Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Titularizare
maph26
Trimis: 19 Jun 2019, 07:23 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Buna ziua!
Ma confrunt cu urmatoarea situatie:
Am facultatea de geografie si master in geografie inclusiv modulele psihopedagogice I si II. Dupa acestea am terminat un master in educatie fizica si sport. Intrebarea mea este:
Ma pot inscrie la examenul de TITULARIZARE, din 2020, pe sport?
Indreptati-ma spre o lege, ceva, va rog!
Multumesc!

Acest mesaj a fost modificat de către maph26 la data 19 Jun 2019, 07:24 PM

--------------------
''De câte ori se repetă istoria, de atâtea ori se schimbă geografia.''[COLOR=red]
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 19 Jun 2019, 10:58 PM

Utilizator avansat

QUOTE (maph26 @ 19 Jun 2019, 08:23 PM)
Buna ziua!
Ma confrunt cu urmatoarea situatie:
Am facultatea de geografie si master in geografie inclusiv modulele psihopedagogice I si II. Dupa acestea am terminat un master in educatie fizica si sport. Intrebarea mea este:
Ma pot inscrie la examenul de TITULARIZARE, din 2020, pe sport?
Indreptati-ma spre o lege, ceva, va rog!
Multumesc!

nu puteti. masterul nu-ti da o noua specializare, doar reconversia profesionala iti da.
Mesaj personal
maph26
Trimis: 25 Jun 2019, 07:03 PM

Utilizator activ

Multumesc!

--------------------
''De câte ori se repetă istoria, de atâtea ori se schimbă geografia.''[COLOR=red]
Mesaj personal
maph26
Trimis: 25 Jun 2019, 07:04 PM

Utilizator activ

Mai am o intrebare. Anul acesta m-am inscris in alt judet cu speranta ca ma titularizez. Ma pot detasa in judetul meu la finalul lui septembrie (parca 26 sept era data pt detasari) sau trebuie sa stau un an in judetul respectiv?

--------------------
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 25 Jun 2019, 09:46 PM

Utilizator avansat

QUOTE (maph26 @ 25 Jun 2019, 08:04 PM)
Mai am o intrebare. Anul acesta m-am inscris in alt judet cu speranta ca ma titularizez. Ma pot detasa in judetul meu la finalul lui septembrie (parca 26 sept era data pt detasari) sau trebuie sa stau un an in judetul respectiv?

In anii trecuti, in unele jud s-a putut detasare din primul an, in altele nu. Mi se pare ca comisia paritara a fiecarui Isj hotaraste. Daca va titularizati si aveti def ul, Semnati pe 1 sept contract nedeterminat si dupa imediat cam pe 3-4 sept se depun dosarele de detasare.

Acest mesaj a fost modificat de către mihai.andrei la data 25 Jun 2019, 09:47 PM
Mesaj personal
maph26
Trimis: 26 Jun 2019, 03:29 PM

Utilizator activ

QUOTE (mihai.andrei @ 25 Jun 2019, 10:46 PM)

In anii trecuti, in unele jud s-a putut detasare din primul an, in altele nu. Mi se pare ca comisia paritara a fiecarui Isj hotaraste. Daca va titularizati si aveti def ul, Semnati pe 1 sept contract nedeterminat si dupa imediat cam pe 3-4 sept se depun dosarele de detasare.

Multumesc mult!

--------------------
Mesaj personal
ISJ_MS
Trimis: 27 Jun 2019, 06:49 PM

Mentor

Grup: ISJ

art. 84 (13) Cadrele didactice numite cu statut de titular în baza rezultatelor obținute la concursul de ocupare a posturilor didactice vacante în unitățile de învățământ preuniversitar, sesiunea 2019, precum și cadrele didactice repartizate pe perioadă nedeterminată în baza prevederilor art. 253 din Legea nr.1/2011 cu modificările și completările ulterioare, care s-au prezentat la postul didactic/catedra pe care au fost repartizate și pentru care s-au încheiat contracte individuale de muncă pe perioadă nedeterminată, pot beneficia detașare în interesul învățământului sau de detașare la cerere, în baza punctajelor obținute conform anexei nr. 2, în primul an după repartizare, până la data începerii cursurilor, precum și pe parcursul anului școlar, în baza hotărârii comisiei paritare de la nivelul inspectoratului școlar, cu avizul Ministerului Educației Naționale.

omen 3886/11.04.2019
pct 22
depunere dosare 2/09/2019

--------------------
Mesaj personalTrimite email
maph26
Trimis: 30 Jun 2019, 11:22 AM

Utilizator activ

QUOTE (ISJ_MS @ 27 Jun 2019, 07:49 PM)

art. 84 (13) Cadrele didactice numite cu statut de titular în baza rezultatelor obținute la concursul de ocupare a posturilor didactice vacante în unitățile de învățământ preuniversitar, sesiunea 2019, precum și cadrele didactice repartizate pe perioadă nedeterminată în baza prevederilor art. 253 din Legea nr.1/2011 cu modificările și completările ulterioare, care s-au prezentat la postul didactic/catedra pe care au fost repartizate și pentru care s-au încheiat contracte individuale de muncă pe perioadă nedeterminată, pot beneficia detașare în interesul învățământului sau de detașare la cerere, în baza punctajelor obținute conform anexei nr. 2, în primul an după repartizare, până la data începerii cursurilor, precum și pe parcursul anului școlar, în baza hotărârii comisiei paritare de la nivelul inspectoratului școlar, cu avizul Ministerului Educației Naționale.

omen 3886/11.04.2019
pct 22
depunere dosare 2/09/2019

Multumesc! Acum chiar m-am lamurit si m-am linistit!

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved