Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (8) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Probleme legate de transferuri
kryp
Trimis: 5 Nov 2009, 06:48 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

QUOTE (DDENISA @ 5 Nov 2009, 06:15 PM)
se poate.

prima conditie ar fi sa ai media mai mare decat ultima de la profilul liceului unde vrei sa te muti.
teoretic nu se poate, dar practic.. ce nu se face in Romania ? ca doar nu te duci cu mana goala blink.gif

prima data te duci sa vezi daca te primeste, bineinteles, daca indeplinesti conditia cu media, ca altfel poti sa uiti transferul, si daca stii ca te primeste unde vrei sa mergi, te pui pe facut acte si ce mai trebuie p`acolo.

Partea cu media nu este adevarata decat teoretic. Practic, te poti transfera si daca-ai avut sub media ultimului admis din acel an. Pile sa ai. smile.gif

--------------------
Rocku' sfinteste locu'.

Sunt membru al TAGOTAGC

Colegiul National "Mihai Viteazul" Bucuresti, matematica-informatica engleza intensiv

Give me the liberty to know, to utter, and to argue freely according to conscience, above all liberties.
Mesaj personalYahooMSN
DDENISA
Trimis: 5 Nov 2009, 06:59 PM

Utilizator avansat

QUOTE (kryp @ 5 Nov 2009, 08:48 PM)
se poate.

prima conditie ar fi sa ai media mai mare decat ultima de la profilul liceului unde vrei sa te muti.
teoretic nu se poate, dar practic.. ce nu se face in Romania ? ca doar nu te duci cu mana goala  blink.gif

prima data te duci sa vezi daca te primeste, bineinteles, daca indeplinesti conditia cu media, ca altfel poti sa uiti transferul, si daca stii ca te primeste unde vrei sa mergi, te pui pe facut acte si ce mai trebuie p`acolo.

Partea cu media nu este adevarata decat teoretic. Practic, te poti transfera si daca-ai avut sub media ultimului admis din acel an. Pile sa ai. smile.gif

de acord, dar nu toti au pile wink.gif

--------------------
Sarbatori Fericite !
Mesaj personal
Ghiocica'
Trimis: 5 Nov 2009, 07:53 PM

Utilizator avansat

Si cei care nu au pile, daca stiu cui sa dea o atentie....

Mai, traim in Romania, orice e posibil wink.gif

--------------------
lalalalalala
Mesaj personalYahoo
verona
Trimis: 6 Nov 2009, 01:21 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

se poate.

teoretic nu se poate, dar practic.. ce nu se face in Romania ? ca doar nu te duci cu mana goala blink.gif

ba si teoretic se poate.
Tu spui ca nu se poate, pt ca te-ar fi repartizat calculatorul acolo.
Dar daca n-ai avut optiunea acea trecuta pe lista optiunilor?

Aceasta este mare prob in Buc. Exista atat de multe optiuni, ca se poate sa te incurci in ele...

Deci, s-a mai discutat subiectul

http://forum.portal.edu.ro/index.php?showt...0&#entry1370402
Mesaj personal
Ianthe
Trimis: 6 Nov 2009, 02:19 PM

Utilizator avansat

eii.. la noi tocmai a fost mutat un...baiat sa zicem in mijlocul smestrului. toti profii sunt gen: unde ziceai ca lucreaza parintii tai?

--------------------
i'd like mornings better if they started later

am Blog

oricat ai incerca nu poate fi la fel.
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
DDENISA
Trimis: 6 Nov 2009, 04:28 PM

Utilizator avansat

cum spunea Ghiocica, orice e posibil in Romania.

am citit recent un regulament sau lege, nu mai stiu ce era, in care se spunea ceva de genul: nu se poate transfera un elev in timpul semestrului 1, doar in cazuri speciale, sau daca are probleme de sanatate, ca motiv pentru transfer.

acum.. nu stiu ce sa zic, fiecare cu parerile lui.

si ajung tot la vorba " orice e posibil in Romania ".. cu o atentie, ceva

--------------------
Sarbatori Fericite !
Mesaj personal
Shhh
Trimis: 11 Nov 2009, 09:14 PM

Utilizator activ

Am o intrebare daca ma transfer in semestrul 2 de la profil mate-info la stiinte sociale in cadrul aceluiasi liceu ar trebui sa dau diferenta numai la latina nu ? adica nu mai dau din nou teze la rom,isto sau geogra ,logica,englez ... chit ca eu la mate-info nu dau acelasi lucru nu ? tnx

--------------------
boboc :> uuu :">
Mesaj personal
DDENISA
Trimis: 11 Nov 2009, 09:19 PM

Utilizator avansat

tezele clar nu le mai dai.
cu latina, da, dai diferenta. pe de alta parte daca e un profil bilingv, mai mult ca sigur dai si din limba straina examen.

--------------------
Sarbatori Fericite !
Mesaj personal
Shhh
Trimis: 11 Nov 2009, 09:32 PM

Utilizator activ

Pai nu .. e profil stiinte-sociale simplu smile.gif deci doar la latina dau nu ? ... si aceasta diferenta in ce consta adica ma asculta sau ce ? dry.gif

--------------------
Mesaj personal
DDENISA
Trimis: 11 Nov 2009, 09:48 PM

Utilizator avansat

daca e simplu, dai doar din latina..

am gasit pe un alt forum:

Conform legii, diferența constă într-un examen care are 2 probe: una scrisă și una orală. Nota minima e 5.

--------------------
Sarbatori Fericite !
Mesaj personal
Shhh
Trimis: 11 Nov 2009, 09:50 PM

Utilizator activ

aa smile.gif deci e bine adica nah o sa ma mai pasuiasca profa cred ca din motiv ce eu nu am facut materia ce au facut'o ei in sem 1 cred ca o sa'mi lase umpic de timp ...

--------------------
Mesaj personal
DDENISA
Trimis: 12 Nov 2009, 09:45 PM

Utilizator avansat

aia chiar nu stiu, dar nu prea cred.. pt ca tu dai diferenta in momentul cand te transferi, dupa cate stiu.
dar tu n-ai facut latina intr-a 8-a?

--------------------
Sarbatori Fericite !
Mesaj personal
DDENISA
Trimis: 12 Nov 2009, 09:45 PM

Utilizator avansat

macar asa, cat decat...sa ai habar cu ce se mananca

--------------------
Sarbatori Fericite !
Mesaj personal
Ponchita
Trimis: 12 Nov 2009, 09:54 PM

Utilizator avansat

nu cred k trebuie sa dai la s-s latina, pentru ca latina se face doar pana in a 10-a la s.s. la filo stiam ca tre sa dai latina
cei de la stiinte sociale nu dau teza la latina smile.gif ci dau romana, geogra/isto, lb straina si logica/psiho/eco/filo

intereseaza-te mai bine direct la secretariat, degeaba ne intrebi pe noi, depinde de la liceu la liceu

--------------------
Student Babes Bolyai University, Cluj Napoca,
Faculty of Economics and Business Administration, Master's degree in International Business Administration and Communication

AIESECer
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
verona
Trimis: 13 Nov 2009, 09:07 AM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

diferentele nu se dau pt teze, ci pt materiile pe care le-au facut in plus cei de la profilul la care se muta.
Din fericire, la inceput, diferentele intre materii nu sunt prea mari, la uman se pare ca doar latina ii deosebeste de m i.
Mesaj personal
DDENISA
Trimis: 13 Nov 2009, 06:52 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ponchita @ 12 Nov 2009, 11:54 PM)
nu cred k trebuie sa dai la s-s latina, pentru ca latina se face doar pana in a 10-a la s.s. la filo stiam ca tre sa dai latina
cei de la stiinte sociale nu dau teza la latina smile.gif ci dau romana, geogra/isto, lb straina si logica/psiho/eco/filo

intereseaza-te mai bine direct la secretariat, degeaba ne intrebi pe noi, depinde de la liceu la liceu

de acord cu verona
diferentele nu le dai pt teze

--------------------
Sarbatori Fericite !
Mesaj personal
Shhh
Trimis: 14 Nov 2009, 03:09 PM

Utilizator activ

deci pana la urma o sa dau o mica diferenta la latina mai ales ca profa de latina de la cls respectiva e si directoare o sa ma asculte rapid ca nah doar ea accepta transferul nu ? nu cred ca ar accepta transferul iar dupa la diferenta sa nu te treaca biggrin.gif + ca m'ai am habar din a 8a latina asa ca .. aa si mai am o nelamurire eu cand o sa ma transfer in sem 2 ... mie la rubrica Istorie/geogra depinde la ce o sa obtez sa dau teza..ce o sa'mi scrie la teza nimic ? sau o sa treaca ultima nota din oral la obiectul respectiv ca teza dry.gif ?

Acest mesaj a fost modificat de către Shhh la data 14 Nov 2009, 03:10 PM

--------------------
Mesaj personal
DDENISA
Trimis: 14 Nov 2009, 06:57 PM

Utilizator avansat

pai tu te transferi daca treci de diferenta aia. pt ca, banuiesc ca e ca un test eliminatoriu. altfel de ce s-ar mai da diferenta?

pai la teza ti se va scrie la ce ai dat teza.

--------------------
Sarbatori Fericite !
Mesaj personal
DDENISA
Trimis: 14 Nov 2009, 06:59 PM

Utilizator avansat

nu stiu exact in ce conditii te poti transfera, ca nu sunt la zi cu noutatile in aceasta privinta, dar din cate am auzit si stiam si eu, te poti transfera doar daca au mai ramas locuri libere. pt ca n-au voie sa fie mai multi de 28 / clasa.
pt ca altfel, nah.. ce nu se face in Romania? mai cu o atentie, ceva .. daca mai ai si pile ...

--------------------
Sarbatori Fericite !
Mesaj personal
Shhh
Trimis: 14 Nov 2009, 08:32 PM

Utilizator activ

da stiu se fac destul de multe in romania :-j la me la liceu s'au facut transferuri si in timpul semestrului laugh.gif asa ca ... si faza cu testu eliminatoriu nu prea e asa .. pt ca am o cunostinta care s'a transfer anul trec tot in sem 2 si tot a amanat acea diferenta la latina ... si a dat'o tocmai pe la sfarsitul semestrului asa ca ... rolleyes.gif ... oricum sper sa reusesc sa ma transfer ca disper la profilul unde sunt acum laugh.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Shhh la data 14 Nov 2009, 08:34 PM

--------------------
Mesaj personal
DDENISA
Trimis: 14 Nov 2009, 08:45 PM

Utilizator avansat

diferentele alea difera de la liceu la liceu wink.gif
ti-am zis, nu stiu nimic exact, pt ca nu prea m-a interesat subiectul
dar legal, se poate doar dupa sem 1, in timpul semestrului 1 doar daca e ceva grav, sau in cazuri medicale, in rest... unsure.gif nu stiu
dar tie nu`ti place mate sau dc vrei sa te muti ? eu de ex sunt la prot mediului si as avea o varianta sa ma mut, dar la mate-info ( MI ) cu toate ca nu-mi place mate, zau daca o inteleg

--------------------
Sarbatori Fericite !
Mesaj personal
Shhh
Trimis: 14 Nov 2009, 09:05 PM

Utilizator activ

mie mi'o fost faza ca smile.gif) nah in generala imi placea mate cel putin asa si asa dar optiunea mea prima a fost stiinte sociale dar nam intrat din cauza mediei si acum la mate info am niste profi cam naspa + ca .. am inceput sa urask mate ca deabia ma misc pe acol .. si deasta vreau sa'mi urmez visu si macar sa fiu la un profil unde imi place sa invatz nu sa stau la ore cu frica ca vai iau 3 la mate ... da si mie idu tau d mess pe privat ca sa iti mai zic o chestie cu mate-info laugh.gif

--------------------
Mesaj personal
DDENISA
Trimis: 14 Nov 2009, 09:07 PM

Utilizator avansat

smile.gif lasa id`urile de mess... dai privat daca tre sa zici ceva

si ca sa nu fiu offtopic...
si daca nu`ti place mate, si nu te muti.. cu timpul o vei invata, daca stii sa o inveti smile.gif

--------------------
Sarbatori Fericite !
Mesaj personal
Ponchita
Trimis: 15 Nov 2009, 09:41 AM

Utilizator avansat

QUOTE (DDENISA @ 14 Nov 2009, 08:59 PM)
nu stiu exact in ce conditii te poti transfera, ca nu sunt la zi cu noutatile in aceasta privinta, dar din cate am auzit si stiam si eu, te poti transfera doar daca au mai ramas locuri libere. pt ca n-au voie sa fie mai multi de 28 / clasa.
pt ca altfel, nah.. ce nu se face in Romania? mai cu o atentie, ceva .. daca mai ai si pile ...

noi am fost 30..de aceea la inscriere in liceu sunt 28, in caz ca nah mai vin 2 pe parcursul anilor de liceu. La noi in clasa multi au vrut sa vina, dar nu au mai putut din cauza faptului ca eram prea multi
si e asa cum zice denisa, depinde de la liceu la liceu, chestia asta o poti rezolva doar cu persoanele avizate din liceu

ps: da...se poate sa fi gresit, dar oricum stai flexat ca la s.s nu se pune accent pe latina wink.gif

--------------------
Student Babes Bolyai University, Cluj Napoca,
Faculty of Economics and Business Administration, Master's degree in International Business Administration and Communication

AIESECer
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
hgeorge
  Trimis: 14 Dec 2009, 01:43 PM

Începător
*

Poti sa te trasnferi de la un liceu la alt liceu, dar la alt profil, intre semestre ? De ex. de la mate-info simplu la telecomunicatii.
Multumesc.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (8) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved