Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (8) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> MEN & MOBILITATE 2019-2020
Rotaru Alina
Trimis: 7 Nov 2018, 02:50 PM

Utilizator
**

Grup: Members

QUOTE (yoko70 @ 7 Nov 2018, 03:33 PM)
QUOTE (Rotaru Alina @ 7 Nov 2018, 03:31 PM)
QUOTE (yoko70 @ 7 Nov 2018, 08:07 AM)
QUOTE (GalbenRoz @ 7 Nov 2018, 07:39 AM)
Nu-i frumos să vă jigniți colegii, trebuie doar să mai așteptați o săptămână ,iar cu obsesia dvs față de art.253 să înțeleg că faceți parte din categoria celor titularizați cu 5 în mediul rural.Stați liniștit (ă) că nu vă pierdeți postul și chiar dacă ,vă pregătiți un dosar și mergeți la concursul national de titularizare ,cum merg an de an colegii dvs pe care dvs îi jigniți.Mergeți și la Comisia de la Veneția!

Am dat 'decat' un singur concurs de titularizare, evident ca l-am luat din prima si pentru mediul urban. Am fost promotia aia care a avut sansa pentru prima data de a beneficia de corectarea lucrarilor in centre universitare! Atunci a cazut faza cu" dau un porc pentru a ma titulariza!" A fost jale mare prin "localitati"!:))

"Obsesie"? Pentru cuvantul asta am sa fac si o plangere penala! Sa descoperim si noi pentru cine se doreste mentinerea art. 253! "In rem"...si cu convingere ferma ca nu s-a respectat decizia Curtii:))

Ierarhia actelor normative Art. 4
(1) Actele normative se elaboreaza in functie de ierarhia lor, de categoria acestora si de autoritatea publica competenta sa le adopte.
(2) Categoriile de acte normative si normele de competenta privind adoptarea acestora sunt stabilite prin Constitutia Romaniei, republicata, si prin celelalte legi.
(3) Actele normative date in executarea legilor, ordonantelor sau a hotararilor Guvernului se emit in limitele si potrivit normelor care le ordona.

Eu nu inteleg de ce atâta răutate....daca tot sunteti titular in mediul urban de unde atâta frustrare.
Sa ne rugam la Dumnezeu sa rămână acest articol.Are grija Dumnezeu de fiecare.

Frustrare? Simt al dreptatii! Nu se poate mentine ceva ce nu mai exista! Art 253 nu mai exista!:))

Nu zice nicăieri ca nu mai exista.Chiar in decizie spune clar ca se modifica anumite puncte.Sperăm ca va ramane si vor reusi si cei care au note foarte mari anul acesta la examen.
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 7 Nov 2018, 03:12 PM

Mentor

QUOTE (Rotaru Alina @ 7 Nov 2018, 03:50 PM)

Nu zice nicăieri ca nu mai exista.Chiar in decizie spune clar ca se modifica anumite puncte.Sperăm ca va ramane si vor reusi si cei care au note foarte mari anul acesta la examen.

Pe bune?
Ai incercat sa deschizi si Constitutia?smile.gif)
Dar de ce sa mai si citim?smile.gif)
Stati in banca voastra, nu sunteti in fata unor elevi ne-pregatiti!:)))

ARTICOLUL 147
(1) Dispozițiile din legile și ordonanțele în vigoare, precum și cele din regulamente, constatate ca fiind neconstituționale, își încetează efectele juridice la 45 de zile de la publicarea deciziei Curții Constituționale dacă, în acest interval, Parlamentul sau Guvernul, după caz, nu pun de acord prevederile neconstituționale cu dispozițiile Constituției. Pe durata acestui termen, dispozițiile constatate ca fiind neconstituționale sunt suspendate de drept

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 7 Nov 2018, 03:14 PM
Mesaj personal
dani21
Trimis: 7 Nov 2018, 05:20 PM

Utilizator
**

Delirul constitutional puncual. La un spital psihiatric este internat un domn care cere aplicarea art. care obliga statul sa asigure conditii decente de viata cetatenilor. Coleg de camera cu Napoleon. Mai este un loc liber in camera.
Mesaj personal
atomic
Trimis: 7 Nov 2018, 09:05 PM

Utilizator avansat

aici parerea mea despre art.253, exprimata prin noiembrie 2013 ... cred ca am influentat ccr-ul si-n 2014 dar si-n 2018 laugh.gif laugh.gif laugh.gif

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 7 Nov 2018, 10:49 PM

Mentor

QUOTE (atomic @ 7 Nov 2018, 10:05 PM)
aici parerea mea despre art.253, exprimata prin noiembrie 2013 ...  cred ca am influentat ccr-ul si-n 2014 dar si-n 2018   laugh.gif  laugh.gif  laugh.gif

Cui ii mai pasa de lege/argumente juridice?smile.gif)
Am tot explicat, dar nu ai cui? Nici nu ma mir cu ce subiecte au pe la titularizare!:))

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 7 Nov 2018, 10:51 PM

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
GalbenRoz
Trimis: 7 Nov 2018, 10:58 PM

Utilizator activ

Sunteți profesor titular?! Nu înțeleg care este oful dvs în ceea ce privește art.253?!
Mesaj personal
GalbenRoz
Trimis: 7 Nov 2018, 11:02 PM

Utilizator activ

Să citiți și motivarea CCR
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 7 Nov 2018, 11:26 PM

Mentor

QUOTE (GalbenRoz @ 8 Nov 2018, 12:02 AM)

bla, bla, bla

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
Rotaru Alina
Trimis: 8 Nov 2018, 07:02 AM

Utilizator
**

QUOTE (yoko70 @ 8 Nov 2018, 12:26 AM)

bla, bla, bla

Dumneavoastra sunteti clar o persoana ofticată, frustrata si incompetenta pe deasupra.Nici sa citiți o lege nu va pricepeți si va dati in spectacol pe-aici.Lăsați domnule Ministerul sa hotărască daca ramane sau nu acest articol. Aceasta rautate se va rasfrange asupra dumneavoastra.Sunt suplinitori muuult mai competenti decat titulari din alte vremuri....
Mesaj personal
GalbenRoz
Trimis: 8 Nov 2018, 10:08 AM

Utilizator activ

Corect!
Mesaj personal
ana_n
Trimis: 8 Nov 2018, 10:52 AM

Utilizator activ

QUOTE (dani21 @ 7 Nov 2018, 12:08 AM)
partea cu directorii care ascund posturile. Cat timp MEN si inspectoratele au o mare timiditate fata de directorii care incalca legea in acest mod

Nu de timiditate e vorba, ci de complicitate!
Mesaj personal
GalbenRoz
Trimis: 8 Nov 2018, 02:05 PM

Utilizator activ

Dispare sintagma ,,și are viabilitate" , și atunci nu vor mai exista discriminări la acest articol.Orice candidat care a susținut un concurs național de titularizare și a obținut notă de peste 7 ,care a ocupat un post (catedră vacantă) pe perioadă determinată i se poate prelungi contractul de muncă pe perioadă nedeterminată.
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 8 Nov 2018, 02:40 PM

Mentor

QUOTE (Rotaru Alina @ 8 Nov 2018, 08:02 AM)
QUOTE (yoko70 @ 8 Nov 2018, 12:26 AM)

bla, bla, bla

Dumneavoastra sunteti clar o persoana ofticată, frustrata si incompetenta pe deasupra.Nici sa citiți o lege nu va pricepeți si va dati in spectacol pe-aici.Lăsați domnule Ministerul sa hotărască daca ramane sau nu acest articol. Aceasta rautate se va rasfrange asupra dumneavoastra.Sunt suplinitori muuult mai competenti decat titulari din alte vremuri....

De ce sa las Ministerul? Nu ma lasa Curtea Constitutionala1:)))

Diferenta dintre mine si tine este ca eu iti argumentez juridic, iar voi nu sunteti in stare decat sa fiti limitati. Nu esti in stare sa construiesti o fraza argumentata! De exemplu, atunci cand zici ca nu -s in stare sa citesc o lege...imi dai si articolul din lege pe care nu sunt in stare sa il citesc! Nu faci asta? Esti doar o 'doamna' din mahala crae se certa peste gard cu vecina!Argumente juridice! V-am bagat prea mult in seama!:))

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 8 Nov 2018, 02:43 PM
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 8 Nov 2018, 02:42 PM

Mentor

QUOTE (GalbenRoz @ 8 Nov 2018, 03:05 PM)
Dispare sintagma ,,și are viabilitate" , și atunci nu vor mai exista discriminări la acest articol.Orice candidat care a susținut un concurs național de titularizare și a obținut notă de peste 7 ,care a ocupat un post (catedră vacantă) pe perioadă determinată i se poate prelungi contractul de muncă pe perioadă nedeterminată.

Pe bune? Atunci golesti de continut notiunea de titular!:))
Mesaj personal
Danstf
Trimis: 8 Nov 2018, 02:57 PM

Utilizator activ

Ieri la MEN a avut loc o sedinta de lucru , iar unul din punctele de discutii a fost: ,,Proiect Metodologie - Cadru privind Mobilitatea personalului didactic 2019-2020,,

Prin urmare mai este putin si apare.

Eu imi mentin parerea, ca nu putem compara o medie de repartizare din anul 2012 sau 2013, cand structura subiectelor era total diferita de cea ulterioara. Sunt foarte multe exemple de candidati care in acea perioada au obtinut note bune, iar cand s-a revenit la subiecte care contin si partea stiintifica a materiei la care sustin concursul national de titularizare , abia au luat note putin peste 5.

Prin urmare, art. 253 poate ramane, dar sa se ia in considerare media de repartizare de la ultimul concurs national de titularizare, astfel nu mai exista atat de multe interpretari (sau cel mult din ultimii 2-3 ani, ca in cazul prelungirii contractului pe perioada determinata).
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 8 Nov 2018, 03:01 PM

Mentor

QUOTE (Danstf @ 8 Nov 2018, 03:57 PM)
Ieri la MEN a avut loc o sedinta de lucru , iar unul din punctele de discutii a fost: ,,Proiect Metodologie - Cadru privind Mobilitatea personalului didactic 2019-2020,,

Prin urmare mai este putin si apare.

Eu imi mentin parerea, ca nu putem compara o medie de repartizare din anul 2012 sau 2013, cand structura subiectelor era total diferita de cea ulterioara. Sunt foarte multe exemple de candidati care in acea perioada au obtinut note bune, iar cand s-a revenit la subiecte care contin si partea stiintifica a materiei la care sustin concursul national de titularizare , abia au luat note putin peste 5.

Prin urmare, art. 253 poate ramane, dar sa se ia in considerare media de repartizare de la ultimul concurs national de titularizare, astfel nu mai exista atat de multe interpretari (sau cel mult din ultimii 2-3 ani, ca in cazul prelungirii contractului pe perioada determinata).

o singura nota, nota din 2018= o singura data, o singura repartizare 2018= concurs unic:))
vrei titularizare prin luna aprilie 2019? atunci MEN sa mai organizeze inca un concurs de titularizare, cu subiecte , camere video....smile.gif)
Mesaj personal
GalbenRoz
Trimis: 8 Nov 2018, 03:06 PM

Utilizator activ

Sigur!!! Poate participăm împreună!!
Mesaj personal
dani21
Trimis: 8 Nov 2018, 03:46 PM

Utilizator
**

QUOTE (GalbenRoz @ 8 Nov 2018, 04:06 PM)

Eu nu cred ca acest individ este profesor. Mai degraba are o sarcina de indeplinit. Sa ameninti colegii cu plangeri penale, sa te isterizezi cu singurul articol din constitutie pe care l-ai citit, asta nu face un profesor.
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 8 Nov 2018, 04:27 PM

Mentor

QUOTE (dani21 @ 8 Nov 2018, 04:46 PM)

Eu nu cred ca acest individ este profesor. Mai degraba are o sarcina de indeplinit. Sa ameninti colegii cu plangeri penale, sa te isterizezi cu singurul articol din constitutie pe care l-ai citit, asta nu face un profesor.

Te-a amenintat cineva pe tine cu vreo plangere penala? In rem, in rem:)))
Un singur articol citit si inteles e suficient! smile.gif))
De ce as discuta cu unii care au si ei...5 mesaje postate? Eu nu discut decat cu mentori!:))
Ne despart mii de mesaje , batalii, succese!:))

Ne-titularilor, stati in banca voastra!Nu mai fiti profitori!:)))
Mesaj personal
ddan1977
Trimis: 8 Nov 2018, 04:30 PM

Utilizator activ

QUOTE (yoko70 @ 8 Nov 2018, 05:27 PM)

De ce as discuta cu unii care au si ei...5 mesaje postate? Eu nu discut decat cu mentori!:))

Mi se pare ca ai cam luat-o pe aratura.... Rau de tot. Chiar sper ca nu esti profesor, ca e vai de acei elevi

Acest mesaj a fost modificat de către ddan1977 la data 8 Nov 2018, 04:31 PM
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 8 Nov 2018, 04:36 PM

Mentor

QUOTE (ddan1977 @ 8 Nov 2018, 05:30 PM)

Mi se pare ca ai cam luat-o pe aratura.... Rau de tot. Chiar sper ca nu esti profesor, ca e vai de acei elevi

Ce sa facem....suntem si noi atenti la ce se intampla in dreptul pozitiv:)))
Suntem pregatiti pentru orice nou abuz:))

"Încălcarea de către puterea legiuitoare, executivă sau judecătorească a efectelor specifice de drept constituțional ce se atașează deciziilor Curții Constituționale, atrage
următoarele consecințe/sancțiuni juridice:
- cu referire la puterea legiuitoare, declararea neconstituționalității soluției
legislative care reiterează o soluție legislativă a cărei neconstituționalitate a fost constatată în prealabil;
- cu referire la puterea executivă, fie neconstituționalitatea soluției legislative
promovate51, atunci când Guvernul acționează ca și legiuitor delegat, fie cenzurarea directă a actelor administrative de către instanțele judecătorești pe calea contenciosului administrativ, în temeiul art.126 alin.(6) din Constituție;
- cu referire la puterea judecătoreasă, fie infirmarea în căile de atac a hotărârilor judecătorești care nu respectă efectele deciziilor Curții, fie posibila declanșare a unui conflict juridic de natură constituțională."

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 8 Nov 2018, 04:42 PM

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
GalbenRoz
Trimis: 8 Nov 2018, 05:07 PM

Utilizator activ

Domnule Yoko70,cred că v-ați greșit vocația sau poate nu sunteți cadru didactic!!!Totuși dacă continuați așa cu siguranță puteți ocupa un post titularizabil în completul de 5.
Mesaj personal
Rotaru Alina
Trimis: 8 Nov 2018, 05:08 PM

Utilizator
**

Doamne, câtă rautate fratilor! ohmy.gif ohmy.gif Asa profesori......Nu aș lasa copiii pe mana dumneavoastră, sincer!
Mesaj personal
atomic
Trimis: 8 Nov 2018, 05:13 PM

Utilizator avansat

@yoko, sunt neplacut surprins ca inca mai exista oameni "intelectuali" in societate care cred ca deciziile ccr cu privire la legi sau parti din legi sunt CONSULTATIVE si ca ordinul de ministru poate sa anuleze deciziile ccr ... indiferent cat te (ne) vei(vom) stradui sa arati(aratam) ca ceva e "nefiresc", tot "firesc" li se va parea.

P.S.
alergare 100 m plat intr-un concurs locurile 1,2, 3 ... in functie de timpul mai scurt realizat. inainte de urmatorul concurs locul 5 de la concursul anterior poate fi "declarat" castigator fara sa participe ... acesta a fost art.253

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 8 Nov 2018, 05:19 PM

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
GalbenRoz
Trimis: 8 Nov 2018, 05:31 PM

Utilizator activ

Eu cred că această persoană este plătită să își denigreze colegii suplinitori!!! Sunt suplinitori cu note de 9! Haideți să așteptăm liniștiți documentul oficial și să-l acceptăm așa cum este el pro sau contra.La mulți ani binecuvântați colegilor ce își serbează ziua numelui!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (8) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved