Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Afișare rezultate 2018
shelu
Trimis: 30 May 2019, 02:47 PM

Începător
*

Grup: Members

Bună ziua! Așa cum elevii din anii precedenți au avut la dispoziție rezultatele anterioare, vă solicităm afișarea rezultatelor din anul 2018 privind evaluarea națională, bineînțeles cu respectarea GDPR. Vă mulțumesc.
Mesaj personal
cata1975_toader
Trimis: 6 Jun 2019, 02:27 PM

Utilizator
**

Buna ziua.
Am si eu aceeasi rugaminte ca predecesorul meu. Dupa afisarea rezultatelor de anul acesta, cum voi putea sti unde se va situa copilul meu, in raportul cu cei de anul trecut, ptr a putea face o analiza a sanselor de a intra la liceul dorit?? De obicei, aceasta analiza tb facuta ptr doi ani consecutivi. Ptr 2017 o putem face, dar ptr 2018? Va rugam mult sa gasiti o solutie. Anonimizati numele candidatilor (pentru ca aceasta informatie chiar nu ne interseaza), dar dati-ne acces la ierarhie, va rugam frumos!!!!!
Mesaj personal
Tudor Grama
Trimis: 6 Jun 2019, 04:07 PM

Inginer Suport Tehnic

Grup: Admin

Bună ziua,

Datele au fost scoase de pe site în urma solicitărilor de la MEN. Pentru mai multe informații vă rog să vă adresați responsabililor MEN.

Toate cele bune,

--------------------
Grama Tudor Cezar
SIVECO Romania
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
eu744
Trimis: 10 Jun 2019, 03:07 PM

La prima intervenție

QUOTE (cata1975_toader @ 6 Jun 2019, 03:27 PM)
Buna ziua.
Am si eu aceeasi rugaminte ca predecesorul meu. Dupa afisarea rezultatelor de anul acesta, cum voi putea sti unde se va situa copilul meu, in raportul cu cei de anul trecut, ptr a putea face o analiza a sanselor de a intra la liceul dorit?? De obicei, aceasta analiza tb facuta ptr doi ani consecutivi. Ptr 2017 o putem face, dar ptr 2018? Va rugam mult sa gasiti o solutie. Anonimizati numele candidatilor (pentru ca aceasta informatie chiar nu ne interseaza), dar dati-ne acces la ierarhie, va rugam frumos!!!!!

Buna ziua,

nu stiu ce interese sunt, copilul meu a dat anul trecut evaluarea si la fel nu puteam vizualiza rezultatele din 2017. Trageti si dvs. concluzii..... confused06.gif Eu le-am tras!
Mesaj personal
andreea177
Trimis: 12 Jun 2019, 05:12 PM

Utilizator
**

QUOTE (Tudor Grama @ 6 Jun 2019, 05:07 PM)
Bună ziua,

Datele au fost scoase de pe site în urma solicitărilor de la MEN. Pentru mai multe informații vă rog să vă adresați responsabililor MEN.

Toate cele bune,

Bună ziua,

Și cum facem să aflăm cine sunt ”responsabilii MEN”?

Pe de altă parte, cum ar contraveni regulilor GDPR o situație cu rezultatele, respectiv repartizările, din care să lipsească informațiile referitoare la nume și școala de proveniență?

De exemplu:
Poziția în ierarhie / Media admitere / Media EN / Media absolvire... etc
respectiv,
Poziția în ierarhie / Liceul , specializarea la care a fost repartizat.
Mesaj personal
cata1975_toader
Trimis: 12 Jun 2019, 07:25 PM

Utilizator
**

Exact acceasi intrebare am vrut si eu sa o adresez. Ce inseamna responsabilii MEN? Trimitem un mail in eter..."Draga minister......."?
Poate ne ajuta d-l Tudor Grama, stiind care sunt acesti responsabili sau, in orice caz, persoanele cu care d-lui comunica in mod direct, in sensul de a transmite doleanta noastra mai departe..
Mesaj personal
shelu
Trimis: 13 Jun 2019, 09:37 AM

Începător
*

Am trimis un email la adresa cabinet.sspreuniversitar@edu.gov.ro, secretar de stat Ionel Florian Alexandru cu această solicitare de afișare a rezultatelor, în data de 10.06.2019....nu am primit niciun răspuns.
Mesaj personal
Tudor Grama
Trimis: 13 Jun 2019, 10:30 AM

Inginer Suport Tehnic

Le-am transmis și noi o solicitare celor de la MEN pentru a ne comunica dacă e cazul să reafișăm datele de la Admitere2018 și Evaluare 2018 și așteptăm răspuns.

--------------------
Grama Tudor Cezar
SIVECO Romania
scoala1roman
Trimis: 13 Jun 2019, 10:48 AM

Utilizator avansat

Mesaj personal
cata1975_toader
Trimis: 13 Jun 2019, 11:06 AM

Utilizator
**

QUOTE (scoala1roman @ 13 Jun 2019, 11:48 AM)
http://admitere.edu.ro/2018/repartizare/?f...EjaJtKib50FYhwg

Nu este vorba despre faptul ca link-ul nu ar functiona sau nu ar exista, ci de faptul ca la anul 2018, lipseste optiunea CANDIDATI, prezenta la anii 2017 si 2016.
Mesaj personal
shelu
Trimis: 13 Jun 2019, 12:11 PM

Începător
*

Practic, nu ne ajută ultima medie a celui admis la profilul respectiv. Opțiunea se făcea comparând poziția din clasament, deoarece subiectele nu au aceeași dificultate de la un an la altul. De ex: într-un an nota 9,5 reprezintă ultima medie de intrare la un liceu, corespunzătoare poziției 500 iar în alt an, ultima medie de intrare este 9,60 corespunzătoare tot poziției 500. Deci nu ne intereseaza ultima medie, ci poziția în clasament. Nu pot face o opțiune în cunoștință de cauză cum au făcut generațiile precedente.
Mesaj personal
andreea177
Trimis: 13 Jun 2019, 12:15 PM

Utilizator
**

Ca să nu mai spunem că sunt modificări de număr de locuri față de anul trecut și nu mă ajută cu nimic să știu că ultima medie de anul trecut a fost 9.20 în condițiile în care anul acesta se face doar o clasă, iar anul trecut au fost două.

Azi am trimis și eu un mail la dpo@edu.gov.ro

@Tudor Grama - mulțumim pentru suport.
Mesaj personal
andreea177
Trimis: 18 Jun 2019, 11:49 AM

Utilizator
**

”Nu a fost posibil să codificăm 150.000 de copii”
Incompetență + lipsă de bun simț.

https://www.edupedu.ro/ecaterina-andronescu...a-le-respectam/

Cred că, pe undeva, ne așteptam la așa ceva.
Mesaj personal
cata1975_toader
Trimis: 18 Jun 2019, 12:08 PM

Utilizator
**

Si cand te gandesti ca era suficient sa se renunte la numele candidatului si pastrarea informatiilor: pozitie in clasament, medie de admitere, media en, etc...
Mesaj personal
doar_un_parinte
Trimis: 18 Jun 2019, 01:25 PM

Începător
*

Incompetenta crasa ... dar, no offence, este si vina Siveco care nu se implica. Sunt convins ca ei stiu foarte bine cum se anonimineaza niste date si ar putea sa-i explice si d-nei ministru ca nu este ceva complicat.
Mesaj personal
Tudor Grama
Trimis: 19 Jun 2019, 02:29 PM

Inginer Suport Tehnic

QUOTE (doar_un_parinte @ 18 Jun 2019, 02:25 PM)
Incompetenta crasa ... dar, no offence, este si vina Siveco care nu se implica. Sunt convins ca ei stiu foarte bine cum se anonimineaza niste date si ar putea sa-i explice si d-nei ministru ca nu este ceva complicat.

Vă informez că noi am insistat la MEN pentru afișarea acestor date...

--------------------
Grama Tudor Cezar
SIVECO Romania
doar_un_parinte
Trimis: 19 Jun 2019, 02:57 PM

Începător
*

MEN are dreptate, datele ca atare intra sub incidenta GDPR, dar daca numele elevilor este anonimizat atunci nu mai exista corespondenta intre o persoana si niste date care se presupune ca ar fi de interes strict personal.
Va rog inca o data, cu scuzele de rigoare pentru insistentele mele, anonimizati tabelul (puneti niste numere aleatorii in locul numelelor de elevi) si solicitati inca o data MEN sa aprobe publicarea acestor tabele. Sunt sigur ca dvs intelegeti ca aceasta anonimizare scoate tabelul respectiv de sub incidenta GDPR-ului, sper sa inteleaga si MEN.
Scuze inca o data pentru insistenta, dar datele respective chiar ne sunt de folos.
Multumesc anticipat.
Mesaj personal
magdavoicu
Trimis: 24 Jun 2019, 07:37 AM

Începător
*

Buna dimineata. Din pacate, raspunsul oficial la cererea mea, din luna iannuarie 2019, a fost ca la radio Erevan: v-am ajuta, dar nu putem!
Atasez raspunsul oficial la adresa mea, legata de publicarea rezzultatelor COMPLETE din anul precedent.
Succes!

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 550 )
Fișier atașat  adresa_Edu.gov.pdf
Mesaj personal
Lucian Irimie
Trimis: 24 Jun 2019, 05:17 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Părerea mea este că ultima medie de anul trecut, de acum doi ani sau de oricând nu are o relevanță foarte mare. În schimb ierarhia este foarte importantă. Și ar mai fi un lucru iarăși important: câți elevi din alte județe vin la mine în județ și cu ce medii. Această informație ar putea ISJ-ul din fiecare județ șă o publice pe pagina proprie a admiterii.
Înarmat cu cele două date (poziția în clasamentul județean și candidații din alte județe), proaspătul absolvent al clasei a VIII-a, ieșit cu bine din bătălia cu Evaluarea Națională nu trebuie decât să împartă poziția pe care se află la 28, iar la partea întreagă să adauge 1, pentru a afla câte coduri ar trebui să treacă pe fișa de admitere.

Bine-bine, veți spune unii dintre Dvs., cititorii acestui post, dar pe un cod pot fi 2 sau 3 clase, deci numărul de coduri ar putea fi mai mic. Eu vă răspund că, mai bine să fie mai multe coduri, decât prea puține, pentru a evita riscul de a rămâne nerepartizat.

Și un lucru foarte important: CODURILE TREBUIE SCRISE PE FIȘA DE ADMITERE ÎN ORDINEA PREFERINȚELOR

Acest mesaj a fost modificat de către Lucian Irimie la data 24 Jun 2019, 05:18 PM

--------------------
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
verona
Trimis: 24 Jun 2019, 11:44 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Lucian Irimie @ 24 Jun 2019, 05:17 PM)
Părerea mea este că ultima medie de anul trecut, de acum doi ani sau de oricând nu are o relevanță foarte mare. În schimb ierarhia este foarte importantă.

acest lucru e adevarat
de aceea se si agita lumea ca sa se arate in vreun fel pozitia ultimului intrat la optiunea X X X.
Și ar mai fi un lucru iarăși important: câți elevi din alte județe vin la mine în județ și cu ce medii. Această informație ar putea ISJ-ul din fiecare județ șă o publice pe pagina proprie a admiterii.

acest lucru este publicat in fiecare an, pe transe de cate 25 sutimi...
doar ca in ultimii ani, actualizarea nu se mai facea zilnic... toata lumea s-a mai lasat pe tanjeala...
Înarmat cu cele două date (poziția în clasamentul județean și candidații din alte județe), proaspătul absolvent al clasei a VIII-a, ieșit cu bine din bătălia cu Evaluarea Națională nu trebuie decât să împartă poziția pe care se află la 28, iar la partea întreagă să adauge 1, pentru a afla câte coduri ar trebui să treacă pe fișa de admitere.

Bine-bine, veți spune unii dintre Dvs., cititorii acestui post, dar pe un cod pot fi 2 sau 3 clase, deci numărul de coduri ar putea fi mai mic.
iarasi aproximativ corect, doar cu o observatie - exista licee/profile chiar cu cate 10 clase...
poate e mai bine sa lucrezi nu cu nr de clase ci cu nr de elevi acoperit de o optiune (si acest nr e trecut la optiuni) si cu pozitia elevului
Eu vă răspund că, mai bine să fie mai multe coduri, decât prea puține, pentru a evita riscul de a rămâne nerepartizat.
in principiu, corect.
dar exagerat
e evident ca daca esti pe pozitia 29, o singura optiune cu o singura clasa e riscanta, pt ca exista posibilitatea dusa la absurd ca toti din fata ta sa aleaga acea clasa. O optiune de 2 clase ar parea ok.
doar ca trebuie sa tii cont ca mai apar in fata ta unii veniti din alte judete, mai ales IF. Asa ca poti sa pui 2 optiuni. Sau 3 (primele in Bucuresti acopera muuuuuulte clase, exceptie Sava mi bilingv engleza). Sa il obligi pe un copil de pe pozitia 100 sa puna 20 optiuni care acopera 1000 locuri ... e nitel exagerat

daca insa esti pe o pozitie pe la mijocul clasamentului, e evident ca se termina in fata ta toate locurile de la colegii sau alte licee foarte cerute.
ar fi ca si cum ar trebui sa acoperi mai putine locuri, pt ca 1000 elevi sunt sigur repartizati inaintea ta pe acele 1000 locuri.

am o colega care mi se plangea ca pe baza rationamentului pe care l-ai expus, a fost obligat copilul ei, aflat dincolo de jumatatea clasamentului, sa puna la sfarsitul listei si Sava, Vianu, Mishu etc.
Ei completasera in ordine vreo 10 pozitii care credeau ca se potriveau (a si fost repartizat la a V-a optiune), continuasera cu alte licee cotate mai slab, pana le terminasera, dar dirigintele a sustinut pe baza rationamentului expus de tine sa mai puna optiuni, ca nu acoperea nr de locuri. Asa ca au continuat cu Sava etc....
practic, situatia lor era in oglinda cu cea a primilor...

dar, ma rog, paza buna....
Și un lucru foarte important: CODURILE TREBUIE SCRISE PE FIȘA DE ADMITERE ÎN ORDINEA PREFERINȚELOR
foarte corect....

trebuie subliniat asta mereu
si repetat
pt ca am auzit uneori plangeri ca a fost repartizat la X, desi el voia Y... care s-a ocupat cu o medie mai mica decat a elevului respectiv...
doar ca el trecuse in ordine A, Z, X, Y

E ca si cum un elev din primii 100 ar pune Sava, Mishu, Sincai si s-ar plange ca el voia la Sincai, dar calculatorul l-a aruncat la sava. Intrebat de ce ordinea asta, ar spune ca media de intrare la Sava e mai mare, de asta l-a pus inaintea lui Sincai.
Nu conteaza ce medie e mai mare, ce alege mama/tata etc...
Optiunile sunt in ordinea preferintelor tale....

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 24 Jun 2019, 11:45 PM
Mesaj personal
verona
Trimis: 24 Jun 2019, 11:57 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Tudor Grama @ 19 Jun 2019, 02:29 PM)
QUOTE (doar_un_parinte @ 18 Jun 2019, 02:25 PM)

Vă informez că noi am insistat la MEN pentru afișarea acestor date...

ati putea sa le solicitati celor 3 care semneaza adresa de raspuns de mai jos - Irimia, Marin si Seitan - sa raspunda cu exemplificari cum se face ierarhia EN, cea de admitere si cum se fac optiunile....
sa va explice mecanismul de admitere, asa cum l-au inteles ei...
nu prea bine, dupa parerea noastra...

ca ministrul a raspuns vag... e mai de inteles
in definitiv, nu trebuie sa inteleaga mecanismul acestui examen, ca nu e sarcina sa directa
dar cei ce raspund la adresa invocand Directiv 680 si promitand ca vor insista pt publicarea ultimei medii din 2018, in conditiile in care asta era deja inclusa in brosura.... inteleg ca sunt responsabili cu problema admiteriii
ca altfel, nu vad de ce ar raspunde la adresa...
mie imi miroase a habarnamism
cras

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 25 Jun 2019, 12:00 AM
Mesaj personal
cata1975_toader
Trimis: 27 Jun 2019, 03:23 PM

Utilizator
**

Astazi am vrut sa ma uit peste ierarhiile din 2017 si 2016, ierarhii care, la ultima verificare (acum aprox 2 saptamani) erau publice. Astazi, ierarhia din 2016 nu mai este publica. Probabil, in curand, va fi scoasa si ierarhia anului 2017. Optiunile, anul acesta, le vom face in chior pur si simplu....eu inteleg ca a intrat in vigoare celebrul regulament de protectie a datelor personale, stim cu totii asta..dar mi-e teama ca valurile noastre nu au facut decat sa traga semnalul de alarma ca datele din 2016 si 2017 tb sterse si ele (nu doar din cele 2018). Probabil pana pe 4 iulie, nu vom mai avea nici ierarhia lui 2017...
Mesaj personal
andreea177
Trimis: 27 Jun 2019, 03:56 PM

Utilizator
**

Am reușit să salvez date înainte să fie șterse.
În fișierul atașat sunt liceele teoretice + economic, separate pe profile, în ordinea descrescătoare a mediilor din 2018. Sunt și informații din 2017 și 2016.

Mult succes!!

P.S. Datele sunt pentru București, din păcate, pentru alte județe nu am...

Acest mesaj a fost modificat de către andreea177 la data 27 Jun 2019, 04:00 PM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1403 )
Fișier atașat  Licee2019.pdf
Mesaj personal
cata1975_toader
Trimis: 27 Jun 2019, 04:01 PM

Utilizator
**

QUOTE (andreea177 @ 27 Jun 2019, 04:56 PM)
Am reușit să salvez date înainte să fie șterse.
În fișierul atașat sunt liceele teoretice + economic, separate pe profile, în ordinea descrescătoare a mediilor din 2018. Sunt și informații din 2017 și 2016.

Mult succes!!

Va multumim mult, mult de tot ! Este un fisier mai mult decat util. sign28.gif

Acest mesaj a fost modificat de către cata1975_toader la data 27 Jun 2019, 04:12 PM
Mesaj personal
cata1975_toader
Trimis: 29 Jun 2019, 12:49 PM

Utilizator
**

Buna ziua. Am o intrebare: mediile de admitere, rezultate in urma calcului ponderat intre nota de la EN si media din anii 5-8, se afiseaza si ele pe edu.ro?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved