Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (160) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> PRETRANSFER
costi_52
Trimis: 10 Mar 2014, 04:06 PM

Mentor

Grup: Members

Eu știu? Dumneavoastră ce ziceți?

--------------------
Mesaj personal
di-ana08
Trimis: 10 Mar 2014, 05:29 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 10 Mar 2014, 05:06 PM)
Eu știu? Dumneavoastră ce ziceți?

.... eu deduc ca se poate,dar as dori sa-mi mai spuneti daca se poate pretransfer pe ore din specializare de pe diploma dar nu din specializare din care s-a dat examen , adica te-ai titularizat pe una dintre specializarile de pe diploma si doresti pretransfer pe jumatate de norma de pe cealalta specializare.
Multumesc pentru raspuns.
Mesaj personal
oanacamy23
Trimis: 10 Mar 2014, 05:42 PM

Utilizator
**

Buna ziua. Sunt titulara pe catedra de romana intr-un anume judet, am intrat in restrangere si vreau ca aceasta sa fie solutionata intr-un alt judet pentru a ma apropia de domiciliu. Spuneti-mi, va rog, daca nu este niciun post pe catedra de romana sau nu mai ramane deoarece venind din alt judet intru ultima, pot ocupa post pe invatatori sau pe educatoare(am Liceul Pedagogic)? Multumesc.
Mesaj personal
motataianu.nico
Trimis: 10 Mar 2014, 05:51 PM

Utilizator avansat

Buna seara! As dori sa stiu cand se depun cererile de acord pentru pretransfer la scoala unde esti titular.
Intreb deoarece am auzit ca trebuie sa depun o cerere de mana la scoala unde sunt titulara, inca de pe acum.
Va multumesc.
Mesaj personal
Prof.Bradea
Trimis: 10 Mar 2014, 06:26 PM

Utilizator activ

Cum adica *din ce cu 11 pe 11?
Mesaj personal
di-ana08
Trimis: 10 Mar 2014, 06:29 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Prof.Bradea @ 10 Mar 2014, 07:26 PM)
Cum adica *din ce cu 11 pe 11?

..din scoala unde sunt titulara pe 11 , in localitate de domiciliu unde sunt la concurs 11 ore
Mesaj personal
catalinpodu
Trimis: 10 Mar 2014, 06:52 PM

Utilizator activ

Salut.Eu sunt titular pe 18 ore intr-un judet si as vrea sa ma transfer in alt judet dar orele sunt in mai multe scoli?De exemplu la o scoala sun 9 ore la alta sunt 9 ore si am mai gasit si cate 5 ore si 4 ore la alta scoala.Eu ma pot pretrasfera sa pot face o catedra ?Trebuie si aviz de la inspectoratul din judetul meu ca vreau sa plec ?
Mentionez ca o parte din ore se afla in oras altele in mediul rural si au valabilitatea 1 an de zile!
Multumesc anticipat.
Mesaj personal
motataianu.nico
Trimis: 10 Mar 2014, 06:57 PM

Utilizator avansat

Stie cineva daca se mai ia in considerare si punctajul facut in anul 2008?
Mesaj personal
Prof.Bradea
Trimis: 11 Mar 2014, 07:39 AM

Utilizator activ

Daca se depune solicitare la unitatea de invatamant (pct4c) si punctajul este mai mic decat al altora care nu depun solicitare si doresc postul,cine are prioritate?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 11 Mar 2014, 09:02 AM

Mentor

Fiind vorba despre lucruri diferite, nu se pune problema unei priorități. Transferul consimțit între unitățile de învățământ se rezolvă pe 17 martie (prin eliberarea acordului de către unitatea de învățământ). Pentru această categorie de candidați, prezentarea în ședința publică (3 aprilie) reprezintă doar o formalitate. Pur și simplu, semnează că sunt de acord cu noul post. În partea a doua a ședinței publice se soluționează cererile cadrelor didactice, care nu au solicitat acordul niciunei unități de învățământ, precum și ale celor care nu au primit acordul unităților de învățământ. Prezentarea în fața comisiei se face în ordinea descrescătoare a punctajelor.

--------------------
Mesaj personal
pompilici
  Trimis: 11 Mar 2014, 09:09 AM

Utilizator
**

Eu sunt cu dureri de cap.... vreau sa ma transfer in alt judet, nu conteaza scoala... Sunt 16 posturi in oras, asta inseamna sa fac 16+1 dosare si sa sustin 16 probe practice, asta pentru a avea o sansa la vreunul din posturi. Ok...fiecare dosar are vreo 40-50 de foi...50 x 16= muuuuuuuuulte foi! Si cand reusesc eu sa sustin 16 probe practice? unsure.gif unsure.gif
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 11 Mar 2014, 09:21 AM

Mentor

Nu se pune problema să participați la 16 probe practice. Pentru fiecare etapă din calendarul mobilității, inspectoratul organizează o singură probă practică. În cazul transferului ca urmare a rezolvării restrângerii de activitate, proba practică se susține pe 20 martie, iar în cazul transferului la cerere (pretransferul), proba practică se susține pe 25 aprilie.

--------------------
Mesaj personal
pompilici
Trimis: 11 Mar 2014, 10:17 AM

Utilizator
**

Multumesc mult... Am vazut ca la toate posturile se cerea proba practica, asa ca eram nedumerita! Perfect.
Mesaj personal
Iulian43
Trimis: 11 Mar 2014, 07:16 PM

Utilizator
**

Buna seara Domnule Costi52! Am cateva nelamuriri privind un eventual pretransfer al meu din mediul rural in mediul urban.Mai exact doresc sa ocup orele de religie vacante la Sc X cu 17 ore si scoala de unde sunt eu pot lua 4 ore, in afara catedrei mele.Se poate?Cu respt deosebit!
Mesaj personal
Iulian43
Trimis: 11 Mar 2014, 07:25 PM

Utilizator
**

Daca sunt 12 ore urban respectiv 7 rural, se poate forma o catedra pentru pretransfer?
Mesaj personal
Iulian43
Trimis: 11 Mar 2014, 07:29 PM

Utilizator
**

Buna seara,
Doresc pretransfer pe o catedra formata din 12 ore la o scoala si 9 la o scoala.Se poate face pretransferul?
Mesaj personal
Iulian43
Trimis: 11 Mar 2014, 07:51 PM

Utilizator
**

Va titulara pe noul post iar daca ramane fara ore in 2015 intra in restrangere!De obicei cele cu 1 an viabilitate au siguranta!Succes!
Mesaj personal
davidutu
Trimis: 11 Mar 2014, 07:55 PM

Utilizator activ

De ce in lista posturilor apar separat:lista posturilor pt restrangere.....si apoi lista posturi complete ,incomplete....?Nu sunt aceleasi posturi?
Mesaj personal
Iulian43
Trimis: 11 Mar 2014, 07:58 PM

Utilizator
**

sunt pe etape...restrangere...pretransfer...art.253 si apoi titularizare...ce mai raman.Bafta!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 11 Mar 2014, 08:01 PM

Mentor

În lista posturilor pentru restrângere sunt incluse și posturile cu viabilitate sub 4 ani.

--------------------
Mesaj personal
alexxa22
Trimis: 12 Mar 2014, 10:18 AM

Utilizator activ

Ma puteti lamuri si pe mine care sunt etapele in cazul unui pretransfer?
eu am inteles asa:

1. depun cerere in scoala pentru a fi aprobata in consiliu de administratie ( pana cand?)
2. caut fisa de evaluare specifica fiecarui inspectorat
3. adun actele/ adeverintele de la scolile la care am fost in 2011-2012, 2012-2013
4. toate aceste acte care imi atesta activitatile/ cursurile la care am participat vor fi autentificate de scoala la care sunt titulara/predau acum
5. trebuie sa imi realizeze inspectorul punctajul - si aici sunt nelamurita...de ex, eu doresc sa ma transfer in alt judet, inspectorul de acolo imi va face puntajul sau cel din judetul meu? Si asta pana cand trebuie rezolvata?
6. ma duc cu toate actele intr-un dosar la fiecare scoala la care doresc sa ma transfer, cu viabilitate 1 an sau 4 ani
7. acest dosar trebuie dus si la inspectorat - inainte/ dupa/ in aceeasi perioada in care duc dosarele si la scoli?
8. primesc ( sper) acord de la (cel putin) o scoala, fiind plasata pe un anumit loc
9. ma duc in sedinta si vad ce pot lua, in functie de care au primit acord si sunt in fata mea

Multumesc anticipat!

Acest mesaj a fost modificat de către alexxa22 la data 12 Mar 2014, 10:29 AM
Mesaj personal
profurobocop
Trimis: 12 Mar 2014, 11:07 AM

Utilizator avansat

Dintre pretransfer si art. 253 cine are prioritate, cel cu pretransferul sau cu art. 253?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 12 Mar 2014, 11:12 AM

Mentor

QUOTE (alexxa22 @ 12 Mar 2014, 10:18 AM)
Ma puteti lamuri si pe mine care sunt etapele in cazul unui pretransfer?
eu am inteles asa:

1. depun cerere in scoala pentru a fi aprobata in consiliu de administratie ( pana cand?)
2. caut fisa de evaluare specifica fiecarui inspectorat
3. adun actele/ adeverintele de la scolile la care am fost in 2011-2012, 2012-2013
4. toate aceste acte care imi atesta activitatile/ cursurile la care am participat vor fi autentificate de scoala la care sunt titulara/predau acum
5. trebuie sa imi realizeze inspectorul punctajul - si aici sunt nelamurita...de ex, eu doresc sa ma transfer in alt judet, inspectorul de acolo imi va face puntajul sau cel din judetul meu? Si asta pana cand trebuie rezolvata?
6. ma duc cu toate actele intr-un dosar la fiecare scoala la care doresc sa ma transfer, cu viabilitate 1 an sau 4 ani
7. acest dosar trebuie dus si la inspectorat - inainte/ dupa/ in aceeasi perioada in care duc dosarele si la scoli?
8. primesc ( sper) acord de la (cel putin) o scoala, fiind plasata pe un anumit loc
9. ma duc in sedinta si vad ce pot lua, in functie de care au primit acord si sunt in fata mea

Multumesc anticipat!

Ordinea activităților dumneavoastră este aceasta:
1. Căutați fișa din județul în care doriți pretransferul. Puteți depune cerere pentru pretransfer doar într-un județ.
2. Întocmiți dosarele (câte unul pentru fiecare unitate de învățământ vizată, plus unul pentru inspectoratul din județul vizat).
3. Depuneți o cerere de pretransfer în alt județ la inspectoratul de care aparțineți și solicitați o adeverință din care să rezulte că cererea dumneavoastră a fost luată în evidență.
4. Depuneți cererea-tip (anexa nr. 14) împreună cu documentele prevăzute de aceasta (dosarul) la unitatea/unitățile vizată/e în perioadele 9-11 aprilie, 14-16 aprilie, 22-23 aprilie.
5. Funcție de hotărârea/hotărârile CA din unitatea/unitățile de învățământ, pe 24 aprilie primiți acordul (dacă sunteți pe primul loc) sau acordul de principiu (dacă vă plasați pe locurile următoare).
6. Depuneți, în perioada 24-25 aprilie, la inspectoratul școlar din județul vizat cererea, dosarul, adeverința de la punctul 3, precum și acordul/acordurile/acordurile de principiu de la unitatea/unitățile de învățământ.
7. Dacă este cazul, susțineți proba practică/orală organizată de inspectoratul din județul vizat (25 aprilie).
8. Participați la ședința publică organizată de inspectoratul din județul vizat (28 aprilie). Dacă ați obținut un singur acord, semnați pentru repartiția pe noul post. Dacă ați obținut acorduri la mai multe unități de învățământ, optați pentru unul dintre ele și semnați pentru repartiția pe noul post. Dacă ați obținut acord/acorduri de principiu, în cazul neocupării postului de către candidatul care a primit acordul, puteți opta pentru postul respectiv, atunci când vă vine rândul (în ordinea descrescătoare a acordurilor de principiu eliberate pentru acel post).

--------------------
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 12 Mar 2014, 11:18 AM

Mentor

QUOTE (profurobocop @ 12 Mar 2014, 11:07 AM)
Dintre pretransfer si art. 253 cine are prioritate, cel cu pretransferul sau cu art. 253?

Găsiți răspunsul la această întrebare în Adresa Direcției Generale Management, Resurse Umane și Rețea Școlară Naținală nr. 31701/27.02.2014.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 633 )
Fișier atașat  adresa_men_31701_din_27022014_precizari_cu_privire_la_etapele_de_mobilitate_care_se_deruleaza_in_perioada_februarie_aprilie_2014.pdf

--------------------
Mesaj personal
alexxa22
Trimis: 12 Mar 2014, 11:20 AM

Utilizator activ

Multumesc frumos pentru raspuns, dl. Costi.

Mai am o singura intrebare. Eu intelesem de la colegii mei ca trebuie sa imi realizeze cineva punctajul inainte de a depune dosarele la scoli. Cine anume face asta? Eu/ inspectorul din judetul meu/ inspectorul din judetul in care ma transfer?
Mesaj personal
3 utilizator(i) citesc acest subiect (2 vizitatori și 1 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (160) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved