Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Competente digitale 2017 in doar trei zile
catalin2dose
Trimis: 3 Apr 2017, 10:00 AM

Utilizator activ

Grup: Members

As vrea sa ii intreb pe colegii implicati in organizarea Competentelor digitale ce solutie intrevad pentru a reusi sa cuprinda toti candidatii in zilele prevazute prin calendar (9,12,13 iunie).
Eu am in acest moment aproximativ de 330 candidati "eligibili", ceea ce inseamna, la doar trei zile, un necesar de cel putin 110 statii de lucru/zi, numar care depaseste cu mult existentul.
Mesaj personal
Adriana_MS
Trimis: 6 Apr 2017, 09:03 AM

Utilizator avansat

Nu ne putem incadra nicicum in 3 zile...doar daca vor stabili doua examene pe zi, asa cum a fost mai demult... Nu ne ajung calculatoarele :-(

--------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit!
Mesaj personal
Doina Radulea
Trimis: 12 Apr 2017, 08:25 PM

Utilizator
**

Faceti urgent adresa oficiala catre ISJ sau Minister si explicati situatia. Ordinul prevede posibilitatea prelungirii perioadei, dar la cerere, si exista cel putin o zi libera inainte.
Altfel veti cara calculatoare de prin alte scoli si veti improviza laboratoare, asa cum se intampla in multe locuri unde apare aceasta problema.
Chiar daca nu vi se aproba, cel putin sunteti acoperiti, in cazul in care ceva nu merge bine sau nu se poate organiza din lipsa infrastructurii.

Acest mesaj a fost modificat de către Doina Radulea la data 12 Apr 2017, 08:31 PM
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 19 Apr 2017, 06:51 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Doina Radulea @ 12 Apr 2017, 09:25 PM)
Faceti urgent adresa oficiala catre ISJ sau Minister si explicati situatia. Ordinul prevede posibilitatea prelungirii perioadei, dar la cerere, si exista cel putin o zi libera inainte.

Nu exista nicio zi libera inainte.
Cred ca e o eroare grava.
Apare imediat "erata"?

Insa sunt 10 zile libere intre probele orale si cele scrise. Oare de ce?

Situatia e generala. Nu trebuie sa fac nimeni vreo adresa oficiala.

Acest mesaj a fost modificat de către 1q1q1q la data 19 Apr 2017, 06:52 PM

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
catalin2dose
Trimis: 26 Apr 2017, 04:48 PM

Utilizator activ

QUOTE (1q1q1q @ 19 Apr 2017, 07:51 PM)
Apare imediat "erata"?

Putem considera ziua de 8 iunie ca fiind zi libera, deoarece atunci se desfasoara proba de limba materna (ce are chiar doua zile alocate!). Ori, in marea majoritate a liceelor, aceasta proba nu are loc.

Acest mesaj a fost modificat de către catalin2dose la data 26 Apr 2017, 05:02 PM
Mesaj personal
Doina Radulea
Trimis: 27 Apr 2017, 02:55 PM

Utilizator
**

Cum sa poti organiza Competente Digitale in trei zile cand liceele "nevoiase" au maxim doua laboaratoare, si alea jumate in moarte clinica?
Un singur raspuns, mereu acelasi: las ca se poate, merge si asa, va descurcati voi.
Mesaj personal
Mirela37
Trimis: 29 Apr 2017, 05:35 PM

Utilizator
**

QUOTE (catalin2dose @ 26 Apr 2017, 05:48 PM)
QUOTE (1q1q1q @ 19 Apr 2017, 07:51 PM)
Apare imediat "erata"?

Putem considera ziua de 8 iunie ca fiind zi libera, deoarece atunci se desfasoara proba de limba materna (ce are chiar doua zile alocate!). Ori, in marea majoritate a liceelor, aceasta proba nu are loc.

Si unde are loc? Majoritatea nu au dar...unele au... love28.gif
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 30 Apr 2017, 10:28 AM

Utilizator avansat

QUOTE (catalin2dose @ 26 Apr 2017, 05:48 PM)
Putem considera ziua de 8 iunie ca fiind zi libera, deoarece atunci se desfasoara proba de limba materna

In liceu la mine exista si proba B.

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
catalin2dose
Trimis: 10 May 2017, 07:09 PM

Utilizator activ

Am inaintat o adresa oficiala pe aceasta tema, asa cum stiu ca au facut toate liceele din zona care intampina aceasta problema, adresa in care am explicat pe larg situatia si am cerut suplimentarea zilelor de examen, asa cum prevede OM.
Asteptam un raspuns.
Mesaj personal
Doina Radulea
Trimis: 10 May 2017, 07:31 PM

Utilizator
**

La fel si la noi, dar nu avem raspuns inca. Se aude din alte parti ca unde s-a facut adresa s-ar primi aprobare pentru sesiune suplimentara in zilele de joi si sambata, dar nu e nimic oficial.
Voi aveti ceva sigur?
Mesaj personal
catalin2dose
Trimis: 16 May 2017, 02:01 PM

Utilizator activ

Nu am primit niciun raspuns inca si nici nu avem cunostinta de vreo solutionare pana acum.
Mesaj personal
Doina Radulea
Trimis: 16 May 2017, 02:08 PM

Utilizator
**

Practic, mai sunt ZECE ZILE lucratoare pana la inceperea competentelor, timp in care o sa fim ocupati pana peste cap cu incheieri de situatii, inscrieri la bac, organizare examene, etc.
Mai sunt zece zile, mai avem nevoie de zeci de calculatoare, dar nu stim deloc ce o sa facem.
Mesaj personal
brindusica74
  Trimis: 17 May 2017, 09:38 AM

Utilizator
**

Nu intereseaza pe nimeni, sa nu suparam sefii de la minister! wink.gif
Mesaj personal
Doina Radulea
Trimis: 17 May 2017, 07:44 PM

Utilizator
**

QUOTE (brindusica74 @ 17 May 2017, 10:38 AM)
Nu intereseaza pe nimeni, sa nu suparam sefii de la minister! wink.gif

Imi e teama ca ai dreptate.
Mesaj personal
catalin2dose
Trimis: 21 May 2017, 08:22 PM

Utilizator activ

Vreau inca sa cred ca se va acorda prelungirea, conform Ordinului, care el insusi stipuleaza aceasta.
Pana acum a mai fost cum a mai fost, ne-am mai descurcat, insa anul acesta chiar nu se poate altfel!

Acest mesaj a fost modificat de către catalin2dose la data 21 May 2017, 08:24 PM
Mesaj personal
Doina Radulea
Trimis: 22 May 2017, 09:35 AM

Utilizator
**

Imi pare rau sa va spun, o sa vedeti ca se poate, si la anul se va putea chiar intr-o singura zi, de ce nu?
Mesaj personal
bibanu78
Trimis: 22 May 2017, 12:41 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Doina Radulea @ 22 May 2017, 09:35 AM)
Imi pare rau sa va spun, o sa vedeti ca se poate, si la anul se va putea chiar intr-o singura zi, de ce nu?

happy30.gif happy30.gif Da poate doar daca scot aceste aberatii de competente.. Si asa elevii, absolventii care au terminat nu au mai venit dupa certificatele respective , zac si acum prin arhiva unitatii...

--------------------
Prof. BIBANU
Mesaj personal
Doina Radulea
Trimis: 23 May 2017, 03:08 PM

Utilizator
**

QUOTE (bibanu78 @ 22 May 2017, 01:41 PM)
QUOTE (Doina Radulea @ 22 May 2017, 09:35 AM)

happy30.gif happy30.gif Da poate doar daca scot aceste aberatii de competente.. Si asa elevii, absolventii care au terminat nu au mai venit dupa certificatele respective , zac si acum prin arhiva unitatii...

Cu atat mai frustrant efortul enorm si investitiile materiale in aceste probe penibile, la care prima intrebare pusa de candidati este "Cand putem sa iesim?".
Mesaj personal
marianopris
Trimis: 24 May 2017, 09:08 AM

Utilizator avansat

In situatia in care nu ajung calculatoarele pentru cele 3 zile, cel mai sigur faceti adresa catre ISJ in care solicitati sa vi se aduca de la scoli generale calculatoare din laboratoare. La olimpiada nationala de informatica asa s-a procedat, e adevarat, logistica e urata, dar e singura solutie sigura. Treaba asta implica si amenajarea unui nou spatiu (cabluri, prelungitoare, prize..) pentru noile calculatoare si... mult de carat. Si asa cum a mai spus cineva, in cazul in care nu reusiti, macar aveti acoperire cu adresa respectiva.
Mesaj personal
hawkeye
Trimis: 24 May 2017, 10:16 AM

Utilizator
**

QUOTE (marianopris @ 24 May 2017, 10:08 AM)
In situatia in care nu ajung calculatoarele pentru cele 3 zile, cel mai sigur faceti adresa catre ISJ in care solicitati sa vi se aduca de la scoli generale calculatoare din laboratoare. La olimpiada nationala de informatica asa s-a procedat, e adevarat, logistica e urata, dar e singura solutie sigura. Treaba asta implica si amenajarea unui nou spatiu (cabluri, prelungitoare, prize..) pentru noile calculatoare si... mult de carat. Si asa cum a mai spus cineva, in cazul in care nu reusiti, macar aveti acoperire cu adresa respectiva.

Bun.
1. Aduncem din scoli generale calcuri. In general scolile generale au calcuri vechi, cu XP si Office 2003 vai de capul lor. Alea trebuie curatate / devirusate / pregatite - lucru care consuma enorm de mult timp.
2. Calcurile alea trebuie puse intr-o sala de clasa, transformata peste noapte in laborator info. De regula, salile de clasa obisnuite au cel mult 1-2 prize de alimentare cu electricitate. Daca in alea 1-2 prize se baga prelungitoare din care merg in cascada alte si alte si alte ...n prelungitoare, exista riscul sa se arda instalatia, care nu a fost proiectata pentru un asemenea consum (se stie ca laburile de info au instalatie electrica special calibrata pentru consumul a 20 -25 statii).
3. De carat... fighting19.gif

Concluzie: cu asemenea scenarii sci-fi / horror, sa nu ne mai miram ca traim in Romania...si asta ne ocupa tot timpul happy30.gif

--------------------
live free or die
Mesaj personal
Doina Radulea
Trimis: 24 May 2017, 01:52 PM

Utilizator
**

Solutia caratului de calculatoare nu este noua. Am facut asta mai multi ani, la indicatia VERBALA venita de sus. Ea presupune o multime de impedimente si de pericole, mai multe decat sunt expuse in poastarea de mai sus. As preciza numai faptul ca transportul si montarea calculatoarelor se face de obicei cu mijloace improprii si folosind elevii. Solutia asta merge atunci cand ai nevoie de un numar acceptabil de calculatoare pentru COMPLETARE, nu cand iti trebuie zeci si zeci. Deci sa fim seriosi.
Mesaj personal
catalin2dose
Trimis: 24 May 2017, 02:01 PM

Utilizator activ

Subscriu din experienta, la modul cel mai serios si fara intentii rele.
Solutia caratului si montarii de calculatoare din scoli este ineficienta, costisitoare si periculoasa.Iar in timpul examenului vor aparea intotdeauna probleme tehnice diverse.
Mesaj personal
Doina Radulea
Trimis: 24 May 2017, 04:58 PM

Utilizator
**

Vor fi elevi care au optat in cererea de inscriere la Bac probabil pentru Windows 10 si Office 2010 sau mai nou, ca asta aveau in laborator, si vor da in sala de examen peste Windows XP, Vista sau Office 2003 (fara licenta, sic!) sau mai stii ce alte alea, ca astea merg pe rable.

Acum va intreb, in acest caz se mai respecta Metodologia?!

Acest mesaj a fost modificat de către Doina Radulea la data 24 May 2017, 05:04 PM
Mesaj personal
brindusica74
Trimis: 25 May 2017, 09:23 AM

Utilizator
**

QUOTE (Doina Radulea @ 22 May 2017, 10:35 AM)

Dada, poate sa fie si jumatate de zi, oricum nu intereseaza pe nimeni! Sa iasa totul bine ca altfel trebuie sa dea cu subsemnatul! cool.gif
Mesaj personal
starrek
Trimis: 29 May 2017, 04:52 PM

Utilizator
**

O sa dam si pe 8. Peste proba de materna. O sa fie strans, dar e o solutie. Informaticienii o sa ne mutam cu cortul in scoli pana trec competentele dar asta e. Ne-am obisnuit. Oricum, nu ne baga nimeni in seama.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved