Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Androneasca viseaza
emilia_07
Trimis: 14 Dec 2018, 07:54 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

https://m.adevarul.ro/educatie/scoala/ecate...623b/index.html
Un singur comentariu am: hai sictir..Imi platesti orele alea suplimentare sau tot vrei sa muncim gratis?nu e de ajuns ca ne chemi sambata la concursuri de ne uita Dumnezeu prin scoala, ca sa isi faca unii inspectori, metodisti gradatie de merit, ca ne obligi sa facem 4 ore pe saptamana, fara sa fim platiti (2 de ed.fizica si doua de limba engleza), acum mai vrei alte ore suplimentare neplatite?ce categorie profesionala mai este fortata sa munceasca suplimentar, fara a fi platita?ce catogorie mai este atat de tampa, incat sa accepte asa ceva?sper ca ai visat urat, ai spus in gura mare visul asta si o sa realizezi mai tarziu ce mizerii ai spus si le vei retrage. Cata nesimtire pe cucoana sa indrazneasca sa spuna asa ceva.

Acest mesaj a fost modificat de către emilia_07 la data 14 Dec 2018, 07:56 PM
Mesaj personal
SACERDOTUL
Trimis: 15 Dec 2018, 09:48 PM

Utilizator avansat

Probabil e doar un mesaj politic.
Și testarea nervilor profesorilor, de demult întinși la maxim.
Mesaj personalYahoo
Narcisa_prof
Trimis: 16 Dec 2018, 09:23 AM

Utilizator avansat

O să ni se raspundă: OPT ORE/ZI!
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 16 Dec 2018, 11:33 PM

Utilizator avansat

QUOTE (emilia_07 @ 14 Dec 2018, 07:54 PM)
Un singur comentariu am: hai sictir..Imi platesti orele alea suplimentare sau tot vrei sa muncim gratis?nu e de ajuns ca ne chemi sambata la concursuri de ne uita Dumnezeu prin scoala, ca sa isi faca unii inspectori, metodisti gradatie de merit, ca ne obligi sa facem 4 ore pe saptamana, fara sa fim platiti (2 de ed.fizica si doua de limba engleza), acum mai vrei alte ore suplimentare neplatite?ce categorie profesionala mai este fortata sa munceasca suplimentar, fara a fi platita?ce catogorie mai este atat de tampa, incat sa accepte asa ceva?sper ca ai visat urat, ai spus in gura mare visul asta si o sa realizezi mai tarziu ce mizerii ai spus si le vei retrage. Cata nesimtire pe cucoana sa indrazneasca sa spuna asa ceva.

Doamna invatatoare!
Mai usor cu pianul pe scari!

Are dreptate d-na Andronescu.
La gimnaziu ajung elevi cu lipsuri mari, elevi care isi vor perpetua lipsurile si vor ajunge in clasa a IX-a semianalfabeti.
Problema este finanatarea per capita.
Daca s-ar lasa posibiitatea cadrelor didactice sa lase repetenti, atunci invatamantul ar functiona mai bine. Din pacate, lasi un elev repetent, se desfiinteaza o clasa, un invatator, un inginer sau un profesor ramane fara norma si ai pierdut ,,colegialitatea" ...... colegilor.

P.S.
Invatatorii nu sunt platiti la norma=post?
Din cate stiu vreo 4-5 ore din totalul orelor elevilor din invatamantul primar sunt facute de profesorul de sport, de profesorul de religie, de profesorul de limbi straine.

P.S.
Ce spuneti de profesorii de sport care au saptamanal competitii sambata sau profesorii de matematica si romana care fac pregatire suplimentara pentru Evaluare Nationala si Bacalaureat.
Mesaj personal
roset
Trimis: 17 Dec 2018, 12:27 AM

Mentor

QUOTE (LIVE.O @ 16 Dec 2018, 11:33 PM)
QUOTE (emilia_07 @ 14 Dec 2018, 07:54 PM)

Doamna invatatoare!
Mai usor cu pianul pe scari!

Are dreptate d-na Andronescu.
La gimnaziu ajung elevi cu lipsuri mari, elevi care isi vor perpetua lipsurile si vor ajunge in clasa a IX-a semianalfabeti.
Problema este finanatarea per capita.
Daca s-ar lasa posibiitatea cadrelor didactice sa lase repetenti, atunci invatamantul ar functiona mai bine. Din pacate, lasi un elev repetent, se desfiinteaza o clasa, un invatator, un inginer sau un profesor ramane fara norma si ai pierdut ,,colegialitatea" ...... colegilor.

P.S.
Invatatorii nu sunt platiti la norma=post?
Din cate stiu vreo 4-5 ore din totalul orelor elevilor din invatamantul primar sunt facute de profesorul de sport, de profesorul de religie, de profesorul de limbi straine.

P.S.
Ce spuneti de profesorii de sport care au saptamanal competitii sambata sau profesorii de matematica si romana care fac pregatire suplimentara pentru Evaluare Nationala si Bacalaureat.

De ce ar trebui să spunem noi, învățătorii, ceva despre ceilalți , cum spun alții! Nu învățătorii au făcut legislația, nici celelalte. Elevii ajung la gimnaziu cu lipsuri, nu (numai) din cauza cadrelor din primar! Sunt alte cauze (parte din ele le-ați numit! ). Se cunosc ceva cazuri de necunoașterea tablei înmulțirii nici prin clasa a VIII-a, de care, evident tot înv. este vinovat! biggrin.gif Ș-apoi, fiecare cu ,,specialitatea” pe care și-a ales-o! tongue.gif Mai o pregătire, mai o oră suplimentară și picătura....umple paharul! P.S. Dna Andronescu, de fapt toți cei 30 de miniștri de până acum, la rândul lor, au avut doar dreptate (politică)!

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
musia
Trimis: 17 Dec 2018, 04:19 PM

Utilizator avansat

Fiecare cu vina lui!Elevii mei din clasa a V-a nu au vazut o harta a Romaniei!Super, nu? Daca elevii nu stiu tabla inmultirii nici in clasa a VIII-a, e vina finantarii per capita, deci ajungem la sistem!Daca directoarea zbiara(caz concret la noi in scoala) ca trebuie trecuti clasa toti elevii, indiferent ca au venit la ore sau nu, indiferent ca stiu ceva materie sau sunt tabula rasa, a cui e vina?A ei, a noastra dar si a MEN!Si a guvernului! Si a Parlamentului!
Mesaj personal
4ward
Trimis: 17 Dec 2018, 04:39 PM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 17 Dec 2018, 01:27 AM)
Se cunosc ceva cazuri de necunoașterea tablei înmulțirii nici prin clasa a VIII-a,

Tabla înmulțirii pot să o învețe singuri, oricând; să scrie, nu !

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
emilia_07
Trimis: 17 Dec 2018, 08:24 PM

Utilizator avansat

Toate astea nu justifica cu nimic faptul ca ea vrea sa ma tina sa fac ore suplimentare, fara sa fiu platita, cum isi permite duduia sa ceara unor oameni sa munceasca suplimentar, fara a fi platiti?pana mai ieri spunea ca elevii petrec prea multe ore la scoala, acum s-a razgandit, mai adaugam cateva in plus?ai baza in ce spui sau te razgandesti asa, in functie de ce visezi?..daca directorul imi urla sa nu las pe nimeni repetent, ba chiar ma ameninta, care e vina noastra?si da, nu pot fi toti la acelasi nivel, plus ca invata lucruri multe prea grele pentru nivelul lor de intelegere, ecuatii in clasa I, de ex.
La noi in scoala nu avem prof de ed fizica, orele le facem noi, plus orele de limba engleza, asa ca asta inseamna patru ore in plus oe saptamana..ba chiar ne spunea dna director cum s-a certat cu un profesor din scoala, care a acceptat cu chiu cu vai sa faca o ora suplimentara, neplatit, dar pentru noi 4 erau obligatorii..

Acest mesaj a fost modificat de către emilia_07 la data 17 Dec 2018, 08:26 PM
Mesaj personal
jordan
Trimis: 17 Dec 2018, 08:53 PM

Mentor

Cu o mână ne dau, cu alta ne iau...

”Savanta de renume mondial” ne încarcă cu ore neplătite, iar Șeful ei ne promite majorarea ”sporurilor” cu 10%.

confused06.gif

Mesaj personal
emilia_07
Trimis: 19 Dec 2018, 10:09 AM

Utilizator avansat

Uite cum reactioneaza medicii, desi sunt platiti ptr aceste ore suplimentare( garzi), daca au demnitate, nu se vand pe doi lei, ca noi
https://m.adevarul.ro/news/societate/medici...d4b6/index.html
Mesaj personal
jordan
Trimis: 19 Dec 2018, 04:46 PM

Mentor

QUOTE (emilia_07 @ 19 Dec 2018, 10:09 AM)
Uite cum reactioneaza medicii, desi sunt platiti ptr aceste ore suplimentare( garzi), daca au demnitate, nu se vand pe doi lei, ca noi
https://m.adevarul.ro/news/societate/medici...d4b6/index.html

Când am citit titlul articolului m-am bucurat.

Medicii din Federația ”Solidaritatea Sanitară” au formulat o listă cu ”zece revendicări esențiale pentru îmbunătățirea situației medicilor și a pacienților tratați” pe care au adresat-o Guvernului.

Baravo!

Iată că medicii se gândesc și la binele pacienților.

biggrin.gif

Mesaj personal
jordan
Trimis: 19 Dec 2018, 04:49 PM

Mentor

Apoi am citit revendicările:

”plata orelor de gardă la tariful orar al normei…”

”acordarea sporurilor pentru condiții de muncă…”

”sporul de noapte pentru garda obligatorie…”

”creșterea sporurilor pentru condiții de muncă …”

Am înțeles.

Ca orice Sindicat care se respect, prima grijă este creșterea retribuției.

Dar condițiile de muncă?

Stresul?

Nu contează.

Banul să iasă.

biggrin.gif

Mesaj personal
jordan
Trimis: 19 Dec 2018, 04:54 PM

Mentor

Spre final am citit și Revendicările care îi privesc pe pacienți.

Spitale curate și fără infecții? Nu!

Medicamente și aparatură performantă? Nu!

Medicii din sistemul bugetar doresc..bani, și mai mulți bani.

Ca niște bravi români ce sunt, doresc și ”Moartea caprei vecinului”, adică moartea Sistemului privat de sănătate.

Practic, Casele de Sănătate să nu mai deconteze pacienților unele servicii, f. puține din păcate, efectuate de clinicile private.

Și toate acestea, în condițiile în care serviciile sanitare din sistemul public sunt condiționate de... bani.

Rușine!

confused06.gif

Mesaj personal
epetroiu
Trimis: 19 Dec 2018, 08:13 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Narcisa_prof @ 16 Dec 2018, 10:23 AM)
O să ni se raspundă: OPT ORE/ZI!

Aceste ore ar intra in norma de predare.
Si ar apare un tratament discriminatoriu, pentru ca Androneasca doreste ore suplimentare doar la materiile la care se dau evaluari nationale, care sunt putine.
Adica doar acesti profesori vor avea norma marita?
Mesaj personal
epetroiu
Trimis: 19 Dec 2018, 08:16 PM

Utilizator avansat

QUOTE (LIVE.O @ 17 Dec 2018, 12:33 AM)
competitii sambata sau profesorii de matematica si romana care fac pregatire suplimentara pentru Evaluare Nationala si Bacalaureat.

Pai tocmai acestia vor fi pusi sa faca ore in plus? E corect? E echitabil?
Dupa ce ca au deja "bataie de cap" in plus cu examenele, sa aiba si norma marita? Dar am innebunit? In cel mai rau caz ar trebui sa aiba o degrevare de alte sarcini din fisa postului, pentru ca deja au responsabilitate in plus si corect, fac si acum ore suplimentare la clasele terminale.

Acest mesaj a fost modificat de către epetroiu la data 19 Dec 2018, 08:20 PM
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 31 Dec 2018, 07:16 PM

Utilizator avansat

QUOTE (jordan @ 19 Dec 2018, 05:54 PM)
Spre final am citit și Revendicările care îi privesc pe pacienți.

Spitale curate și fără infecții? Nu!

Medicamente și aparatură performantă? Nu!

Medicii din sistemul bugetar doresc..bani, și mai mulți bani.

Ca niște bravi români ce sunt, doresc și ”Moartea caprei vecinului”, adică moartea Sistemului privat de sănătate.

Practic, Casele de Sănătate să nu mai deconteze pacienților unele servicii, f. puține din păcate, efectuate de clinicile private.

Și toate acestea, în condițiile în care serviciile sanitare din sistemul public sunt condiționate de... bani.

Rușine!

confused06.gif

Ne-am adaptat la anormal, din păcate!
Există o singură cale și aceea este implicarea noastră în luarea deciziilor ce privesc bunul mers al națiunii. smile.gif

--------------------
În cei 22 de ani de carieră am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici
Paradoxal, oamenii își poartă cu demnitate propria ipocrizie.

https://www.facebook.com/LilianaDGrecu
Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
epetroiu
Trimis: 1 Jan 2019, 11:54 PM

Utilizator avansat

QUOTE (liliana.grecu @ 31 Dec 2018, 08:16 PM)

Există o singură cale și aceea este implicarea noastră în luarea deciziilor ce privesc bunul mers al națiunii. smile.gif

Si cum facem asta?
Vorbim...vorbe!
Mesaj personal
emilia_07
Trimis: 4 Jan 2019, 02:17 AM

Utilizator avansat

https://m.adevarul.ro/educatie/scoala/logic...6f63/index.html
Sunt de acord cu ce spune autorul articolului. Problema e ca Androneasca vrea implementarea acestui program incepand cu luna februarie, insa nu stiu de unde va scoate fonduri sa ne plateasca aceste ore suplimentare..daca acceptam sa le facem fara sa cracnim, ne meritam soarta si meritam sa fim bataia lor de joc..sindicatele nu au nimic de spus?
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 4 Jan 2019, 06:54 PM

Utilizator avansat

Oare madam abramburica are idee câți părinți caută programe after school sau step by step, pentru că nu le permite timpul să se ocupe de copii?
https://www.edupedu.ro/oficial-se-schimba-d...0LC2c8X9j6oMoAw

Acest mesaj a fost modificat de către pattricia la data 4 Jan 2019, 06:57 PM

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
jordan
Trimis: 4 Jan 2019, 09:40 PM

Mentor

QUOTE (emilia_07 @ 4 Jan 2019, 02:17 AM)

... insa nu stiu de unde va scoate fonduri sa ne plateasca aceste ore suplimentare..

Fonduri pentru plata orelor suplimentare???

Cred că Doamna Ministru a fost destul de clară:

”Eu cred așa: că dacă ne uităm la învățământul primar, deci vorbim de clasele a III-a și a IV-a, învățătorii care potrivit legii sunt finanțați pe post, deci cu 20 de ore pe săptămână, nu mai fac 20 de ore.

De ce?

Pentru că limba străină o face un profesor de limba străină, sportul îl face un profesor de sport, religia și așa mai departe.

Și atunci orele acelea care se scad din cele 20 pot să devină ore remediale.

Ele pot fi făcute la afterschool sau pot fi făcute... la afterschool ar fi cel mai potrivit.”

confused06.gif

Mesaj personal
pattricia
Trimis: 4 Jan 2019, 09:45 PM

Utilizator avansat

Uneori face niște afirmații de gândești că a venit de pe Marte, la 1 ianuarie 2019.

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
emilia_07
Trimis: 4 Jan 2019, 10:51 PM

Utilizator avansat

Cred ca doamna habar nu are cat de putine mai sunt scolile care au profesori pentru limba straina si educatie fizica la cei din invatamantul primar. In majoritatea scolilor aceste ore sunt facute tot de catre invatatori, cu exceptia religiei, asa ca nu stiu ce fel de socoteli face dansa, ca nu prea se potrivesc cu realitatea. Noi nu mai avem asa ceva de foarte multi ani in scoala, acele 2 ore de limba straina si 2 de ed.fizica le facem tot noi.
Cum sa le spui copiilor, stii, tu nu faci fata si trebuie sa ramai dupa ore? poate nu face fata bietul copil pentru ca e programa prea incarcata cu multe lucruri complet inutile pentru varsta lor, la asta s-a gandit?

Acest mesaj a fost modificat de către emilia_07 la data 4 Jan 2019, 10:53 PM
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 6 Jan 2019, 02:01 PM

Utilizator avansat

Mai poate fi credibilă această...

Nici nu știu cum să o numesc, mai ales după strategia mizerabilă prin care s-a instalat din nou în funcție.
Mesaj personal
epetroiu
Trimis: 7 Jan 2019, 01:15 PM

Utilizator avansat

QUOTE (emilia_07 @ 4 Jan 2019, 11:51 PM)

Cum sa le spui copiilor, stii, tu nu faci fata si trebuie sa ramai dupa ore? poate nu face fata bietul copil pentru ca e programa prea incarcata cu multe lucruri complet inutile pentru varsta lor, la asta s-a gandit?

Hai sa fim seriosi...elevii nu stapanesc lucrurile de baza, nu cine stie ce detalii "inutile pentru varsta lor". Problema chiar exista, bineinteles nu sunt de acord cu solutia abramburicii.
La invatatori am inteles, a gasit ea ca au prea putine ore, desi e discutabil.
Abia astept insa momentul in care doar UNII profesori de la gimnaziu, fix aia care deja au bataie de cap mai multa, sa fie pusi sa faca ore suplimentare . In timp ce restul care sunt relaxati si acum vor pleca acasa. Totul bineinteles pe aceiasi bani. Sunt chiar extrem de interesat cum vor reactiona acestia.

Acest mesaj a fost modificat de către epetroiu la data 7 Jan 2019, 01:20 PM
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 7 Jan 2019, 02:02 PM

Utilizator avansat

QUOTE (epetroiu @ 7 Jan 2019, 02:15 PM)
Abia astept insa momentul in care doar UNII profesori de la gimnaziu, fix aia care deja au bataie de cap mai multa, sa fie pusi sa faca ore suplimentare . In timp ce restul care sunt relaxati si acum vor pleca acasa. Totul bineinteles pe aceiasi bani. Sunt chiar extrem de interesat cum vor reactiona acestia.

Eu sunt propfesor de liceu și specialitatea mea îmi permite (și mă și simt în stare) să fac ore suplimentare cu elevii de clasa a IX-a care nu știu noțiunile elementare de matematică și fizică. Dar asta în măsura în care aș avea în încadrare doar câteva clase, așa cum au profesorii de matematică și lb. română, nu 16 câte am acum. Și în mod sigur nu m-ar interesa ce fac ceilalți colegi ai mei de alte specialități și nici nu aș urmări la ce oră pleacă ei acasă. Căci și această grijă necontenită pentru cei din jur, ne impiedică în mare masură să facem noi bine ceea ce avem de făcut la clasă.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved