Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) 1 2 [3]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> METODOLOGIA - CADRU PRIVIND MOBILITATEA PERSONALULUI DIDACTIC DE PREDARE DIN ÎNV. PREUNIVERSITAR ÎN ANUL ȘCOLAR 2019-202
pattricia
Trimis: 15 Jan 2019, 05:25 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

QUOTE (pattricia @ 15 Jan 2019, 03:42 PM)
QUOTE (ramoramo27 @ 15 Jan 2019, 11:55 AM)
QUOTE (pattricia @ 4 Dec 2018, 10:11 PM)
Ce  ti se pare jalnic in a se face o evaluare obiectivă? 
Nu ai vazut suplinitori valorosi care isi dau duhul la catedra si alearga toata vara pe la ISJ, in toate etapele mobilitatii sa prinda un post? Nu ai vazut profesori in prag de pensionare care trag mâța de coada si apoi vor la catedra??? Astea sunt realitati...Repet, sunt si exceptii!
Chiar crezi ca varsta te face guru al Universului?
Putina decenta!

Buna ziua!

In Vest cei ce au ajuns la acesta varsta sunt rugati sa ramana in sistem, chiar considerati valori pentru institutiile/domeniile in care au lucrat o viata.
De ce? Pentru ca si-au format in atatia ani un mod de lucru, au o experienta bogata si un tanar nu are decat de invatat de la ei. Pacat ca noi nu am invatat si nu invatam sa ii apreciem. Ganditi-va ca un profesor care a predat atatia ani a format multe generatii, el insusi fiind format la vechea scoala romaneasca, unde valoarea conta.

Tot respectul pentru cei care au în spate o activitate impresionantă și fac dovada că pot să se alinieze în continuare tuturor cerințelor și exigențelor sistemului actual. Pentru asta trebuie obiectivitate în evaluare și zic eu, o analiză a dinamicii de personal, deoarece în sistem nu sunt doar debutanți și pensionari.
E normal ca la o școală să se prelungească activitatea unui coleg pensionabil, iar la o alta să se reduca o catedră și să nu existe posibilitatea soluționării în localitate? Vi se pare normal?

P. S. Cred că în Vest nu e criză de posturi și nici se pune problema reducerilor de personal în regim centralizat.
Acolo școala își alege omul, iar dacă nu faci față tuturor exigențelor, te ejectează indiferent de vârstă.

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 15 Jan 2019, 06:06 PM

Utilizator avansat

QUOTE (pattricia @ 15 Jan 2019, 04:42 PM)
E normal ca la o școală să se prelungească activitatea unui coleg pensionabil, iar la o alta să se reduca o catedră și să nu existe  posibilitatea soluționării în localitate? Vi se pare normal?

Da. Este foarte normal. Și asta pentru că fiecare unitate de învățământ face (sau nu!) performanță cu oamenii pe care îi are. Și dacă CA al școlii ajunge la concluzia că se mai poate baza pe cei care au vârsta pensionării, nu-i poate nimeni impune să-i înlocuiască cu alții, care au avut în școlile lor restrângere de activitate. Și ca să fim foarte realiști, cei cu restrângere de activitate au concurat pe post cu unii care s-au dovedit a fi mai buni ca ei. Așa că...trageți concluziile!
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 15 Jan 2019, 06:14 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 15 Jan 2019, 06:06 PM)
QUOTE (pattricia @ 15 Jan 2019, 04:42 PM)
E normal ca la o școală să se prelungească activitatea unui coleg pensionabil, iar la o alta să se reduca o catedră și să nu existe  posibilitatea soluționării în localitate? Vi se pare normal?

Da. Este foarte normal. Și asta pentru că fiecare unitate de învățământ face (sau nu!) performanță cu oamenii pe care îi are. Și dacă CA al școlii ajunge la concluzia că se mai poate baza pe cei care au vârsta pensionării, nu-i poate nimeni impune să-i înlocuiască cu alții, care au avut în școlile lor restrângere de activitate. !

Nici măcar nu ați înțeles că școala nu are în toate situațiile un drept de veto(intervalul 62-65 de ani pt. femei).
Pe de altă parte nu cred că v-ar fi confortabil cu vreo 2 ani inainte de pensie să fiți in restrangere și să rămâneți pe drumuri. Din câte înțeleg lucrați într-un colegiu tehnic, nu se știe niciodată ce surprize apar! Chiar nu vă doresc asta!

Și ca să fim foarte realiști, cei cu restrângere de activitate au concurat pe post cu unii care s-au dovedit a fi mai buni ca ei. Așa că...trageți concluziile

Propria experiență vorbeste?
Nu este neapărat așa! Vă cam grăbiți cu concluziile.

Acest mesaj a fost modificat de către pattricia la data 15 Jan 2019, 06:22 PM

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 15 Jan 2019, 07:17 PM

Utilizator avansat

QUOTE (pattricia @ 15 Jan 2019, 07:14 PM)
Nici măcar nu ați înțeles că școala nu are în toate situațiile un  drept de veto(intervalul 62-65 de ani  pt. femei).

Înseamnă că tu nu ai proprietatea termenilor utilizați. Sau chiar nu știi ce ai întrebat. Ai adus în discuție situația în care o școală prelungește activitatea unui pensionabil, fapt posibil numai după împlinirea vârstei de 65 ani. Femeile se pot pensiona la 65 ani printr-o decizie CCR, dreptul de veto de care vorbești, fiind adus în discuție ca nuca-n perete.

Cât privește experiența mea...nu am fost și nu voi fi niciodată în restrângere de activitate. Întreabă-te acum de ce, și încearcă să-ți și răspunzi.

P.S. În ce situație, legat de pensionare are școala drept de veto?
Mesaj personal
Laura Muraru
Trimis: 15 Jan 2019, 07:25 PM

Utilizator
**

D-na Ilinca Mihaela, cum poate directorul sa ameninte ca va prezenta notele obtinute de tatal meu din liceu, de acum 45 ani, in sedinta CP sa dovedeasca ca este incompetent. Liceul Pedagogic pe care l-a urmat avea exigente mari iar notele erau mici, erau pe merit nu ca acum se fac facultati pe bani. Vi se pare normal? Trebuie sa depun cu diplome, premii,proiecte ca la un dosar de pretransfer, de titularizare cu art 253? Se leaga de faptul ca nu am pus documente justificative.
Ajutati-ma cu un raspuns!
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 15 Jan 2019, 07:28 PM

Utilizator avansat

Cât privește experiența mea...nu am fost și nu voi fi niciodată în restrângere de activitate. Întreabă-te acum de ce, și încearcă să-ți și răspunzi.

Cu asta m-ați lămurit buștean! Deci v-ați autodeclarat GURU! Nici nu caut vreun răspuns în ceea ce vă privește, deoarece nu mă doare capul. Aveți de grijă, însă, să nu vă surprindă cruda realitate.

Înseamnă că tu nu ai proprietatea termenilor utilizați. Sau chiar nu știi ce ai întrebat. Ai adus în discuție situația în care o școală prelungește activitatea unui pensionabil, fapt posibil numai după împlinirea vârstei de 65 ani. Femeile se pot pensiona la 65 ani printr-o decizie CCR, dreptul de veto de care vorbești, fiind adus în discuție ca nuca-n perete.

Am facut referire la toata situatia asta nedreapta in ceea ce priveste pensionabilii(62+ si 65+)

P.S. În ce situație, legat de pensionare are școala drept de veto?

Citeste art 28, alin 6,  din metodologie.

Acest mesaj a fost modificat de către pattricia la data 15 Jan 2019, 07:37 PM

--------------------
-A.Einstein
Mesaj personal
PAMV
Trimis: 15 Jan 2019, 08:40 PM

Utilizator activ

Asa cum am sustinut si pe alt topic pensionarea in invatamant ar trebui sa se faca la 57 de ani. Motivele sunt clare si nu le reiau.

Daca totusi unii nu au alta viata decat scoala si nu vor sa stea linistiti sa se bucure de nepoti etc. atunci ar trebui sa li se permita sa stea in sistem pana, eventual, la deces, dar cu o singura conditie: sa dea examen de prelungire.

Adica daca vrei sa stai dupa varsta standard de pensionare te duci si dai examen de titularizare in fiecare an. Pe celalalt topic se gasisera cativa pensionabili sa acuze calitatea celor noi intrati in invatamant; pai atunci, ce poate fi mai corect decat sa mergeti in fiecare an la concursul de titularizare pentru a ramane inca un an in sistem? Nu este corect sa fentezi sistemul si sa stai in plus la catedra fara sa iti dovedesti competenta. In occident indiferent de experienta profesionala dai concurs la scoala, de ce sa nu dea concurs si pensionabilii odata cu ceilalti. Cei care sunt competenti vor ramane fara probleme in sistem, ceilalti sa se duca acasa si sa-si vada linistiti de viata lor.

Acest mesaj a fost modificat de către PAMV la data 15 Jan 2019, 08:41 PM
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 15 Jan 2019, 09:23 PM

Utilizator avansat

QUOTE (PAMV @ 15 Jan 2019, 09:40 PM)
pai atunci, ce poate fi mai corect decat sa mergeti in fiecare an la concursul de titularizare pentru a ramane inca un an in sistem?

Mai corect (dacă nu e pleonasm) mi se pare să mergem cu toții să dăm concurs de menținere pe post la sfârșitul fiecărui an școlar. Așa cum au dat actualii pensionabili concurs de admitere la facultate. Dar tare mă tem că se va crea o criză în sistem, și se va face apel și la pensionarii de 70 de ani să vină să participe la concurs.
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 15 Jan 2019, 09:31 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 15 Jan 2019, 09:23 PM)
pai atunci, ce poate fi mai corect decat sa mergeti in fiecare an la concursul de titularizare pentru a ramane inca un an in sistem?

Mai corect (dacă nu e pleonasm) mi se pare să mergem cu toții să dăm concurs de menținere pe post la sfârșitul fiecărui an școlar. Așa cum au dat actualii pensionabili concurs de admitere la facultate. Dar tare mă tem că se va crea o criză în sistem, și se va face apel și la pensionarii de 70 de ani să vină să participe la concurs.

ph34r.gif ph34r.gif ph34r.gif ph34r.gif ph34r.gif ph34r.gif ”Țațo, mooor!” Mor de râs!

Acest mesaj a fost modificat de către pattricia la data 15 Jan 2019, 09:32 PM

--------------------
-A.Einstein
Mesaj personal
scvs
Trimis: 15 Jan 2019, 09:33 PM

Utilizator avansat

Inteleg la 1 09 2019 femeile care implinesc varsta de pensionare 61 si 2 luni fac cerere si nu trebuie aprobata de CA ,chiar daca au studii medii au dreptul sa ramane pana la 65 de ani?

Acest mesaj a fost modificat de către scvs la data 15 Jan 2019, 09:36 PM
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 15 Jan 2019, 10:08 PM

Utilizator avansat

QUOTE (pattricia @ 15 Jan 2019, 10:31 PM)

ph34r.gif ph34r.gif ph34r.gif ph34r.gif ph34r.gif ph34r.gif ”Țațo, mooor!” Mor de râs!

Argumentele folosite în susținerea unui punct de vedere cât și modul de gestionare a situațiilor de criză spun foarte multe despre calitatea resursei umane din orice domeniu de activitate. Pentru educație, acestea sunt esențiale. Nu aș vrea să aud ce este la gura unui profesor care are o astfel de reactie la o postare pe forum atunci când se află în fața unor elevi mai "năstrușnici".
Și eu închei, că...
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 15 Jan 2019, 10:33 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 15 Jan 2019, 10:08 PM)
QUOTE (pattricia @ 15 Jan 2019, 10:31 PM)

Argumentele folosite în susținerea unui punct de vedere cât și modul de gestionare a situațiilor de criză spun foarte multe despre calitatea resursei umane din orice domeniu de activitate. Pentru educație, acestea sunt esențiale. Nu aș vrea să aud ce este la gura unui profesor care are o astfel de reactie la o postare pe forum atunci când se află în fața unor elevi mai "năstrușnici".
Și eu închei, că...

Cu postarea asta ai demonstrat cât ești de tare în filosofii și cam atât.

Era o replică în spirit de gluma.
Să zicem că mi-ar fi scăpat și în fața elevilor... i-aș provoca la o discuție, să ne delectăm puțin cu și despre Caragiale și personajele lui. Asta pentru că am inspirație, prezență de spirit și tact, astfel încât să fac față oricărei situații.
Constipații crezi că sunt potriviți să facă față noilor generații?

Oglinda noastră este clasa, elevii din clasa, moment de moment. Important este să o privim deschis. Până la urmă acolo se va face selecția obiectivă. Numai bine!

Acest mesaj a fost modificat de către pattricia la data 15 Jan 2019, 10:44 PM

--------------------
-A.Einstein
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 20 Jan 2019, 11:16 PM

Utilizator avansat

QUOTE (pattricia @ 15 Jan 2019, 06:25 PM)
QUOTE (pattricia @ 15 Jan 2019, 03:42 PM)
QUOTE (ramoramo27 @ 15 Jan 2019, 11:55 AM)
QUOTE (pattricia @ 4 Dec 2018, 10:11 PM)
Ce  ti se pare jalnic in a se face o evaluare obiectivă? 
Nu ai vazut suplinitori valorosi care isi dau duhul la catedra si alearga toata vara pe la ISJ, in toate etapele mobilitatii sa prinda un post? Nu ai vazut profesori in prag de pensionare care trag mâța de coada si apoi vor la catedra??? Astea sunt realitati...Repet, sunt si exceptii!
Chiar crezi ca varsta te face guru al Universului?
Putina decenta!

Buna ziua!

In Vest cei ce au ajuns la acesta varsta sunt rugati sa ramana in sistem, chiar considerati valori pentru institutiile/domeniile in care au lucrat o viata.
De ce? Pentru ca si-au format in atatia ani un mod de lucru, au o experienta bogata si un tanar nu are decat de invatat de la ei. Pacat ca noi nu am invatat si nu invatam sa ii apreciem. Ganditi-va ca un profesor care a predat atatia ani a format multe generatii, el insusi fiind format la vechea scoala romaneasca, unde valoarea conta.

Tot respectul pentru cei care au în spate o activitate impresionantă și fac dovada că pot să se alinieze în continuare tuturor cerințelor și exigențelor sistemului actual. Pentru asta trebuie obiectivitate în evaluare și zic eu, o analiză a dinamicii de personal, deoarece în sistem nu sunt doar debutanți și pensionari.
E normal ca la o școală să se prelungească activitatea unui coleg pensionabil, iar la o alta să se reduca o catedră și să nu existe posibilitatea soluționării în localitate? Vi se pare normal?

P. S. Cred că în Vest nu e criză de posturi și nici se pune problema reducerilor de personal în regim centralizat.
Acolo școala își alege omul, iar dacă nu faci față tuturor exigențelor, te ejectează indiferent de vârstă.

Da, dacă școala are exigențe. Noi renunțăm la exigență, din păcate... Îi blamăm pe cei ce mai țin la rigoarea științifică, chiar îi rejectăm fără explicații. Aici s-a ajuns și acesta este paradoxul zilelor noastre.
O doamnă din Constanța îmi spunea că i-a fost desfăcut contractul de muncă și a fost anunțată în luna noiembrie 2018, fără alte discuții și cercetări în prealabil. Uluitor, zic eu...

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 20 Jan 2019, 11:21 PM

--------------------
În cei 22 de ani de carieră am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici
Paradoxal, oamenii își poartă cu demnitate propria ipocrizie.

https://www.facebook.com/LilianaDGrecu
Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) 1 2 [3]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved