Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Reconversie
florina ene
Trimis: 17 Sep 2018, 04:02 PM

Începător
*

Grup: Members

Am licenta în Zootehnie 1986 și master management în agroturism și alimentație publică 2018, pot schimba titulatura din zootehnie în turism și alimentație publică?
Mesaj personal
georgescu123
Trimis: 17 Sep 2018, 10:15 PM

Utilizator avansat

QUOTE (florina ene @ 17 Sep 2018, 05:02 PM)
Am licenta în Zootehnie 1986 și master management în agroturism și alimentație publică 2018, pot schimba titulatura din zootehnie în turism și alimentație publică?

Da
Mesaj personal
kevlarul
Trimis: 24 Oct 2018, 10:25 AM

Utilizator
**

QUOTE (georgescu123 @ 17 Sep 2018, 11:15 PM)
Am licenta în Zootehnie 1986 și master  management în agroturism și alimentație publică 2018, pot schimba titulatura din zootehnie în turism și alimentație publică?

Da

Doar daca masterul pe care il aveti ,impreuna cu facultatea de baza ,se afla in concordanta cu centralizatorul pentru a ocupa postul turism si alimentatie publica.

Acest mesaj a fost modificat de către kevlarul la data 24 Oct 2018, 10:26 AM
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 31 Oct 2018, 10:50 AM

Utilizator avansat

QUOTE (kevlarul @ 24 Oct 2018, 11:25 AM)
Am licenta în Zootehnie 1986 și master  management în agroturism și alimentație publică 2018, pot schimba titulatura din zootehnie în turism și alimentație publică?

Da

Doar daca masterul pe care il aveti ,impreuna cu facultatea de baza ,se afla in concordanta cu centralizatorul pentru a ocupa postul turism si alimentatie publica.

Nu. Singura conditie este ca specializarea obtinuta prin master sa permita ocuparea unui post in domeniul Turism si alimentatie. Si permite.

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 31 Oct 2018, 08:47 PM

Utilizator activ

QUOTE (gabiec @ 31 Oct 2018, 11:50 AM)

Da

Nu. Singura conditie este ca specializarea obtinuta prin master sa permita ocuparea unui post in domeniul Turism si alimentatie. Si permite.

eu nu am mai vazut/ auzit asa ceva. din ce stiu, masterul nu iti da o noua specializare. asa am face cu totii master pe o noua disciplina cu care nu are treaba facultatea si am deveni profi pe ea, ce naiba. stiu ca reconversia iti da drepturi ca o facultate, dar masterul nu. Se ia centralizatorul si ala e facuta dupa facultati/ facultati+master, nu doar dupa master care nu se leaga cu o facultate din domeniu.
Mesaj personal
kevlarul
Trimis: 31 Oct 2018, 11:33 PM

Utilizator
**

QUOTE (mihai.andrei @ 31 Oct 2018, 09:47 PM)
QUOTE (gabiec @ 31 Oct 2018, 11:50 AM)

Da

eu nu am mai vazut/ auzit asa ceva. din ce stiu, masterul nu iti da o noua specializare. asa am face cu totii master pe o noua disciplina cu care nu are treaba facultatea si am deveni profi pe ea, ce naiba. stiu ca reconversia iti da drepturi ca o facultate, dar masterul nu. Se ia centralizatorul si ala e facuta dupa facultati/ facultati+master, nu doar dupa master care nu se leaga cu o facultate din domeniu.

Sa-mi spuneti si mie unde este reglementat asa ceva(gabiec), ma intereseaza si pe mine. Am facultatea de lunga durata + master 2 ani la zi , masterul pe care il am eu imi da dreptul sa predau sociologie dar cu alta facultate , nu cu cea pe care o am eu (masterul e facut in acelasi domeniu cu facultatea)

Acest mesaj a fost modificat de către kevlarul la data 31 Oct 2018, 11:38 PM
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 1 Nov 2018, 06:31 AM

Utilizator avansat

art. 8 (2) În baza prevederilor art. 244 alin. (5) lit. d) din Legea nr. 1/2011 cu modificările și completările ulterioare, la ocuparea posturilor didactice/catedrelor, precum și la constituirea normei didactice de predare-învățare-evaluare, pentru absolvenții învățământului superior se iau în considerare și:
a) programele de conversie cu durata de minimum un an și jumătate sau cu minimum 90 de credite transferabile, care asigură dobândirea de noi competențe pentru noi specializări și/sau ocuparea de noi funcții didactice altele decât cele ocupate în baza formării inițiale;
cool.gif studiile universitare de masterat/master cu minimum 90 de credite transferabile, în profilul postului, finalizate cu diplomă obținută ulterior finalizării cu diplomă a studiilor universitare de lungă durată;
c) studiile universitare de masterat/master cu minimum 90 de credite transferabile, în profilul postului, finalizate cu diplomă obținută ulterior finalizării cu diplomă a studiilor universitare de licență și masterat necesare pentru ocuparea de posturi didactice/catedre de nivel liceal/postliceal.

(Metodologia de mobilitate - Anexă la ordinul ministrului educației naționale nr. 5485/13.11.2017)

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved