Reședință - Portal SEI Evaluare Evaluare Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Definitivat Definitivat Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu Subiecte examene naționale Subiecte examene naționale SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Emisiune TVR, din curtea scolii/dezbatere
adrian banuta
Trimis: 25 Apr 2009, 10:19 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Salut,
Sunt producatorul emisiunii de invatamant de pe tvr 1, as vrea sa va invit sa vorbim despre scoala.
Ce credeti ca ar trebui sa se schimbe in scoala romaneasca?
Cum se poate face asta? Doriti sa va implicati?

Va astept mesaje.
Adrian Banuta
0740131288
adriannbanuta@yahoo.com
Mesaj personal
verona
Trimis: 27 Apr 2009, 07:26 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

pt ca sunt parinte, va scriu aici

e foarte interesant ca va ocupati de problemele scolii. Partea proasta e ca toti ne pricepem la agricultura, la scoala, la medicina, la orice... Asa ca fiecare va veni si va avea o parere, pe care o va sustine, fara sa asculte de unul sau de altul...
in general, la noi nu se poarta dialoguri, ci suprapuneri de monologuri, intersectari de monologuri, care te seaca...

v-as sugera sa cautati cateva subiecte interesante pe acest forum, in care s-au adus argumente pro si contra in anumite probleme, sa vedeti care sunt curentele principale si sa-i cautati dupa aceea pe cei care au sustinut o parere fundamentata, sa incercati sa ii convingeti sa isi sustina parerea si in emisiune...

astfel, una din cele mai controversate probleme este admiterea la liceu: prin examen la liceu, prin examen la sf clasei a VIII-a, prin teze unice raspandite pe 2-3-4 ani (la un moment dat se propunea si asta).
exista in urmatorul topic mai multe persoane care isi sustin parerile argumentat, logic.

http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=75168&st=0

o alta problema este bacalaureatul. si aici s-a discutat o gramada.
dupa parea mea personala, cel mai documentat in problema asta, un tip a carui opinie mi-a placut intotdeauna sa o citesc, este ezragsit. puteti sa ii cititi opiniile - de ani de zile striga in pustiu despre cum ar trebui sa arate un bacalaureat care s-ar frauda mai putin:

http://forum.portal.edu.ro/index.php?act=S...posts&hl=&st=25

http://forum.portal.edu.ro/index.php?act=S...posts&hl=&st=25

alte persoane care au darul argumentarii logice dintre profesori: teng, vlaston, indru, dl stoleriu, dl kotai, sorin borodi. si mai sunt si altii, acum nu mi-i mai aduc aminte pe toti. unii din ei sunt moderatori pe acest forum.

dintre parinti, ar fi dl roibescu, pe care nu l-am vazut in ultimul timp, este un tip echilibrat, preocupat mai ales de partea financiara a raportului cu scoala, dar nu numai.
pe urma, sunt cativa parinti care au copii cu ADHD sau alte prob, si care ar putea sa va expuna problemele pe care le intampina nu doar punctual - ca exista profesori care nu mainifesta intelegere, este adevarat - ci si din partea sistemului insusi.

exista si dintre elevi unii care sunt chiar intersati de problemele scolii, care se implica... ii gasiti pe forumul lor, sau dandu-le sfaturi celor de-a VIII-a sau de-a XII-a.

in ceea ce ma priveste, parerile mele le cititi daca dati clic pe verona si apoi pe toate mesajele acestui utilizator.

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 27 Apr 2009, 07:40 PM
Mesaj personal
tyta
Trimis: 28 Apr 2009, 08:07 AM

Mentor

Sa fiti sanatos si sa continuati sa va preocupati de scoala. Din pacate emisiunea de aseara mi-a lasat un gust amar: invitatii Dvs. chiar cunosc probleme ale scolii romanesti, au punctat bine in legatura cu programele, manualele, etc. dar, in absenta unui reprezentant avizat al ministerului(de ce nu chiar D.ns ministru, ca doar se discuta pe domeniul ei, despre care onor partidul care a intronat-o afirma ca e prioritate nationala,nu?) discutiile au fost...vanare de vant.

--------------------
Fericirea e atunci cand ceea ce crezi, ceea ce spui si ceea ce faci sunt in armonie. M. Gandhi
http://scoalacreanga.blogspot.com/
http://preluca.blogspot.com/
si inca ceva
Mesaj personal
adrian banuta
Trimis: 28 Apr 2009, 09:50 PM

Utilizator activ

QUOTE (verona @ 27 Apr 2009, 08:26 PM)

v-as sugera sa cautati cateva subiecte interesante pe acest forum, in care s-au adus argumente pro si contra in anumite probleme, sa vedeti care sunt curentele principale si sa-i cautati dupa aceea pe cei care au sustinut o parere fundamentata, sa incercati sa ii convingeti sa isi sustina parerea si in emisiune...

Va multumesc,
Am incercat deja asta si am si cateva raspunsuri favorabile. Ma gandisem deja la temele pe care mi le-ati propus, din pacate cativa dintre sefii mei isi doresc discutii in platou doar cu parintii si cu elevii. Se pare ca argumentele mele ( ca nu este deontologic, jurnalistic si moral) n-au fost suficiente. Asa ca acum caut mai ales profesori care sunt si parinti smile.gif si este destul de greu.
Mesaj personal
adrian banuta
Trimis: 28 Apr 2009, 10:08 PM

Utilizator activ

Sa fiti sanatos si sa continuati sa va preocupati de scoala.
>> Va multumesc smile.gif si va doresc aceleasi lucruri bune

Din pacate emisiunea de aseara mi-a lasat un gust amar: invitatii Dvs. chiar cunosc probleme ale scolii romanesti, au punctat bine in legatura cu programele, manualele, etc. dar, in absenta unui reprezentant avizat al ministerului(de ce nu chiar D.ns ministru, ca doar se discuta pe domeniul ei, despre care onor partidul care a intronat-o afirma ca e prioritate nationala,nu?) discutiile au fost...vanare de vant.
>>> N-au fost in van si as putea sa va aduc multe argumente:
Am aratat ca exista parinti care chiar gandesc si sunt preocupati de ce se intampla si cum se intampla la scoala. Poate este un prim pas catre un Partid al Parintilor si catre depolitizarea invatamantului.
Am avut un profesor, care nu era lider de sindicat, care a vorbit extrem de curajos si responsabil. Poate ca in curand o sa vedem profesori iesind in strada si pentru manuale alternative, bac, calitatea invatamantului si nu doar pentru drepturi salariale. ( A nu se intelege ca nu le merita, ci ca visez la un sprijin/parteneriat real intre parinti si profesori)
Am aflat parerea editorilor, a unui fost presedinte al Comisiei pt Invatamant si nu in ultimul rand al societatii civile
Nu in ultimul rand, emisiune a avut ecouri si ca urmare o sa avem un reprezentant de la minister.
Am avut o crestere de 0.4 procente pe emisiune, in conditiile in care la televiziunile comerciale erau multe emisiuni de divertisment. Asta mi se pare cel mai mare castig si un pas real spre normalitate. Fiindca nici o emisiune si nici 100 , nu vor schimba rigiditatea ministerului.

Mesaj personal
tyta
Trimis: 29 Apr 2009, 05:23 PM

Mentor

QUOTE (adrian banuta @ 28 Apr 2009, 11:08 PM)

>>> N-au fost in van si as putea sa va aduc multe argumente:
Am aratat ca exista parinti care chiar gandesc si sunt preocupati de ce se intampla si cum se intampla la scoala. Poate este un prim pas catre un Partid al Parintilor si catre depolitizarea invatamantului.
Am avut un profesor, care nu era lider de sindicat, care a vorbit extrem de curajos si responsabil. Poate ca in curand o sa vedem profesori iesind in strada si pentru manuale alternative, bac, calitatea invatamantului si nu doar pentru drepturi salariale. ( A nu se intelege ca nu le merita, ci ca visez la un sprijin/parteneriat real intre parinti si profesori)
Am aflat parerea editorilor, a unui fost presedinte al Comisiei pt Invatamant si nu in ultimul rand al societatii civile
Nu in ultimul rand, emisiune a avut ecouri si ca urmare o sa avem un reprezentant de la minister.
Am avut o crestere de 0.4 procente pe emisiune, in conditiile in care la televiziunile comerciale erau multe emisiuni de divertisment. Asta mi se pare cel mai mare castig si un pas real spre normalitate. Fiindca nici o emisiune si nici 100 , nu vor schimba rigiditatea ministerului.

Cred ca cele sase ore pe care le-am avut inainte de a viziona emisiunea Dvs. m-au facut sa nu ma exprim foarte clar; m-au dezamagit nu Dvs. si invitatii, cei care ati fost in platou, ci cei care ar trebui sa diriguiasca ostirea din scoli si care, in ultima vreme, fac orice sa evite a da ochii cu cei pe care ii trateaza cu dispret(si profesori,si elevi, si parinti) caci altfel nu pot califica nebunia ce se petrece in ultima vreme in sistem: ordine peste ordine, ordonante care se bat cap in cap, reveniri la ordonante, anularea schimbarii, schimbarea modificarii, inconsecventa, incertitudine, ameteala, sminteala de-a dreptul; parinti nedumeriti, copii zapaciti, profesori batjocoriti, cu totii mintiti..................nu traim deloc bine!!!
Va doresc multa rabdare si si mai multa putere de munca.

--------------------
Fericirea e atunci cand ceea ce crezi, ceea ce spui si ceea ce faci sunt in armonie. M. Gandhi
si inca ceva
Mesaj personal
istocescu
Trimis: 10 Jun 2009, 12:53 AM

Utilizator avansat

1. Un educator titular s-a putut transfera pe un post de profesor de limba romana, la gimnaziu. Este normal asa ceva?
2. De ce nu se pot titulariza cei care au obtinut, cel putin de doua ori la examenul de titularizare, minim nota 7,00? Cu ce sunt ei mai prejos decat cei ce au avut o sansa, in anii trecuti, cand s-au titularizat cu 7.00 pentru ca se scoteau posturi mai multe la concurs?
3. De ce, la repartitie, nu se tine cont de: distanta domiciliu - scoala, starea de sanatate (sunt unii profesori care au suferit accidente si se deplaseaza greu, acestia nu pot sa urce si sa coboare in/din mijloacele de transport in comun)?
Doar cateva dureri, din multe altele.
Toate cele bune!

Acest mesaj a fost modificat de către istocescu la data 10 Jun 2009, 12:53 AM

--------------------
Istocescu, - Studii Aprofundate de Etnologie si Folclor, Universitatea de stat Bucuresti, Facultatea de Litere, promoția 2002;
- profesor calificat de limba si literatura romana,
- Licențiată în Teologie Ortodoxă, Facultatea de Teologie Ortodoxă "Justinian Patriarhul" București, specializarea Teologie Didactică, promoția 2012 (8,62 medie ex.licență)

"Timpul este distanta dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul omului" (Pr.Dumitru Staniloae).
Mesaj personal
lianabradut
Trimis: 11 Jul 2009, 08:47 AM

Utilizator
**

Va rog din sufleT ,haideti sa facem ceva pntru depolitizarea invatamantului caci numai asa vom putea face pasi eficienti ,siguri in invatamant.in orasul meu la ora actuala nu se discuta decat care vor fi directorii de scoli si licee si zvonurile sunt de-a dreptul socante caci nu se doreste ca un om capabil sa fie director ci fiecare partid incearca sa-si plaseze acolitul sau intr-o functie pe noi cadrele si parintii nu ne intraba nimeni nimic nu se iau in considerare neregulile directorilor ce daca nu-i intereseaza decat propriul interes si nu calitatea invatamantului daca are sustinere politica e ok. pana cand vom mai tolera aceste lucruri caci am ajuns la capatul rabdarilor si vrem si noi un minim respect al demnitatii noastre de dascal! cum credeti ca un dascal va asculta si va colabora cu un director care e corupt pana in maduva oaselor si nu face nimic pentru asigurarea unui climat corespunzator in scoala lui ci dimpotriva seamana intrigi si dezbinare !
Mesaj personal
tyta
Trimis: 11 Jul 2009, 03:52 PM

Mentor

Visati frumos, stimata doamna! Da' numai cu visul ramaneti, ca nimanui, din pacate, nu-i pasa de scoala decat in campaniile electorale. ce conteaza ca un director e foarte bun gospodar: daca n-are culoarea potrivita- afara cu el! Eu cred ca oamenii scolii nici n-ar trebui sa faca parte din vreun partid politic ci sa faca politica scolii, o politica pentru elevii si cadrele scolii. Dar...traim in Romania si...

--------------------
si inca ceva
Mesaj personal
nicoledia@yahoo.com
Trimis: 28 Jul 2009, 07:44 AM

Utilizator avansat

ptr.reporter
va sugerez sa faceti o emisiune cit mai urgenta cu reducerile de post ce s-au facut peste noapte in invatamint la noi in timis ieri inainte de rapartitie am fost anuntati ca s-au redus 642 de posturi-sper sa nu gresesc .am dat examenul de titularizare am luat nota 8 si nu m-am titularizat.am avut emotii mari si pentru un post de suplinitor.
cum este posibil sa se ia decizii peste noapte?ce vor face colegii mei care au lauat note peste 5?
ce fac sindicatele in aceasta situatie?va stau la dispozitei si va las nr.meu de tel.pentru a ma conacta in caz ca puneti la indoial cele spuse de mine.
tel.0734804055
numai bine!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved