Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) 1 [2]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> cum ii faci pe elevi sa te asculte?
badea1990
Trimis: 5 May 2013, 07:30 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Sunt in al treilea an de invatamant, am predat in 3 unitati de invatamant insa nu am avut niciodata probleme cu galagia sau altele. Totul il rezolvam din privire sau mai aveam o solutie daca un copil vorbea 2 minute in timpul activitatii in pauza era obligat sa isi recupereze timpul pierdut. Stateam cu el in clasa si ne faceam de lucru.

--------------------
,,Banul e mare putere, el deschide toate usile si strica toate legile'' - Ioan Slavici
"Mințile luminate discută idei; mințile mediocre discută evenimente; mințile mici discută oamenii." Eleanor Roosevelt
"Viața fiind o călătorie scurtă, trebuie să încercăm să o facem la clasa întâi" Philippe Noirette
Mesaj personalYahoo
Alexx.
Trimis: 25 Jun 2014, 05:10 PM

Utilizator
**

Jonutz,ascultă elevul care a dat startul scandalului din toata materia predată până în prezent,dacă este paralel îți acorzi prea mărita notă de 2 și tot așa, la sfarșitul anului te va ruga , implora, să o treci clasa, iar dvs. îi veti aduce aminte de momentele tensionate din timpul anului,abea atunci isi va da seama cat a gresit.(experienta proprie).
Mesaj personal
Ram Didactic
Trimis: 27 Sep 2017, 11:19 AM

Utilizator
**

Pastrand tema, va sugerez un instrument deosebit de apreciat in scolile primare din Germania, pentru a pastra linistea in clase:
Semafor - controlul galagiei
https://www.ram-didactic.ro/echipamente-did...trolul-galagiei

Acest mesaj a fost modificat de către Ram Didactic la data 27 Sep 2017, 11:20 AM

--------------------
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
arabella07
Trimis: 2 Nov 2017, 06:02 PM

Utilizator activ

QUOTE (badea1990 @ 5 May 2013, 08:30 PM)
Sunt in al treilea an de invatamant, am predat in 3 unitati de invatamant insa nu am avut niciodata probleme cu galagia sau altele. Totul il rezolvam din privire sau mai aveam o solutie daca un copil vorbea 2 minute in timpul activitatii in pauza era obligat sa isi recupereze timpul pierdut. Stateam cu el in clasa si ne faceam de lucru.

Pe la o scoala de romi ati predat?ce metode ati folosit ca sa-i stapaniti?Nu accepta usor sa fie dominati cu privirea,va asigur!

Acest mesaj a fost modificat de către arabella07 la data 2 Nov 2017, 06:03 PM
Mesaj personal
arabella07
Trimis: 2 Nov 2017, 06:12 PM

Utilizator activ

Apropo,am si eu o situatie la clasa pe care nu stiu cum sa o rezolv mai bine. La una dintre clase, o eleva imi rade intruna la ora si vorbeste tare cu colegii tulburandu-mi ora.Daca o scot la tabla,mama ei spune ca o stresez psihic.Daca ii vorbesc bland si cu intelegere,imi rade in fata si nu inceteaza cu comportamentul impertinent.
Mesaj personal
Stressopedia
Trimis: 3 Nov 2017, 02:42 PM

Utilizator avansat

Incercati sa o ironizati cu mici glumite, cu calm si cu zambetul pe buze, in asa fel incat colegii sa rada un pic de ea, nu de reactia dumneavoastra. Se va linisti instant daca intoarceti ceea ce spune impotriva ei. Mult noroc! cool20.gif

--------------------
Fii tu insuti schimbarea pe care doresti s-o vezi in lume. (Mahatma Gandhi)
Mesaj personal
jordan
Trimis: 22 Dec 2017, 11:02 AM

Mentor

QUOTE (parul1234 @ 17 Jan 2011, 04:10 PM)
Sunt de acord cu violența nu își are locul în această lume

Corect!
Mesaj personal
jordan
Trimis: 22 Dec 2017, 11:09 AM

Mentor

QUOTE (4ward @ 11 Dec 2010, 07:00 PM)

Daca-i consideri astfel,n-ai ce cauta in invatamant,asta daca esti profesor.

Corect!

rolleyes.gif

Mesaj personal
Victor73
Trimis: 28 May 2019, 08:01 PM

Utilizator
**

QUOTE (Ram Didactic @ 27 Sep 2017, 12:19 PM)
Pastrand tema, va sugerez un instrument deosebit de apreciat in scolile primare din Germania, pentru a pastra linistea in clase:
Semafor - controlul galagiei
https://www.ram-didactic.ro/echipamente-did...trolul-galagiei

Si eu ma confrunt cu problema galagiei la ore, dar solutia asta nu cred ca merge la noi. Copiii doar se vor amuza teribil...
Eu am adus la inceput un ciocanel de lemn, de judecator. Si atata au mai ras elevii... Ba mi-au cerut sa le dau ciocanelul sa se joace si ei.

Da, solutia e sa-i pui la munca. Dar ce ma fac cand elevii n-au manuale si chiar daca au, nu inteleg nimic din ele? Trebuie sa prepar eu materiale speciale, dar asta solicita mult timp si efort. Si tot nu se descurca toti. Iar probleme apar tocmai din cauza acestora, care-s analfabeti functional.

Acest mesaj a fost modificat de către Victor73 la data 28 May 2019, 08:05 PM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) 1 [2]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved