Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Gradație de merit, D-lui Kotai
akire
Trimis: 23 Jan 2009, 08:45 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Și eu sunt din jud. SM,vă rog să-mi scrieți ce acte trebuie să conțină dosarul pt. gradație de merit.Mulțumesc!
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 23 Jan 2009, 08:59 PM

Mentor

Grup: Moderatori

Nu am o lista anume, aceste documente rezulta din Art.10 din metodologie:

"Art. 10. În conformitate cu prevederile art. 50 alin. (5) din Legea nr. 128/1997, cu
modificările și completările ulterioare, procedura de atribuire a gradației de merit prin
concurs cuprinde următoarele etape:
1. Candidatul întocmește și depune la conducerea unității de învățământ/conexe
raportul de autoevaluare a activității desfășurate, însoțit de documente doveditoare,
realizat în conformitate cu fișa de evaluare elaborată de inspectoratul școlar, pentru
acordarea gradației de merit, la categoria de personal în care acesta se încadrează.
2. Consiliul profesoral al unității de învățământ/conexe, pe baza dezbaterilor
asupra modului în care raportul reflectă realizările candidatului potrivit fișei de evaluare
și a documentelor doveditoare, formulează o apreciere sintetică asupra activității
candidatului
, consemnată în procesul-verbal de ședință.
3. Directorul unității de învățământ/conexe depune la secretariatul inspectoratului
școlar raportul de autoevaluare însoțit de documentele doveditoare, aprecierea sintetică
a consiliului profesoral, precum și propria apreciere, care trebuie să fie obiectivă, cu
referire și la deontologia profesională, la abilitățile de comunicare ale candidatului în
cadrul unității de învățământ în care își desfășoară activitatea. Aprecierea directorului
unității de învățământ/conexe, în situația în care candidează, se face de către inspectorul
de management și evaluare instituțională. În cazul Palatului Național al Copiilor,
aprecierea personalului de conducere se face de către un inspector din Direcția Generală
Management Învățământ Preuniversitar din cadrul Ministerului Educației, Cercetării și
Tineretului. Inspectorul de management și evaluare instituțională/din Direcția Generală
Management Învățământ Preuniversitar are obligația de a depune la dosarul candidatului
aprecierea până la data de 20 februarie 2009."

O zi buna,
Prof. Kótai

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 23 Jan 2009, 09:01 PM

--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
akire
Trimis: 24 Jan 2009, 05:39 PM

Utilizator
**

Vă mulțumesc răspunsul rapid!
Week -end plăcut!
Mesaj personal
macmillan
Trimis: 26 Jan 2009, 10:07 PM

Utilizator avansat

in cazul directorului, dosarul trebuie sa contina atat aprecierea CP cat si a inspectorului de management si evaluare institutionala?

--------------------
hear no evil, see no evil, speak no evil
Mesaj personal
mitzoura_177
Trimis: 26 Jan 2009, 10:50 PM

Utilizator avansat

Noi avem consiliu miercuri. Vor fi discutate si cererile pt gradatia de merit. Bun, eu imi depun maine cererea, dar tre sa-mi depun si Raportul de activitate pe ultimii 4 ani, ca n-am timp sa-l fac....!!!!??? Basca ca trebuie sa alerg dupa hartoage pe 2004-2006 la liceul unde-am fost inainte. Am sa ma lamuresc eu maine, sau poimaine la consiliu.
Am o nedumerire...la punctul 1, mie imi ies 96 de puncte doar de la rezultatele la Olimpiade , vreo 33 de la perfectionari, si altele...Maximum este 60 de puncte.
La punctul 3, imi ies 25 de puncte, si sunt maximum 5 puncte.
Unde bag eu faptul ca am fost Responsabil cu perfectionarea pe scoala??? Ca am facut parte din Comisia de urmarire a frecventei si a notarii ritmice (doar stiti ce greu este daca esti la SAM sa numeri jdemii de absente...si sa te certi cu colegii ca nu au note).
Excursiile unde se baga???
Nu-mi sta mintea acum la dosarul asta ca am altele pe cap. Va rog sa ma ajutati si pe mine. Niciodata nu mi-am mai depus dosar pt gradatie.

--------------------
Mitzoura
Mesaj personal
mitzoura_177
Trimis: 27 Jan 2009, 05:22 PM

Utilizator avansat

Eiii...mi-am depus doar cererea. Nu trebuie si Raport acum.
Dar m-am lamurit un pic si cu punctajul ala. Ca nu citisem grila cu atentie. Punctele alea adunate se impart la 10. Baffff....nu cred ca-mi mai depun niciun dosar.
Bafta!

--------------------
Mitzoura
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved