Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (8) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Restrangere de activitate
Dyana2011
Trimis: 29 Jan 2012, 07:29 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Explicati-mi si mie,va rog,in baza carei legi un director de scoala (sau comisie mobilitate)poate refuza un om aflat in restrangere in favoarea unei pile care se incadreaza la articolul 253?
Si la restrangere suntem la cheremul directorilor?Atunci ce avantaj mai avem ca titulari ai sistemului???.......
Mesaj personalTrimite email
nina77
Trimis: 30 Jan 2012, 12:42 PM

Utilizator activ

QUOTE (Dyana2011 @ 29 Jan 2012, 08:29 PM)
Explicati-mi si mie,va rog,in baza carei legi un director de scoala (sau comisie mobilitate)poate refuza un om aflat in restrangere in favoarea unei pile care se incadreaza la articolul 253?
Si la restrangere suntem la cheremul directorilor?Atunci ce avantaj mai avem ca titulari ai sistemului???.......

ce prevede art 253?
Mesaj personal
manuela sorohan
Trimis: 1 Feb 2012, 04:02 PM

Utilizator
**

buna ziua ! as vrea sa stiu si eu daca obtinem consimtamantul directorului si ai ca mai este nevoie sa participam si la sedinta publica sau directorul este cel care acorda titulatura ? sau daca suntem 2 sau mai multe cadre care optam pt. acelasi post obtine consimtamantul cel care puncajul cel mai mare , sau se rezolva restrangerea in sedinta publica ? multumesc pt. intelegere si raspuns !
Mesaj personal
radu.gh.
Trimis: 5 Feb 2012, 10:18 AM

Utilizator activ

Am si eu cateva intrebari:
1. In ce conditii o educatoare care se afla in acest moment (februarie) in concediu de crestere a copilului pana in august 2012, poate renunta la concediu pentru a se intoarce la postul pe care este titulara ? Motivul - doreste sa depuna cerere de restrangere de activitate (a disparut un post de educatoare de la o structura a scolii cu PJ, NU este vorba de postul sau !) pentru a ocupa un alt post de educatoare (nou infiintat) la scoala de centru cu PJ cu consimtamant. (mai mult din partea directoarei !) Se poate face aceasta "manevra" ?
2. Ce se intampla cu educatoarea care ocupa postul ei si care stia ca postul are valabilitate la suplinire pana la 31 august 2012 ?? Poate intra in somaj ?

3. Daca o grupa de gradinita cu program normal se transforma intr-o grupa de gradinita cu program prelungit cu 1 septembrie 2012, al doilea post normat (la aceeasi grupa) se considera POST NOU INFIINTAT sau nu ?

Daca se poate, d-le Costi, va rog sa-mi raspundeti cu trimitere la legislatie !
Va multumesc foarte mult !

Mesaj personal
costi_52
Trimis: 5 Feb 2012, 10:37 AM

Mentor

1. Un cadru didactic aflat în CCIC se poate întoarce oricând la post, fără o justificare anume. Restrângerea de activitate se rezolvă, în prima etapă, prin consimțământul unităților de învățământ. Este prevăzut în lege și metodologie, deci nu este o „manevră”.
2. Pe decizia de suplinite scrie și „ ... sau până la întoarcerea titularului la post”. Asta înseamnă că un suplinitor trebuie să ia în considerare faptul că, oricând, poate rămâne fără loc de muncă. Cred că poate intra în șomaj.
3. Cred că da.

--------------------
Mesaj personal
manta.lucian
Trimis: 5 Feb 2012, 02:29 PM

Utilizator
**

QUOTE (neamtank @ 20 Jan 2012, 12:06 PM)
Buna ziua! Sunt profesor de specialitate la un liceu unde se va schimba profilul, deci in curand intru in restrangere de activitate.
Sunt si absolventa de liceu pedagogic (invatatori-educatoare; am gradul II si deful la specializarea invatatori).
Intrebarile mele sunt:
1. Pot trece pe o catedra de invatatoare in urma restrangerii de activitate de la liceu?
2. Daca da, cum voi fi incadrata? Imi pot aviza competentele pt a dobandi statut de profesor in inv. primar, momentan fiind titulara pe alta specialitate?
2. Restrangerile de activitate din acest an se vor face dupa "modelul" vechi sau dupa noua metodologie (consimtamant intre scoli, respectiv repartizare pe locurile ramase vacante)?

Va multumesc!

buna!daca am intrat in restrangere de activitate anul trecut si am fost detasat in interesul invatamantului pe un post rezervat,pot sa raman cu restrangere de activitate nesolutionata si sa ocup postul rezervat?
Mesaj personal
manta.lucian
Trimis: 5 Feb 2012, 02:30 PM

Utilizator
**

QUOTE (manta.lucian @ 5 Feb 2012, 03:29 PM)
QUOTE (neamtank @ 20 Jan 2012, 12:06 PM)
Buna ziua! Sunt profesor de specialitate la un liceu unde se va schimba profilul, deci in curand intru in restrangere de activitate.
Sunt si absolventa de liceu pedagogic (invatatori-educatoare; am gradul II si deful la specializarea invatatori).
Intrebarile mele sunt:
1. Pot trece pe o catedra de invatatoare in urma restrangerii de activitate de la liceu?
2. Daca da, cum voi fi incadrata? Imi pot aviza competentele pt a dobandi statut de profesor in inv. primar, momentan fiind titulara pe alta specialitate?
2. Restrangerile de activitate din acest an se vor face dupa "modelul" vechi sau dupa noua metodologie (consimtamant intre scoli, respectiv repartizare pe locurile ramase vacante)?

Va multumesc!

buna!daca am intrat in restrangere de activitate anul trecut si am fost detasat in interesul invatamantului pe un post rezervat,pot sa raman cu restrangere de activitate nesolutionata si sa ocup postul rezervat?

cum as putea sa raman tot pe postul rezervat?
Mesaj personal
manta.lucian
Trimis: 5 Feb 2012, 02:31 PM

Utilizator
**

?
Mesaj personal
manta.lucian
Trimis: 5 Feb 2012, 02:41 PM

Utilizator
**

buna!daca am intrat in restrangere de activitate anul trecut si am fost detasat in interesul invatamantului pe un post rezervat ,pot sa raman inca un an cu restrangere de activitate nesolutionata si sa ocup postul rezervat.cum pot sa ocup postul rezervat?
Mesaj personal
criss23
Trimis: 7 Feb 2012, 08:52 PM

Utilizator activ

ptr. d-nul costi

buna seara ! sunt prof. ptr. inv. primar, titular cu 20 ani vechime, gr. I si functionez in prezent la o scoala din bucuresti ... din 2012-2013 as dori sa ma transfer la o alta scoala mai aproape de casa ... am discutat cu directoarea de la aceasta scoala la care vreau sa ma transfer si mi-a spus ca are 2 posturi libere ptr. 2012-2013 , dar ca cele doua posturi au fost date la concurs la inspectorat ... precizez ca la mine este incerta situatia deocamdata, deoarece nu stiu 100% daca intru in restrangere de activitate sau nu ... spuneti-mi si mie ce posibilitate am sa ma mult la noua scoala si ce pasi trebuie sa urmez ... sunt bulversata, deoarece din lege nu prea inteleg mare lucru ... si inca o probl. in legatura cu cine intra primul in restrangere de actv. conform legii ( specific ca la mine in unitate este o suplinitoare si 3 pensionare ) ... eu avand in clasa 12 elevi, directorul mi-a spus ca de la anul nu crede ca voi mai avea catedra la aceasta scoala ... ( mentionez ca relatia cu directorul este ca a soarecelui cu pisica ) ...eu stiam ca primii care pleaca sunt suplinitorii, pensionarii si apoi titularii ...va multumesc anticipat, d-nule costi !!!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 7 Feb 2012, 09:25 PM

Mentor

Din moment ce în școală sunt cinci posturi, dintre care trei ocupate de pensionari și unul de suplinitor, sigur nu se pune problema să intrați în restrângere de activitate. De fapt, la acest moment se știu cadrele care intră în restrângere. În ce privește transferul, acesta mai este posibil doar dacă intrați în restrângere de activitate, ceea ce, evident, nu este posibil. În acest caz, singura posibilitate să ocupați un post la școala pe care o vizați este participarea la concurs.

--------------------
Mesaj personal
criss23
Trimis: 8 Feb 2012, 11:05 AM

Utilizator activ

QUOTE (costi_52 @ 7 Feb 2012, 10:25 PM)
Din moment ce în școală sunt cinci posturi, dintre care trei ocupate de pensionari și unul de suplinitor, sigur nu se pune problema să intrați în restrângere de activitate. De fapt, la acest moment se știu cadrele care intră în restrângere. În ce privește transferul, acesta mai este posibil doar dacă intrați în restrângere de activitate, ceea ce, evident, nu este posibil. În acest caz, singura posibilitate să ocupați un post la școala pe care o vizați este participarea la concurs.

va multumesc mult ptr. raspuns ! stiti cumva in ce consta concursul? acest concurs se va sustine doar in cazul in care ne prezentam mai multe doritoare pe acelasi post ? sau oricum ? daca totusi intru la restrangere de activitate ma pot muta la scoala noua fara concurs ? doar cu dosar ? eu neintelegandu-ma cu directorul actual imi doresc enorm sa intru eu in restrangere decat sa intre alta colega careia ii este bine la aceasta scoala ... depinde doar de director cine intra sau nu la restrangere ? si as mai dori sa stiu unde trebuie sa depun cererea de transfer ? la scoala noua sau la inspectorat ? d-nule costi ma bazez pe spusele dvs. deoarece sunteti bine pregatit in ceea ce priveste legea si nu faceti decat sa ma luminati ... va multumesc ca existati si raspundeti cu promptitudine nelamuririlor noastre ! va doresc toate cele bune ! doamne ajuta !!!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 8 Feb 2012, 11:27 AM

Mentor

Este vorba despre concursul organizat de către unitățile de învățământ pentru ocuparea posturilor didactice. Constă în două probe, inspecție specială la clasă (2 mai - 8 iunie) și proba scrisă (2 august). Concursul se organizează indiferent de numărul candidaților înscriși.
Restrângerea de activitate poate fi rezolvată prin consimțământul unităților de învățământ sau prin repartiție în ședință publică (organizată de către inspectorat). În primul caz, dosarul se depune la unitatea/unitățile de învățământ vizate, în cel de-al doilea, la inspectorat. În ambele cazuri, ierarhizarea cadrelor didactice se face prin dosar (anexa nr. 2).
Nu depinde de director, ci de CA, care hătărăște dacă, pentru desemnarea cadrului didactic care pleacă, se organizează concurs sau evaluare obiectivă. Există posibilitatea ca un cadru didactic să solicite intrarea în restrângere de activitate, caz în care nu se mai organizează concurs sau evaluare obiectivă.

--------------------
Mesaj personal
criss23
Trimis: 8 Feb 2012, 01:48 PM

Utilizator activ

QUOTE (costi_52 @ 8 Feb 2012, 12:27 PM)
Este vorba despre concursul organizat de către unitățile de învățământ pentru ocuparea posturilor didactice. Constă în două probe, inspecție specială la clasă (2 mai - 8 iunie) și proba scrisă (2 august). Concursul se organizează indiferent de numărul candidaților înscriși.
Restrângerea de activitate poate fi rezolvată prin consimțământul unităților de învățământ sau prin repartiție în ședință publică (organizată de către inspectorat). În primul caz, dosarul se depune la unitatea/unitățile de învățământ vizate, în cel de-al doilea, la inspectorat. În ambele cazuri, ierarhizarea cadrelor didactice se face prin dosar (anexa nr. 2).
Nu depinde de director, ci de CA, care hătărăște dacă, pentru desemnarea cadrului didactic care pleacă, se organizează concurs sau evaluare obiectivă. Există posibilitatea ca un cadru didactic să solicite intrarea în restrângere de activitate, caz în care nu se mai organizează concurs sau evaluare obiectivă.

va multumesc din suflet ca m-ati luminat ! va doresc toate cele bune ! doamne ajuta !

Mesaj personal
lylyana32
Trimis: 8 Feb 2012, 02:38 PM

Utilizator avansat

Fisa de evaluare la restrangere - Dolj 2012 .

In ordinul 3157, cel cu modificarile aduse metodologiei de mobilitate pentru 2012-2013, spune ca invatatorii isi pot alege 2 ani din ultimii 5 ani lucrati pentru evaluare.
In fisa de evaluare scrie clar ULTIMII 2 ani scolari incheiati.

E o greseala, zic eu, sau fisa a fost conceputa inainte de aparitia ordinului si nu au observat art. respectiv!!!!

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 492 )
Fișier atașat  FISA_EVALUARE_RESTRANGERE_2012.pdf
Mesaj personal
manuela1206
Trimis: 8 Feb 2012, 03:00 PM

Utilizator avansat

QUOTE (lylyana32 @ 8 Feb 2012, 03:38 PM)
Fisa de evaluare la restrangere - Dolj 2012 .

In ordinul 3157, cel cu modificarile aduse metodologiei de mobilitate pentru 2012-2013, spune ca invatatorii isi pot alege 2 ani din ultimii 5 ani lucrati pentru evaluare.
In fisa de evaluare scrie clar ULTIMII 2 ani scolari incheiati.

E o greseala, zic eu, sau fisa a fost conceputa inainte de aparitia ordinului si nu au observat art. respectiv!!!!

Chiar asa: oare ce sau cine se afla in spatele acestui faimos OM din 3 feb.2012 si de ce doar invatatorii au posibilitatea de a alege 2 ani din ultimii 5?
Mesaj personal
florigheorghe
Trimis: 8 Feb 2012, 05:13 PM

La prima intervenție

Buna ziua!

As dori sa stiu daca pot solicita restrangerea de activitate a unei educatoare. Mentionez ca eu sunt titular pe postul de invatator , iar gradinita apartine de scoala(unitate de invatamant cu personalitate juridica). Mi s-a comunicat ca nu pot deoarece este alta specialitate. Tinand cont ca mai e valabil schimbul de posturi prin consimtamant, m-ar interesa daca pot face aceasta miscare(schimb de post cu educatoarea), astfel am eu restrangerea de activitate. Intrebarea mea este: se pot face doua miscari intr-un an?(schimb de post prin consimtamant si apoi transfer la cerere pentru restrangere de activitate).

Va multumesc!
Mesaj personal
scorpia mica
Trimis: 10 Feb 2012, 12:40 PM

Utilizator avansat

Daca am intrat la restrâgere îmi pot depune dosarul la mai multe școli?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 10 Feb 2012, 06:27 PM

Mentor

Da

--------------------
Mesaj personal
emi 79
Trimis: 11 Feb 2012, 11:32 AM

Utilizator
**

D-I Costi,am restrangere de activitate,pt.a-mi depue dosarul la o alta scoala am nevoie de acodul consilului de administratie?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 11 Feb 2012, 11:42 AM

Mentor

Nu aveți nevoie de acordul CA, ci de aprecierea sintetică a CA.

--------------------
Mesaj personal
educatoare25
Trimis: 11 Feb 2012, 11:05 PM

Utilizator avansat

Daca sunt in restrangere de activitate si am acceptat un post liber apartinand unei structuri a scolii cu PJ, alta decat cea in care am functionat pana acum, mai este nevoie sa imi fac dosar si punctaj? dar colega mea acre a trecut pe clasa pregatitoare? multumesc!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 12 Feb 2012, 01:16 PM

Mentor

Trecerea de la o structură la alta, în cadrul unei unități cu PJ, se face în etapa de constituire a catedrelor, de încadrare a personalului didactic titular în sistemul de învățământ și de soluționare a cererilor de întregire a normei didactice a personalului titular (perioada 11-25 ianuarie). Dacă, după desfășurarea acestei etape, rămân cadre didactice fără post, se organizează concurs (inspecție la clasă și examen scris) sau evaluare obiectivă (dosar și punctaj) pentru stabilirea celor care intră în restrângere de activitate. Trecerea de pe un post de educator pe un post de învățător se poate face doar în cazul restrângerii de activitate.

--------------------
Mesaj personal
emilia63
Trimis: 12 Feb 2012, 04:18 PM

Utilizator
**

Dacă un învățător din mediul rural intră în restrângere poate primi post în mediul urban, la clasa 0 ?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 12 Feb 2012, 06:47 PM

Mentor

Va primi post acolo unde îl încadrează directorul.

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (8) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved