Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Facultatea de Limbi Straine puteti sa-mi dati un sfat?
bestfully
Trimis: 3 Mar 2009, 10:18 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Sunt in clasa a 11 a la profilul filologie (fac romana, engleza, franceza, latina, istorie sau geografie).Din pacate nu am prea multe oportunitati la acest profil.Pot intra la DREPT,PSIHOLOGIE,LIMBI STRAINE,TURISM,RELATII INTERNATUIONALE.,si cam atat.Nu stiu la care din aceste facultati sa dau,care e mai de viitor,ce se cauta acum.Ma gandesc la Limbi Straine,dar ce fac cu aceasta facultate dupa ce termin?Am sanse sa gasesc un loc de munca bun? Am inteles ca la Limbi straine e foarte mult de invatat ,nu mai ai deloc timp liber,si dupa ce termini lucrezi in invatamant,iar eu nu imi doresc acest lucru.La limbi straine(engleza,franceza ) nu ma descurc excelent,am probleme cu invatarea cuvintelor noi,cu vocabularul,dar pot sa recuperez pana la anul(daca ma ambitionez).Sunt foarte confuza.Este necesar sa stiu de pe acum ca sa stiu la ce sa invat mai mult.Puteti sa ma sfatuiti ce facultate este de viitor ? Pentru ca este cea mai importanta,liceul nu conteaza.Vreau sa fiu sigura ca imi gasesc un loc de munca bine platit.V-as multumi daca m-ati ajuta cu un sfat si sa ma ajutati sa aleg dintre facultatile mentionate mai sus.
Mesaj personal
Nanucka
Trimis: 4 Mar 2009, 01:22 PM

Utilizator
**

Buna. Eu sunt studenta in anul 1 la Facultatea de Limbi si Literaturi Straine din cadrul Universitatii Bucuresti, specializare italiana-engleza.
In primul rand vreau sa iti spun ca optiunile tale de la filologie (si eu am facut tot acest profil) sunt mult mai multe decat cele pe care le-ai enumerat tu.
In al doilea rand, facultatea la care ma aflu este una foarte frumoasa. In principiu studiezi gramatica si literatura limbii respective. Aceasta o poti lua de la 0, sa poti fi deja considerat avansat (de exemplu, eu am luat italiana de la 0 si sunt incepator, la engleza sunt avansat). Chiar daca esti incepator, profesorii vor avea grija sa te formeze bine de la inceput, sa iti explice de 1000 de ori acelasi lucru, daca nu l-ai inteles. Poti lua toate limbile de la 0, mai putin engleza (musai sa o cunosti binisor).
Examenul de admitere este format din proba la limba romana si inca una la o limba straina, asa ca daca vrei sa intri, pune-te cu burta pe carte.
Profesorii sunt exigenti, in fond, este Universitatea Bucuresti, asa ca trebuie sa inveti in mod constant pentru a face fata examenelor (crede-ma, sunt dificile). Nu exista catedre mai indulgente asa cum probabil vei auzi. Exista profesori mai blanzi, dar la sfarsit, la examene, vei vedea cum stau lucrurile de fapt si de drept.
Programul este intr-adv, FOARTE incarcat. Cursul dureaza 2h, iar pauza 10 min (uneori nici nu ai pauza). De exemplu, eu lunea sunt de la 8 la 18, iar miercurea de la 10 la 20. Partea cu 'este facultate, nu ma duc decat cand am chef' nu se aplica si in cazul nostru. Pe baza de absente, nu esti primit in examene (la unele cursuri si seminarii trb sa ai 50% prezente, la altele la 3 absente nu mai participi la examene).
Daca termini aceasta facultate, ideal ar fi sa lucrezi in invatamant, dar NU si obligatoriu! Poti urma sau nu niste cursuri de psihopedagogie. Daca te decizi sa le urmezi, trb sa incepi din anul 1 (altfel nu mai sunt platite de stat). Daca le termini, nu te obliga nimeni sa lucrezi in domeniu, o sa ai doar o diploma in plus ce te poate ajuta in viitor.
Poti avea diferite optiuni pentru cariera, precum traducerile, ambasade, banci si tot felul de firme.
Principalele 2 profiluri sunt 'traducatori' si 'filologie'. Diferenta este ca la filo faci si literatura, iar la traducatori, nu.
Sfatul meu este ca pentru a reusi in aceasta facultate trebuie sa fii o persoana cuminte, la locul ei, care sa invete in mod constant si sa fie pasionata de limbile pe care ti le vei alege.
Sper ca informatiile de mai sus sa te ajute. Mult succes!
Mesaj personal
bestfully
Trimis: 4 Mar 2009, 04:01 PM

Utilizator
**

Multumesc pentru sfaturi. Examenul la romana este greu? Pentru ca eu, desi sunt la filologie nu prea fac romana,nu am un profesor bun.In ce consta examenul? Literatura sau gramatica? Eu la literatura nu ma prea descurc,la comentarii,la interpretarea unui text,in schimb sunt buna la gramatica si imi place mult.Multumesc.
Mesaj personal
Nanucka
Trimis: 4 Mar 2009, 04:25 PM

Utilizator
**

Ai doar gramatica la ambele materii
Mesaj personal
wittyirony
Trimis: 6 Mar 2009, 12:37 PM

Începător
*

QUOTE (Nanucka @ 4 Mar 2009, 04:25 PM)
Ai doar gramatica la ambele materii

Buna, vroiam sa te rog daca poti sa imi spui in ce consta mai exact gramatica la limba romana, ce fel de exercitii. Eu sunt a 12a, si vreau sa dau la facultatea de Limbi Straine specializare engleza - franceza. Merci!
Mesaj personal
bestfully
Trimis: 6 Mar 2009, 03:57 PM

Utilizator
**

si eu vreau la engleza franceza ,dar nu se intra pe baza de dosar in functie de medii?? eu asa stiam . se intra pe baza unui examen de admitere? eu vreau la iasi la engleza franceza ,dar am inteles ca este foarte foarte greu si profesorii vorbesc numai in limba respectiva. ar fi bine daca s-ar intra pe baza de admitere.
Mesaj personal
wittyirony
  Trimis: 6 Mar 2009, 04:07 PM

Începător
*

QUOTE (bestfully @ 6 Mar 2009, 03:57 PM)
si eu vreau la engleza franceza ,dar nu se intra pe baza de dosar in functie de medii?? eu asa stiam . se intra pe baza unui examen de admitere? eu vreau la iasi la engleza franceza ,dar am inteles ca este foarte foarte greu si profesorii vorbesc numai in limba respectiva. ar fi bine daca s-ar intra pe baza de admitere.

in bucuresti stiu sigur ca se da admitere, asa scrie pe site-ul lor. trebuie sa dai engleza si alta limba la alegere, inclusiv romana. Si, da, asa e, profesorii vorbesc doar in limba respectiva. smile.gif
Mesaj personal
Nanucka
Trimis: 9 Mar 2009, 09:35 PM

Utilizator
**

La traducatori, filologie si stit se da examen.
La limbi moderne aplicate poti intra pe baza de dosar.
La gramatica recomand sa treci prin toata materia, in general sunt exercitii care au ca scop dovedirea interesului pe care l-ai acordat materiei respective.
Niciun examen nu este numai grila. La romana ai si de analizat, alcatuit tot felul de fraze, iar la lb straina ai traduceri peste traduceri si exercitii de gramatica si vocabular.
La ambele materii este ok sa treci prin tot materialul pentru a nu avea surprize neplacute (ai grija la exceptii!).
Chiar daca iei o limba de la 0, tot se vorbeste 99% in acea limba in primul semestru. Examenele de la sfarsitul acestuia, la unele limbi, le poti sustine in romana. Din semestrul al IIlea este obligatoriu sa se vorbeasca numai in limba respectiva, iar examenele vor fi sustinute ca atare. Trebuie sa se tina cont ca sunt unele persoane in sala care stiu limba la un nivel avansat si nu trebuie sa bata pasul pe loc.
Mesaj personal
wittyirony
Trimis: 9 Mar 2009, 10:37 PM

Începător
*

Multumesc de raspuns! Vroiam sa te intreb daca ai idee de unde pot face rost de subiectele care s-au dat in anii precedenti la romana. Merci mult! biggrin.gif
Mesaj personal
Nanucka
Trimis: 9 Mar 2009, 10:59 PM

Utilizator
**

Daca nu sunt afisate pe net, incearca sa dai o fuga pana la secretariat. Se afla in cladirea de la Universitate, intrarea de la fantani...din holul mare de la intrare o iei in stanga (acolo sunt limbile straine, in dreapta sunt literele), urci pana la erajul 2 si gasesti secretariatul.
Ti-ai putea procura brosura de examen pt acest an de acolo, in schimbul unei sume de bani (nu stiu exact cat, dar asa am auzit, ca s-ar plati). In ea gasesti toate informatiile legate de admitere, de specializarea dorita si subiectele date.
Mesaj personal
ina90
Trimis: 15 Mar 2009, 06:58 PM

Utilizator
**

Sunt in clasa a 12a si as dori de asemenea sa dau admitere la Facultatea de Limbi Straine, insa la specializarea Franceza A - Italiana B. In cazul in care aveti informatii in legatura cu aceasta specializare, va rog sa imi oferiti detalii in legatura cu probele de admitere, nivelul de dificultate al cursurilor de limba italiana, tinand cont ca am doar cateva cunostinte vagi, deloc coerente despre aceasta limba, dar am o pasiune pentru literatura, de aceea am ales aceasta cale.
Va multumesc anticipat pentru ajutor... smile.gif
Mesaj personal
Nanucka
Trimis: 15 Mar 2009, 07:43 PM

Utilizator
**

Citeste te rog ce am scris si mai sus, vei observa ca sunt raspunsuri pentru intrebarile tale.
Examenul este la romana si o limba straina. Ti-o alegi tu care. La italiana poti fi luata de la 0. Inca din primele cursuri se imparte grupa in 'avansati' si 'incepatori'. Daca vrei sa studiezi literatura, ai grija sa bifezi la inscriere sectia 'filologie'.
Mesaj personal
ina90
Trimis: 15 Mar 2009, 08:43 PM

Utilizator
**

Iti multumesc inca o data pentru precizari si daca indrazneala nu imi este prea mare, as dori sa stiu daca exista anumite carti recomandate de Universitate, cu alte cuvinte carti, culegeri scrise de profesorii universitari in vederea sustinerii examenului de admitere( spre exemplu pentru gramatica limbii romane si aceea a limbii franceze)... bineinteles cu exceptia brosurii pentru admitere ce include subiecte din anii precedenti...confused06.gif ...
Eu sunt din Galati si informatiile de pe site nu prea elucideaza misterul, cu siguranta va trebui sa vin la Bucuresti, de aceea am nevoie sa imi stablilesc dinainte obiectivul deplasarii... .
Mesaj personal
Nanucka
Trimis: 15 Mar 2009, 08:58 PM

Utilizator
**

Nu cred ca cineva merge la examen stiind o anumita carte. Din cate am vazut, materia este generala, sunt lucruri ce se gasesc peste tot. Ia-ti o carte buna de gramatica romana si invata de acolo. Daca reusesti sa iti procuri brosura, vei vedea cam ce se cere.
Mesaj personal
ExpressAnswer
Trimis: 31 Mar 2009, 05:24 PM

Utilizator
**

Buna!

Ca si absolvent al oricarei facultati nu vei fi lipsita de o slujba...
Mie imi place Engleza si cam asta vreau sa fac.

Acum daca faci o facultate si esti super-interesata, pasionata de materiile pe care le studiezi, vei avea success. De ce? Fiindca vei invata din placere, bine si ti-se va parea usor. Apoi vei sti de oportunitatile de dupa absolvire. Fiindca esti interesata si pui trup si suflet.
Engleza-Franceza sau doar Engleza... exista si alte oportunitati de angajare...Sti doar ca te poti duce in invatamant fiindca toti profesorii tai de Engleza au absolvit Fac de Engleza. Si oricum asa.... pe la vecini si pe strada, da, nu auzi decat ca dupa fac de Engleza te poti duce in invatamant. Ei bine sunt si alte profesii despre care nu stiu decat cei din domeniul respectiv. Si normal.

Dupa fac mai poti da niste calificari si poti preda la scoli particulare de limba, la Institutul Roman, poti face subtitrari pentru filme, intra in domeniul business (doar se vorbeste engleza pe acolo!), traducator la Strassbourg, la relatii cu clientii la o companie de telefonie... ma rog, aceste sunt cateva exemple de joburi easy, dar cred ca poti obtine si successul suprem.

Este normal sa te intrebi daca este eficient si bine, satisfacator sa absolvi o anumita facultate, sa te orientezi si dupa oportunitatile oferite dupa si asa mai departe. fac acelasi lucru.

Ar fi ideal sa consultii o companie de orientare in cariera care iti va oferii toate informatiile din cercetarile lor si consultanta profesionala. Nu uita de psihologul scolii. Macar sti ca ai incercat.

Cheia? Fa totul in asa fel incat sa nu regreti nimic.
P.S. Toate cele spuse au fost credintele mele, nu e ceva direct, personal. Doar o opinie a altcuiva...

Success si ai grija! Tu decizi, nu altii!
Mesaj personal
ExpressAnswer
Trimis: 31 Mar 2009, 05:26 PM

Utilizator
**

In legatura cu invatarea cuvintelor noi din limbi straine, incearca niste metode mai noi. La mine a dat rezultate!

Use it or loose it!
Mesaj personal
Nanucka
Trimis: 31 Mar 2009, 07:36 PM

Utilizator
**

Buna din nou! Saptamana asta este dedicata portilor deschise la Facultatea de Limbi Straine si la Litere! De acolo puteti afla toate informatiile necesare.

Ps: pentru cei ce erau interesati, pe langa informatii primite puteti lua si brosura cu subiectele de anul trecut. M-am interesat si costa 20RON.
Mesaj personal
BGLici
Trimis: 4 Apr 2009, 09:09 PM

Utilizator activ

Salut. Am ratat Ziua Portilor Deschise desi as fi vrut foarte mult sa merg!! Sunt eleva in cls. a XII-a si nici nu am luat in calcul alta facultate in afara de LLS. Fac engleza de aproximativ 10 ani si franceza de 7. Ma descurc destul de bine la amandoua si alegerea mi s-a parut evidenta. Doar ca nu stiu spre ce sa ma orientez mai departe... M-ar interesa sectia de Filologie dar nu stiu ce sa aleg si nu prea am inteles cum se intra. As merge pe franceza cu... araba/portugheza/neogreaca/rusa sau poate chiar neerlandeza. Ce m-ati sfatui? E cu dosar sau cu concurs? Am inteles ca la franceza si engleza as putea da.. In principiu, km la cate optiuni pot aplica? Am multe nelamuriri.. sign67.gif

--------------------
Studenta anul I
Fac. de Limbi si Literaturi Straine
Filologie --- Franceza + Neerlandeza
Mesaj personalYahoo
gabriella15
Trimis: 13 Apr 2009, 12:21 PM

La prima intervenție

Buna! am si eu o intrebare:sunt a 12a si as vrea sa intru la Lb.Straine, dar nu stiu daca imi pot alege franceza si neogreaca..franceza-la un nivel cat de cat avansat, o stiu asa, dar neogreaca sa o iau de la 0...si cam la ce sectii. Stiu ca la traducatori se intra cu admitere, dar nu cred ca se poate studia neogreaca.La LMA am vazut k e obligatoriu engleza si am mai vazut o sectie specialiazare A si specializarea B,insa nu stiu cum se intra. ca filologie clasica(cu gr.si latina) nu ma pasioneaza..
si inca ceva: sunt grele subiectele d al admitere, la gramatica lb.romana? ca nu prea am mai facut din cls-a a8a...

as vrea sa incerc admitere, ca la dosar nu stiu cat de multe sanse as avea...
Mesaj personal
allex-alexandra
Trimis: 28 Apr 2009, 10:47 PM

La prima intervenție

buna! eu sunt in clasa a 12-a si vreau sa merg la cluj la llimbi moderne aplicate...mai e cineva care merge acolo si are mai multe informatii...sau cineva care e deja acolo..am cautat pe pagina de web dar nu gasesc mare lucru...poate cineva sa ma ajute? animal01.gif .... sign67.gif
Mesaj personal
goddess_nativity
  Trimis: 9 May 2009, 04:09 PM

Începător
*

Un sondaj despre facultatea de limbi straine-Bucuresti.
Gnaditi-va bine inainte de a da la aceasta facultate si in primul rand cititi documentul.
Duceti-va in Iasi, la Cluj, Galati, Timisoara , unde se face mai multa carte.

Acest mesaj a fost modificat de către goddess_nativity la data 9 May 2009, 04:10 PM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 2069 )
Fișier atașat  Chestionare_studenti_2008.doc
Mesaj personal
Melyssa
Trimis: 13 May 2009, 06:09 PM

Utilizator activ

QUOTE (goddess_nativity @ 9 May 2009, 05:09 PM)
Un sondaj despre facultatea de limbi straine-Bucuresti.
Gnaditi-va bine inainte de a da la aceasta facultate si in primul rand cititi documentul.
Duceti-va in Iasi, la Cluj, Galati, Timisoara , unde se face mai multa carte.

Haideti sa nu fim rai, sau subiectivi.
Cunosc chestionarul, a tot circulat prin facultate si nu numai.
In calitate de viitoare fosta studenta a facultatii de limbi straine de la Univ Buc declar urmatoarele rolleyes.gif
Tot ce scrie in chestionar este adevarat (poate pe ici pe colo cate o mica exagerare). Pot sa "ghicesc" numele profesorilor in functie de situatie. Dar de aici pana sa spunem ca in celelalte orase se face mai multa carte e cam prea general. Am avut colege care au facut un an in alte orase, au renuntat si au venit aici. Si apoi nu vii la facultate pentru ca iti plac profesorii si nici nu renunti sa mai dai de frica lor...sa fim seriosi. Trebuie sa amintesc faptul ca sunt si profesori, in frunte cu Doamna Ietcu (cea care a realizat chestionarul), demni de toata lauda.
Daca la capitolul profesori, restante o mai dregi cu nopti nedormite si alte "metode" practicate inainte de examene la capitolul organizare chiar ca nu prea ai ce sa faci...te zbati.
Ca sa nu ma lungesc prea mult, sfatul meu este daca vreti sa dati aici doar pentru a avea o facultate, sau doar pentru ca in alta parte nu ati intrat, mai bine faceti cale-ntoarsa.
Sincer: organizare proasta, unii profesori lasa de dorit la capitolul seriozitate....etc (a se vedea chestionarul) dar am rezistat doar din pasiune pentru limbile straine. smile.gif Toti acesti factori negativi, conteaza, stiu, dar primul si cel mai puternic argument in alegerea unei facultati ar trebui sa fie domeniul (sa-ti placa ceea ce faci) nu profesorii sau organizarea.

--------------------

Experienta este cel mai dur profesor pentru ca intai iti da testul si apoi iti spune lectia.

Mesaj personal
goddess_nativity
Trimis: 13 May 2009, 06:59 PM

Începător
*

Ti se cam ia de la "atata pasiune pt limbile straine" knd vezi k notele nu reflecta ceea ce stii, sau mai rau sa iei note mici pt ca "iti permiti" sa spui unui profesor ce te deranjeaza (o tot simt pe pielea mea de 3 ani)
Nu suntem roboti si mai ales profesorii ar trebui sa fie demni de sistemul Bologna.
Sistemul Bologan este facut pentru o usurare, ca sa iti creeze posibilitatea sa te poti duce si la munca si la scoala si sa faci totul din placere. Totul e un stres in facultatea asta. Nu vor o schimbare.
Si crede-ma , ca sunt putini care rezista doar pt ca au pasiune pt limbile straine. TI SE IA.
Daca as fi stiut dinainte de parerile studentilor, nu m-as m fi dus. M-as fi dus in alt oras sa studiez limbile straine, sau poate faceam alta facultate si studiam limbile straine la institutele din Bucuresti.
Mesaj personal
Melyssa
Trimis: 13 May 2009, 08:40 PM

Utilizator activ

Da, ti se (mai) ia, stiu, probabil mie nu mi s-a luat chiar de tot (desi nu am fost scutita de restante). Dar nu inteleg de ce e mai bine in alte orase, daca imi spuneai ca e mai bine in alta tara nu aveam cum sa te contrazic, dar in alte orase? Si din nou probabil ne bazam pe subiectivism...poate tu cunosti pe cineva care studiaza limbi straine in alt oras si...o duce (mai) bine, si eu cunosc persoane care au venit aici dupa ce au studiat o perioada limbi straine in alte orase.
Pe de alta parte sunt de acord ca la institute se studiaza serios limbi straine si au si o varietate de cursuri...cam pe gustul tuturor.

--------------------

Experienta este cel mai dur profesor pentru ca intai iti da testul si apoi iti spune lectia.

Mesaj personal
jericho_girl
Trimis: 14 Jun 2009, 05:54 PM

Utilizator
**

Vă rog să-mi spuneți și mie cum este la Fac de Litere în Pitesti și în Timișoara.E la fel ca la București? unsure.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved