Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (14) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Bacalaureat 2010, ... nouă structură ...
alina0valy
Trimis: 2 Feb 2009, 05:37 PM

Utilizator
**

Grup: Members

QUOTE (addiction @ 2 Feb 2009, 06:01 PM)
alina0valy....sa stii ca nici acum nu dai bacul la informatica....informatica e la proba E la alegere si la proba unde poti alege biologie,fizica,chimie...deci daca le numeri sunt trei:romana,mate si proba aia de profil:bio,fiz,info sau chimie...wink.gif

eu oricum aleg informatica intre cele mentionate de tine tongue.gif

plus de asta Doamna Ministru 8-| a zis ca se va da si o limba moderna...deci 4

Acest mesaj a fost modificat de către alina0valy la data 2 Feb 2009, 05:42 PM
Mesaj personal
Alless
Trimis: 2 Feb 2009, 07:53 PM

Utilizator avansat

Nu vă înțeleg... laugh.gif
Mai puține materii la BAC => vă puteți concentra pe mai puține materii => învățați mai puțin...
Nu înțeleg ce-i cu alarmarea asta laugh.gif

--------------------
Mesaj personalYahoo
alina0valy
Trimis: 2 Feb 2009, 08:09 PM

Utilizator
**

nu chiar

daca se scot materii, asta inseamna ca se vor face mai grele examenele la materiile ramase. Mai mult: se scot examenele de oral, care , de multe ori mareau media.

plus de asta, nush de altii, dar eu una ,m-am saturat sa tot fiu cobaiul celor de la minister.Cum se trezeste ministrul cu fata la cearsaf modifica structura bacului.
Altminteri mai zic ca suntem generatii slabe la invatatura...suntem rodul experimentelor lor.
Mesaj personal
~Adina~
Trimis: 2 Feb 2009, 09:09 PM

Utilizator avansat

Dupa cum am mai spus, subiectele la M1 la mate, sunt destul de grele wink.gif

Daca fac o modificare la bac, pe de o parte ar fi bine daca nu am mai fi noi cobai, ci modificarea sa se aplice peste 4 ani, dar pe de alta parte, eu vreau mai putine obiecte la bac.. tongue.gif cat despre probele orale, chiar nu sunt de acord cu ele, notele de aici cresc prea mult media. Daca ar fi cu admis respins ar fi bine tongue.gif..

--------------------
The rest is silence...
"Ceea ce omida numeste sfarsit, restul lumii spune ca este un fluture"
Mesaj personalTrimite email
Alless
Trimis: 2 Feb 2009, 11:28 PM

Utilizator avansat

Doamne!
N-am crezut vreodată că o să fie așa alarmați elevii români pentru că au de învățat mai puțin laugh.gif!!!!!!

--------------------
Mesaj personalYahoo
~Adina~
Trimis: 2 Feb 2009, 11:33 PM

Utilizator avansat

Ee.. eu nu ma plang ca e de invatat mai putin, eu ma plang doar de subiectele la matematica biggrin.gif

--------------------
The rest is silence...
Alless
Trimis: 2 Feb 2009, 11:35 PM

Utilizator avansat

Poate a zis și doamna ministru o vorbă în vânt. Poate va realiza că subiectele sunt oricum grele și gata!
laugh.gif

--------------------
Mesaj personalYahoo
~Adina~
Trimis: 2 Feb 2009, 11:36 PM

Utilizator avansat

Speranta moare ultima wink.gif

--------------------
The rest is silence...
alina0valy
Trimis: 3 Feb 2009, 10:58 AM

Utilizator
**

QUOTE (Alless @ 3 Feb 2009, 12:35 AM)
Poate a zis și doamna ministru o vorbă în vânt. Poate va realiza că subiectele sunt oricum grele și gata!
laugh.gif

nu cred ca o sa realizeze ca sunt grele, pentru ca dumneaei nu ia un pix si o hartie ca sa le rezolve
Mesaj personal
~Adina~
Trimis: 3 Feb 2009, 11:04 AM

Utilizator avansat

QUOTE (alina0valy @ 3 Feb 2009, 11:58 AM)
QUOTE (Alless @ 3 Feb 2009, 12:35 AM)
laugh.gif

nu cred ca o sa realizeze ca sunt grele, pentru ca dumneaei nu ia un pix si o hartie ca sa le rezolve

O daaaaaa laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Poate a facut facultatea de matematica.. si i se par usoare ..

Cred ca nu o sa isi dea seama pentru ca ea nu mai preda ( daca a predat vreodata confused24.gif ).. asa sunt mai toti.. uita de noi tongue.gif

--------------------
The rest is silence...
horry
Trimis: 8 Feb 2009, 01:41 PM

Utilizator
**

Dar oricum momentan totul este in stare de proiect ... daca se va adopta vom vedea ...
Mesaj personalYahooMSN
kristinik23
Trimis: 8 Feb 2009, 04:48 PM

Utilizator activ

Bine ar fi sa se faca ceva cu bac-ul incat noi, elevii,sa beneficiem de pe urma asta-sa si invatam dar sa fim si evaluati corect.
Eu mai am 3 ani si un semestru pana la bac...character40.gif deci sper

In liceul meu,profii(unii) ne "striga" ca suntem o generatie slaba biggrin.gif .. de ce?chipurile ca am dat teze unice si nu capacitate...tot un experiment MEC.
Mesaj personal
Juliev
Trimis: 8 Feb 2009, 06:42 PM

Utilizator avansat

pai...
adevarul e ca la unele licee au intrat elevi incapabili cu medii uriase pt. ca la teze s-a copiat.
in legatura cu bacul...o sa va zica profesorii daca e ceva sigur:)

--------------------
Calea pierzaniei?Luati-o la stanga
Alexandria film:))
am blog si sunt mandra
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
deea16
Trimis: 14 Feb 2009, 09:21 PM

Utilizator activ

nu mi se pare ok sa modifice structura bacalaureatului de anul viitor. nu as fi avut nimic impotriva daca ar fi anuntat asta acum 1 an-2. eu dupa cate am inteles o sa dau bacul la romana, engleza si materia de profil- pedagogie sau psihologie.
nu mi se pare un motiv de bucurie ca au imputinat matriile pt. ca este clar ca examenul o sa fie mai complicat. in plus, daca ar ramane la fel materiile ar trebui sa dau engleza oral, asa dau engleza scris si mi se pare mai complicat.
dar asa este. ce o fi o fi. dak invatam o scoatem la capat.
Mesaj personal
addiction
Trimis: 15 Feb 2009, 03:04 PM

Utilizator activ

deea16 esti si u la profil vocational de psihopedagogie?

--------------------
studenta - Universitatea Bucuresti - Facultatea de Drept
fosta eleva - Colegiul National "Jean Monnet" Ploiesti
Mesaj personal
pomobc
Trimis: 5 Mar 2009, 09:05 PM

Începător
*

Se pare ca niste "doctori" character40.gif confused05.gif au facut niste cercetari si si-au dat seama ca BAC-ul are nevoie de o noua modificare.
Aceasta modificare ar fi buna, dar daca ar fi aplicata din 2014 si nu de anul viitor. Pentru ca cei care sunt acum in clasa a11-a printre care ma numar si eu am invatat dupa un anumit curriculum, iar acum se trezesc "doctorii" astia ca sa modifice BAC-ul de anul viitor astfel incat noi (cei din cl. a11-a) sa dam BAC-ul la 3 materii de profil, dar exigente.
Asta inseamna ca am invatat degeaba 3 ani la vreo 7-8 materii pe care le aveam de ales printre materiile de BAC pana acum, daca eu voi da BAC-ul la 3 obiecte. Asadar anul viitor eu ar trebui sa reiau toata materia din acesti ani la aceste 3 materii, dar la un nivel mult mai avansat.

Eu cred ca inainte sa modifice un examen ca BAC-ul ar trebui sa modifice curriculumul scolar. Ar trebui ca sa studiem maxim 8-10 materii din care sa ne alegem 3 pe care sa le dam la BAC. EU nu inteleg ce e asa greu pentru astia din minister... confused24.gif
Mesaj personal
papillon90
Trimis: 6 Mar 2009, 09:27 AM

Utilizator activ

ce scenariu tipic Caragiale...sa se schimbe pe ici pe colo..prin ...esentiale! laugh.gif laugh.gif Eu chiar as vrea sa se dea examenele ca lumea!Pana la urma si daca as lua un 10 pe furtisaguri nu m-as simti bine deloc!Mai bine un 8 sau 9 pe merit decat sa ne imbatam cu apa rece!TOTUSI se scoate educatia fizica??????????????vai doamne!Se duc notele alea umflate de 10??????Nu cred!Nu cred! Nu cred!Si eu care sunt specimenul ciudat care da franceza SCRIS...o sa ma bucur ca de la anu' tovarasii si prietenii mei dau bac pe bune!wow!super!O sa-mi creasca inima la facultate! laugh.gif Si chiar o sa se schimbe metodologia?sau se evita un nou scandal? blink.gif Sincer nu mai inteleg...de cand sunt la scoala am trecut prin multe:ba ca nu se da capacitate,ba ca se iau mediile de absolvire,ba ca se dau teste nationale,ba ca se dau teze unice,ba concurs de dosarele....TRAIM IN ROMANIA! happy30.gif happy30.gif si scoatem romana de la bac! happy30.gif happy30.gif Sa vezi de acum limbaj de messenger!("nb","cf","cp","ms",injuraturi-poate si prin teze)...si in final...de ce sunt elevii romani obezi,recalcitranti sau nesimtiti??DEGEABA! laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

--------------------
"Cu cat incerci sa le faci pe plac tuturor,cu atat risti sa nu fii respectat de nimeni"(Delacroix)
Mesaj personal
~Adina~
Trimis: 6 Mar 2009, 09:42 AM

Utilizator avansat

Eu sper sa nu se scoata romana de la bac...pentru ca nu o sa se mai puna asa mare accent pe ea... si asa limbajul unora lasa de dorit, ( vedem si noi in jur cati nu stiu sa se exprime... si nu sunt putini wink.gif )..

--------------------
The rest is silence...
horry
Trimis: 6 Mar 2009, 10:09 AM

Utilizator
**

Personal nu cred ca se va scoate romana de la BAC. Ar fi ilogic ... dai bacalaureatul in Romania si niciuna din probe nu atesta nivelul cunoasterii propriei limbi. Cred totusi ca romana va fi una dintre cele 3 probe obligatorii dar spre deosebire de cum a fost pana acum am inteles ca se va da diferentiat ... in functie de profil (ceea ce este un lucru normal) confused05.gif
Mesaj personalYahooMSN
papillon90
Trimis: 6 Mar 2009, 10:09 AM

Utilizator activ

La mine prin scoala mai bine ai trece cu niste casti in urechi!Au unii niste expresii...scriu injuraturi pe pereti,se iau de fete ca nebunii,mamaaa...deci chiar ca e liceu cimitir al tineretii mele!De ex.,la etajul 3 al liceului mi-e groaza sa ma duc(sunt clase mai rebele)ca nu stiu cum se mai comporta!...Cand am intrat pe a-9-a imi era greata sa merg la magazin ca ori ma fluiera o gasca de golani,ori ma injura vreunul fara sa-i zic nimic,ori nu ma lasau sa intru in scoala ca imi ziceau:"Hei! gagica nu-mi dai nr. de telefon?"sau :"Ce sexy esti!" sau :"Nu ne intalnim la noapte la mine??" ,etc:blink: mad.gif ...deci...INDESCRIPTIBIL! blink.gif

--------------------
"Cu cat incerci sa le faci pe plac tuturor,cu atat risti sa nu fii respectat de nimeni"(Delacroix)
Mesaj personal
horry
Trimis: 6 Mar 2009, 10:14 AM

Utilizator
**

QUOTE (papillon90 @ 6 Mar 2009, 11:09 AM)
La mine prin scoala mai bine ai trece cu niste casti in urechi!Au unii niste expresii...scriu injuraturi pe pereti,se iau de fete ca nebunii,mamaaa...deci chiar ca e liceu cimitir al tineretii mele!De ex.,la etajul 3 al liceului mi-e groaza sa ma duc(sunt clase mai rebele)ca nu stiu cum se mai comporta!...Cand am intrat pe a-9-a imi era greata sa merg la magazin ca ori ma fluiera o gasca de golani,ori ma injura vreunul fara sa-i zic nimic,ori nu ma lasau sa intru in scoala ca imi ziceau:"Hei! gagica nu-mi dai nr. de telefon?"sau :"Ce sexy esti!" sau :"Nu ne intalnim la noapte la mine??" ,etc:blink:  mad.gif ...deci...INDESCRIPTIBIL! blink.gif

Mare dreptate ai ! Ar trebui sa se elaboreze un set de norme care sa combata pe cat posibil aceste fenomene care din cate se vede in ultima vreme au luat o amploare de neimaginat.

Acest mesaj a fost modificat de către horry la data 6 Mar 2009, 10:15 AM
Mesaj personalYahooMSN
~Adina~
Trimis: 6 Mar 2009, 10:15 AM

Utilizator avansat

QUOTE (horry @ 6 Mar 2009, 11:09 AM)
Personal nu cred ca se va scoate romana de la BAC. Ar fi ilogic ... dai bacalaureatul in Romania si niciuna din probe nu atesta nivelul cunoasterii propriei limbi. Cred totusi ca romana va fi una dintre cele 3 probe obligatorii dar spre deosebire de cum a fost pana acum am inteles ca se va da diferentiat ... in functie de profil (ceea ce este un lucru normal) confused05.gif

Deci ar fi.. romana.. o limba straina si o proba de profil? Si ce rezolva cu asta? Adica eu sunt mate info - info intensiv.. dau bac la romana, mate ( e obligatoriu acum) si la alegere dintre info chimie fizica biologie ( desi fac 1 ora de bio, 1 de chimie, 3 de fizica si 7 ( sapte ) de info...)

Bacul asta mi se pare o prostie.. asa cum e facut.. si cum vor sa il faca wink.gif

--------------------
The rest is silence...
~Adina~
Trimis: 6 Mar 2009, 10:16 AM

Utilizator avansat

QUOTE (horry @ 6 Mar 2009, 11:14 AM)
QUOTE (papillon90 @ 6 Mar 2009, 11:09 AM)
La mine prin scoala mai bine ai trece cu niste casti in urechi!Au unii niste expresii...scriu injuraturi pe pereti,se iau de fete ca nebunii,mamaaa...deci chiar ca e liceu cimitir al tineretii mele!De ex.,la etajul 3 al liceului mi-e groaza sa ma duc(sunt clase mai rebele)ca nu stiu cum se mai comporta!...Cand am intrat pe a-9-a imi era greata sa merg la magazin ca ori ma fluiera o gasca de golani,ori ma injura vreunul fara sa-i zic nimic,ori nu ma lasau sa intru in scoala ca imi ziceau:"Hei! gagica nu-mi dai nr. de telefon?"sau :"Ce sexy esti!" sau :"Nu ne intalnim la noapte la mine??" ,etc:blink:  mad.gif ...deci...INDESCRIPTIBIL! blink.gif

Mare dreptate ai ! Ar trebui sa se elaboreze un set de norme care sa combata pe cat posibil aceste fenomene care din cate se vede in ultima vreme au luat o amploare de neimaginat.

Traim in ROmania, si asta ne ocupa TOT TIMPUL!!!!!!!! mad.gif mad.gif mad.gif mad.gif

--------------------
The rest is silence...
papillon90
Trimis: 6 Mar 2009, 11:03 AM

Utilizator activ

grav e ca noile generatii sunt dezorientate!Unii vor sa invete dar ii influenteaza anturajul,altii scapa caii la liceu pt ca dau de libertate,altii se chinuie la vreo olimpiada si sunt luati in zeflemea de colegi(ca doar asta e cel mai simplu lucru)...de ex.in cazul meu,a aparut un articol in ziar despre rez.mele la olimpiada(nu sunt notabile)si bineinteles ca niste colege dragute m-au "venerat"pe siteul ziarului(publicitate pt ziar fara pereche)si cand mi s-a afisat articolul pe panoul de la mine de la scoala(avem asa ceva in clasa) mi-au mazgalit poza chiar in ora de religie...de fata cu d-na profesoara! blink.gif deci sa ramai interzis!normal ca eu am renuntat la banii acordati de site(1 milion)dupa ce le-am zis in termeni amicali de ce...am un mare defect:de prea multe ori sunt prea diplomata si omul ma cam ia de fraiera! mad.gif Si asta e o poveste de final de drum!Asta ca sa nu regret ca se termina a-12-a si sa nu ma apuce lacrimogenele la sfarsit de an scolar!...Pt cine nu ma crede dau si siteul! confused24.gif

--------------------
Mesaj personal
BlackWidow66
  Trimis: 6 Mar 2009, 03:30 PM

Utilizator activ

QUOTE (pomobc @ 5 Mar 2009, 10:05 PM)
Se pare ca niste "doctori" character40.gif confused05.gif au facut niste cercetari si si-au dat seama ca BAC-ul are nevoie de o noua modificare.
Aceasta modificare ar fi buna, dar daca ar fi aplicata din 2014 si nu de anul viitor. Pentru ca cei care sunt acum in clasa a11-a printre care ma numar si eu am invatat dupa un anumit curriculum, iar acum se trezesc "doctorii" astia ca sa modifice BAC-ul de anul viitor astfel incat noi (cei din cl. a11-a) sa dam BAC-ul la 3 materii de profil, dar exigente.
Asta inseamna ca am invatat degeaba 3 ani la vreo 7-8 materii pe care le aveam de ales printre materiile de BAC pana acum, daca eu voi da BAC-ul la 3 obiecte. Asadar anul viitor eu ar trebui sa reiau toata materia din acesti ani la aceste 3 materii, dar la un nivel mult mai avansat.

Eu cred ca inainte sa modifice un examen ca BAC-ul ar trebui sa modifice curriculumul scolar. Ar trebui ca sa studiem maxim 8-10 materii din care sa ne alegem 3 pe care sa le dam la BAC. EU nu inteleg ce e asa greu pentru astia din minister... confused24.gif

Chiar dacă dai BAC-ul la 3 materii, nu-ți strică să știi și ce-ai învățat la celelalte. wink.gif

--------------------
Când prietenii-ți întorc spatele, dă-le-un șut în fund.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (14) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved