Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (159) « Primul ... 156 157 [158] 159  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Domnul Costi
matei ionela
Trimis: 8 Oct 2018, 02:40 PM

La prima intervenție

Grup: Members

Buna ziua, dacă eu am normă de 16+4 și aș vrea să vin la școala de bază cu 2 opționale, în ce etapă m-aș încadra?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 8 Oct 2018, 07:05 PM

Mentor

Calendarul mobilității pentru anul școlar 2018-2019 s-a încheiat. Veți putea beneficia de întregirea normei didactice în primăvară, pentru anul școlar 2019-2020.

--------------------
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 14 Oct 2018, 01:42 PM

Utilizator activ

Buna ziua,

In anul scolar 2016-2017 am facut inspectia curenta 1 pentru gradul II. Conform metodologiei, ce am completat eu atunci pentru a putea sustine inspectia curenta 1, a fost o preinscriere. In anul urmator, 2017-2018, m-am inscris pe baza de dosare la inspectorat. Am avut in acel an inspectia curenta 2 la aceeasi scoala (am continuat activitatea la aceeasi scoala). Mi s-au facut rapoartele si o serie au fost inregistrate la scoala si o alta a ajuns prin mentorul meu la inspectorat. In vara lui 2018, m-am titularizat la o alta scoala, dar m-am si detasat la 3 scoli in 6 septembrie. Treaba cu Inspectia 3 pentru gradul 2, numita inspectie speciala, merge inainte pur si simplu, imi anunt mentorul cand va fi, unde sa vina , inregistram un raport la scoala unde am baza si un altul ajunge la inspectorat sau trebuie facute alte demersuri, trebuia sa fi anuntat din timp de schimbarea scolilor, acum nu ma va lua nimeni in seama, mi se va face o mare morala, mai ceva ca elevilor care au gresit cu adevarat, mi se sisteaza gradul 2, ma rog de toata lumea sa ma reprimeasca? Cum e?

Eu am pierdut si cativa ani de doctorat fiindca nu mi-au primit un raport in alta perioada, ma implicam mult la clasa, era pe atunci faza cu articolul 253 (vise si vise).
Va salut si va pup pe toti,
Mesaj personal
kittyy
Trimis: 14 Oct 2018, 04:17 PM

Utilizator activ

Buna ziua!
Daca am obtinut examenul de definitivare in invatamant anul acesta, nu mi se permite inscrierea imediata la gradul II? De la ISJ mi s-a spus ca trebuie sa astept un an ca sa pot depune cererea de preinspectie. Am cautat in metodologie, dar nu am gasit specificat acest lucru!
Mesaj personal
georgescu123
Trimis: 14 Oct 2018, 04:36 PM

Utilizator avansat

Buna ziua domnul Costi, o intrebare, a aparut cumva proiectul mobilitatii 2019-2020?
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 14 Oct 2018, 06:21 PM

Utilizator activ

QUOTE (Roxana B @ 14 Oct 2018, 02:42 PM)
Buna ziua,

In anul scolar 2016-2017 am facut inspectia curenta 1 pentru gradul II. Conform metodologiei, ce am completat eu atunci pentru a putea sustine inspectia curenta 1, a fost o preinscriere. In anul urmator, 2017-2018, m-am inscris pe baza de dosare la inspectorat. Am avut in acel an inspectia curenta 2 la aceeasi scoala (am continuat activitatea la aceeasi scoala). Mi s-au facut rapoartele si o serie au fost inregistrate la  scoala si o alta a ajuns prin mentorul meu la inspectorat. In vara lui 2018, m-am titularizat la o alta scoala, dar m-am si detasat la 3 scoli in 6 septembrie. Treaba cu Inspectia 3 pentru gradul 2, numita inspectie speciala, merge inainte pur si simplu, imi anunt mentorul cand va fi, unde sa vina , inregistram un raport la scoala unde am baza si un altul ajunge la inspectorat sau trebuie facute alte demersuri, trebuia sa fi anuntat din timp de schimbarea scolilor, acum nu ma va lua nimeni in seama, mi se va face o mare morala, mai ceva ca elevilor care au gresit cu adevarat, mi se sisteaza gradul 2, ma rog de toata lumea sa ma reprimeasca? Cum e?

Eu am pierdut si cativa ani de doctorat fiindca nu mi-au primit un raport in alta perioada, ma implicam mult la clasa, era pe atunci faza cu articolul 253 (vise si vise).
Va salut si va pup pe toti,

Nu-i problema. Sunt suplinitori care schimba an de an scoala. Totul merge inainte normal. Doar sa urmariti cand afisaza inspectiile sau luati legatura cu insp/ metodistul ca sa fixati insp si ii spuneti si la ce scoala sa vina. Sau lasati preventiv o cerere la isj prin care anuntati schimbarea scolii.

Acest mesaj a fost modificat de către mihai.andrei la data 14 Oct 2018, 06:23 PM
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 14 Oct 2018, 06:25 PM

Utilizator activ

QUOTE (kittyy @ 14 Oct 2018, 05:17 PM)
Buna ziua!
Daca am obtinut examenul de definitivare in invatamant anul acesta, nu mi se permite inscrierea imediata la gradul II? De la ISJ mi s-a spus ca trebuie sa astept un an ca sa pot depune cererea de preinspectie. Am cautat in metodologie, dar nu am gasit specificat acest lucru!

Exact! Trebuie sa fie 4 ani intre grade (sau 3 ani daca ati luat gradul anterior cu 10).
Gradul 2 dureaza 3 ani. Dupa Def stati 1 an, apoi anul urmator depuneti cerere de preinspectie si celalalt an dosarul.
Mesaj personal
kittyy
Trimis: 14 Oct 2018, 10:41 PM

Utilizator activ

QUOTE (mihai.andrei @ 14 Oct 2018, 07:25 PM)
QUOTE (kittyy @ 14 Oct 2018, 05:17 PM)
Buna ziua!

Exact! Trebuie sa fie 4 ani intre grade (sau 3 ani daca ati luat gradul anterior cu 10).
Gradul 2 dureaza 3 ani. Dupa Def stati 1 an, apoi anul urmator depuneti cerere de preinspectie si celalalt an dosarul.

Am inteles! Multumesc frumos!
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 15 Oct 2018, 04:16 PM

Utilizator activ

Domnule Mihai Andrei,

Va multumesc pentru raspuns!

Da asa este, sunt suplinitori care schimba scoala an de an, de multe ori am fost in situatia aceasta, iar acum dupa atata invatat la titularizare sunt foarte obosita; inca ma resimt (si inainte dadeam concurs de titularizare dar luam suplinire). Ideea e ca ar trebui ca cineva sa se aplece si asupra lor, daca dau titularizarea sa fie clar ca primesc 3 ani in aceeasi scoala continuitate, daca se poate acest lucru. Mental nu e bine sa iti tot schimbi locul de munca, apoi ca si stima de sine si nu in ultimul rand ca si stabilitate economica.

Unii pot ajunge sa se imbolnaveasca. Trebuie sa tinem unii la altii si in general, si si la scolile noastre, asa cum am vazut pe acest forum si am primit numai sfaturi utile si intelegere.

Cu bine,

Acest mesaj a fost modificat de către Roxana B la data 15 Oct 2018, 04:19 PM
Mesaj personal
Dita_40
Trimis: 15 Oct 2018, 08:16 PM

Utilizator activ

Bună seara,
Doresc un răspuns legat de salarii.
Este posibil sa fie diferențe la aceeași școala?
2 cadre didactice grad 1 peste 20 de ani vechime în învățământ?
Unul sa aibă salariu de încadrare 50......
Iar celalalt 48 ...?
Mulțumesc
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 15 Oct 2018, 09:06 PM

Utilizator activ

QUOTE (Dita_40 @ 15 Oct 2018, 09:16 PM)
Bună seara,
Doresc un răspuns legat de salarii.
Este posibil sa fie diferențe la aceeași școala?
2 cadre didactice grad 1 peste 20 de ani vechime în învățământ?
Unul sa aibă salariu de încadrare 50......
Iar celalalt 48 ...?
Mulțumesc

din ce stiu, da. cand a aparut L. 153/2017 s-a blocat fiecare la salariul aferent transei, unde era omul la 22-26 ani sau 26-30 (transe vechi din 4 in 4 ani si acum e din 5 in 5 ani) si acum e 15-20, 20-25 si peste 25. Deci la peste 25 acum sunt salarii diferentiate, in functie de cat avea fiecare cand s-a pus legea (ala de era la 22-26 are un salariu, cel de la 26-30 alt salariu. desi acum sunt amandoi incadrati la peste 25 ani le difera salariul de incadrare; cresterile s au aplicat la salariul de atunci). Dar acum mi-a zis secretara ca i-a permis programul sa modifice si sa faca schimbari cum trebuie la fiecare. Am zis in mare, Astea-s datele pe care le stiu. acum nu stiu concret, exact toata situatia.

Acest mesaj a fost modificat de către mihai.andrei la data 15 Oct 2018, 09:13 PM
Mesaj personal
Dita_40
Trimis: 15 Oct 2018, 09:27 PM

Utilizator activ

Multumesc mult!
Mesaj personal
nicoletanicol
Trimis: 18 Oct 2018, 12:33 PM

Utilizator activ

Daca un profesor s-a detasat luna asta prin concurs e obligat sau nu directorul sa ii dea continuitate la detasare?
Mesaj personal
sorinflaviu
Trimis: 18 Oct 2018, 12:45 PM

Utilizator
**

Eu stiu ca ii da directorul daca ii place de el, daca nu, nu si gata
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 18 Oct 2018, 12:45 PM

Mentor

Nu directorul ”dă” continuitate la detașare. Cadrul didactic adresează cererea consiliului de administrație, care comunică în scris acordul de principiu sau refuzul. Deci, nu se pune problema unei obligativități.

--------------------
Mesaj personal
nicoletanicol
Trimis: 19 Oct 2018, 07:19 AM

Utilizator activ

Consiliul de administratie e condus de director. Intotdeauna el decide asta
Mesaj personal
sorinflaviu
Trimis: 19 Oct 2018, 01:38 PM

Utilizator
**

Da, directorul decide tot in orice scoala
Mesaj personal
rramona5
Trimis: 19 Oct 2018, 07:49 PM

Utilizator
**

Buna seara. Va rog sa ma lamuriti in privinta concediului de odihnă. Am norma didactica in doua scoli. Cate zile de activitate trebuie sa efectuez in fiecare scoală. Va multumesc.
Mesaj personal
Danstf
Trimis: 1 Nov 2018, 12:29 PM

Utilizator activ

Este posibil ca art. 253 sa ramana.

Ce nu inteleg eu, titularizarea cu acest articol se face cu nota de la concurs sau cu media de repartizare?

Al doilea aspect pe care nu il pricep, este departajarea a doi candidati. Aceasta se face in functie de nota la examenul de titularizare sau cu media de repartizare? Adica daca candidatul x are nota la examen mai mare decat candidatul y, dar are o nota mai mica la inspectia la clasa si prin urmare candidatul Y are media de repartizare mai mare, care dintre cei doi va fii titularizat cu art. 253?
Mesaj personal
georgescu123
Trimis: 1 Nov 2018, 01:34 PM

Utilizator avansat

Buna ziua. Domnul Costi o întrebare cum a fost posibilă reapariție articolului 253 in proiectul mobilității daca a fost declarat neconstituțional?
Mesaj personal
georgescu123
Trimis: 1 Nov 2018, 01:35 PM

Utilizator avansat

reaparitia
Mesaj personal
sorinflaviu
Trimis: 1 Nov 2018, 01:59 PM

Utilizator
**

S-au schimbat conditiile pt art 253
Mesaj personal
anateodora
Trimis: 1 Nov 2018, 05:11 PM

Utilizator avansat

QUOTE (sorinflaviu @ 1 Nov 2018, 02:59 PM)
S-au schimbat conditiile pt art 253

Si care ar fi aceste conditii? Unde le putem afla?
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 1 Nov 2018, 08:53 PM

Utilizator activ

QUOTE (Danstf @ 1 Nov 2018, 01:29 PM)
Este posibil ca art. 253 sa ramana.

Ce nu inteleg eu, titularizarea cu acest articol se face cu nota de la concurs sau cu media de repartizare?

Al doilea aspect pe care nu il pricep, este departajarea a doi candidati. Aceasta se face in functie de nota la examenul de titularizare sau cu media de repartizare? Adica daca candidatul x are nota la examen mai mare decat candidatul y, dar are o nota mai mica la inspectia la clasa si prin urmare candidatul Y are media de repartizare mai mare, care dintre cei doi va fii titularizat cu art. 253?

la 253 eu stiu ca se face repartizare dupa medie, cu conditia ca ambele note sa fie peste 7 si la insp si la scris. nu e ca la continuitate unde conteaza sa fie medie peste 7 si nu zice sa fie si notele peste 7.
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 8 Dec 2018, 10:27 AM

Mentor

Metodologie 2019-2020
Art. 4 (1) Etapele de mobilitate a personalului didactic din învățământul preuniversitar se organizează conform prezentei
Metodologii și sunt, în ordinea în care se desfășoară, următoarele:
a) constituirea tuturor posturilor didactice/catedrelor ca urmare a aplicării planurilor-cadru de învățământ, a aprobării planurilor de
școlarizare și a ofertei educaționale;
cool.gif constituirea cu prioritate a normei didactice de predare-învățare-evaluare pentru personalul didactic titular, în baza
documentelor de numire/transfer/repartizare pe post/catedră, urmată de constituirea normei didactice de predare-învățare-evaluare pentru
cadre didactice debutante repartizate pe posturi publicate pentru angajare pe perioadă nedeterminată;
c) întregirea normei didactice de predare-învățare-evaluare pentru personalul didactic titular în două sau mai multe unități de
învățământ ori pe două sau mai multe specializări și completarea normei didactice de predare-învățare-evaluare a personalului didactic
titular la nivelul unității/unităților de învățământ în care este titular/consorțiului școlar;

(2) Pentru ocuparea posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate care necesită atestate și avize suplimentare, în etapele de
mobilitate a personalului didactic din învățământul preuniversitar pentru anul școlar 2019-2020, începând cu etapa de întregire de normă
didactică de predare-învățare-evaluare, solicitanții, inclusiv cadrele didactice titulare, trebuie să prezinte avizele, atestatele și documentele
justificative necesare în perioadele de înscriere și de verificare a dosarelor/validare a fișelor de înscriere la aceste etape conform
Calendarului mobilității personalului didactic de predare din învățământul preuniversitar pentru anul școlar 2019 – 2020, denumit în
continuare Calendar, după cum urmează:
a) avizele eliberate de federațiile, asociațiile, centrele care organizează alternative educaționale în România, precum și
documentele care atestă parcurgerea modulelor de pedagogie specifică, eliberate de federațiile, asociațiile, centrele care organizează
alternative educaționale în România: Waldorf, Step by Step, Montessori, Freinet, Planul Jena, pedagogie curativă etc., pentru ocuparea
posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate din învățământul alternativ;

Art. 9 (2) Posturile didactice din învățământul preșcolar și primar pot fi ocupate de:
a) educatori/educatoare, institutori/institutoare/ profesori pentru învățământ preșcolar, învățători/învățătoare, institutori/institutoare/
profesori pentru învățământ primar.
(3) În învățământul preșcolar și primar alternativ trebuie îndeplinite, după caz, condițiile de studii menționate la alin. (2), precum și
parcurgerea și finalizarea modulului pedagogic specific alternativei educaționale, cu diplomă/certificat/adeverință.

Ce interpretare locala se pot da acestor articole?
Situatia e urmatoarea:
1. Exista 6 clase "la a IV-a".
2. Pentru anul scolar 2019-2020 sunt propuse tot 6 clase, insa una este de Step.
3. Invatatorii care urmeaza sa preia clasa pregatitoare nu detin "certificat" Step.
4. Pot fi incadrati la Step urmand sa isi obtina "certificatul?

Parerea mea este ca DA...deoarece art. 2 cu 2 stabileste ca avizele trebuie prezentate incepand cu intregirea de norma...transfer, pretransfer, titularizare...doar astfel nu golesti de continut art. 4 cu 2

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 8 Dec 2018, 10:28 AM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (159) « Primul ... 156 157 [158] 159  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved