Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Def. Invatatori 2016 - subiecte in afara programei, Definitivat 2016
Prof_distrat
Trimis: 11 Aug 2016, 05:27 PM

Începător
*

Grup: Members

Din pacate si anul acesta CNEE a dat-o in bara! Se pare ca cei care au elaborat subiectele nu au avut nicio tangenta cu programele care au fost reactualizate in 2015 (cel putin pt. inv. primar).

Sa ne uitam la mate':

- Cu toate ca a fost exclus din programa capitolul de divizibilitate, la I.B.1. multimea B a fost definita prin divizibilitate, astfel ca, subpunctele a) si b ) (valorand 3 puncte) erau in afara programei.

La punctul I.B.3. sunt doua "erori":

- La subpunctul a) trebuia dat un rezultat in multimea numerelor reale (cu radical), cu toate ca, aceasta a fost, de asemenea, exclusa din programa! Oare chiar nu a dus mintea pe propunatorul de subiecte sa gaseasca niste numere pitagorice pentru a se plia pe programa? Deci cu R sau fara?

- La subpunctele b ) si c) era necesara congruenta triunghiurilor. Oare intra la subiectul triunghiul, implicit? Daca da, de ce s-a mai specificat subcapitolul referitor la relatiile metrice ale triunghiului dreptunghic in programa? Nu trebuia sa intre si el acolo? Cat despre barem: congruenta de triunghiuri prin egalitati de lungimi??? Ha!

Deci inca 5 puncte...

Dragi colegi care va simtiti neindreptatiti de rezultatele din acest an: nu contestatii! Dati Ministerul in judecata! Fara nicio problema!!! Oricum nu stie stanga ce face dreapta. Doar se joaca cu destinele oamenilor. sad.gif

p.s.

Daca pentru Bac sau EV cl. 8 puteti detalia programa, aici de ce nu o faceti? A fost scoasa multimile numerelor Z si R. Au ramas N si Q. Dar Z este inclusa in Q! Lumea ce sa invete???

p.s.s.

Si astea erau doar subiectele la mate'!

Acest mesaj a fost modificat de către Prof_distrat la data 11 Aug 2016, 05:41 PM
Mesaj personal
Prof_distrat
Trimis: 11 Aug 2016, 07:44 PM

Începător
*

Scuze pt. greselile inerente, datorate indignarii: nu "l-a" dus... si "Au fost scoase"... Nu vreau sa-mi reprosasti asta in contextul in care CNEE a avut greseli mult mai "grele"! Din pacate se mizeaza pe bunul simt al celor din Invatamantul Primar si se pare ca nu se gaseste nici-un responsabil care sa raspunda. Daca eu n-am dreptate... stergeti "postarea". NU se va intampla asta, ca nimeni nu "se duce in detalii". Se asteapta ca lumea sa uite si sa se acopere "miticiii" responsabili! !!! Siveco nu o sa raspunda. Din Minister nici atat! Probabil asteptam sa se treaca cu vederea si sa se uite... Pacat! Mizam pe faptul ca Invatatorii considera ca nu au invatat destul, nu ca subiectele au fost clar in afara programei.

Acest mesaj a fost modificat de către Prof_distrat la data 11 Aug 2016, 07:49 PM
Mesaj personal
florin ilia
Trimis: 14 Aug 2016, 04:45 AM

SIVECO România - Director

Grup: Admin

QUOTE (Prof_distrat @ 11 Aug 2016, 07:44 PM)
Siveco nu o sa raspunda.

Să știți că am răspunde dar nu avem nicio tangență cu elaborarea subiectelor.

--------------------

Florin Ilia
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatorului
Prof_distrat
Trimis: 15 Aug 2016, 03:36 PM

Începător
*

QUOTE (Prof_distrat @ 11 Aug 2016, 07:44 PM)
Siveco nu o sa raspunda.

Să știți că am răspunde dar nu avem nicio tangență cu elaborarea subiectelor

Corect! Ma gandeam la moderatorii site-ului administrat de SIVECO care sunt cat de cat in tema...
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved