Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Intrebare-definitivat dl costi
Mara31
Trimis: 10 Aug 2016, 10:21 AM

Utilizator
**

Grup: Members

Ma confrunt cu urmatoarea problema. În scoala in care am predat in anul scolar in curs, avand doar 9 ore, am constatat cu stupoare ca titularul pe aceeasi disciplina cu mine a picat examenul de definitivat de 3 ori, ultima sesiune la care a participat a fost in 2013.
Am inteles ca scoala i-a acordat continuitate pana la expirarea stagiului de practica de 7 ani, respectivul a intrat in invatamant in 2008 ca titular. Nici pana in prezent scoala nu i-a desfacut contractul de munca, in februarie 2016 intrand in concediu de crestere copil.Acum ar fi ilegal.

Problema ar fi urmatoarea: am primit acordul de continuitate pentru anul scolar urmator, eu fiind un canditat cu definitivat si peste 7 la titularizare.
Ce se va intampla in continuare cu acest post ? Cand scoala îi va desface contractul de munca? Ma pot trezi ca in timpul anului scolar persoana in cauza sa se intoarca si sa beneficieze de toate avantajele ca titular?

Mesaj personal
roset
Trimis: 10 Aug 2016, 08:33 PM

Mentor

QUOTE (Mara31 @ 10 Aug 2016, 10:21 AM)
Ma confrunt cu urmatoarea problema. În scoala in care am predat in anul scolar in curs, avand doar 9 ore, am constatat cu stupoare ca titularul pe aceeasi disciplina cu mine a picat examenul de definitivat de 3 ori, ultima sesiune la care a participat a fost in 2013.
Am inteles ca scoala i-a acordat continuitate pana la expirarea stagiului de practica de 7 ani, respectivul a intrat in invatamant in 2008 ca titular. Nici pana in prezent scoala nu i-a desfacut contractul de munca, in februarie 2016 intrand in concediu de crestere copil.Acum ar fi ilegal.

Problema ar fi urmatoarea: am primit acordul de continuitate pentru anul scolar urmator, eu fiind un canditat cu definitivat si peste 7 la titularizare.
Ce se va intampla in continuare cu acest post ? Cand scoala îi va desface contractul de munca? Ma pot trezi ca in timpul anului scolar persoana in cauza sa se intoarca si sa beneficieze de toate avantajele ca titular?

Nu i se desface contractul de muncă. Este angajat cu contract de muncă pe perioada determinată! Are (până la pensionare biggrin.gif ) statut de debutant!

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
pristopanu
Trimis: 11 Aug 2016, 05:09 AM

Utilizator avansat

Pana acum n-am mai auzit de `titular angajat pe perioada determinata`...Exista asa ceva??? huh.gif
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 11 Aug 2016, 08:08 AM

Mentor

QUOTE (pristopanu @ 11 Aug 2016, 06:09 AM)
Pana acum n-am mai auzit de `titular angajat pe perioada determinata`...Exista asa ceva??? huh.gif

Există. Până la obținerea definitivării în învățământ, titularii semnează contract de muncă pe perioadă determinată.

--------------------
Mesaj personal
Mara31
Trimis: 11 Aug 2016, 09:59 AM

Utilizator
**

Persoana in cauza nu mai are dreptul de a da examenul de definitivat, deci tine un post blocat( scoala mai exact).
Normal ar fi sa se prezinte din nou la examenul de titularizare, avand statut de suplinitor.
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 15 Aug 2016, 05:09 PM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 10 Aug 2016, 07:33 PM)
QUOTE (Mara31 @ 10 Aug 2016, 10:21 AM)

Nu i se desface contractul de muncă. Este angajat cu contract de muncă pe perioada determinată! Are (până la pensionare biggrin.gif ) statut de debutant!

DUPA ce ,,expira" cei 7 ani i se va desface contractul de munca si va fi obligat sa participe la examen pentru a avea nota pentru suplinire. De anul viitor (sesiunea 2017) vor pierde postul si titularii care nu obtin definitivatul in perioada de 5 ani de lainceperea stagiului de pregatire.
In cazul de fata din moment ce titularul este in CIC postul este blocat.
Trebuie vazut daca nu cumva are deja 7 ani vechime in invatamant (la 31 august) si a picat de 3 ori definitivatul si AUTOMAT i se va desface contractul de munca cu perioada nedeterminata. Postul TREBUIE scos la concurs.
Profesorul care nu a obtinut definitivatul in perioada specificata in metodologia de examen si nu are nota pentru suplinire valabila trebuie sa se prezinte la examen pentru ocuparea unui post de profesor SUPLINITOR cu statut de debutant.
Teoretic postul mai poate fi blocat prin continuitate la suplinire pe un an sau poate fi ,,transformat" din post titularizabil in post pe perioada determinata, caz in care proaspatul suplinitor ar avea sanse sa il ocupe in etapa de suplinire. Exista insa ,,pericolul" ca in etapele de restrangere sau transfer un titular sa ia postul, chiar daca nu are viabilitate de 4 ani.
Mesaj personal
Mara31
Trimis: 22 Aug 2016, 09:45 AM

Utilizator
**

Multumesc pentru raspuns! Bine ar fi ca si cei din inspectorat sa nu se mai
'' balbaie"privind acest aspect. Metodologia ar fi clara, aplicarea lasa de dorit.
Mesaj personal
aammaa
Trimis: 31 Aug 2016, 12:21 PM

Utilizator avansat

titular din 2009 cu contract de munca pe perioada nedeterminata, cu 7 ani vechime in invatamant, participare la definitivat in 2016 isi pierde calitatea de titular, mai poate ramane in unitate? Mi s-a spus de la ISJ ca poate sa ramana inca 1 an pe perioada determinata, dar nu gasesc temeiul legal care trebuie sa-l gasesc blink.gif, ma poate ajuta cineva? Nu trebuie sa se inscrie la concurs pentru ocuparea postului vacantat prin pierderea titularizarii???

Scuze pentru repetarea mesajului, dar am nevoie de temei legal pentru incheiere contract de munca pe perioada determinata!
Multumesc!
Mesaj personal
kittyy
Trimis: 31 Aug 2016, 01:08 PM

Utilizator activ

Da, mai poate ramane inca un an pe perioada determinata! In 2017 se poate inscrie la concurs pt ocuparea unui post pe perioada determinata in anul scolar 2017-2018!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 31 Aug 2016, 01:31 PM

Mentor

QUOTE (aammaa @ 31 Aug 2016, 01:21 PM)
titular din 2009 cu contract de munca pe perioada nedeterminata, cu 7 ani vechime in invatamant, participare la definitivat in 2016 isi pierde calitatea de titular, mai poate ramane in unitate? Mi s-a spus de la ISJ ca poate sa ramana inca 1 an pe perioada determinata, dar nu gasesc temeiul legal care trebuie sa-l gasesc blink.gif, ma poate ajuta cineva? Nu trebuie sa se inscrie la concurs pentru ocuparea postului vacantat prin pierderea titularizarii???

Scuze pentru repetarea mesajului, dar am nevoie de temei legal pentru incheiere contract de munca pe perioada determinata!
Multumesc!

Art. 31
(12) Cadrelor didactice angajate în baza unui contract individual de muncă pe perioadă nedeterminată în învățământul preuniversitar până la 31 august 2012, care nu promovează examenul național de definitivare în învățământ sesiunea 2016 și care nu mai îndeplinesc condițiile legale de înscriere la examenul național de definitivare în învățământ în sesiunile următoare, li se aplică procedura concedierii pentru necorespundere profesională, conform prevederilor art. 61 lit. d), art. 62 alin. (1) și (3), art. 63 alin. (2) și art. 64 din Legea nr. 53/2003, republicată, Codul muncii, cu modificările și completările ulterioare și rămân încadrate, cu acordul persoanelor respective, pe perioadă determinată în anul școlar 2016-2017, pe posturile didactice/catedrele pe care au fost titulare.

--------------------
Mesaj personal
aammaa
Trimis: 31 Aug 2016, 01:51 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 31 Aug 2016, 02:31 PM)
QUOTE (aammaa @ 31 Aug 2016, 01:21 PM)
titular din 2009 cu contract de munca pe perioada nedeterminata, cu 7 ani vechime in invatamant, participare la definitivat in 2016 isi pierde calitatea de titular, mai poate ramane in unitate? Mi s-a spus de la ISJ ca poate sa ramana inca 1 an pe perioada determinata, dar nu gasesc temeiul legal care  trebuie sa-l gasesc blink.gif, ma poate ajuta cineva? Nu trebuie sa se inscrie la concurs pentru ocuparea postului vacantat prin pierderea titularizarii???

Multumesc!

Art. 31
(12) Cadrelor didactice angajate în baza unui contract individual de muncă pe perioadă nedeterminată în învățământul preuniversitar până la 31 august 2012, care nu promovează examenul național de definitivare în învățământ sesiunea 2016 și care nu mai îndeplinesc condițiile legale de înscriere la examenul național de definitivare în învățământ în sesiunile următoare, li se aplică procedura concedierii pentru necorespundere profesională, conform prevederilor art. 61 lit. d), art. 62 alin. (1) și (3), art. 63 alin. (2) și art. 64 din Legea nr. 53/2003, republicată, Codul muncii, cu modificările și completările ulterioare și rămân încadrate, cu acordul persoanelor respective, pe perioadă determinată în anul școlar 2016-2017, pe posturile didactice/catedrele pe care au fost titulare.

Multumesc mult!
Mesaj personal
turcutania
Trimis: 30 Sep 2016, 09:08 PM

Începător
*

Bună seara!
O persoană care a dat definitivatul de trei ori, dar nu a promovat, poate da în altă specializare?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 30 Sep 2016, 09:29 PM

Mentor

QUOTE (turcutania @ 30 Sep 2016, 10:08 PM)
Bună seara!
O persoană care a dat definitivatul de trei ori, dar nu a promovat, poate da în altă specializare?

Nu

--------------------
Mesaj personal
Dasy75
Trimis: 1 Oct 2016, 08:10 PM

Utilizator activ

QUOTE (costi_52 @ 30 Sep 2016, 10:29 PM)
Bună seara!

Nu

Dar ce se intampla ?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 1 Oct 2016, 09:22 PM

Mentor

QUOTE (Dasy75 @ 1 Oct 2016, 09:10 PM)
QUOTE (costi_52 @ 30 Sep 2016, 10:29 PM)
Bună seara!

Nu

Dar ce se intampla ?

Rămâne fără definitivare în învățământ. Asta înseamnă salarizare de debutant.

--------------------
Mesaj personal
sumodica
Trimis: 2 Oct 2016, 11:11 AM

Utilizator
**

Intrebare:
In primul an am avut 16.5 ore, dupa aceea norma intreaga, predau din 2012, pot sa il sustin la anu definitivatul,(nu am sustinut inca examenul) ?
Multumesc!

Acest mesaj a fost modificat de către sumodica la data 2 Oct 2016, 11:15 AM
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 2 Oct 2016, 11:35 AM

Mentor

QUOTE (sumodica @ 2 Oct 2016, 12:11 PM)
Intrebare:
In primul an am avut 16.5 ore, dupa aceea norma intreaga, predau din 2012, pot sa il sustin la anu definitivatul,(nu am sustinut inca examenul) ?
Multumesc!

Sesiunea 2017 este ultima la care puteți participa.

--------------------
Mesaj personal
Dasy75
Trimis: 3 Oct 2016, 08:18 PM

Utilizator activ

Multumesc pentru raspunsul precedent domnule Costi !

Mai am o nedumerire :

Am predat in 2010-2011 ,suplninitor calificat pe jumatate de norma dupa care nu am mai fost in sistem din motive medicale.

Am revenit in anul scolar 2015-2016 ca si suplinitor calificat pe o alta disciplina iar acum vreau sa ma inscriu la definitivat

Am citit cu mare atentie metodologia pentru anul in curs ,dar nu stiu daca este ultimul an in care pot sa dau definitivatul -vazand "proba" pe care am facut-o in 2010-2011 - sau nu .

Sper ca imi veti raspunde .Multumesc.
Mesaj personal
pristopanu
Trimis: 4 Oct 2016, 06:16 PM

Utilizator avansat

Buna seara!

Dl Costi, va rog si eu daca puteti sa ma ajutati cu o informatie:
Cineva care are vechimea necesara in invatamant, participarea la o singura sesiune de definitivat (cazut cu nota peste 7), in CIC pana in septembrie 2017, nu s-ar putea inscrie la sesiunea de definitivat din 2017? FARA A RENUNTA LA CIC.

Va multumesc anticipat!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 4 Oct 2016, 07:44 PM

Mentor

QUOTE (pristopanu @ 4 Oct 2016, 07:16 PM)
Buna seara!

Dl Costi, va rog si eu daca puteti sa ma ajutati cu o informatie:
Cineva care are vechimea necesara in invatamant, participarea la o singura sesiune de definitivat (cazut cu nota peste 7), in CIC pana in septembrie 2017, nu s-ar putea inscrie la sesiunea de definitivat din 2017? FARA A RENUNTA LA CIC.

Va multumesc anticipat!

Nu poate participa la examenul pentru definitivare un cadru didactic aflat în CCIC.

--------------------
Mesaj personal
Dasy75
Trimis: 5 Oct 2016, 06:22 PM

Utilizator activ

QUOTE (Dasy75 @ 3 Oct 2016, 09:18 PM)
Multumesc pentru raspunsul precedent domnule Costi !

Mai am o nedumerire :

Am predat in 2010-2011 ,suplninitor calificat pe jumatate de norma dupa care nu am mai fost in sistem din motive medicale.

Am revenit in anul scolar 2015-2016 ca si suplinitor calificat pe o alta disciplina iar acum vreau sa ma inscriu la definitivat

Am citit cu mare atentie metodologia pentru anul in curs ,dar nu stiu daca este ultimul an in care pot sa dau definitivatul -vazand "proba" pe care am facut-o in 2010-2011 - sau nu .

Sper ca imi veti raspunde .Multumesc.

Este vorba despre anii de la catedra,nu de anii calendaristici . "Enigma" rezolvata.
Mesaj personal
marianr
Trimis: 5 Oct 2016, 08:13 PM

Utilizator activ

O rugaminte pentru Domnul Costi.Un prieten absolvent de Constructii, 5 ani in anul 2000, fara modul psihopedagogic,in 2014 intra in invatamant se titularizeaza tot in acel an ,preda 2 ani timp in care a absolvit si cele 2 module( in 2 ani).Acum doreste sa sustina definitivatul insa este respins deorece i se spune ca nu are vechimea necesara de 1 an.Cume posibil atata timp cat a predat calificat in cei 2 ani ?Se considera vechimea de 1 an de la absolvirea modulului 2?
Mesaj personal
alina02
Trimis: 18 Oct 2016, 11:48 AM

Utilizator
**

Buna ziua!
Daca voi intra in cic in martie 2017, mai pot sustine ex de def din aprilie 2017?
Va multumesc!
Mesaj personal
balaucaioanaraluca
Trimis: 23 Jan 2017, 05:30 PM

Utilizator activ

Buna ziua!Am o intrebare...sunt in concediu de crestere a copilului din 16 mai 2015,iar anul acesta trebuie sa nasc al doilea copil in iunie.Nu am definitivatul luat,pot intra din concediu de crestere a copilului in urmatorul concediu de crestere a copilului,fara a pierde titulatura?Am 4 ani de activitate inainte de a intra in concediu si am picat definitivatul de 2 ori.Multumesc!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved