Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Vreau sa întru în invatamant
Teodora Alexandra
Trimis: 25 Oct 2018, 05:39 PM

Începător
*

Grup: Members

Bună seara! Dacă am licență și nu am master pot preda la liceu dacă fac modulul doi de pedagogie? Am terminat facultatea de chimie industriala și protecția mediului la Iași. Mulțumesc mult!
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 25 Oct 2018, 09:12 PM

Utilizator activ

da, dar tre' si master in domeniu si modul 2. oricum modul 2 nu merge facut fara master
Mesaj personal
MIHAI NICULAE
Trimis: 25 Oct 2018, 10:54 PM

Utilizator activ

poti la liceu doar cu modulul 1 ,daca ai facut facultatea de 4 ani !
Mesaj personal
Teodora Alexandra
Trimis: 26 Oct 2018, 09:43 AM

Începător
*

Da, am făcut 4 ani de facultate. Și ma gândeam sa dau la protecția mediului pt disciplinele interdisciplinare. Oare unde asi putea sa merg sa întreb ca să fiu sigura... Ca a-și vrea sa ma apuc de învățat... Mulțumesc mult!
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 26 Oct 2018, 08:02 PM

Utilizator activ

Daca ai terminat in ultimii ani, chiar daca sunt 4 ani de facultate, e ciclul I de studii universitare de licenta si ai nevoie de master si modul 2.

poti doar cu facultate si modul integrat sau ambele module pe stil nou (daca nu au fost facute la timp in facultate cand nu existau 2 nivele) daca sunt studii de lunga durata, absolvite pana-n 2008 cand a fost ultima generatie. In 2008 a terminat si prima promotie Bologna, ingineriile de 5 ani au devenit 4 ani si facultatile de 4 ani, devin 3 (exceptie drept, medicina, farmacie).
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 26 Oct 2018, 08:05 PM

Utilizator activ

QUOTE (MIHAI NICULAE @ 25 Oct 2018, 11:54 PM)
poti la liceu doar cu modulul 1 ,daca ai facut facultatea de 4 ani !

daca ai 4 ani pe stil vechi, studii de lunga durata nu si pe stil nou care au devenit 4 ani din 5 pe vechi si sunt studii de licenta, ciclul I.
si stiu ca daca faci modul acum, postuniversitar, regim comasat, e nevoie de ambele nivele, nu te accepta la liceul cu nivel 1, chiar daca ai studii vechi de lunga durata, cunosc cazuri.

acum cativa ani, nu stiu acum daca mai e in metodologie, dar parca tin minte ca scria ca daca ai studii de lunga durata poti intra in sistem fara modul si sa il faci in 3 sau 5 ani nu mai stiu exact. dar n-am mai auzit/ vazut parca art. ala.

Acest mesaj a fost modificat de către mihai.andrei la data 26 Oct 2018, 08:10 PM
Mesaj personal
MIHAI NICULAE
Trimis: 28 Oct 2018, 12:48 PM

Utilizator activ

predau la liceu cu studii de lunga durata 4 ani stilul vechi doar modul 1 dppd !
Mesaj personal
Teodora Alexandra
Trimis: 29 Oct 2018, 06:20 PM

Începător
*

Va mulțumesc mult pentru răspunsuri! Eu am terminat în 2010 facultatea, deci stilul nou. În concluzie, îmi trebuie master pentru a preda la liceu.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved