Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> 20% media de absolvire in evaluare nationala..
tudyplays69v3
Trimis: 26 Jun 2018, 01:22 PM

La prima intervenție

Grup: Members

Sunt un elev din clasa a 9-a (abia am trecut), care, ca toata lumea, a dat examenul de evaluare nationala. Examenul a fost mult mai greu ca in ultimii ani, recunosc, dar nu am intalnit dificultati majore. Astazi vom vorbi despre cele 20% puse in calcul pentru a se calcula media finala a evaluarii nationale. Sa va spun povestea mea...
Niciodata nu am fost genul de tocilar, de elev care santajeaza, sau care se da bine pe langa profesori pentru o nota mai mare, eu las pe mana lor, crezand ca o sa fie corecti. Din clasa I pana in clasa a V-a nu am facut multe chestii, doar niste probleme, dar nu mari.
In clasa a V-a, in gimnaziu, am avut o mare problema la matematica, neintelegand nimic. Pur si simplu, nu intelegeam. Tatal meu fiind un semi-profesor de mate, incerca sa ma invete cat mai mult. Nu imi placea, deoarece profesorii nu imi dadeau o sansa. S-a terminat clasa a V-a, toti, si repet, TOTI aveau medii peste 9, sau 8.80. Eu am fost cel cu media cea mai mica de 8.50. De ce? Habar nu am, profesorii ma credeau mai prost, nu stiu.
Clasa a VI-a, in continuare, nu imi prea păsa, doar mergeam la scoala si incercam sa fac ce pot. In continuare, media mea a fost mica, de 8.20, nu stiam nici matematica nici limba romana. Dar totusi, nu ieseam in evidenta asa de tare. Nu dadeam in cap nimanui, nu chiuleam, nici nu injuram, sau comentam, nimic.
Clasa a VII-a, anul pubertatii "pubertatii" mele, sa zicem. A fost cel mai frumos an, cu o noua diriginta, faceam cele mai mari prostii, dar nu doar eu. Atunci am facut destul de multe prostii, dar nu eram un elev rau, media 7.80.
Clasa a VIII-a, primul semstru a fost foarte urat. Tot nu intelegeam nimic, nici romana, nici matematica. Eram gata sa intru la cel mai prost liceu, asta datorita si pubertatii, nu ma puteam concentra, nimic. Am mers la pregatire pentru evaluare nationala 2 luni, dupa aceea m-am lasat si de aceasta. In semestrul al II-lea prin martie am inceput sa invat, cu cateva saptamani inainte de simulare (cred ca pe atunci se manifestau simularile). Am luat 5.50 la matematica si 6.40 la limba romana. Dar stiam ca pot sa fiu unicul, cel care poate sa ajunga la o medie mare. In capul meu era usor, dar m-am gandit ca si la teza de pe primul semstru am luat 4.50 la matematica si 6 la romana. Prin martie am inceput sa invat, 2 saptamani, vreo 5 ore pe zi, invatam, dar cu cap. Am prins usor tot, avand incredere in mine. Dupa aceea in aprilie am incetat, reducand timpul de invatat la 1-2 ore pe zi. In mai, inainte de teze, am mers la pregatire la romana. Chiar cu o saptamana inainte de teza. Am invatat la romana si la mate, complet. La romana am luat 8.2, iar la mate 8.1. A fost usor la matematica, am gresit doar la subiectul I, dar asta m-a facut sa imi dau seama ca mai am de invatat. Am continuat sa invat, tare de tot inca 2 saptamani. Am dat o simulare la matematica pe clasa. Am luat 9.80. La romana am invatat toate speciile, tot.
Ghiciti ce a venit.... Nu examenele inca, media pe clasa a 8-a. Am luat 8.40 cred, in fine, nu aveam ce sa fac. Nu eram o fata frumoasa ca sa am instant 10, sau un elev care sa faca orice pentru o nota mare. Asa este invatamantul, am trait in el ani intregi. Cand o tocilara ia o nota mica, incepe sa planga si i-o mareste, iar profesorul ne spune sa tacem. Asta este... am avut media generala 8.22. A treia cea mai mica din clasa, ce frumos..
In sfarsit, examenul. Nu am putut sa dorm, datorita mediei generale, incontinuu ma gandeam, fara sa am ceva ce sa fac. Eram suparat, pe sistem, pe profesori. 20% ??? Pentru ce? Pentru ca exista si tocilari sau fete frumoase cu nota 10 instant???? Nu vreau sa par rau, tocilar, in sensul meu este acel elev care invata la o materie cu o saptamana intainte special ca sa ia 10, si dupa uita, sau care linguseste profesorii, cumparandu-le o cutie cu ciocolata sau nu mai stiu ce. Sincer, eram mult mai speriat la matematica decat la romana. Intrand in sala, am vazut genul epic, direct. Ce fericit eram. Am facut acolo subiectul I, in fine, examenul era corect, ca un subiect de limba romana. Am fost fericit ca totusi, s-a dat si putina creativitate in subiecte, ceea ce cautam demult... Probleme? Doar la subiectul II, la cetate. Nu stiam ce sa scriu, pur si simplu. Nici nu citesc acasa, cred ca am 5 carti citite in viata mea. Ma asteptam la un 8.70, dar cu noroc, am primit un 8.80.
A doua parte, matematica, cand am intrat in sala si s-au dat subiectele, cea mai terifianta lucrare ce am vazut-o. M-am uitat in mare, si imi venea sa innebunesc. Am facut o cruce, si, pe mana destinului. Subiectul I a fost usor, subiectul II, doamne... Nu am vazut asemenea exercitii niciodata, bine, la 3 si la E de x ma asteptam, nici pe alea nu le-am facut corect, dar am incercat.
La functie, NICIODATA nu am vazut asemenea exercitiu, nu am facut cool.gif, nici la 2 nu am facut corect, in fine, m-a apucat putin adrenalina si am mai scris ceva, legat cu factorul comun si alea alea. Dupa aceea ma si gandeam cum toti imi spuneau ca nu o sa iau examenul, ca nimeni nu avea incredere in ce puteam, si multe altele. Am terminat si subiectul al III-lea, sa va spun sincer, nu era foarte greu, bine, la primul exercitiu, dar alea tineau si de vedere in spatiu, logica si inteligenta. Am putin din fiecare, si am facut subiectul 3 corect.
In ziua rezultatelor, 8.80 la romana, 8.10 la matematica. Nu ma asteptam, eram fericit, mai mult decat multi prieteni. Media era de 8.45. Ok atunci! Locul 735, minune, poate intru in liceul la care vreau.
Si ajungem la partea esentiala... Astazi, 26 iunie, s-au dat rezultatele cu tot cu medie. Vreau sa va spun ca din locul 735, am ajuns pe locul 975, ceva de genul. 240 de locuri pe degeaba. Cum mai intru eu la un liceu acum? Deci, orice geniu ar fi, nu ar putea sa ia maximul, in ultimele luni. Asa raman? La media 8.40, viitorul meu dus? Sunt foarte suparat din motivul acesta, si vreau sa va mai spun, media mea de 8.22, a fost CEA MAI MICA MEDIE DIN PRIMII 1250 LA MEDIA DE ABSOLVIRE. Ce invatamant frumos happy30.gif . Morala povestii.. nu stiu... Doar nu sunt o fata frumoasa, un lingusitor sau alte prostii.. Va spun, daca as fi fost fata, as avea peste 9 garantat, deoarece profesorii nu se concentreaza aspura inteligentei, ci asupra respectului sau al frumusetei. Ei crezand ca suntem niste prosti, iar ei mari inteligenti. Iar cei care respecta faptul ca ei sunt cei mai tari, iar respectivul elev un prost, ei bine, deja ai un 9.50 garantat ca media de absolvire. Ce sa zic...
Mesaj personal
Enescu Maria Ramona
Trimis: 5 Aug 2018, 04:43 AM

Începător
*

Grup: Members

Stai calm/calma ca nici eu nu am avut mediile gerenale prea mari...(8,92 clasa a 5a, a sasea 8,32 ,in a saptea 8,14 si in a opta 8,55)😂 Aici se intra cu note mici la mate info ,a intrat unu 5.42 in locul meu (eu am avut 5.81😑),dar am intrat pe turism si alimentatie si nu imi pare rau!

Acest mesaj a fost modificat de către Enescu Maria Ramona la data 5 Aug 2018, 04:44 AM

--------------------
#16ani/noiembrie-04/2002___04.11.2002💗
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved