Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> A doua specializare
laluli312
Trimis: 31 Oct 2018, 09:50 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Prima mea specializare este geografie. Din 2013 pana in prezent in fiecare an am sustinut examenul de titularizare in invatamant, pe disciplina geografie, obtinand note peste 7 in fiecare an si bineinteles nereusind sa ma titularizez.

In 2016, am absolvit si un master pe Mediu. Verificand centralizatorul, am observat ca pot preda si biologie, doar in mediul rural si la nivel gimnazial.

Intrebarea mea acum este: cum pot ajunge eu sa predau si sa am ore de biologie, atata timp cat eu nu am examen dat pe biologie, si nici inspectie la clasa nu am sustinut???

Va rog, daca aveti sfaturi sau daca ati fost in situatia asta, scrieti-mi!
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 1 Nov 2018, 09:03 PM

Utilizator activ

QUOTE (laluli312 @ 31 Oct 2018, 10:50 PM)
Prima mea specializare este geografie. Din 2013 pana in prezent in fiecare an am sustinut examenul de titularizare in invatamant, pe disciplina geografie, obtinand note peste 7 in fiecare an si bineinteles nereusind sa ma titularizez.

In 2016, am absolvit si un master pe Mediu. Verificand centralizatorul, am observat ca pot preda si biologie, doar in mediul rural si la nivel gimnazial.

Intrebarea mea acum este: cum pot ajunge eu sa predau si sa am ore de biologie, atata timp cat eu nu am examen dat pe biologie, si nici inspectie la clasa nu am sustinut???

sper sa nu vorbesc prostii, da nu stiu unde si ce ati vazut, dar parerea mea ca nu ati vazut/ inteles bine. daca poti preda biologie, o predai si gata, nu exista ca la gimnaziu in rural da si dincolo nu. cu facultate de geografie parca poti predat si protectia mediului, module la liceele de profil, dar nu si bio.
probabil ati vazut (ma gandesc eu) ca scrie in centralizator ca in mediu rural la gimnaziu se pot publica posturi de genul geografie-biologie, dar le pot ocupa cei care au studii aferente, adica pe vechi daca exista facultate cu aceasta dubla specializare.
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 1 Nov 2018, 09:04 PM

Utilizator activ

QUOTE (laluli312 @ 31 Oct 2018, 10:50 PM)

se pot lua ore pe specializarea 2 de pe diploma, in baza rezultatelor obtinute la concurs in specializarea 1. dar trebuie sa fie dubla specializare, sa scrie pe diploma, sa permita centralizatorul.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved