Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (5) « Primul ... 3 4 [5]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Nimeni nu suporta regulile, dar..., Respectati regulile forumului!
Caligula*
Trimis: 13 Mar 2010, 09:00 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Ești dovada că, pentru unii, jocurile gen forumwarz chiar îi determină să se comporte așa și-n afara lor. E nașpa, mai ales dacă joci și GTA. Apropo, mai bine ți-ai șterge semnătura, you give atheists a bad name.

user posted image

--------------------
“You have brains in your head. You have feet in your shoes. You can steer yourself in any direction you choose. You're on your own. And you know what you know. You are the guy who'll decide where to go.” - Dr. Seuss

http://caligul.wordpress.com/
Mesaj personal
GaGaL
Trimis: 2 Apr 2010, 11:26 PM

Utilizator activ

Scooze,dar cred ca fetitza aia e looser laugh.gif

--------------------
Rani Mukherjee is the real queen of Bollywood!
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
dusile
Trimis: 4 Apr 2010, 10:29 AM

Utilizator avansat

HRISTOS A INVIAT!!!!!!
Mesaj personal
Cristina N.
Trimis: 13 Sep 2011, 09:53 PM

Utilizator avansat

QUOTE (nicolae13 @ 29 Oct 2006, 10:26 PM)
Trebuie sa fi-ti cuminti si sa invatati. Daca sunteti cuminti si invatati veti fii premiati cu note bune. rolleyes.gif

In timp ce domni cu autoritate in Ministerul Invatamantului, in timp ce va epuizati fortele cu conceperea unor legi care sa "epureze" clasa intelectuala viitoare, in unele licee de provincie se practica legi interne, nescrise, chiar personale, chiar imbatabile.
Ca exemplu, Liceul "I.C. Bratianu" din orasul Hateg Jud. Hunedoara se bucura de un bun prestigiu si este condus de o d-na Director ambitioasa, un bun manager, care acceseaza cu succes fonduri europene pentru modernizarea si utilarea scolii. Liceul figureaza in situatiile oficiale cu o promovabilitate de 78 % la Bacalaureatul din 2011, cu elevi medaliati cu aur la Olimpiada de matematica si chiar cu profesori cu calificativ 10 in "calificativ.ro".
Ceea ce nu se stie insa, este ca in fiecare an, elevi cu medii generale anuale de peste 9,20, fara absente si nota la purtare 10 raman REPETENTI din cauza matematicii, in special la clasele unde preda d-nul profesor NICOARA DANIEL. Acest profesor a devenit de-a lungul timpului un Dumnezeu al elevilor si famiilor acestora, care hotaraste destinele lor dupa legi personale, nestiute si neintelese. Nici cei ce se simt pregatiti la aceasta materie, nici cei care fac meditatii in particular cu domnia sa si nici cei care se conformeaza in legatura cu atentiile vehiculate pe la colturi nu au certitudinea ca vor reusi sa treaca clasa pana in PRIMA ZI de scoala a noului an scolar. De obicei, afli cu o zi inainte de inceperea scolii daca ai trecut de corigenta si abia in prima zi de scoala, la festivitate, afli in ce clasa apare numele tau (?!).
In plus, la sustinerea corijentei sau reexaminarea de dupa contestatie, ti se ofera cu amabiliate extragerea unui al doilea bilet cu subiecte, DUPA CARE ti se aduce la cunostinta ca gestul te-a costat scaderea notei cu 2 puncte, asa cum s-a intamplat in acesta vara cu o eleva de a-X-a sau a-XI-a.
Prima grija a parintilor copiilor admisi la Liceul "I.C. Bratianu" din orasul Hateg Jud. Hunedoara este sa se asigure ca odraslele lor nu au nimerit cumva la vreo clasa unde preda d-nul profesor NICOARA DANIEL matematica, altfel sortile lor sunt pecetluite ! In limbaj popular, se poate traduce : "pan-aici ne-a fost !"
Domnilor, matematica nu se invata de unul singur, iar cand ai un profesor "de nota 10", fost profesor universitar, ai pretentia ca nivelul elevilor sa creasca, in niciun caz sa scada pana la REPETENTIE. Ce folos ca domnul profesor NICOARA DANIEL are cunostinte si capacitati vaste in ale matematicii daca nu le impartaseste elevilor ajutandu-i sa devina mai buni la aceasta materie ?
Poate va ganditi ca nu poti excela la toate materiile, iar elevii cu medii generale anuale de 9,20-9,50 au la matematica o HIBA.
Va intreb in acest caz : cum vi s-ar parea daca eleva olimpica medaliata cu aur de 2 ori la matematica (eleva de la clasa altui profesor din acest liceu) ar ramane REPETENTA din cauza unei singure materii ca sport, muzica, desen, limba engleza, franceza, geografie, istorie, sau oricarei alte materii ???? Ati considera ca are o HIBA la acea materie, ca nu poate excela la toate si ca e normal ca pentru asta sa repete anul ?
Dar cum este posibil ca, in timp ce alti profesori din liceu isi indreapta elevii catre medalii de aur, acest profesor NICOARA DANIEL isi indrepta elevii catre corigente si apoi catre REPETENTIE ? Cum este posibil ca in fiecare an sa ramana corigenti pe vara cate 10-20 de elevi de la clasele domniei sale, dintre care minimum 5 sa ramana REPETENTI, baieti si fete ?
Se aude ca si-a lasat repetent PROPRIUL nepot (?!). Mi se pare penibil sa fii profesor de matematica si sa-ti lasi repetent propriul nepot, in loc sa faci un efort si sa-l pregatesti temeinic la aceasta materie in care profesional vorbind, esti un as.
Mi-am propus sa va scriu aceste randuri deoarece sunt la randul meu parinte si sufar ingrozitor deoarece copilul meu este mediocru, astfel ca mi-e greu sa-mi imaginez ce e in sufletul parintilor ai caror copii au nota la purtare 10, media generala anuala de peste 9,20 in clasele X si XI si nu acumulat absente, DAR care au ramas REPETENTI doar pentru ca au avut ghinionul de a-l avea ca profesor pe d-nul NICOARA DANIEL, care nu doreste sa-i ridice pe elevi ci doar sa-i pedepseasca.
Va multumesc foarte mult pentru atentie si sper ca invatamantul romanesc va intra in curand pe fagasul cel bun. Totodata, multumesc lui Dumnezeu ca m-a ferit de asemenea situatii, care m-ar fi imbolnavit la fel ca pe parintii acelor copii silitori !
blink.gif blink.gif

--------------------
“Teama colectiva stimuleaza instinctul de turma si tinde sa produca ferocitate fata de cei care nu sunt vazuti ca membri ai turmei.”
(Bertrand Russell)
Mesaj personal
Mercha
Trimis: 14 Sep 2011, 09:11 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Cristina N. @ 13 Sep 2011, 10:53 PM)
Ce folos ca domnul profesor NICOARA DANIEL are cunostinte si capacitati vaste in ale matematicii daca nu le impartaseste elevilor ajutandu-i sa devina mai buni la aceasta materie ?

Intrebarea este bine pusa si ar trebui sa fie prezenta permanent in mintea orcarui salariat din invatamant cu pretentia de a fi apelat cu titlul de PROFESOR. PROFESORUL este acela care mijloceste intelegerea de catre elev a legilor naturii si munca lui se evalueaza prin progresul intelectual al elevului.
Am avut si eu la clasa copilului meu o nemernica a carei filosofie educationala se reducea la ideea "elevul trebuie sa invete" si de la ale carei ore se chiulea in masa de frica notelor slabe date abuziv. Am facut atata scandal in jurul ei incat a trebuit sa plece singura de la clasa. I-am cerut public sa explice care este aportul ei la formarea intelectuala a elevilor, ce metode foloseste ea ca sa ridice nivelul de pregatire al elevilor si sa reduca absenteismul la ore. Nu a dat nici un raspuns si si-a luat catrafusele. Din nefericire exista parinti care cred ca un lucrator in invatamant este bun daca este dur cu elevii. FALS! Durii sunt duri pentru ca nu cunosc meserie de educator si isi acopera aceasta nestiinta accentuand pe materie mai multa si mai dificila. Datoria unui profesor nu este sa arate cata stiinta are el ci cata stiinta au elevii lui.
Individul in cauza trebuie atacat pe toate caile si determinat sa raspunda public de felul in care determina el progresul intelectual al elevului , sa explice care este logica sistemului sau de notare a elevilor si ce masuri ia el ca sa evite situatiile de corijenta si repetentie, PENTRU CA ASTA ESTE IN FINAL DATORIA LUI DE SERVICIU ! Reclamatii, reclamatii, reclamatii! pentru incompetenta si abuz, si daca nu are raspunsuri profesioniste sau se atinge de copii celor care il reclama chemat si in justitie nemernicul. Raspanditi cat mai multe informatii despre abuzurile lui pe cat mai multe foruri.
Mesaj personal
Cristina N.
Trimis: 14 Sep 2011, 01:46 PM

Utilizator avansat

In sfarsit cineva care nu ma ataca !
Va multumesc ca ati inteles esenta acelor randuri !
Sper ca in curand sa inervina si elevii care au fost in mod direct afectati, ori parintii lor.
Avand copiii in scoala pentru inca cativa ani de acum incolo, este destul de delicata o infruntare "frontala", chiar si cei ramasi repetenti au cate un frate sao sora la clasele de boboci si nu-i pot expune furiei ulterioare, caci exista o oarece solidaritate in bransa..........
Foarte incurcata situatia, suntem multi care dorim sa facem cunoscute aceste abuzuri, dar fara ca actiunile noastre sa se rasfranga asupra situatiei scolare si BAC-ului copiilor nostri....
Este o lasitate, da, dar apa de ploaie fata de raul pe care il provoaca acest profesor taman unor adolescenti cumsecade, cu medii si comportament cuviincios.
De denigrat, se denigreaza singur de ani intregi prin faptele sale, caci orasul acesta mic vuieste, toti au cate un copil in scoala. Este singurul liceu din oras, si la un moment dat, toti ajung sa le fie elevi......asa cum multi dintre parintii tineri au fost candva. Abia a inceput scoala si multi sunt preocupati unde sa-si transfere copiii, si tineti cont ca Deva de exemplu este la 40 de kilometri distanta.
Imi pare rau ca trebuie sa expun faptele aceste, ma irita dar totodata ma irita ca se repeta ciclic de ani intregi si-i subiect de discutie doar in soapta.
Macar aici sa ma descarc, aici unde pot fi "no-name" , cum spuneau aseara alti "no-name".
Cu respect.

Acest mesaj a fost modificat de către Cristina N. la data 14 Sep 2011, 01:49 PM

--------------------
“Teama colectiva stimuleaza instinctul de turma si tinde sa produca ferocitate fata de cei care nu sunt vazuti ca membri ai turmei.”
(Bertrand Russell)
Mesaj personal
stingray
Trimis: 15 Sep 2011, 03:38 PM

Utilizator avansat

Se stie ca dascalii sunt un fel de semizei in scoala, iar scoala o reduta, pana nu demult, de necucerit, tocmai din cauza neimplicarii parintilor.
Asemenea cazuri trebuie scoase cat mai la vedere. Trebuie aratate lumii intregi. Fiind publice, isi vor diminua din efecte, sau chiar vor fi eliminate. Folositi toate metodele:
- Internet (nu doar pe un forum, gasiti cat mai multe),
- puneti in discutie subiectul in comitetul de parinti si in consiliul scolii/liceului,
- informati/reclamati la director, la inspectorat, la minister (aceste institutii au departamente speciale pentru cercetarea/combaterea abuzurilor),
- chemati presa locala si cea centrala,
- chemati televizunile (abia asteapta asemenea subiecte)
- gasiti-va aliati in randul parintilor interesati,
- apropiati-va elevii, care va vor dezvalui suficiente amanunte pentru sustinerea cauzei.

Mesaj personalTrimite email
adina123
Trimis: 30 Jul 2012, 07:07 PM

Utilizator
**

regulile sunt facute ca sa fie respectate cei care le-au facut nu le-au facut ca sunt ei prosti....unii isi bat joc si cred ca regulile s-au facut ca sa fie incalcate....cei smecherii nu tin cont si le incalca dar cel mai grav este ca ii duc si pe ceilalti in eroare...vreau sa spun ca si ceilalti le incalca dupa ei
Mesaj personal
dusile
Trimis: 6 Sep 2012, 10:54 AM

Utilizator avansat

ce reguli respectate cand ce face CCR si legile se schimba mereu si profesorii nu le respecta ce asteptam de la elevii?? Chiar multi nu au rationament? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (5) « Primul ... 3 4 [5]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved