Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) 1 [2] 3 4  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Facultatea de Limbi Straine puteti sa-mi dati un sfat?
ionik90
Trimis: 18 Jun 2009, 07:39 PM

Utilizator
**

Grup: Members

As dori si eu sa stiu de la cineva care a terminat anul intai la limbi si literaturi straine cum au rezolvat cu cazarea,care erau optiunile ca si pret in caminele din Bucuresti.
De altfel, astept sfaturi de la cei care au intrat la Japoneza / Germana / Spaniola cum li se pare limba, materia ... as vrea sa stiu daca e grea sau daca sunt in stare sa o invat repede. Sunt o buna cunoscatoare de limba engleza si am inteles ca e un ajutor foarte mare sa stii engleza cand te apuci sa inveti japoneza si chiar imi doresc sa o invat,dar nu as vrea sa pic examenele si sa imi ratez viitorul din cauza unei dorinte ... sad.gif ce ma sfatuiti ? Sa aleg japoneza sau sa merge pe germana sau spaniola ?
Mesaj personal
ionik90
Trimis: 19 Jun 2009, 09:43 AM

Utilizator
**

As dori si eu sa stiu de la cineva care a terminat anul intai la limbi si literaturi straine cum au rezolvat cu cazarea,care erau optiunile ca si pret in caminele din Bucuresti.
De altfel, astept sfaturi de la cei care au intrat la Japoneza / Germana / Spaniola cum li se pare limba, materia ... as vrea sa stiu daca e grea sau daca sunt in stare sa o invat repede. Sunt o buna cunoscatoare de limba engleza si am inteles ca e un ajutor foarte mare sa stii engleza cand te apuci sa inveti japoneza si chiar imi doresc sa o invat,dar nu as vrea sa pic examenele si sa imi ratez viitorul din cauza unei dorinte ... sad.gif ce ma sfatuiti ? Sa aleg japoneza sau sa merg pe germana sau spaniola ?

Acest mesaj a fost modificat de către ionik90 la data 19 Jun 2009, 09:44 AM
Mesaj personal
titto
Trimis: 24 Jun 2009, 07:30 PM

Începător
*

sunt in clasa a 12a si am deja un premiu la faza nationala a olimpiadei de germana.as vrea sa fac germana specializarea A,suedeza B (as incepe de la 0).este nevoie sa mai dau examen scris de admitere?daca da,la ce limba?
Mesaj personal
iphigenia18
Trimis: 24 Jun 2009, 09:21 PM

Utilizator
**

Eu as dori sa-mi aleg specializarea A- engleza si specializarea B- germana in cadrul facultatii de Limbi si Literaturi Straine, universitatea Bucuresti. As dori sa stiu daca la germana se poate sa o iau de la 0 deoarece in liceu nu am facut prea multa germana( doar un optional). Cat de greu este sa invat germana? Pentru ca am inteles ca de multe ori profesorii vorbesc doar in limba respectiva la unele cursuri. Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu acesta problema
Mesaj personal
BGLici
Trimis: 24 Jun 2009, 10:19 PM

Utilizator activ

Nu se face germana de la 0, imi pare rau. Cel putin asa scrie in brosura.

--------------------
Studenta anul I
Fac. de Limbi si Literaturi Straine
Filologie --- Franceza + Neerlandeza
Mesaj personalYahoo
iphigenia18
Trimis: 25 Jun 2009, 04:57 PM

Utilizator
**

Nici macar la filologie? nu ma Limbi Moderne Aplicate ca acolo stiu ca iti cer sa stii cat de cat a doua limba.
Mesaj personal
dannie19_89
Trimis: 25 Jun 2009, 07:13 PM

Începător
*

Buna.Ma numesc Daniela si o sa dau si eu la limbi straine,la filologie,specializare Franceza A si B,mai vedem laugh.gif M-am interesat destul de mult,si am inclusiv si subiecte din anii trecuti.Puteti sa-mi dati add la messenger girl_dany_cool si vorbim despre admitere...fac..etc smile.gif
Mesaj personal
dannie19_89
Trimis: 25 Jun 2009, 07:17 PM

Începător
*

buna.si eu dau la limbi straine,la filologie.daca vrei sa vorbim,da-mi add la messenger girl_dany_cool smile.gif
Mesaj personal
dannie19_89
Trimis: 25 Jun 2009, 07:24 PM

Începător
*

Ma numesc Daniela si as vrea sa dau la limbi straine la Universitatea din Bucuresti.O sa dau admitere la engleza si franceza.Iar ca specializare voi opta pt A franceza si B...sunt putin indecisa,vreau o limba mai rara,poate suedeza sau neerlandeza in principal.Cine mai vrea sa dea tot la lb straine,poate sa-mi dea add la mess girl_dany_cool si sa mai vorbim. smile.gif
Mesaj personal
ana carolina
Trimis: 25 Jun 2009, 07:30 PM

Începător
*

va rog mult, ma puteti ajuta cu informatii referitoare la aceasta specializare? ma intereseaza cam cate ore pe zi sunt cursurile, cum sunt profesorii, examenele... v-as fi foarte recunoscatoare! multumesc anticipat!
Mesaj personal
Jewels
Trimis: 6 Jul 2009, 12:15 PM

Utilizator
**

QUOTE (BGLici @ 24 Jun 2009, 11:19 PM)
Nu se face germana de la 0, imi pare rau. Cel putin asa scrie in brosura.

Cum adica nu se face germana de la zero?
Corectati-ma daca am inteles gresit: la filo se da admitere la 2 discipline: 2 limbi straine, sau o limba straina si romana. Ai posibilitatea ca limba de la specializarea B s-o iei de la zero in facultate. Deci, de ce nu se poate germana? Ar fi pacat, fiindca pentru ea vreau sa dau la limbi straine..

--------------------
Bac 2009

Lb romana oral: 10
Lb engleza oral: 10
Lb romana scris: 9,1
Istorie: 10
Instrument/canto - 10
Economie: 10
Am terminat liceul de muzica "Dinu Lipatti" - You may laugh, but I'm proud of it!

- the funny me:
http://nonsense.ablog.ro
- the sad me:
http://www.youtube.com/watch?v=a6eU7pCzTTo
- the 'tough' me:
http://www.youtube.com/watch?v=LQ4F-3BNTf0
Mesaj personal
Madeleine_cma
Trimis: 7 Jul 2009, 10:51 PM

Utilizator
**

Buna si pe mine ma intereseaza facultatea de litere. Mai exact as vrea sa incerc la rusa si engleza.unde se intra cu dosar.cum vi se pare?e cineva acolo>rusa se face de la 0 nu?iar engleza avansat...
Mesaj personal
Denyx
Trimis: 12 Jul 2009, 04:48 PM

Utilizator activ

buna!am si eu o nelamurire,la care sectii se da admitere pe concurs de dosare? stie cineva?ms
Mesaj personal
Jewels
Trimis: 12 Jul 2009, 05:00 PM

Utilizator
**

Se pare ca toata lumea intreaba si nimeni nu raspunde.. sad.gif

--------------------
Bac 2009

Lb romana oral: 10
Lb engleza oral: 10
Lb romana scris: 9,1
Istorie: 10
Instrument/canto - 10
Economie: 10
Am terminat liceul de muzica "Dinu Lipatti" - You may laugh, but I'm proud of it!

- the funny me:
http://nonsense.ablog.ro
- the sad me:
http://www.youtube.com/watch?v=a6eU7pCzTTo
- the 'tough' me:
http://www.youtube.com/watch?v=LQ4F-3BNTf0
Mesaj personal
HorusIX
Trimis: 12 Jul 2009, 05:07 PM

Începător
*

QUOTE (Jewels @ 12 Jul 2009, 06:00 PM)
Se pare ca toata lumea intreaba si nimeni nu raspunde.. sad.gif

Eu am deschis un nou thread cu intrebarea mea pentru am crezut ca asta este mort...
Mesaj personal
Denyx
Trimis: 12 Jul 2009, 08:53 PM

Utilizator activ

daca as vrea sa ma inscriu la italiana-portugheza tre' sa dau admitere sau e pe dosar?
si trebuie sa fie o specializare A si una B?k am vazut pe site k la unele limbi nu se da examen,dar tot nu inteleg la care se da examen.m-am uitat pe site si scrie asa:

Secțiile care vor școlariza în anul următor de studii sunt următoarele:
A) Cu profil filologic.
a) secții care organizează admiterea pe baza examenului scris (o probă de 4 ore, cu 2 discipline):
1. Engleză.
2. Studii Americane.
3. Franceză.
4. Germană.
5. Arabă.
6. Chineză.
7. Japoneză.
8. Spaniolă.
cool.gif secții care organizează admiterea pe baza unui concurs de dosare (media notelor obținute în liceu la limbile străine și/sau limba și literatura română, precum și la examenul de bacalaureat):
9. Italiană.
10. Portugheză.
11. Filologie Clasică (Latină și Greacă veche).
12. Neogreacă.
13. Maghiară.
14. Rusă.
15. Slave (trei secții: Polonă, Slovacă, Ucraineană).
16. Rromani - învățământ la distanță.
secții B - exclusiv pentru secțiile filologice.
1. Engleză.
2. Franceză.
3. Germană.
4. Neerlandeză (Olandeză și Flamandă).
5. Suedeză.
6. Spaniolă.
7. Portugheză.
8. Catalană.
9. Italiană.
10. Latină.
11. Română.
12. Rusă.
13. Hindi.
14. Coreeană.
pentru secțiile B, forma de admitere depinde de forma de admitere la secția A aleasă.

daca poate cineva sa imi explice si mie mai bine...ms!

Mesaj personal
marina_me
Trimis: 16 Jul 2009, 12:15 AM

Utilizator activ

Salut am si eu o intrebare...Sunt olimpica nationala la limba portugheza atat in 2008 cat si in 2009 maine imi voi depune dosarul la limbi straine insa voi da admitere si la Drept in cazul in care intru la drept imi voi retrage dosarul de la limbi straine....Aveti cumva idee daca pe baza diplomelor de olimpic peste 4 ani ( cand voi termina dreptul)voi mai putea intra la limbi straine fara admitere???

--------------------
Romana oral:10
Engleza oral:10
Romana scris:9.5
Geografie scris:9.00
Portugheza bilingv:9.20
Educatie fizica:9.50

Media generala: 9.53
Mesaj personal
BGLici
  Trimis: 16 Jul 2009, 08:41 AM

Utilizator activ

Deci, franceza, engleza, germana nu se fac de la 0. Germana nu, fiindca sunt f multe licee unde se studiaza. Restul limbilor, rusa, suedeza, neerlandeza..etc, DA.
Iar in ceea ce priveste dosarul, daca la specializarea A, principala, alegeti italiana, portugheza, filologie clasica, rusa, lb slave (polona, slovaca, ucraineana), maghiara sau neogreaca depuneti dosar, iar la specializarea B, secundara, puteti alege oricare din limbile de la specializarea B mentionate mai sus. Eu am enumerat sectiile cu concurs de dosare. Restul de la specializarea A presupun admitere la 2 limbi straine sau romana + o lb straina. Aveti grija si la combinatiile de concurs. wink.gif

--------------------
Studenta anul I
Mesaj personalYahoo
BGLici
Trimis: 16 Jul 2009, 08:42 AM

Utilizator activ

QUOTE (marina_me @ 16 Jul 2009, 01:15 AM)
Aveti cumva idee daca pe baza diplomelor de olimpic peste 4 ani ( cand voi termina dreptul)voi mai putea intra la limbi straine fara admitere???

Asta depinde de ce va hot facultatea pana atunci. Metodologia de admitere se poate modifica.

--------------------
Studenta anul I
Mesaj personalYahoo
marina_me
Trimis: 16 Jul 2009, 11:53 AM

Utilizator activ

mersi mult...din cat stiu si pe baza de liceenta se poate intra la o a doua facultate fara admitere...am intrebat azi la facultate si nici eu nu au stiut ce sa imi spuna...

--------------------

Mesaj personal
BGLici
Trimis: 16 Jul 2009, 11:59 AM

Utilizator activ

"Absolventii unei institutii de invatamant superior cu examen de licenta pot urma cursurile facultatii numai in regim cu taxa, fara a sustine examen de admitere." wink.gif

--------------------
Studenta anul I
Mesaj personalYahoo
marina_me
Trimis: 16 Jul 2009, 12:07 PM

Utilizator activ

MS mult acum m-am linistit... biggrin.gif

--------------------

Mesaj personal
Denyx
Trimis: 22 Jul 2009, 06:54 PM

Utilizator activ

stiti cumva daca s-au afisat rezultatele de la admitere ca eu cautai si nu gasii nimic....
Mesaj personal
BGLici
Trimis: 23 Jul 2009, 09:55 AM

Utilizator activ

Mie mi s-a spus ca p 28 se afiseaza unsure.gif

--------------------
Studenta anul I
Mesaj personalYahoo
BGLici
Trimis: 26 Jul 2009, 09:47 AM

Utilizator activ

25/07/2009 - Afisarea rezultatelor

IMPORTANT: Rezultatele, atat la concursul de dosare cat si la examen vor fi afisate pe site duminica, 26 iulie, in jurul orei 12:00. Depunerea contestatiilor se face in maxim 48h de la afisarea rezultatelor.
wink.gif

--------------------
Studenta anul I
Mesaj personalYahoo
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) 1 [2] 3 4  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved