Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Starea tehnica a calculatoarelor, Cine se poate ocupa?
raluka.marin
Trimis: 8 Sep 2018, 05:52 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Bună ziua! Anul acesta voi preda informatica la o scoala din mediul rural.Problema e ca în laborator mai funcționează vreo 5 calculatoare din 20, vechi toate, rețeaua Internet e praf, soft-uri invechite, practic îmi va fi foarte greu sa îmi desfășor activitatea. Cine ar trebui sa se ocupe de starea laboratorului de informatica? Directorul ridica din umeri. În școlile din oraș exista informaticieni sau alte persoane abilitate pentru a asigura mentenanță. Noi ce ne facem în școlile de la țară?
Mesaj personal
roset
Trimis: 8 Sep 2018, 07:17 PM

Mentor

Întrebați la minister! Eventual la senat! Dl Călin Popescu Tăriceanu s-a ocupat de dotare! biggrin.gif laugh.gif cool.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
elod
Trimis: 18 Sep 2018, 03:38 PM

Utilizator avansat

QUOTE (raluka.marin @ 8 Sep 2018, 06:52 PM)
Bună ziua! Anul acesta voi preda informatica la o scoala din mediul rural.Problema e ca în laborator mai funcționează vreo 5 calculatoare din 20, vechi toate, rețeaua Internet e praf, soft-uri invechite, practic îmi va fi foarte greu sa îmi desfășor activitatea. Cine ar trebui sa se ocupe de starea laboratorului de informatica? Directorul ridica din umeri. În școlile din oraș exista informaticieni sau alte persoane abilitate pentru a asigura mentenanță. Noi ce ne facem în școlile de la țară?

Primăria este cea care ar trebui să se ocupe și să aibă și interesul.
Mesaj personalTrimite email
Laurentiu Butea
Trimis: 7 Jan 2019, 10:11 AM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Daca este vorba de platformele AEL venite in perioada 2003 - 2008, deja unele scoli si licee le-au si casat deja !
Pentru a se mai putea utiliza acele computere desi actual din orice punct de vedere is depasite atat fizic cat si software ar trebui reinstalate si aventual folosite doar pentru aplicatiile standard fara acces la internet ca oricum nu va merge ...

Numai bine

--------------------
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahooMSN
elod
Trimis: 7 Jan 2019, 05:19 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Laurentiu Butea @ 7 Jan 2019, 11:11 AM)
Daca este vorba de platformele AEL venite in perioada 2003 - 2008, deja unele scoli si licee le-au si casat deja !

La noi inclusiv laboratorul din 2008 cu Lenovo Celeron 420/440 si Vista se pregătește de casare. Nu le mai folosim de un an...
Din pachetul acela doar Office 2007 mai are oareșce valoare.
Mesaj personalTrimite email
roset
Trimis: 7 Jan 2019, 05:45 PM

Mentor

Noi mai folosim și-acum , repartizate prin clase (5 clase) încă 7 calculatoare. Au fost niște ,,chinezării” laugh.gif mai bune!( Nu degeaba au costat 45 de milioane (vechi)/unitate, fără componente)! biggrin.gif Cine știe pe unde s-au mai ,,scurs” niște bani? Așteptăm ,,noua dotare”! sign28.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
marianopris
Trimis: 15 Jan 2019, 08:07 AM

Utilizator avansat

QUOTE (elod @ 7 Jan 2019, 05:19 PM)
QUOTE (Laurentiu Butea @ 7 Jan 2019, 11:11 AM)

La noi inclusiv laboratorul din 2008 cu Lenovo Celeron 420/440 si Vista se pregătește de casare. Nu le mai folosim de un an...
Din pachetul acela doar Office 2007 mai are oareșce valoare.

La mine mi se interzice casarea acestor hârburi. Cel putin IBM-urile sunt bune doar de reciclat. Atat. Dar nu ma lasa... mi se spune ca au venit prin nu stiu ce program MEN si nu e voie casarea lor........
Mesaj personal
marianopris
Trimis: 15 Jan 2019, 08:12 AM

Utilizator avansat

QUOTE (raluka.marin @ 8 Sep 2018, 05:52 PM)

Informaticianul nu asigura mentenanta, el constata si cheama firma de specialitate pentru reparare. In principiu fiecare scoala din tara ar trebui sa aiba minim jumatate de norma de informatician/administrator de retea/inginer de sistem. Insa nu e un om important, stati linistit. Se descurca sistemul si fara ei. Mai ales la tara... Eventual baga o gaina in cabinetul de informatica, e mai utila.
Daca nu aveti suport din partea directorului sau administratiei scolii, nu aveti ce face decat sa cheltuiti din buzunarul propriu pentru reparare. La sistemele Fujitsu Siemens de regula sunt 3 condensatori ce trebuie schimbati (albastri) de pe placa de baza.
Dvs. puteti face insa un referat de necesitate care se va respinge. Cu acela aveti acoperire daca vi se va face vreo inspectie la ora. Domnule, am cerut, nu mi s-a dat...
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved