Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Echivalarea gradului I pe baza doctoratului, Conditii de realizare si de plata
ionelajanina
Trimis: 1 Mar 2009, 03:45 PM

Începător
*

Grup: Members

Vă rog să mă ajutați pentru a lămuri câteva aspecte. Am primit diploma de la Doctorat si în prezent lucrez la dosarul de echivalare a doctoratului cu gradul didactic I.
* In ce constă această echivalare?
* După echivalare voi avea spor doar de gradul I sau și cel de doctorat?
* Care sunt dezavantajele echivalării gradului I cu doctoratul?
* Ținând cont că am examenul de definitivat si doar 5 ani vechime, de când mi se va acorda sporul de gradul I?
Multumesc
Mesaj personal
gospodariu
Trimis: 1 Mar 2009, 06:49 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Personalul didactic care indeplineste conditiile prevazute la art. 68. din Legea invatamantului si care a obtinut titlul stiintific de doctor in domeniul specialitatii pe care o preda, i se acorda gradul didactic I, pe baza unei inspectii scolare speciale.

Demersul pentru echivalarea doctoratului cu gradul didactic I , se realizeaza prin ISJ – inspectorul cu dezvoltarea profesionala.
[B][B]Pașii necesari pentru echivalarea doctoratului cu gradul I[/B][/B]1.cerere către Inspectorul General pentru efectuarea inspecției speciale
2.cerere adresată de către ISJ la universitate pentru desemnarea cadrului didactic care va face parte din comisia pentru inspecția specială
3.se transmite componența comisiei (universitarul și delegatul (metodistul) ISJ-ului ) la minister și dosarul candidatului
4.după confirmarea primită, se susține inspecția specială
5.raportul se trimite la MEdC
6.MEdC transmite ordinul de echivalare (sau nu)

Documente/acte necesare, legalizate la notariat

1. adresă MEdC de aprobare a comisiei sau acordul universității pentru componența comisiei
2. copie după tilul științific de doctor în științe
3. copie după diploma de licență
4. copie după certificatul de căsătorie(dacă e cazul)
5. adeverință cu calificativele din ultimii 3 ani
6. certificatul de acordare a definitivării în învățământ
7. certificat de naștere
8. adeverință de funcționare în învățământ
9. memoriu de activitate

Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved