Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> adeverinta sporuri dosar pensie profesori
angelicapopa
Trimis: 12 Feb 2009, 11:10 AM

Utilizator
**

Grup: Members

sign67.gif Va rog, frumos daca aveti un model de ADEVERINTA PRIVIND SPORURILE SI ADAOSURILE REGLEMENTATE PRIN LEGE SAU PRIN CONTRACTUL COLECTIV / INDIVIDUAL DE MUNCA pentru dosarul de pensie al cadrului didactic. Va sunt recunoscatoare ! sign28.gif
Mesaj personal
pnb36
Trimis: 12 Feb 2009, 11:57 AM

Utilizator avansat

SPER SA VA FIE DE AJUTOR!

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 5883 )
Fișier atașat  ADEVERINTA_SPORURI.doc
Mesaj personal
danielahraniciuc@yahoo.com
Trimis: 12 Feb 2009, 01:59 PM

Utilizator avansat

la o vechime de 40 ani vă dați seama câți,, metri de adeverință ,,vă trebuie și nu înțeleg la ce mai e bun carnetul de muncă confused24.gif
Mesaj personal
pnb36
Trimis: 12 Feb 2009, 02:23 PM

Utilizator avansat

pana la 01.09.1997 exista doar sporul de dirigentie , care nu a fost , de regula , completat in carnetele de munca. dupa aparitia lg.128/1997 se trecea salariul de incadrare , dupa care se trecea salariul de baza (constituit din suma tuturor sporurilor) din care se calcula sporul de vechime.unele secretare scrau la rudrica ocupatia si procentul tuturor sporurilor.
Mesaj personal
angelicapopa
Trimis: 25 Feb 2009, 04:07 PM

Utilizator
**

Multumesc mult de tot pentru adeverinta si sper sa pot fi si eu de folos cuiva. sign28.gif
Mesaj personal
mih69
Trimis: 26 Feb 2009, 11:46 AM

Utilizator activ

Ce baza legala am pentru dirigentie sau ind conducere pentru 1972?
Mesaj personal
Raduta(Petre) Elena
Trimis: 26 Feb 2009, 12:44 PM

Începător
*

adev. tip pentru dosatul care se depune la Casa de pensii.

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
pnb36
Trimis: 26 Feb 2009, 04:21 PM

Utilizator avansat

legea invatamantului

Acest mesaj a fost modificat de către pnb36 la data 26 Feb 2009, 04:29 PM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 2459 )
Fișier atașat  ADEVERINTA_SPORURI.doc
Mesaj personal
dorat
Trimis: 27 Feb 2009, 10:33 AM

Utilizator activ

Buna ziua, am si eu o intrebare poate ma ajuta cineva cu un raspuns.
Iata despre ce e vorba: incepand cu 01.09.2008 avem o educatoare venita in unitate prin detasare de la alta gradinita unde este titulara. Cu 01.09.2009 d-na respectiva iese la pensie pt. limita de varsta. Cine trebuie sa-i intocmeasca dosarul de pensionare? Noi sau unitatea unde este titulara? De asemenea cine trebuie sa-i dea cele doua salarii care se cuvin ca prima la pensionare?
Mesaj personal
pnb36
Trimis: 27 Feb 2009, 11:51 AM

Utilizator avansat

în anul școlar 2008-2009 , doamna educatoare are contract de muncă pe perioadă determinată , până la 31.08.2009 la dumneavoastră în unitate. Contractul de muncă de la școala unde este titulară este suspendat . Prin urmare :
dumneavoastră o ajutați să-și întocmească dosarul de pensionare cu : copie după carnetul de muncă , legalizat în unitatea de învățământ și a tuturor copiilor de pe actele personale.
adeverința din perioada 01.04.1992-01.04.2002 precum și cele cu sporurile rezultate din activitatea anterioră,o ia de la școlile unde a activat în această perioadă , prin cereri adresate unităților respective , personal;
cat priveste indemnizația de pesionare , o acorda unitatea unde a avut contractul de muncă în anul pensionării, școala angajatoare.
nu vad de ce ati intrat asa în panica... dosarul de pensionare este un document personal al solicitantului , acesta fiind direct interesat de alcatuirea lui.
Mesaj personal
dorat
Trimis: 2 Mar 2009, 11:24 AM

Utilizator activ

Multumesc pentru raspuns, asa gandeam si noi dar am dorit totusi inca o parere avizata!!
Mesaj personal
Amstel
Trimis: 4 Dec 2009, 11:48 AM

Utilizator avansat

QUOTE (pnb36 @ 12 Feb 2009, 12:23 PM)
pana la 01.09.1997 exista doar sporul de dirigentie , care nu a fost , de regula , completat in carnetele de munca. dupa aparitia lg.128/1997 se trecea salariul de incadrare , dupa care se trecea salariul de baza (constituit din suma tuturor sporurilor) din care se calcula sporul de vechime.unele secretare scrau la rudrica ocupatia si procentul tuturor sporurilor.

tocmai lucrez la o astefel de adeverință si am pe stat încă din '93, parcă, sporul rural, iar din 95 si salar de merit ? Întră și acestea în adeverință pentru pensie. Calculez la 2 profesori, unul din 1969 și unul din 1973 până în prezent, și mă cam omoară treba asta. În adeverință se trec PREMII și Diferențe, dar al 13-lea salar ?

Aștept un răspuns.

Vă mulțumesc.
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
simosymo
Trimis: 4 Dec 2009, 07:01 PM

Utilizator avansat

QUOTE (pnb36 @ 27 Feb 2009, 11:51 AM)
adeverința din perioada 01.04.1992-01.04.2002 precum și cele cu sporurile rezultate din activitatea anterioră,o ia de la școlile unde a activat în această perioadă , prin cereri adresate unităților respective , personal;

Din ce judet sunteti ? La noi (Cluj)nu se mai cere aceasta adeverinta inca din 2007.
Se pare ca in tara asta se lucreaza dupa zicala "cate bordeie atatea obicee"... blink.gif

--------------------
Cu cat este mai grea incercarea, cu atat mai mare este gloria dupa ce o depasesti.
Mesaj personal
eu-mirandolina
Trimis: 9 Dec 2009, 02:31 PM

Utilizator avansat

Corect si in judetul Suceava,aceasta adeverinta se elibereaza de CJP la inceheierea stagiului de cotizare.Alte adeverinte se elibereaza de unitatea de invatamant conform cererii tip pe care o completeaza persoana in cauza.
Mesaj personal
dopulet
Trimis: 18 Dec 2009, 11:38 AM

Utilizator activ

adeverinta privind stagiul de cotizare in vederea alcatuirii dosarului de pensie se elibereaza de catre Casele Judetene de Pensii pentru perioada aprilie 2001 si pana cand persoana respectiva nu a mai contribuit la pensie suplimentara. Pentru perioadele anterioare, angajatorii au obligatia ,ca la solicitrea facuta in scris a persoanei respective,sa elibereze in maxim 30 zile o adeverinta cu salariul si sporurile precum si alte drepturi asupra carora s-a aplicat retinerea pentru pensie suplimentara. Atentie, numai acele drepturi salariale asupra carora s-a aplicat procentul corespunzator contributiei pentru pensie suplimentara. De asemenea in adeverinta eliberata de angajatori se precizeaza perioadele in care a contribuit astfel: 01.09.1972-31.08.19..., dupa caz . Totodata la sfarsitul adeverintei se va preciza temeiul legal in baza carora au fost acordate sporurile ca dirigentie, compensari sau indexari, spor stabilitate, spor neuropsihic, gradatie merit sau salarii de merit. Se va preciza , obligatoriu, faptul ca angajatorul a calculat si virat contributia asiguratului la pensie suplimentara si contributia angajatorului la bugetul asigurarilor sociale corespunzator drepturilor mentionate in adeverinta. Va spun aceste lucruri intrucat m-am deplasat personal , in calitate de angajator,la Casa de Pensii pentru a cunoaste toate documentele care trebuie depuse si cum trebuie intocmite pentru ca sa nu vine pomenim cu pensionarul ca vine si spune ca nu i-a fost luata in calcul adeverinta respectiva.Am patit asa ceva cu un profesor care dupa un an de la depunerea dosarului de recalculare a primit o "scrisorica" de la Casa de Pensii in care il informa asupra faptului ca adeverinta cu nr. .... din data de ..... nu a fost luata in calcul deoarece angajatorul nu a precizat temeiul legal pentru cutare spor si nu a precizat daca s-a retinut si virat contributia la pensie suplimentara.
Mesaj personal
acvamarine19
Trimis: 29 Dec 2009, 01:43 PM

Începător
*

QUOTE (Amstel @ 4 Dec 2009, 11:48 AM)
QUOTE (pnb36 @ 12 Feb 2009, 12:23 PM)

tocmai lucrez la o astefel de adeverință si am pe stat încă din '93, parcă, sporul rural, iar din 95 si salar de merit ? Întră și acestea în adeverință pentru pensie. Calculez la 2 profesori, unul din 1969 și unul din 1973 până în prezent, și mă cam omoară treba asta. În adeverință se trec PREMII și Diferențe, dar al 13-lea salar ?

Aștept un răspuns.

Vă mulțumesc.

Buna, mi-ai putea arata cum calculati pentru dosarul din 1973?Va multumesc frumos si La multi ani!
Mesaj personal
acvamarine19
Trimis: 29 Dec 2009, 09:31 PM

Începător
*

QUOTE (dopulet @ 18 Dec 2009, 11:38 AM)
adeverinta privind stagiul de cotizare in vederea alcatuirii dosarului de pensie se elibereaza de catre Casele Judetene de Pensii pentru perioada aprilie 2001 si pana cand persoana respectiva nu a mai contribuit la pensie suplimentara. Pentru perioadele anterioare, angajatorii au obligatia ,ca la solicitrea facuta in scris a persoanei respective,sa elibereze in maxim 30 zile o adeverinta cu salariul si sporurile precum si alte drepturi asupra carora s-a aplicat retinerea pentru pensie suplimentara. Atentie, numai acele drepturi salariale asupra carora s-a aplicat procentul corespunzator contributiei pentru pensie suplimentara. De asemenea in adeverinta eliberata de angajatori se precizeaza perioadele in care a contribuit astfel: 01.09.1972-31.08.19..., dupa caz . Totodata la sfarsitul adeverintei se va preciza temeiul legal in baza carora au fost acordate sporurile ca dirigentie, compensari sau indexari, spor stabilitate, spor neuropsihic, gradatie merit sau salarii de merit. Se va preciza , obligatoriu, faptul ca angajatorul a calculat si virat contributia asiguratului la pensie suplimentara si contributia angajatorului la bugetul asigurarilor sociale corespunzator drepturilor mentionate in adeverinta. Va spun aceste lucruri intrucat m-am deplasat personal , in calitate de angajator,la Casa de Pensii pentru a cunoaste toate documentele care trebuie depuse si cum trebuie intocmite pentru ca sa nu vine pomenim cu pensionarul ca vine si spune ca nu i-a fost luata in calcul adeverinta respectiva.Am patit asa ceva cu un profesor care dupa un an de la depunerea dosarului de recalculare a primit o "scrisorica" de la Casa de Pensii in care il informa asupra faptului ca adeverinta cu nr. .... din data de ..... nu a fost luata in calcul deoarece angajatorul nu a precizat temeiul legal pentru cutare spor si nu a precizat daca s-a retinut si virat contributia la pensie suplimentara.

Va rog sa-mi spuneti care este temeiul legal pentru indexari ,compensatii deoarece la CJP au spus ca nu se iau in considerare.Multumesc mult,mi -ar fi de mare ajutor.
Mesaj personal
Olena Vladescu
Trimis: 13 Apr 2010, 06:33 PM

Utilizator avansat

pentru angelicapopa- atasez un model de adeverinta de pensionare-poate fi inbunatatita.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1578 )
Fișier atașat  Ad_pensie_olena.xls
Mesaj personal
gabriel_19
Trimis: 14 Apr 2010, 09:51 AM

Utilizator activ

Sper sa va fie de folos

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1650 )
Fișier atașat  adeverenta_pensie.doc
Mesaj personal
bibicutu
Trimis: 14 Apr 2010, 11:48 AM

Utilizator activ

ORD. 4/2005....VA LAMURESTE TOT IN LEGATURA CU SPORURILE LUATE IN CALCUL PT. PENSIE..
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved