaudiaLoredana
Trimis: 31 Aug 2019, 12:11 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu raspuns avizat pentru urmatoarea problema: M-am pretransferat acum 2 ani la o unitate de invatamant care are clase atat de gimnaziu, cat si de liceu, pe un post cu 14 ore trunchi comun si 4 ore optional(asa a fost scos atunci pe site), iar la detalii post scria: "contine ore la gimnazial".
Intrebarea mea este daca aceasta incadrare cu ore la gimnazial publicata la acel moment pe site a fost valabila doar pentru acel an scolar sau trebuie respectata in fiecare an scolar. Precizez ca am cautat in legislatie si nu am gasit nimic in acest sens.
Multumesc anticipat pentru ajutor.
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 31 Aug 2019, 04:17 PM

Utilizator avansat

Va dau o parere/ interpretare personala. Poate altcineva va da exact din lege, desi nu stiu/ cred sa scrie pe undeva.
Daca decizia e pe nivel liceal, va intelegeti omeneste la scl.
Mentiunea aia ma gandesc ca era pt moment. Poate v ar conveni sa fie mereu, dar Daca din intamplare sa zicem ca dispare gimnaziu si ramane doar liceu in scl si e restrangere, nu veti plecat automat prima (ca aveati detaliile alea la post cand ati luat). Decizia primeaza si pe decizie nu scrie detalii (contine ore gimnaziu... aia a fost acum N ani, poate pe site nu mai sunt vizibile repartizarile, nu puteti dovedi).
Mesaj personal
ClaudiaLoredana
Trimis: 31 Aug 2019, 05:55 PM

Utilizator activ

Multumesc pentru raspuns. Asa am gandit si eu. Ideea este ca pe decizie scrie ca " doamna X se pretransfera pe pe o catedra de la colegiul Y, nivel de invatamant liceal( se scrie cel mai inalt nivel al scolii, asa prevede legea)
Intre timp am mai citit legea si am gasit urmatoarele:
In Metodologia de mobilitate nr 5460/12.11.2018, la Art. 21 aliniatele 1 si 3 se stipuleaza faptul ca se tine cont de continuitatea la clasa, iar mai apoi, daca doua cadre didactice doresc aceeasi clasa, se merge la punctaj.
De aici am dedus ca detaliile postului nu se iau in calcul decat in anul N in care te-ai pretransferat. asa mi se pare corect si logic.
Mesaj personal
ionelaB90
Trimis: 2 Sep 2019, 10:01 PM

Utilizator
**

Dragi colegi, ajutati-ma cu un sfat. Sunt profesor titular din 2015 si anul acesta am sustinut titularizare pentru a ocupa post. Am ocupat in sedinta 1 aug 20 ore vacante viabile 1 an in 2 licee (13+7) si azi am aflat ca am de fapt 10,7+8 (cu ingaduinta colegilor si a directorului). Am mai multe nelamuriri:
1. Am inteles ca miscarea e considerata un pretransfer, dar ce va scrie exact pe deciziile care vor sosi?
2. Eu am renuntat la post viabil 4 ani, la 65km, pe care m-am titularizat, in speranta de a ocupa ceva mai aproape, mai bun si sigur, cat de cat. Cei de unde am norma de baza acum imi zic ca am "deranjat" titularii scolii, care pana acum luau la plata cu ora norma pe care sunt eu. Azi s-au facut calcule interminabile pentru incadrari. Nu sunt si eu de acum titularul scolii lor, chiar daca sunt venita prin examen?
3. Se tot vorbeste de restrangere, imi zic ca eu sunt cea avizata. Secretara imi declara ca a fost o greseala sa se scoata numarul de ore (13, care de fapt nu sunt 13, fiindca eu am 10.6, altul 18,4 etc), ca la anul nu vor mai fi si sa vad ce fac, ca ei n-au ce sa-mi dea. Daca se ajunge la restrangere, nu intra in restrangere cel cu cel mai mic punctaj, ci nu ultimul venit, cum mi s-a zis?
4. La liceul unde am 8 ore mai sunt 6 ore ocupate prin completare, nu stiu exact in ce conditii, dar persoana nu e titulara. Daca se reduce numarul meu de ore incepand cu 2020-2021 pot primi ore de aici prin acordul scolii sau e nevoie sa fie scoase in sedinta restrangere si ocupate asa?
Eu sunt dezamagita de tot si uneori imi pare ca munca mea e in zadar. Spre deosebire de alti titulari, m-am dus la post, m-am detasat cu punctaj si nu mi-a dat nimeni acordul cel potrivit. Cand speram ca m-am linisitit si eu, dau de altele. Multumesc.
Mesaj personal
ClaudiaLoredana
Trimis: 3 Sep 2019, 11:06 AM

Utilizator activ

Din momentul transferului, nu conteaza viabilitatea postului. Ati devenit titularul scolii si in caz de restrangere se merge la punctaj, deci pleca cel cu punctajul cel mai mic, nu ultimul venit. Asa prevede metodologia de miscare a personalului didactic. Viabilitatea sub 4ani inseamna ca cineva nu se poate titulariza pe el, dar dumneavoastra ati facut pretransfer. In aceasta situatie am fost si eu acum 4 ani si asa s-a rezolvat. Cititi legea si nu veti avea probleme.
Mesaj personal
ana_n
Trimis: 3 Sep 2019, 04:07 PM

Utilizator activ

Daca ceilalti titulari au norma intr-o scoala, cel cu norma in doua scoli pleaca primul. In situatia prezentata, va avea mai putine ore in scoala respectiva si i se pot da mai multe in cealalta scoala, daca exista, astfel incat sa totalizeze 18.
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 3 Sep 2019, 04:10 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ClaudiaLoredana @ 3 Sep 2019, 12:06 PM)
Din momentul transferului, nu conteaza viabilitatea postului. Ati devenit titularul scolii si in caz de restrangere se merge la punctaj, deci pleca cel cu punctajul cel mai mic, nu ultimul venit. Asa prevede metodologia de miscare a personalului didactic. Viabilitatea sub 4ani inseamna ca cineva nu se poate titulariza pe el, dar dumneavoastra ati facut pretransfer. In aceasta situatie am fost si eu acum 4 ani si asa s-a rezolvat. Cititi legea si nu veti avea probleme.

Adevarat ce spuneti, da e pretransfer si nu pleaca ultimul venit.
Problema stiu ca e, ca pana la punctaj sunt mai multe criterii la restrangere. Sa aiba toti:90 credite, calificativ FB etc si prima vizata e persoana titulara in 2 unitati sa plece si dupa toata alea daca nu e nimeni in sitiuatie sa plece, se merge la fisa punctaj
Dna fiind in 2 unitati titular, are toate sansele sa intre n restrangere prima
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 3 Sep 2019, 04:10 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ana_n @ 3 Sep 2019, 05:07 PM)
Daca ceilalti titulari au norma intr-o scoala, cel cu norma in doua scoli pleaca primul. In situatia prezentata, va avea mai putine ore in scoala respectiva si i se pot da mai multe in cealalta scoala, daca exista, astfel incat sa totalizeze 18.

Exact!
Si Poate are noroc si compenseaza cu ore dincolo
Mesaj personal
ionelaB90
Trimis: 3 Sep 2019, 05:27 PM

Utilizator
**

Multumes mult penru raspunsuri si incurajari. Simt ca e greu sa iti faci loc acolo unde deja sunt un numar de titulari si nu ai fost "invitat" dinainte. Sper sa mai gasesc ore in anii ce vin sau o posiblitate care sa ma ajute in situatia mea.
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 3 Sep 2019, 05:32 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ionelaB90 @ 3 Sep 2019, 06:27 PM)
Multumes mult penru raspunsuri si incurajari. Simt ca e greu sa iti faci loc acolo unde deja sunt un numar de titulari si nu ai fost "invitat" dinainte. Sper sa mai gasesc ore in anii ce vin sau o posiblitate care sa ma ajute in situatia mea.

asa e dar na.. ii dam inainte... succes! luati parte buna, nu mai e naveta mare, pt moment e ok.
poate are scl cealalta ore si e ok sau daca nu, de multe ori o restrangere poate fi tot raul spre bine si ajuta ca iei post cand e lista mai lunga si ai ce alege.

Acest mesaj a fost modificat de către mihai.andrei la data 3 Sep 2019, 05:33 PM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved