Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Intregire norma didactica ?
lucianmarian
Trimis: 17 Nov 2018, 11:36 AM

Utilizator activ

Grup: Members

Sunt titular in 3 scoli cu, respectiv, 2, 5 si 12 ore. Daca in scoala unde am 2 ore devine (anul viitor )vacanta o catedra de aceeasi specialitate, imi pot reintregi norma acolo si, mai ales, in ce temei legal ? In ce faza a mobilitatii ? Si care e parcursul catedrei ce ar putea deveni vacanta ? Multumesc.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 17 Nov 2018, 11:59 AM

Mentor

Art. 24
(1) În perioada de constituire a posturilor didactice/catedrelor și de încadrare a personalului didactic titular, consiliile de administrație ale unităților de învățământ au obligația de a analiza posibilitatea de întregire a normei didactice de predare-învățareevaluare pentru cadrele didactice titulare în două sau mai multe unități de învățământ ori pe două sau mai multe specializări într-o unitate de învățământ/specializare, conform specializării/specializărilor de pe diploma/diplomele de studii, ținând seama de prevederile art. 263 alin. (1) din Legea nr. 1/2011 cu modificările și completările ulterioare, de prevederile prezentei Metodologii și de prevederile Centralizatorului. În structura catedrelor pentru întregirea normei didactice de predare-învățare-evaluare pot fi incluse cel mult 4 (patru) ore opționale și în mod obligatoriu ore la cel puțin una dintre disciplinele înscrise în actul de numire/transfer/repartizare. În situația în care se constată posibilitatea de întregire a normei didactice de predare-învățare-evaluare, directorii unităților de învățământ au obligația de a informa în scris cadrele didactice titulare în două sau mai multe unități de învățământ ori pe două sau mai multe specializări cu privire la posibilitatea întregirii normei didactice de predare-învățare-evaluare, cu acordul de principiu al consiliului de administrație.

(2) Cererile de întregire a normei didactice de predare-învățare-evaluare se analizează și se aprobă de către consiliul/consiliile de administrație al/ale unității/unităților de învățământ la care cadrele didactice solicită întregirea. Persoana îndreptățită are dreptul de a contesta hotărârea consiliului de administrație al unității de învățământ, printr-o cerere scrisă, adresată conducerii unității de învățământ, în termen de 24 de ore de la comunicarea hotărârii. Contestația reprezintă plângerea prealabilă reglementată de art. 7 din Legea contenciosului administrativ nr. 554/2004 cu modificările și completările ulterioare și se soluționează de către consiliul de administrație al unității, în termen de 48 de ore de la înregistrare. Hotărârea consiliului de administrație al unității de învățământ privind contestația este definitivă și poate fi atacată numai la instanța de contencios administrativ. Persoana nemulțumită de răspunsul primit la contestație are dreptul de a se adresa instanței de contencios administrativ competente.

(3) La propunerea directorilor unităților de învățământ, cu acordul consiliului/consiliilor de administrație al/ale unității/unităților de învățământ, pentru cadrul didactic titular în două sau mai multe unități de învățământ ori pe două sau mai multe specializări se dispune întregirea normei didactice de predare-învățare-evaluare, prin decizia inspectorului școlar general. În vederea emiterii deciziei de către inspectorul școlar general, directorii unităților de învățământ transmit la inspectoratul școlar copii ale actelor de numire/transfer/repartizare și ale actelor de studii pentru cadrele didactice pentru care propun întregirea normei didactice de predareînvățare-evaluare.

(4) În baza deciziei semnate de inspectorul școlar general, directorul/directorii unității/unităților de învățământ încheie actul adițional la contractul individual de muncă al cadrului didactic care a fost de acord cu întregirea normei didactice.

(5) Pentru cadrele didactice titulare în trei unități de învățământ, întregirea normei didactice de predare-învățare-evaluare se poate soluționa în una sau două unități de învățământ, conform alin. (1). Pentru cadrele didactice titulare în patru unități de învățământ, întregirea normei didactice de predare-învățare-evaluare se poate realiza în una, două sau trei unități de învățământ, conform alin. (1). Pentru cadrele didactice titulare pe trei specializări, întregirea normei didactice de predare-învățare-evaluare se poate soluționa în una sau două specializări, conform alin. (1).

(6) În situația în care două sau mai multe cadre didactice solicită întregirea pe aceeași catedră, departajarea se realizează în baza criteriilor și punctajelor din anexa nr. 2. În situația punctajelor egale, departajarea se realizează în baza criteriilor socioumanitare dovedite prin documente justificative. Dacă, după aplicarea acestor criterii se menține egalitatea, departajarea se realizează luându-se în considerare, în ordine, următoarele criterii:
a) gradul didactic;
b. nota/media cea mai mare obținută la examenul pentru obținerea gradului didactic;
c) dovada acumulării în ultimii 5 (cinci) ani de la data promovării examenului de definitivare în învățământ, a minimum 90 de credite profesionale transferabile, conform art. 245 alin. (6) din Legea nr.1/2011 cu modificările și completările ulterioare sau îndeplinirea uneia dintre condițiile prevăzute la art. 82 lit. a)-e) din Metodologia privind formarea continuă a personalului din învățământul preuniversitar, aprobată prin ordinul ministrului educației, cercetării, tineretului și sportului nr. 5561/2011, cu modificările și completările ulterioare, pentru personalul didactic titular care a dobândit definitivarea în învățământ, cu o vechime la catedră mai mare de 5 (cinci) ani.

(7) Catedrele complete și cele incomplete solicitate pentru întregirea normei didactice, pe care nu s-au soluționat întregirile de normă didactică, nu se ocupă pe perioadă nedeterminată în etapele ulterioare ale mobilității personalului didactic din învățământul preuniversitar.

--------------------
Mesaj personal
lucianmarian
Trimis: 17 Nov 2018, 12:44 PM

Utilizator activ

Multmesc frumos, insa situatia este mai delicata. Aceasta catedra care banuiesc ca va deveni vacanta este a unei persoane titulare care acum este in al doilea an al concediului de maternitate. Concediul dureaza pana la 31 aug, cred, sau 1 sept 2019 caci a fost luat de la 1 sept 2017). Acum pe aceasta catedra este o suplinitoare, cu contract pe perioada detreminata. Titulara ar putea renunta la catedra doar in august sau septembrie, deci la constituirea catedrelor directoul nu are cum sti sau miza pe acest lucru si sa aiba in vedere situatia mea. Cum este de procedat ? Multumesc.

Acest mesaj a fost modificat de către lucianmarian la data 17 Nov 2018, 12:47 PM
Mesaj personal
atomic
Trimis: 17 Nov 2018, 03:46 PM

Utilizator avansat

prostia cred ca s-a nascut la scoala!

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
lucianmarian
Trimis: 17 Nov 2018, 05:29 PM

Utilizator activ

Va puteti abtine, va rog, de a interveni unde sunteti neavenit ? Multumesc.
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 18 Nov 2018, 07:06 PM

Utilizator activ

QUOTE (lucianmarian @ 17 Nov 2018, 01:44 PM)
Multmesc frumos, insa situatia este mai delicata. Aceasta catedra care banuiesc ca va deveni vacanta este a unei persoane titulare care acum este in al doilea an al concediului de maternitate. Concediul dureaza pana la 31 aug, cred, sau 1 sept 2019 caci a fost luat de la 1 sept 2017). Acum pe aceasta catedra este o suplinitoare, cu contract pe perioada detreminata. Titulara ar putea renunta la catedra doar in august sau septembrie, deci la constituirea catedrelor directoul nu are cum sti sau miza pe acest lucru si sa aiba in vedere situatia mea. Cum este de procedat ? Multumesc.

Daca postul nu e liber la preincadrari, prin ianuarie acum, nu puteti face intregire anul asta. Daca se elibereaza postul in toamna, o sa fie liber la preincadrari 2020 pt anul 2020-2021.
Pana atunci, daca se elibereaza postul in vara-toamna, dupa cum spuneti, probabil il va lua cineva la suplinire/ detasare pt 1 an si va rezolvati anul viitor situatia. Sau, daca va ajuta directorul, cum se elibereaza orele in vara-toamna, nu comunica postul liber si vorbeste la Isj, va face intregire pe moment pt 1 an (ca e depasit calendarul de intregire pe perioada nedeterminata ca aia e in ianuarie-februarie), ramaneti pe postul intreg, publica la schimb postul actual din 3 scoli cu statut rezervat si dupa faceti intregire in iarna 2020 si eliberati postul din 3 scl.
Mesaj personal
atomic
Trimis: 18 Nov 2018, 10:08 PM

Utilizator avansat

QUOTE (lucianmarian @ 17 Nov 2018, 05:29 PM)

in discutiile publice intervin cand vreau si cum vreau asumandu-mi interventiile ...

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
lucianmarian
Trimis: 19 Nov 2018, 02:43 PM

Utilizator activ

QUOTE (atomic @ 18 Nov 2018, 11:08 PM)
QUOTE (lucianmarian @ 17 Nov 2018, 05:29 PM)

in discutiile publice intervin cand vreau si cum vreau asumandu-mi interventiile ...

Fara suparare, dar discutia are din start un anumit obiect. Daca interveniti, faceti-o la acest obiect, nu prin fraze aforistice, care nu ajuta sub nicio forma la solutionarea unor probleme. Multumesc.
Mesaj personal
lucianmarian
Trimis: 19 Nov 2018, 03:24 PM

Utilizator activ

QUOTE (mihai.andrei @ 18 Nov 2018, 08:06 PM)
QUOTE (lucianmarian @ 17 Nov 2018, 01:44 PM)

Daca postul nu e liber la preincadrari, prin ianuarie acum, nu puteti face intregire anul asta. Daca se elibereaza postul in toamna, o sa fie liber la preincadrari 2020 pt anul 2020-2021.
Pana atunci, daca se elibereaza postul in vara-toamna, dupa cum spuneti, probabil il va lua cineva la suplinire/ detasare pt 1 an si va rezolvati anul viitor situatia. Sau, daca va ajuta directorul, cum se elibereaza orele in vara-toamna, nu comunica postul liber si vorbeste la Isj, va face intregire pe moment pt 1 an (ca e depasit calendarul de intregire pe perioada nedeterminata ca aia e in ianuarie-februarie), ramaneti pe postul intreg, publica la schimb postul actual din 3 scoli cu statut rezervat si dupa faceti intregire in iarna 2020 si eliberati postul din 3 scl.

Multumesc!
Mesaj personal
Puiu2000
Trimis: 28 Nov 2018, 06:26 PM

Utilizator activ

Domnule Costi, as dori sa ma lamuriti in urmatoarea problema
Sunt titular pe matematica si am urmat studii postuniversitare in informatica. In anul scolar 2019-2020 imi raman 12 ore de matematica fiind nevoita sa completez catedra cu 6 ore de TIC, in aceeasi unitate scolara.
Intrebarea mea este daca va trebui sa sustin acea proba practica la disciplina TIC, fiind vorba de completare in scoala.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 28 Nov 2018, 06:56 PM

Mentor

QUOTE (Puiu2000 @ 28 Nov 2018, 06:26 PM)
Sunt titular pe matematica si am urmat studii postuniversitare in informatica. In anul scolar 2019-2020 imi raman 12 ore de matematica fiind nevoita sa completez catedra cu 6 ore de TIC, in aceeasi unitate scolara.
Intrebarea mea este daca va trebui sa sustin acea proba practica la disciplina TIC, fiind vorba de completare in scoala.

Da, conform prevederilor art. 4, alin. (7) din metodologie, va trebui să susțineți probă practică.

--------------------
Mesaj personal
Puiu2000
Trimis: 28 Nov 2018, 07:03 PM

Utilizator activ

Multumesc, domnuule Costi
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 28 Nov 2018, 08:56 PM

Utilizator activ

QUOTE (costi_52 @ 28 Nov 2018, 07:56 PM)
QUOTE (Puiu2000 @ 28 Nov 2018, 06:26 PM)

Da, conform prevederilor art. 4, alin. (7) din metodologie, va trebui să susțineți probă practică.

din ce stiu si am citit eu, doar pt intregire si completare pe perioada nedeterminata se sustine insp/ proba practica daca schimbi disciplina. Daca e vb de completare pe 1 an aici, nu cred ca se sustine.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved