Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> CONCEDIU FARA PLATA
annddrreea
Trimis: 8 Feb 2018, 09:49 AM

Utilizator activ

Grup: Members

Buna ziua, incerc sa va expun cat mai clar posibil ceea ce constituie un plan in viitorul apropiat. Sunt educatoare titulara, studii superioare, gradul I. in iunie intentionez , dupa terminarea cursurilor, sa merg pe perioada concediului la munca in Anglia. Daca totul va fi conform planului, intentionez sa mai raman pentru inca un an, astfel sa-mi rezolv situatia financiara. Intrebare: DACA EU DEPUN PREVENTIN CERERE de concediu fara plata conform calendarului miscarii in 17 aprilie, cand inca nu stiu daca mai raman un an sau nu, pot reveni la post oricand doresc? Alta intrebare: daca una dintre colegele din comuna ravneste la postul meu, fiind de centru, cu viabilitate mai mare, solicita sa imi tina concediul, desi are gradul II, e posibil sa imi ia locul definitiv? Fiind titularizarea pe PJ, nu pe gradinita. Scuze de topic, sper sa obtin o baza legala la toate framantarile mele.
Mesaj personal
roset
Trimis: 8 Feb 2018, 11:51 AM

Mentor

(4) Cadrele didactice titulare au dreptul la concediu fără plată pe timp de un an școlar, o dată la 10 ani, cu aprobarea consiliului de administrație al unității de învățământ/inspectoratului școlar (în cazul personalului didactic de conducere, de îndrumare și de control), cu rezervarea postului didactic/catedrei pe perioada respectivă.
(5) Concediul prevăzut la alin. (4) poate fi acordat și anterior împlinirii a 10 ani de vechime. Personalul didactic titular cu peste 10 ani vechime în învățământ, care nu și-a valorificat acest drept, poate beneficia de concediul fără plată și cumulat, în doi ani școlari, în baza unei declarații pe proprie răspundere că nu i s-a acordat acest concediu de la data angajării până la momentul cererii.

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
annddrreea
Trimis: 8 Feb 2018, 01:16 PM

Utilizator activ

VA MULTUMESC, ma gandeam ca se specifica in Codul Muncii sau altundeva ,, concediu pentru un an SAU PANA LA REVENIREA titularului la post"
Mesaj personal
Black_angel_for_you
Trimis: 10 Aug 2018, 02:48 PM

Utilizator
**

Bună ziua. Sunt cadru didactic titular din septembrie 2009, dar lucrez in învățământ din anul 2007 și as avea câteva întrebări pentru cei care ma pot ajuta:
1- având in vedere ca nu am beneficiat de niciun an și nicio zi de CFP in acești 10 ani, (ci doar de un concediu creștere copil), pot beneficia de 2 ani legați, pentru motive personale? Ma gândesc ca cei 10 s-au incheiat si poate exista posibilitatea sa iau si pt urmatorii 10, alt an, având astfel nu CFP de 2 ani legați
2- e nevoie ca acest CFP sa se ia de la inceputul anului scolar si pana la încheierea lui (1 sept-31aug) sau pot lua si (1ian-31decembrie, de ex).
Multumesc anticipat pentru răspunsuri.
Mesaj personal
iancumaria10
Trimis: 31 Oct 2018, 03:10 PM

Utilizator activ

Sunt secretar scoala cu vechime 15 ani invatamant, 28 ani in munca. Pot sa beneficiez de 1 an concediu fara plată?
Acest aliniat din contractul colectiv de munca se refera doar la personalul didactic de predare sau e valabil si pentru auxiliar?
(4) Cadrele didactice titulare au dreptul la concediu fără plată pe timp de un an școlar, o dată la 10 ani, cu aprobarea consiliului de administrație al unității de învățământ/inspectoratului școlar (în cazul personalului didactic de conducere, de îndrumare și de control), cu rezervarea postului didactic/catedrei pe perioada respectivă.
Aliniatul (3) Salariații beneficiază și de alte concedii fără plată, pe durate determinate, stabilite prin acordul părților, cum se interpreteaza?
Multumesc
Mesaj personal
roset
Trimis: 1 Nov 2018, 09:46 AM

Mentor

QUOTE (iancumaria10 @ 31 Oct 2018, 03:10 PM)
Sunt secretar scoala cu vechime 15 ani invatamant, 28 ani in munca. Pot sa beneficiez de 1 an concediu fara plată?
Acest aliniat din contractul colectiv de munca se refera doar la personalul didactic de predare sau e valabil si pentru auxiliar?
Aliniatul (3) Salariații beneficiază și de alte concedii fără plată, pe durate determinate, stabilite prin acordul părților, cum se interpreteaza?
Multumesc

Citatul dv. este corect! Se referă doar la cadre didactice. Cred că vă puteți încadra aici, (mai ales la al. 3, cred)!:co6:
Art. 31. CCM - (1) Pentru rezolvarea unor situații personale, salariații au dreptul la concedii fără plată, a căror durată însumată nu poate depăși 30 de zile lucrătoare pe an calendaristic; aceste concedii nu afectează vechimea în învățământ.
(2) Salariații care urmează, completează, își finalizează studiile, precum și cei care se prezintă la concursul pentru ocuparea unui post sau unei funcții în învățământ au dreptul la concedii fără plată pentru pregătirea examenelor sau a concursului, a căror durată însumată nu poate depăși 90 de zile lucrătoare pe an calendaristic; aceste concedii nu afectează vechimea în învățământ/în muncă.
(3) Salariații beneficiază și de alte concedii fără plată, pe durate determinate, stabilite prin acordul părților.
La semnarea CIM cred că trebuie prevăzute clauze privind perioada de CFP . Așa s-ar putea interpreta! În unitatea în care lucrez s-au acordat 6 luni fără plată unei persoane care era îngrijitor!

Acest mesaj a fost modificat de către roset la data 1 Nov 2018, 09:48 AM

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
iancumaria10
Trimis: 1 Nov 2018, 10:36 AM

Utilizator activ

Multumesc foarte mult
Mesaj personal
ice DUR
Trimis: 31 Jul 2019, 11:44 AM

Utilizator
**

QUOTE (roset @ 8 Feb 2018, 12:51 PM)
(5) Concediul prevăzut la alin. (4) poate fi acordat și anterior împlinirii a 10 ani de vechime. Personalul didactic titular cu peste 10 ani vechime în învățământ, care nu și-a valorificat acest drept, poate beneficia de concediul fără plată și cumulat, în doi ani școlari, în baza unei declarații pe proprie răspundere că nu i s-a acordat acest concediu de la data angajării până la momentul cererii.

Buna ziua, in 2014 am beneficiat de 5 luni de concediu fara plata .
Atunci aveam 6 ani vechime in invatamant pe post de cadru didactic auxiliar. Acum am peste 10 ani vechime.
As putea sa-mi iau in 2019 restul de luni concediu fara plata pana la un an? Motivul: as vrea sa merg pe un post de suplinitor(din lipsa de posturi titularizabile), dar nu stiu sigur ce valabilitate va avea postul si nu as vrea sa l pierd pe cel de cadru didactic auxiliar pe care sunt titular in cazul in care voi afla ca cel de profesor nu se va putea transforma intr-un post cu valabilitate de 4 ani.
Multumesc!
Mesaj personal
roset
Trimis: 31 Jul 2019, 10:10 PM

Mentor

QUOTE (ice DUR @ 31 Jul 2019, 11:44 AM)

Atunci aveam 6 ani vechime in invatamant pe post de cadru didactic auxiliar. Acum am peste 10 ani vechime.
As putea sa-mi iau in 2019 restul de luni concediu fara plata pana la un an? Motivul: as vrea sa merg pe un post de suplinitor(din lipsa de posturi titularizabile), dar nu stiu sigur ce valabilitate va avea postul si nu as vrea sa l pierd pe cel de cadru didactic auxiliar pe care sunt titular in cazul in care voi afla ca cel de profesor nu se va putea transforma intr-un post cu valabilitate de 4 ani.
Multumesc!

Nu vă puteți lua ,,restul” confused06.gif , dar aveți dreptul la încă un an! Atenție: CFS este de un an școlar, dar, dacă reveniți mai repede, nu se mai poate recupera perioada rămasă!

--------------------
ice DUR
Trimis: 1 Aug 2019, 08:19 AM

Utilizator
**

QUOTE (roset @ 31 Jul 2019, 11:10 PM)
QUOTE (ice DUR @ 31 Jul 2019, 11:44 AM)

Multumesc!

Nu vă puteți lua ,,restul” confused06.gif , dar aveți dreptul la încă un an! Atenție: CFS este de un an școlar, dar, dacă reveniți mai repede, nu se mai poate recupera perioada rămasă!

Multumesc frumos pentru răspuns. Îmi puteți spune, va rog, articolul de lege in baza căruia as putea solicita concediul?
Mesaj personal
roset
Trimis: 1 Aug 2019, 09:13 PM

Mentor

CONCEDII FĂRĂ PLATĂ CCM
CCM Art. 31. - (1) Pentru rezolvarea unor situații personale, salariații au dreptul la concedii fără plată, a căror durată însumată nu poate depăși 30 de zile lucrătoare pe an calendaristic; aceste concedii nu afectează vechimea în învățământ.
(2) Salariații care urmează, completează, își finalizează studiile, precum și cei care se prezintă la concursul pentru ocuparea unui post sau unei funcții în învățământ au dreptul la concedii fără plată pentru pregătirea examenelor sau a concursului, a căror durată însumată nu poate depăși 90 de zile lucrătoare pe an calendaristic; aceste concedii nu afectează vechimea în învățământ/în muncă.
(3) Salariații beneficiază și de alte concedii fără plată, pe durate determinate, stabilite prin acordul părților. (4) Cadrele didactice titulare au dreptul la concediu fără plată pe timp de un an școlar, o dată la 10 ani, cu aprobarea consiliului de administrație al unității de învățământ/inspectoratului școlar (în cazul personalului didactic de conducere, de îndrumare și de control), cu rezervarea postului didactic/catedrei pe perioada respectivă.

--------------------
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved