Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> posturi/ore nepublicate
di-ana08
Trimis: 21 Sep 2018, 10:20 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

Cunosc 3 cazuri concrete : un post de invatator nu apare in lista posturilor din arhiva isjului ,dar a fost distribuit unui necalificat , 8 ore la gimnaziu +5 ore tot la gimnaziu in scoli diferite, nu apar ca fiind publice.In toate cele 3 situatii ,posturile/orele au fost solicitate de persoane care aveau prioritate in fata celor care le ocupa in acest moment ( cei in drept aflasera de posibila lor existenta din staga sau dreapta,nefiind publice) dar au fost repartizate slugilor,manipulatilor............,executantilor .......,.....................,..............De cele 8 ore, a tinut cu dintii o isj-ista care imparte dupa bunul plac.

Pana cand va continua scoala sa fie srl-ul/proprietatea inspectorului sau a directorului?
Raspunde cineva , vreodata, pentru nepublicare orelor?A raspuns cineva pentru asta?

Mai bune dovezi decat faptul ca pe siteul isj , mobilitate, nu exista cele 3 situatiii (post +ore) ,nu exista.
Mesaj personal
anastasia11
Trimis: 27 Sep 2018, 04:28 PM

Utilizator
**

Sunt fara numar astfel de cazuri si nu raspunde nimeni de ele. Atat timp cat noi plecam capul si acceptam situatia, nimeni nu este tras la raspundere. Sindicatele ce fac oare????
Mesaj personal
di-ana08
Trimis: 28 Sep 2018, 01:11 PM

Utilizator avansat

QUOTE (anastasia11 @ 27 Sep 2018, 05:28 PM)
Sunt fara numar astfel de cazuri si nu raspunde nimeni de ele. Atat timp cat noi plecam capul si acceptam situatia, nimeni nu este tras la raspundere. Sindicatele ce fac oare????

Sindicatele???? Ma faceti sa rad . De cele mai multe ori, sindicatele dau mana cu isj-ul.
Si repet :in cele 3 cazuri (care sunt mult mai multe ,cum spuneti si dumneavoastra) se poate dovedi, cu documente si oameni -martori, datul pe sub mana(ca-i romana).La un control ITM/AJOFM se poate vedea ca s-au facut angajari ilegale :fara anuntarea publica a posturilor/orelor.LEN 1/2011 are art 30 lalin 8 , dar nu se spune ce inseamna sanctionarea aceea.

Acest mesaj a fost modificat de către di-ana08 la data 28 Sep 2018, 01:12 PM
Mesaj personal
dani21
Trimis: 29 Sep 2018, 11:58 AM

Utilizator
**

QUOTE (di-ana08 @ 28 Sep 2018, 02:11 PM)

Sindicatele???? Ma faceti sa rad . De cele mai multe ori, sindicatele dau mana cu isj-ul.
Si repet :in cele 3 cazuri (care sunt mult mai multe ,cum spuneti si dumneavoastra) se poate dovedi, cu documente si oameni -martori, datul pe sub mana(ca-i romana).La un control ITM/AJOFM se poate vedea ca s-au facut angajari ilegale :fara anuntarea publica a posturilor/orelor.LEN 1/2011 are art 30 lalin 8 , dar nu se spune ce inseamna sanctionarea aceea.

Fapta se numeste fals intelectual. Pentru mai putin de atat un om important a luat cu executare.
Mesaj personal
di-ana08
Trimis: 29 Sep 2018, 04:09 PM

Utilizator avansat

QUOTE (dani21 @ 29 Sep 2018, 12:58 PM)
QUOTE (di-ana08 @ 28 Sep 2018, 02:11 PM)

Fapta se numeste fals intelectual. Pentru mai putin de atat un om important a luat cu executare.

Cand vom vedea primele 5 dosare penale pentru nepublicare ore, facute publice prin media,cred ca vom vedea posturile ascunse ,facute publice.

Dar cel mai important : media sa intervina in solutionarea dosarelor (s-au mai vazut sentinte date la presiunea media) ,altfel vom vedea doar sentinte cumparate (cel putin prin nordul tarii)

Acest mesaj a fost modificat de către di-ana08 la data 29 Sep 2018, 04:11 PM
Mesaj personal
ana_n
Trimis: 30 Sep 2018, 02:22 PM

Utilizator activ

Asa este, directorii fac ce vor, iar isj-ul se face ca verifica, deoarece ar fi usor de observat diferentele dintre orele declarate libere si incadrarea de la inceputul anului scolar, in care apar norme intregi la plata cu ora la discipline unde nu a fost publicata nici o ora libera. Cum sa fie sanctionati directorul si membrii CA, daca ei si acolitii lor sunt cei care au la PO orele nedeclarate?
Mesaj personal
dani21
Trimis: 30 Sep 2018, 10:40 PM

Utilizator
**

Eu cred ca directorul si complicii din CA sunt inconstienti daca isi risca libertatea pentru asa ceva. Am auzit ca ITM verifica de regula existenta contractelor de munca, mai putin modul de selectie al angajatilor. Dar intr-o plangere penala fapta e atat de usor de dovedit...
Mesaj personal
sorinflaviu
Trimis: 1 Oct 2018, 02:33 PM

Utilizator
**

QUOTE (dani21 @ 30 Sep 2018, 11:40 PM)
Eu cred ca directorul si complicii din CA sunt inconstienti daca isi risca libertatea pentru asa ceva. Am auzit ca ITM verifica de regula existenta contractelor de munca, mai putin modul de selectie al angajatilor. Dar intr-o plangere penala fapta e atat de usor de dovedit...

Am aflat ca saptamana trecuta un professor de istorie s-a pensionat. Deci, ar fi trebuit deja pe site-ul ISJ-ului ca acel post sa apara ca vacant. GHICITI CE? Nu apare nicaieri? De ce? Cine il va lua?
Mesaj personal
nicoletanicol
Trimis: 1 Oct 2018, 02:57 PM

Utilizator activ

QUOTE (sorinflaviu @ 1 Oct 2018, 03:33 PM)
QUOTE (dani21 @ 30 Sep 2018, 11:40 PM)
Eu cred ca directorul  si complicii din CA sunt inconstienti daca isi risca libertatea pentru asa ceva. Am auzit ca ITM verifica de regula existenta contractelor de munca, mai putin modul de selectie al angajatilor. Dar intr-o plangere penala fapta e atat de usor de dovedit...

Am aflat ca saptamana trecuta un professor de istorie s-a pensionat. Deci, ar fi trebuit deja pe site-ul ISJ-ului ca acel post sa apara ca vacant. GHICITI CE? Nu apare nicaieri? De ce? Cine il va lua?

il da directorul pilei lui
Mesaj personal
dani21
Trimis: 2 Oct 2018, 01:25 AM

Utilizator
**

Zilele astea se dau, in mare taina, testarile pentru necalificati, vecini, prieteni si alte obligatii ale directorilor, pe posturile care au fost ascunse. Comisiile de testare sunt secrete, deoarece se mai intampla ca un prof de sport sa fie evaluat de o educatoare.
Mesaj personal
sorinflaviu
Trimis: 2 Oct 2018, 07:18 AM

Utilizator
**

Totusi, in cate zile este obligat Inspectoratul sa scoata orela vacante ? Si, cine are prioritate titularul pt detasare sau suplinitorul care a ramas fara ore?
Mesaj personal
sorinflaviu
Trimis: 2 Oct 2018, 12:14 PM

Utilizator
**

Postul de istorie vacant nu a fost publicat nicaieri. Pur si simplu inspectorul de istorie s-a transferat pe el. Cu toate ca nu a fost la concurs. Bravo lui
Mesaj personal
Cluj2018
Trimis: 2 Oct 2018, 01:47 PM

Utilizator
**

Perioada de pretransfer s-a încheiat în iulie. Deci, nu poate fi decât detașat.
Mesaj personal
sorinflaviu
Trimis: 3 Oct 2018, 09:01 AM

Utilizator
**

dar cu ce drept s-a detasat el, de ce nu oricare alt titular?
Mesaj personal
Cluj2018
Trimis: 3 Oct 2018, 02:58 PM

Utilizator
**

Poate fi detașare în interesul învățământului (o detașare care chiar consider că nu este deloc în interesul învățământului și care nu ar trebui să mai existe).
Mesaj personal
sorinflaviu
Trimis: 4 Oct 2018, 08:52 AM

Utilizator
**

dar, se poate detasare in interesul invatamantului oricand? Un director poate decide ce el vrea
Mesaj personal
anastasia11
Trimis: 4 Oct 2018, 05:02 PM

Utilizator
**

Cand intra in concediu de crestere copil cate o persoana, postul se imparte in scoala intre titulari.Asta se intampla, chiar daca persoana respectiva intra in concediu inainte de 1 septembrie, cand sunt sedinte de repartizare. Asa ajung unii de au cate 12 ore la plata cu ora pentru titulari in centrul orasului, in timp ce oamenii care au luat note bune la titularizare fac naveta la 50 km.

Sa mai adaugam avizele necesare angajarii la liceele catolice sau pedagogice (obtinute de la conducerea liceelor respective, fara drept de contestatie, pe baza unor criterii nestiute de publicul larg) si tabloul este desavarsit.
Traisca sistemul nostru drag!

Acest mesaj a fost modificat de către anastasia11 la data 4 Oct 2018, 05:06 PM
Mesaj personal
di-ana08
Trimis: 7 Oct 2018, 11:36 AM

Utilizator avansat

QUOTE (anastasia11 @ 4 Oct 2018, 06:02 PM)

Sa mai adaugam avizele necesare angajarii la liceele catolice sau pedagogice (obtinute de la conducerea liceelor respective, fara drept de contestatie, pe baza unor criterii nestiute de publicul larg) si tabloul este desavarsit.

Avizele de la cult sunt,de departe, o perdea transparenta pentru a aduce pe cine vrea directorul,episcopul , cine se mai baga pe fir,etc...
Oare cand intra DNA-ul si in invatamant,ca in rest am vazut.Sunt multe fapte asimilate faptelor de coruptie ,din care unii castiga mult/ putin ,care dainuie de atatea decenii, ca deja ne e scarba sa le tot pomenim .
Mesaj personal
di-ana08
Trimis: 7 Oct 2018, 11:59 AM

Utilizator avansat

QUOTE (di-ana08 @ 7 Oct 2018, 12:36 PM)

Avizele de la cult sunt,de departe, o perdea transparenta pentru a aduce pe cine vrea directorul,episcopul , cine se mai baga pe fir,etc...
Oare cand intra DNA-ul si in invatamant,ca in rest am vazut.Sunt multe fapte asimilate faptelor de coruptie ,din care unii castiga mult/ putin ,care dainuie de atatea decenii, ca deja ne e scarba sa le tot pomenim .

Aseara ,liviu marian pop(litere mici ,precum e caracterul) se lauda ca Sri-ul stia de locurile unde s-a dat spaga la bac , se lauda cu dosarele penale ale unor sarmani profesori, care, poate au fost pusi de mai marii lor sa faca ce au facut,dar nu vede, de ani de zile, grosul si spuma spumelor ,tocmai pentru ca stie el ce stie.......

Acest mesaj a fost modificat de către di-ana08 la data 7 Oct 2018, 12:00 PM
Mesaj personal
di-ana08
Trimis: 7 Oct 2018, 12:34 PM

Utilizator avansat

QUOTE (di-ana08 @ 7 Oct 2018, 12:36 PM)

* edit avizele sunt ca o perdea/ reprezinta /seamana cu o perdea
Mesaj personal
dani21
Trimis: 7 Oct 2018, 03:29 PM

Utilizator
**

Ati vrut sa spuneti o draperie groasa.
Mesaj personal
dani21
Trimis: 9 Oct 2018, 07:27 PM

Utilizator
**

Pe un subiect atat de important nu mai posteaza nimeni?
Mesaj personal
anastasia11
Trimis: 10 Oct 2018, 01:16 PM

Utilizator
**

Din moment ce sunt destui beneficiari ai orelor nepublicate, oamenii evita sa discute astfel de subiecte sensibile.
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 19 Oct 2018, 01:42 PM

Utilizator avansat

QUOTE (nicoletanicol @ 1 Oct 2018, 03:57 PM)

Am aflat ca saptamana trecuta un professor de istorie s-a pensionat. Deci, ar fi trebuit deja pe site-ul ISJ-ului ca acel post sa apara ca vacant. GHICITI CE? Nu apare nicaieri? De ce? Cine il va lua? [/QUOTE]
il da directorul pilei lui

Daca in scoala exista profesori calificati care pot prelua orele de istorie, nu trebuie sa apara vacant pe site-ul ISJ.

Anexă la Ordinul ministrului educației naționale nr. 4959/02.09.2013 METODOLOGIA DE ORGANIZARE ȘI DESFĂȘURARE A CONCURSURILOR DE OCUPARE A POSTURILOR DIDACTICE/CATEDRELOR CARE SE VACANTEAZĂ PE PARCURSUL ANULUI ȘCOLAR ÎN UNITĂȚILE DE ÎNVĂȚĂMÂNT PREUNIVERSITAR DE STAT:

Art. 2 (1) Pe posturile didactice/catedrele complete sau incomplete care se vacantează în unitățile de învățământ preuniversitar de stat, pe parcursul anului școlar, se repartizează personalul didactic calificat care îndeplinește condițiile de ocupare a acestor posturi didactice/catedre, conform Metodologiei-cadru privind mobilitatea personalului didactic din învățământul preuniversitar în vigoare pentru anul școlar respectiv, denumită în continuare Metodologie-cadru.

(2) În lipsa personalului didactic prevăzut la alin. (1), posturile didactice/catedrele complete sau incomplete care se vacantează în unitățile de învățământ preuniversitar de stat, pe termen scurt, de cel mult 60 de zile, se atribuie, în regim de plata cu ora, la nivelul unităților de învățământ care au posturi didactice neocupate, personalului didactic calificat, prin decizie a directorilor, în baza hotărârii consiliilor de administrație ale unităților de învățământ. În mod excepțional, posturile didactice/catedrele vacante/rezervate rămase neocupate, în lipsa personalului didactic calificat, se atribuie, în regim de plata cu ora, la nivelul unităților de învățământ care au posturi didactice neocupate, prin decizie a directorilor, pe termen scurt, de cel mult 30 de zile, personalului didactic fără studii corespunzătoare postului, urmând ca în această perioadă să se organizeze concursuri/testări pentru ocuparea acestor posturi. Art. 3 În cazul în care, posturile didactice/catedrele vacantate pe parcursul anului școlar nu pot fi ocupate conform art.2, consiliile de administrație ale unităților de învățământ preuniversitar de stat în care se vacantează posturi didactice/catedre pe o durată mai mare de 60 de zile, în condițiile art. 2 alin. (1), respectiv 30 de zile, în condițiile art. 2 alin.(2), sunt abilitate să organizeze și să desfășoare individual, în consorții școlare sau în asocieri temporare la nivel local, concursuri cu probe scrise și practice/orale în profilul postului sau inspecții speciale la clasă pentru ocuparea posturilor didactice/catedrelor, pe perioadă determinată, cu personal didactic calificat, respectiv testări pentru ocuparea posturilor didactice/catedrelor cu personal fără studii corespunzătoare postului, conform prezentei Metodologii.

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
ana_n
Trimis: 11 Nov 2018, 01:40 PM

Utilizator activ

QUOTE (dani21 @ 9 Oct 2018, 08:27 PM)
Pe un subiect atat de important nu mai posteaza nimeni?

Din postura de simplu profesor nu se poate face nimic concret pentru ca directorii sa publice orele, atata timp cat ISJ-urile si MEN nu iau nici o masura. Am vazut raspunsuri de genul actionare in instanta, dar pana se termina procesul trece anul scolar si cel care a demarat actiunea tot fara orele reclamate ramane.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved