Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (14) « Primul ... 3 4 [5] 6 7 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Bine ați venit în forumul părinților!
Magnolie
Trimis: 21 Nov 2007, 11:23 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

atatea probleme s-au ridicat aici pe forumuri, chiar si cu exemple de cazuri concrete
si!
s-a vazut vreo modificare in bine in sistemul de invatamant preuniversitar?
fiecare nou ministru vrea sa arate ca munceste si schimba cate ceva complet aiurea
sa nu mai vb de programe, gandite cu picioarele de cine stie cine
si cate si mai cate
degeaba, nu este nimeni interesat-din cei cu putere de decizie-sa rezolve problema invatamantului
de fapt daca ne gandim bine nici o problema ce depinde de guvernanti, fie ei parlamentari, ministri sau presedinte
noi vb degeaba, din pacate
Mesaj personal
aschimodius
Trimis: 21 Nov 2007, 12:11 PM

Utilizator activ

Tocmai de aceea noi parintii trebuie sa luam atitudine si sa refuzam sa-i lasam pe toti ratatii sa faca experimente cu copiii nostrii si sa mai si dea vina pe noi !!! Cred ca va amintiti de celebrul ministru HAZNA sau cum il chema care dadea vina la tv pe parinti ca dau mita profesorilor .... atata nesimtire rar vezi , din pacate la noi a ajuns banalitate ... pai cum sa nu dai si sa te uiti la tot felul de retarzi care ii iau locul copilului tau pentru ca au dat bani ?!?!?! ... s-a ajuns la situatia kafkiana in care da toata lumea , si elevii buni si loazele , aia buni din prudenta iar loazele ca asa trebuie!!!!!
Deasemenea este de datoria profesorilor adevarati , cu dragoste de carte si copii sa ia atitudine si sa refuze sa fie condusi ca o turma numai de dragul avantajelor materiale si ma refer aici la acei profesori care sunt si parinti si care nu sunt putini !!! Nu va fie frica ... sa speram ca mai citeste si dom' ministru ce scriem noi aici desi tare ma tem ca numa' ne ratzoim unii la altzii din totzi bojocii .... cainii latra , ursul trece .... sta insa in puterea noastra sa refuzam dominatia marlaniei!!
Mesaj personal
viorel1950
Trimis: 22 Nov 2007, 07:49 AM

Utilizator
**

VALIPROFU
Daca sunteti ing. ce cautati in invatamant???
Mesaj personal
viorel1950
Trimis: 22 Nov 2007, 07:49 AM

Utilizator
**

VALIPROFU
Daca sunteti ing. ce cautati in invatamant???
Mesaj personal
valiprofi
Trimis: 22 Nov 2007, 06:58 PM

Utilizator activ

materia predata de mine este predata de profesori ingineri-dupa 5 ani de fac.,am facut modulul pedagogic(cursuri de psihologie,pedagogie,practica pedagogica..)sfarsit cu examene,apoi un curs postuniversitar de specializare pe materia respectiva.La sfarsit,ai dreptul sa te inscrii la ex.de titularizare in invatamant.

V-am raspuns.
Materia mea,Ed.Th.,urmareste sa ii familiarizeze pe elevi,in gimnaziu,cu domeniile de activ.si cu meseriile si profesiile din fiecare domeniu dandu-le informatii de baza pt.a avea un bagaj de cunostinte si deprinderi ce le vor folosi mai tarziu(dupa ce se vor sedimenta rolleyes.gif ).

In alta privinta,sunt parinte-eu m-am opus sugestiei invatatoarei care,in clasa a IV-a,a dorit sa cumpere parintii televizor in clasa;inv.s-a suparat,a spus ca nu mai vrea sa faca asta iar parintii,in loc sa-mi multum.ca ,,am scos castanele din foc'',au inceput sa o roage sa cumpere tv.
Doar eu am fost unicul parinte ce nu a dat bani......

Altceva-fiica mea e in clasa a VIII-a,nu a facut niciodata pregatire si nu va face;Nici eu sau sotul nu facem pregatire cu vreun elev.Dar,e dezavantajata la ore,acei copii ce merg la pregatire (unii)avand medie m.mare decat merita pt.ca prof.ce face preg.la mate e chiar dirigintele.Dar,se pare ca lucrul asta e inerent.
Dece?in sate,exista in orice clasa un elev de 9 ,10.
Uneori,acel elev ,mutat in alta scoala,ar obtine note mult m. mici.De fapt asta mi s-a intamplat si mie acum 30 de ani.Locuiam in comuna,la periferia orasului.
Cand ne-am mutat in o