Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) [1] 2 3  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Asistenta directorului la ore, Poate directorul sa intre neanuntat?
mihai_ropota
Trimis: 23 Feb 2009, 04:33 PM

Mentor

Grup: Members

M-am trezit astazi ca vine directoarea peste mine la o clasa si se-aseaza in ultima banca. M-am dus la ea si am intrebat-o daca are vreo problema! laugh.gif Si mi-a zis ca a venit in asistenta. Eu nu am refuzat-o, dar am rugat-o sa-mi precizeze unde scrie ca poate veni neanuntata la ora. Si mi-a zis ca ea e directoare si ca poate sa intre la orice ora. I-am precizat dupa ora ca a fi director nu inseamna a fi sef pe plantatie si sa faca bine sa-mi arate unde scrie ca ea are dreptul sa intre neanuntata si o sa-i fac reclamatie scrisa daca intr-adevar gasesc ca nu are dreptul. smile.gif S-a facut rosie la fata si a plecat bombanind. laugh.gif
Mesaj personal
sorin1985
Trimis: 23 Feb 2009, 04:45 PM

Utilizator activ

Din cate stiu eu poate sa vina la ore in asistenta. Controleaza si la proiecte pe debutanti. Daca gresesc, scz.
Mesaj personal
denisa-violeta
Trimis: 23 Feb 2009, 04:52 PM

Utilizator activ

Aici gasiti raspunsul:

http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=103359. wink.gif

Sau direct aici (cu multumiri catre autor:) ):
http://sinvlex.blogspot.com/2008/11/dreptu...e-de-nu-fi.html.

Acest mesaj a fost modificat de către denisa-violeta la data 23 Feb 2009, 04:54 PM

--------------------
Denisa-Violeta Dumitrescu
Mesaj personal
sorin1985
Trimis: 23 Feb 2009, 05:05 PM

Utilizator activ

Da, dar, in lege zice ca nu poate perturba. Este putin interpretabil. Asta inseamna ca directoarea poate intra la inceputul orei si nu te perturba cu nimic smile.gif, in schimb nu poate intra in timpul orei . Este asa ?

Acest mesaj a fost modificat de către sorin1985 la data 23 Feb 2009, 05:06 PM
Mesaj personal
denisa-violeta
Trimis: 23 Feb 2009, 05:27 PM

Utilizator activ

"(...) in timpul desfășurării activității didactice (...)" scrie in lege. Cred ca suntem in activitate de cand intram pe usa scolii si pana plecam acasa - uneori si dupa... Asa ca putem interpreta si altfel povestea cu "in timpul" si "la inceputul".

In plus, neanuntata, prezenta unei persoane straine in clasa sigur ii perturba pe elevi, iar pe ei trebuie musai sa-i protejam impotriva tulburarilor de orice fel. laugh.gif

--------------------
Mesaj personal
cristina_1315hd
Trimis: 23 Feb 2009, 05:39 PM

Utilizator activ

sorin 1985 are dreptate: una este sa perturbi, alta este sa vii in asistenta, ca autoritate de control.
Dar, cel putin eu asa consider, ca asistentele la ore trebuie anuntate inainte-dand dovada de profesionalism si colegialitate.

--------------------
Cristina David
Mesaj personal
denisa-violeta
Trimis: 23 Feb 2009, 05:58 PM

Utilizator activ

Cata vreme directorul este animat de intentii bune, nu e nicio problema - anuntat sau neanuntat, dar daca vine cu cine stie ce ganduri ascunse... poate e bine ca e interpretabil in ambele sensuri.

--------------------
Mesaj personal
Junia
Trimis: 23 Feb 2009, 06:14 PM

Utilizator avansat

QUOTE (mihai_ropota @ 23 Feb 2009, 04:33 PM)
M-am trezit astazi ca vine directoarea peste mine la o clasa si se-aseaza in ultima banca. M-am dus la ea si am intrebat-o daca are vreo problema! laugh.gif Si mi-a zis ca a venit in asistenta. Eu nu am refuzat-o, dar am rugat-o sa-mi precizeze unde scrie ca poate veni neanuntata la ora. Si mi-a zis ca ea e directoare si ca poate sa intre la orice ora. I-am precizat dupa ora ca a fi director nu inseamna a fi sef pe plantatie si sa faca bine sa-mi arate unde scrie ca ea are dreptul sa intre neanuntata si o sa-i fac reclamatie scrisa daca intr-adevar gasesc ca nu are dreptul. smile.gif S-a facut rosie la fata si a plecat bombanind. laugh.gif

Nu are voie sa vina nici ministra daca nu e invitata. Intrebati un membru al comisiei ARACIP din scoala.

--------------------
Marionete si oameni de lemn peste tot locul, nu e nevoie de coloana vertebrala pentru astfel de oameni!
Mesaj personal
1q1q1q
  Trimis: 23 Feb 2009, 06:45 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Junia @ 23 Feb 2009, 05:14 PM)
Nu are voie sa vina nici ministra daca nu e invitata. Intrebati un membru al comisiei ARACIP din scoala.

Directorii si coordonatorul CEAC sunt OBLIGATI sa faca asistente la ore.
Au de completat pe urma o fisa de observatie.
Rezulta si un calificativ.
Daca in pauza vi se spune: "pot veni in asistenta la d-vostra ?" de catre director sau coordonator CEAC, ce veti raspunde?

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
Stela Antonovici
Trimis: 23 Feb 2009, 06:51 PM

Utilizator activ

Nu stiu din ce cauza va este asa de frica de asistenta. Eu personal am acceptat si laudele, dar si reprosurile care pe moment nu mi-au convenit, dar dupa ce m-am gandit mai mult mi-am dat seama ca directoarea avea dreptate si nu-mi spunea cu rautate.
Mesaj personal
sorin1985
Trimis: 23 Feb 2009, 07:05 PM

Utilizator activ

Stelax are dreptate, dar, exista o anumita presiune atunci cand esti asistat de directoare. Eu ma simt mai relaxat si mai in forma atunci cand nu ma asista nimeni. Eu zic ca e doar presiunea, nimic altceva, si asta nu prea e o scuza ca ora sa nu iasa bine.
Ma abat putin. Cum e cu proiectele de lectie pentru debutanti ? Se mai fac ? Eu ma chinui in fiecare zi sa fac o schita pentru fiecare ora.

Acest mesaj a fost modificat de către sorin1985 la data 23 Feb 2009, 07:14 PM
Mesaj personal
Mercha
Trimis: 23 Feb 2009, 07:08 PM

Utilizator avansat

Mi se pare rational ca Dl. director sa se informeze cu ceva timp inainte in legatura cu obiectivele profesorului privind lectia de asistat si in felul acesta sa realizeze o asistenta in cunostinta de cauza.
Altfel eu nu ii refuz intrarea la ora, chiar si atunci cand se anunta in pauza dinainte; poate i se mai intampla ca si alta data cand a inghitit in sec cam 25 de minute deoarece la ora respectiva era planificata o lucrare de control.
Mesaj personal
Stela Antonovici
Trimis: 23 Feb 2009, 07:19 PM

Utilizator activ

E normal sa ai emotii, mai ales ca ai vrea sa iasa totul perfect, dar trebuie sa fim constienti ca o lectie perfecta depinde de foarte multi factori... Referitor la proiecte de lectii, eu am o vechime destul de mare, gradul I si imi fac zilnic o schita de lectie, fise de lucru, etc. pentru ca niciodata 2 lectii nu seamana, chiar daca sunt la clase paralele. E adevarat ma ajuta foarte mult si testele postate pe didactic, pe unele le schimb putin, si profit de ocazie sa le multumesc tuturor pentru munca lor pentru ca ma ajuta foarte mult.
Mesaj personal
mihai_ropota
Trimis: 23 Feb 2009, 07:34 PM

Mentor

Eu nu sunt de acord sa intre la ora inopinat, fara sa anunte. Nici nu mi se pare normal de altfel. In alte scoli asistenta directorului la ore se face pe baza unei programari bine stabilite de la inceputul semestrului.
Mesaj personal
katia28
Trimis: 23 Feb 2009, 07:49 PM

Utilizator activ

Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic TitlulIV, capitolul I

Art. 97 (1) - Cadrele didactice nu pot fi perturbate în timpul desfășurării activității didactice de nici o autoritate școlară sau public.
Mesaj personal
oscar
Trimis: 23 Feb 2009, 07:49 PM

Utilizator avansat

QUOTE (1q1q1q @ 23 Feb 2009, 06:45 PM)
QUOTE (Junia @ 23 Feb 2009, 05:14 PM)

Directorii si coordonatorul CEAC sunt OBLIGATI sa faca asistente la ore.
Au de completat pe urma o fisa de observatie.
Rezulta si un calificativ.
Daca in pauza vi se spune: "pot veni in asistenta la d-vostra ?" de catre director sau coordonator CEAC, ce veti raspunde?

noroc de dvs, d-le pink panther(ori 3q) tongue.gif rolleyes.gif ca ati lamurit-o pe colega, ca altfel am fi persistat in ignoranta(nu toti suntem asa de rigurosi sa venim cu extrase si citate din legi, statute, HG-uri si regulamente ca domnia voastra!) biggrin.gif
Primele 3 randuri sunt chestiuni arhicunoscute, locuri comune pt. toti profesorii.
Abia pe randul 4 ati revenit la subiectul topicului. Problema nu e ca nu are dreptul sa intre la ora, ci cand o face si in ce scop! Precum ni s-a relatat, i s-a nazarit sa intre peste om in clasa dupa ce el incepuse lectia. Nimeni n-are voie sa deranjeze profesorul dupa ce a intrat la clasa(ori mai stii, asa or fi obisnuind unii astazi!)
P.S. Nu-i un atac la prea respectabila dumitale persoana, precum te vei grabi sa-l califici! rolleyes.gif laugh.gif
Mesaj personal
mihaicss
Trimis: 23 Feb 2009, 08:17 PM

Utilizator avansat

In pauza trebuie sa te anunte ca vine la ora si atunci e oK , nu te intreaba daca poate.
Mesaj personal
mihai_ropota
Trimis: 23 Feb 2009, 08:30 PM

Mentor

Bun, e precizat undeva acest "trebuie sa te anunte" ?!
Mesaj personal
chchch
Trimis: 23 Feb 2009, 09:14 PM

Utilizator avansat

Din ROFUIP:
(7) Vizitarea unității de învățământ și asistența la orele de curs sau la activități școlare / extrașcolare, efectuate de către persoane din afara unității de învățământ, se fac numai cu aprobarea directorului, cu respectarea prevederilor legale în vigoare. Fac excepție de la această prevedere reprezentanții instituțiilor cu drept de control asupra unităților de învățământ

p) controlează, cu sprijinul șefilor de catedră, calitatea procesului instructiv-educativ. În cursul unui an școlar, directorul efectuează săptămânal 3-4 asistențe la orele de curs, astfel încât fiecare cadru didactic să fie asistat cel puțin o dată pe semestru. La asistențele efectuate sau la unele activități ale catedrelor, directorul este însoțit, de regulă, de șeful de catedră

Din Statut
Art. 97. - (1) Cadrele didactice nu pot fi perturbate în timpul desfășurării activității didactice de nici o autoritate școlară sau publică.
Art. 100. - Cadrele didactice au obligația morală să-și acorde respect reciproc și sprijin în îndeplinirea obligațiilor profesionale.

Sunt director ! In primul rand am o planificare a asistentelor (grafic) ce este afisata la inceputul fiecarui an scolar in sala profesorala, deci fiecare cadru didactic stie in ce saptamana este asistat la ora. In cazuri extreme (sesizari, reclamatii, etc) anunt persoana ca va fi asistata, cu 2 zile inainte. Nu scrie in nicio lege ca trebuie sa anunt !!!! dar nici ca nu trebuie sa anunt !!!!!
Consider ca in felul acesta se realizeaza si pastreaza un climat favorabil muncii. Pot sa mai adaug "Inspectorii școlari își desfășoară activitatea pe baza regulamentului de inspecție școlară și a normelor metodologice, potrivit conștiinței profesionale proprii." iar ultimele 4 cuvinte sunt valabile si pt director!!!!!! Bine stiti ca si inspectiile scolare se anunta din timp, este un grafic facut public pe site-ul isj. SA NE RESPECTAM RECIPROC SI VOM AVEA DE CASTIGAT !!!!! Muncim love28.gif

Acest mesaj a fost modificat de către chchch la data 23 Feb 2009, 09:16 PM

--------------------
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii.
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 23 Feb 2009, 10:43 PM

Mentor

E directoare?Cum sa accepti sa fii directoare ,adica sa conduci o institutie in care un coleg debutant are un salariu mizerabil?Imi place cand directorul foloseste expresia "prestigiul scolii":))Dar oare ce face scoala pentru prestigiul meu? Imi asigura abonamente la revistele de specialiate? Sau macar hartie pentru un banala copie xerox?Expresia "prestigiul scolii" oare sa fie o ramasita a unui limbaj cu radacini deloc comuniste:)???Oare ce facultate a terminat un director de scoala?:)Petrec destul de multe ore intr-o biblioteca judeteana si nu am intalnit nici macar un director pe acolo:))))Dar poate ca merg eu la ore nepotrivite:)
Mesaj personal
enya66
Trimis: 24 Feb 2009, 12:14 AM

Utilizator avansat

In Romania legile sunt facute dupa principiul ,,ce este interzis se pedepseste, iar ce este omis este permis". Acum depinde de director si de relatia pe care profesorul o are cu acesta. Dupa ce se va aplica descentralizarea, oare ne vom mai intreba daca directorul mai intra la ore cu voie sau fara voie?
Mesaj personal
mihai_ropota
Trimis: 24 Feb 2009, 07:29 AM

Mentor

Concluzie: directorul poate sa faca ce vrea pe 'mosia' lui.
Mda!
La salariul meu de sub 900 de ron (adica cat ia o ingrijitoare la spalatoria de masini din coltul strazii mele) sunt absolut stimulat sa predau la o inalta tinuta, sa o tin numai in activitati extrascolare si sa si colaborez strans cu directorul, eventual sa si dorm in scoala. Ca sa nu mai vorbesc sa sunt super-stimulat sa ma perfectionez continuu...
La anul daca mai stau in invatamant - fereasca Dumnezeu!!! - imi iau jumatate de norma si-mi gasesc ceva traduceri. De ce sa-mi irosesc nervii si tineretea pe bataia asta de joc si salariala si umana?!...

Acest mesaj a fost modificat de către mihai_ropota la data 24 Feb 2009, 07:32 AM
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 24 Feb 2009, 09:42 AM

Mentor

Directorul "face" cat cartile pe care le-a citit...atat!
Mesaj personal
adrian35
Trimis: 24 Feb 2009, 12:37 PM

Utilizator activ

In mod normal directorul trebuie sa-si faca un plan de activitate saptamanal, care sa cuprinda si asistentele. Dar, datorita uriasei birocratii, nesfarsitelor sedinte la cere sunt chemati directorii , ba sunt ocupati cu multe alte treburi ( vezi tezele unice pentru care nu au fost platiti ), asistentele se fac anapoda. Dar mi se pare total lipsit de respect sa-l dai pe director afara de la ora, sau poate aveti ceva de ascuns. Obligatoriu este insa sa prezinti documentele scolare. In orice caz eu v-as fi terminat, in scoala mea.....
Mesaj personal
mihaicss
Trimis: 24 Feb 2009, 02:58 PM

Utilizator avansat

QUOTE (adrian35 @ 24 Feb 2009, 11:37 AM)
M-am trezit astazi ca vine directoarea peste mine la o clasa si se-aseaza in ultima banca. M-am dus la ea si am intrebat-o daca are vreo problema! laugh.gif  Si mi-a zis ca a venit in asistenta. Eu nu am refuzat-o, dar am rugat-o sa-mi precizeze unde scrie ca poate veni neanuntata la ora. Si mi-a zis ca ea e directoare si ca poate sa intre la orice ora. I-am precizat dupa ora ca a fi director nu inseamna a fi sef pe plantatie si sa faca bine sa-mi arate unde scrie ca ea are dreptul sa intre neanuntata si o sa-i fac reclamatie scrisa daca intr-adevar gasesc ca nu are dreptul.  smile.gif  S-a facut rosie la fata si a plecat bombanind.  laugh.gif

In mod normal directorul trebuie sa-si faca un plan de activitate saptamanal, care sa cuprinda si asistentele. Dar, datorita uriasei birocratii, nesfarsitelor sedinte la cere sunt chemati directorii , ba sunt ocupati cu multe alte treburi ( vezi tezele unice pentru care nu au fost platiti ), asistentele se fac anapoda. Dar mi se pare total lipsit de respect sa-l dai pe director afara de la ora, sau poate aveti ceva de ascuns. Obligatoriu este insa sa prezinti documentele scolare. In orice caz eu v-as fi terminat, in scoala mea.....

esti director pe viata?Sau nu mai esti coleg cu noi palmasii?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) [1] 2 3  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved