Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Profesorul de servici, Din ciclul 'Directorul stapanul absolut'
hradu80
Trimis: 3 Mar 2009, 01:20 PM

La prima intervenție

Grup: Members

Buna ziua,
Sunt in primul an la catedra si va rog sa ma lamuriti si pe mine cu problema urmatoare: la noi in scoala s-a luat de catre conducere decizia ca in fiecare zi un grup de profesori sa faca de servici pe holuri. Aceasta 'indatorire' nu se face in pauzele dintre ore, ci in orele dinaintea celor in care predam efectv, in cazul meu. Exemplu: incep sa predau la ora 12, trebuie sa vin de la 7 dimineata (2 zile pe saptamana) si pana la ora 12 stau pe holuri. Cei care termina de predat la ora 12, trebuie sa ramana in scoala pana la ora 18 sa faca de servici.
Aceasta 'indatorire' se aplica numai profesorilor debutanti/noi in scoala/suplinitorilor(pensionari), intr-un cuvant doar cei fara pile la conducere. S-a facut o planificare si RESPECTATI-O!
Nimeni nu stie sa ne lamureasca daca este legala aceasta masura. Eu am si 4 ore in plus, deci 22 de ore saptamanal.
Am cautat in Legea Invatamantului (84/1995, actualizata 05312.2008) unde nu am gasit nimic, decat o trimitere reglementarea activitatii prin Statutul Carului Didactic (legea 128/1997). Am citit aceasta lege si nu m-am lamurit, acolo era trimitere la Fisa Individuala a Postului. Nu am primit asa ceva, nici macar copie dupa contractul de munca. Am cautat o fisa pe Internet, gandindu-ma ca sunt standard, nici acolo nu se precizeaza nimic referitor la aceasta 'indatorire' a noastra.
Eu stiam ca in fiecare pauza de servici fac printr-o programare profesorii care se afla in scoala. Asa a fost pana acum, dar acum s-a schimbat, si sa ma trezesc la 5 dimineata si abia la ora 20 sa ajung acasa 2 zile pe saptamana, mi se pare absurd.
Va rog sa ma corectati daca gresesc, sa ma lamuriti in aceasta chestiune.
Va multuemsc anticipat si va cer scuze pentru mesajul lung...
Cu respect,
Radu
Mesaj personal
monik_dascalu
Trimis: 3 Mar 2009, 01:35 PM

Utilizator avansat

Norma de predare este de 18 ore/saptamana din învățământul preuniversitar si cuprinde:
a) activități didactice de predare-învățare, de educație, de instruire practică și de evaluare, conform planurilor cadru de învățământ;
b ) activități de pregătire metodico-științifică și activități de educație, complementare procesului de învățământ (săptămânal, 9 ore de pregătire și 3-4 ore de activități științifico-metodice, 2 ore de comunicare cu familiile elevilor, 4-5 ore de evaluare a elevilor, inclusiv prin participarea la consiliile profesorale ale școlii și ale claselor, 1 oră de dirigenție, 1-2 ore de serviciu pe școală).
Si atentie, norma didactica este de 40 ore/sapt., incluzand serviciul pe scoala si celelalte activitati.

--------------------
"Cine nu poate ce vrea, ceea ce poate sa vrea!" (Leonardo Da Vinci)

Mesaj personal
kovacsstefan
Trimis: 3 Mar 2009, 01:49 PM

Utilizator avansat

character40.gif corect monik_dascalu. In plus pot sa spun ca activitatea profesorului de servici este consemnata - cu statut de lege interna- de catre ,,Regulamentul de ordine interioara". Nerespectarea indatoririlor poate duce la pierderea calificativului de FB. Asta este! confused24.gif

--------------------
De bun simt toata lumea area nevoie. Putini il au si fiecare crede ca il are. (Franklin Benjamin )
Mesaj personal
Danusha
Trimis: 3 Mar 2009, 03:14 PM

Utilizator avansat

QUOTE (kovacsstefan @ 3 Mar 2009, 01:49 PM)
character40.gif corect monik_dascalu. In plus pot sa spun ca activitatea profesorului de servici este consemnata - cu statut de lege interna- de catre ,,Regulamentul de ordine interioara". Nerespectarea indatoririlor poate duce la pierderea calificativului de FB. Asta este! confused24.gif

Siiiiigur că da! Doar toți suntem străluciți absolvenți ai facultății de bodyguarzi!

--------------------

Samba si, trabajo no!
Mesaj personal
Danusha
Trimis: 3 Mar 2009, 03:29 PM

Utilizator avansat

QUOTE (hradu80 @ 3 Mar 2009, 01:20 PM)
Buna ziua,
Sunt in primul an la catedra si va rog sa ma lamuriti si pe mine cu problema urmatoare: la noi in scoala s-a luat de catre conducere decizia ca in fiecare zi un grup de profesori sa faca de servici pe holuri. Aceasta 'indatorire' nu se face in pauzele dintre ore, ci in orele dinaintea celor in care predam efectv, in cazul meu. Exemplu: incep sa predau la ora 12, trebuie sa vin de la 7 dimineata (2 zile pe saptamana) si pana la ora 12 stau pe holuri. Cei care termina de predat la ora 12, trebuie sa ramana in scoala pana la ora 18 sa faca de servici.
Aceasta 'indatorire' se aplica numai profesorilor debutanti/noi in scoala/suplinitorilor(pensionari), intr-un cuvant doar cei fara pile la conducere. S-a facut o planificare si RESPECTATI-O!
Nimeni nu stie sa ne lamureasca daca este legala aceasta masura. Eu am si 4 ore in plus, deci 22 de ore saptamanal.
Am cautat in Legea Invatamantului (84/1995, actualizata 05312.2008) unde nu am gasit nimic, decat o trimitere reglementarea activitatii prin Statutul Carului Didactic (legea 128/1997). Am citit aceasta lege si nu m-am lamurit, acolo era trimitere la Fisa Individuala a Postului. Nu am primit asa ceva, nici macar copie dupa contractul de munca. Am cautat o fisa pe Internet, gandindu-ma ca sunt standard, nici acolo nu se precizeaza nimic referitor la aceasta 'indatorire' a noastra.
Eu stiam ca in fiecare pauza de servici fac printr-o programare profesorii care se afla in scoala. Asa a fost pana acum, dar acum s-a schimbat, si sa ma trezesc la 5 dimineata si abia la ora 20 sa ajung acasa 2 zile pe saptamana, mi se pare absurd.
Va rog sa ma corectati daca gresesc, sa ma lamuriti in aceasta chestiune.
Va multuemsc anticipat si va cer scuze pentru mesajul lung...
Cu respect,
Radu

Domnule, s-a scris mult pe această temă pe forum. Citiți, poate vă ajută. Din fericire, în școala mea nu se întâmplă așa.
Cred că ce descrieți aici e un abuz al directorului, serviciul pe școală se poate organiza și altfel.

--------------------

Samba si, trabajo no!
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 3 Mar 2009, 08:38 PM

Mentor

Ce scoala!!!:)))) daca esti debutant proiectele didactice pentru fiecare lectie cand le mai faci?pentru lectii cand te mai pregatesti?ar trebui facut un studiu de specialitate referitor la randamanentul pe care il are profesorul in ziua in care pazaste holurile in pauze...termina ora steresat si se streseaza si mai tare in pauza si tot asa toata ziua!...oare pazirea holurilor de catre profi creste calitatea in invatamant? eu as propune ca in pauze directorul sa-si pazeasca holurile pentru ca-i cel mai putin stresat...sau cel putin sa faca pe gardianul ca si ceilalti profi:)incaseaza salar pentru orele predate dar sa-i supravegheze si in pauze pe aceiasi elevi,nu....\
eu daca as fi in locul tau nu as mai preda nimic la clasa pentru ca logic nici nu prea ai ce sa predai din moment ce timp pentru proiectarea unei lectii nu exista
Mesaj personal
ine
Trimis: 3 Mar 2009, 09:28 PM

Utilizator
**

De doua ori pe saptamana???????????????????? :o Pana la urma e vorba de timpul tau liber de care nu poate dispune directorul cum vrea. Si la noi in scoala se face de serviciu, dar de vreo 6-7 ori fiecare pe an, adica acceptabil.
Mesaj personal
profudebio
Trimis: 3 Mar 2009, 09:31 PM

Utilizator avansat

Cel mai mult imi place de dragii de profesori care discuta umili "cum sa respecte" mai bine legea, cum sa nu iasa din norma legii, ce spune legea, etc! Dragi colegi, aceste probleme au devenit inutile, caci legea nu se respecta! Sau ma insel eu si legea privind cresterile salariale se respecta? Pai daca o lege nu se respecta, in virtutea carui drept mi se cere sa le respect pe celelalte?
Si ca sa-ti rasund Radule, ia fa tu o cerere la Inspectorat, sa pofteasca domnii inspectori sa verifice programarea serviciului pe scoala, functionarea comisiilor constituite si in virtutea caror criterii anumiti profesori sunt scutiti! Cererea o depui si ceri numar de inregistrare si vei vedea ca Inspectoratul va face o vizita directorului tau, iar acesta va deveni mai blandut!

Acest mesaj a fost modificat de către profudebio la data 3 Mar 2009, 09:40 PM
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
maria.mirabela
Trimis: 3 Mar 2009, 10:26 PM

Utilizator avansat

Profudebio a pus punctul pe i!!
Și eu când văd că se prezintă câte o situație ABSURDĂ, de o nedreptate strigătoare la cer iar unii vin și zic:"păi așa e norma, 40 de ore pe săptămână, nu aveți ce face!" mi se face părul măciucă, ce roboței conformiști și lipsiți de judecată proprie și coloană vertebrală mai sunt și prin învățământ...
Una e să-ți faci datoria și să ai datoria muncii împlinite ca profesor și alta e ca de frică (fiindcă probabil ai "găuri" în etica profesională, sau ceva pe conștiință, sau ai muște pe căciulă) să accepți orice absurditate și umilință. Situația descrisă aici e cruntă, nedreaptă și absurdă, ce o tot dați cotită cu Regulamentul?!! Și eu pot interpreta aia cu 40 de ore cum vreau eu: norma mea de 40 de ore e ca PROFESOR, nu ca muncitor necalificat sau body-guard, eu aleg ce să fac în alea 40 de ore: compun teste și teze, le corectez, citesc, caut informații pe net, merg la xerox că la școală n-am acces etc!! Nu pierd vremea patrulând pe holurile școlii! Punct.
Mesaj personalTrimite email
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved