Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> mate-info/stiintele naturii, ce ore sa fac si cate?
crinna94
Trimis: 12 Jun 2009, 10:28 AM

Utilizator
**

Grup: Members

Mate-info sau stiintele naturii?
as vrea sa stiu orele la ambele. smile.gif
Mesaj personal
Lady Plastic
Trimis: 12 Jun 2009, 12:14 PM

Utilizator avansat

In clasa a 9a nu exista nici o diferenta ca numar de ore intre cele 2 specializari
Vezi ca mai exista un topic pe tema asta, acolo sunt scrise toate in ordine corecta. In principiu mate 4, chimie/bio 2, fizica 3, limbi straine cate 2, romana 4, geogra/istorie 1, logica 1, sport 2, desen/muzica/religie 1, info+tic 3(nu mai stiu cate din ele erau din fiecare, eu in a 9a faceam aproape numa info).Cam asa.

--------------------
UMF "Carol Davila" Bucuresti
Facultatea de Medicina Generala - anul III

Colegiul National "Gheorghe Lazar" Bucuresti
Stiinte ale naturii - promotia 2011

S-ar putea scrie cu usurinta o carte intreaga despre oameni de renume care au fost prosti in copilarie si au ramas la fel toata viata. Dar nu ne putem intrerupe acum pentru asta.
Mesaj personal
crinna94
Trimis: 12 Jun 2009, 12:36 PM

Utilizator
**

QUOTE (Lady Plastic @ 12 Jun 2009, 02:14 PM)
In clasa a 9a nu exista nici o diferenta ca numar de ore intre cele 2 specializari
Vezi ca mai exista un topic pe tema asta, acolo sunt scrise toate in ordine corecta. In principiu mate 4, chimie/bio 2, fizica 3, limbi straine cate 2, romana 4, geogra/istorie 1, logica 1, sport 2, desen/muzica/religie 1, info+tic 3(nu mai stiu cate din ele erau din fiecare, eu in a 9a faceam aproape numa info).Cam asa.

multumesc mult.
eu nu sunt prea hotarata.as vrea sa urmez medicina si mi s-a recomandat mate-info deoarece nivelul stiintelor naturii este foarte slab.
Mesaj personal
Lady Plastic
Trimis: 12 Jun 2009, 10:15 PM

Utilizator avansat

Nu prea e cum zici tu. Pe testate. Adica, nu stiu de unde esti tu si la ce liceu dai, dar e mult mai indicat sa faci stiinte ale naturii daca vrei sigur medicina, pentru ca din clasa a 11a se suplimenteaza numarul orelor de chimie/biologie/fizica, in timp ce la mate info cam pierzi vremea facand mult din niste chestii de care nu ai atata nevoie. Si dai banii la meditatii. biggrin.gif
Sfatul meu e sa dai la stiinte.

--------------------

S-ar putea scrie cu usurinta o carte intreaga despre oameni de renume care au fost prosti in copilarie si au ramas la fel toata viata. Dar nu ne putem intrerupe acum pentru asta.
Mesaj personal
aluan
Trimis: 13 Jun 2009, 10:57 AM

Utilizator
**

Momentan si eu vreau sa urmez medicina, dar merg la mate-info . Dupa parerea mea e cel mai complex profil si chiar cunosc pe cineva care a terminat medicina cu note foarte mari dupa ce in liceu a fost la profilul mate-info. smile.gif

--------------------
boboaca in Racovitza (cluj napoca)
Mesaj personal
Lady Plastic
Trimis: 14 Jun 2009, 04:12 PM

Utilizator avansat

Da, si eu credeam treaba asta cu cel mai complex, ca si multi colegi de ai mei, dar acum intr-a 11a chiar vorbind intre noi ne cam dam seama ca e mai bine aici, chiar si cei care vroiau mate-info si n-au avut medie sunt mai multumiti asa. Pentru ca la stiinte e cel mai echilibrat. Gandeste-te cate ore de info faci in ciclul superior la mate-info. Not very balanced biggrin.gif . Adica, in general e cel mai bun profil mate-info, dar pentru medicinisti...nu stiu daca e mai convenabil.

--------------------

Mesaj personal
crinna94
Trimis: 14 Jun 2009, 05:49 PM

Utilizator
**

profilul la care vreau sa ma duc este mate-info intensiv informatica.
Mesaj personal
Piratu'
Trimis: 14 Jun 2009, 10:18 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Lady Plastic @ 13 Jun 2009, 12:15 AM)
Nu prea e cum zici tu. Pe testate. Adica, nu stiu de unde esti tu si la ce liceu dai, dar e mult mai indicat sa faci stiinte ale naturii daca vrei sigur medicina, pentru ca din clasa a 11a se suplimenteaza numarul orelor de chimie/biologie/fizica, in timp ce la mate info cam pierzi vremea facand mult din niste chestii de care nu ai atata nevoie. Si dai banii la meditatii. biggrin.gif
Sfatul meu e sa dai la stiinte.

Total d'acord. Daca vrei 100% medicina, du-te la stiinte. Dar incearca sa nu alegi de la orice liceu acele stiinte ci de la unele unde chiar se face. Gen Lazar, Sincai etc.

De ce? Pentru ca la mate-info nu vei fi concentrat pe materiile de baza ale medicinei ci mai mult pe mate-info-fizica, de care, sincer, nu prea ai nevoie. De exemplu in a 11-a la mate-info normal, ai cam 3-4 ore de informatica, iar la intensiv informatica ai 7 ore saptamanal si asta din a 9-a. (ceea ce mie mi se pare cea mai mare pedeapsa pe care mi-o poate da cineva, vreodata laugh.gif)
Cum sa te mai concentrezi pe bio-chimie cand tu ai 7 (nenorocite) de ore de informatica? E cam greu.

Dar daca nu sunteti asa siguri de medicina, mai bine alegeti mate-info ca aveti si materiile pentru medicina, dar si altele care te pot ajuta la alte meserii pe care ti le poti dori pe parcurs.

Gud lac.

--------------------
Mesaj personal
Ade.
Trimis: 15 Jun 2009, 07:25 AM

Utilizator activ

Si eu dau la mate-info si as vrea sa stiu ce se face mai exact la info si TIC. Anyone? smile.gif

--------------------
Boboaca la Moisil (Timisoara)
Mesaj personal
Piratu'
Trimis: 15 Jun 2009, 09:57 AM

Utilizator avansat

Ade:
teoretic - ai 2 ore de TIC si una de info (asta intr-a9a si a 10-a)
practic : ai 3 ore de info.
laugh.gif

--------------------
Mesaj personal
Dydy_Diana
Trimis: 15 Jun 2009, 03:24 PM

Utilizator avansat

QUOTE (aluan @ 13 Jun 2009, 12:57 PM)
Momentan si eu vreau sa urmez medicina, dar merg la mate-info . Dupa parerea mea e cel mai complex profil si chiar cunosc pe cineva care a terminat medicina cu note foarte mari dupa ce in liceu a fost la profilul mate-info. smile.gif

Tu esti sigur/a ca vrei sa dai la medicina? In cazul in care esti sigur cred ca ar trebui sa dai din start la Stiinte ale Naturii, unde ai obiectele de specialitate ( chimie-biologie-fizica).
p.s.: Si eu dau la Stiinte ale Naturii ( spre medicina 99.99% laugh.gif ) ...

--------------------
Eleva in clasa a X-a , profil Stiinte ale Naturii
Mesaj personal
Ade.
Trimis: 15 Jun 2009, 03:54 PM

Utilizator activ

QUOTE (Pirate Onion @ 15 Jun 2009, 11:57 AM)
Ade:
laugh.gif

Da,stiu ca TIC = info laugh.gif . Ma refeream daca facem probleme (asa cum am vazut pe net) sau invatam despre calculatoare de la A-Z smile.gif
La mate-info intensiv ai mai multe ore de info,nu?

--------------------
Mesaj personal
akinom91
Trimis: 15 Jun 2009, 05:19 PM

Utilizator activ

QUOTE (Ade. @ 15 Jun 2009, 05:54 PM)
QUOTE (Pirate Onion @ 15 Jun 2009, 11:57 AM)
Ade:
laugh.gif

Da,stiu ca TIC = info laugh.gif . Ma refeream daca facem probleme (asa cum am vazut pe net) sau invatam despre calculatoare de la A-Z smile.gif
La mate-info intensiv ai mai multe ore de info,nu?

Teoretic Tic nu inseamna info. La TIC (ce se invata obligatoriu doar intr-a 9-a si a 10-a) se invata despre calculatoare de la A la Z, cum folosesti Windows, Word, Excel, etc; iar la info se invata programare in diferite limbaje: Pascal / C/C++ / HTML / Visual FoxPro etc, depinde de optiunea profesorului/ a clasei. Iar noi am avut in 9-10 3 ore in total de info + TIC si in 11-12 4 ore de info (la mate info neintensiv, la intensiv sunt cred de doua ori pe atat. )

--------------------
Bacalaureat 2009
A) Limba si literatura romana - oral: 10, scris: 8.1
B) Limba engleza (L1 normal/L2) - oral:10
C) Limba si literatura materna - oral: 10, scris: 9.65
D) Matematica M1: 9.25
E) Fizica: 9,10
F) Geografie cl. 12: 8.75
Media generala: 9.35
Mesaj personal
Ade.
Trimis: 16 Jun 2009, 07:31 AM

Utilizator activ

Mersi mult smile.gif

--------------------
Mesaj personal
uN rAgaZzO.o
Trimis: 16 Jun 2009, 04:32 PM

Utilizator avansat

eu te sfatuiesc tot la mate info. eu sunt la mate-info, intensiv info.
avem 4 ore de info (2 cu toata clasa si 2 pe grupe-jumatate de clasa o grupa si cealalta jumatate cealalta grupa) si 2 de TIC. oricum depinde si de prof, ca de exp noi chiar facem info, adica stim...suntem avansati fata de cei de la clasa cu acelasi profil care sunt mult mai in urma decat noi. uneori devine si plictisitor sa stai atat la info...dar e bine ma. si asa sa raspund la intrebare ce sa face la info:
pai...info e un fel de matematica...adica o problema se rezolva in mai multe modalitati: exemple: probleme usoare (la inceput): gen sa faci un program care sa iti faca suma numerelor prime dintre niste numere pe care le tastezi tu. sau programe gen: sa transferi dintr-o matrice intr-un vector, elementele de pe coloane pare care au suma cifrelor un numar divizibil cu 3. si sa afisezi vectorul. si tot asa biggrin.gif. ti-am dat exemple.
oricum...e dragut.
eu te sfatuiesc sa vii la mate-info.
la bio chimie nu se face mai nimic, adica e o clasa hmm.
iti zic din proprie experienta. aia fac atata chimie, si tot eu de la mate-info sunt olimpic national.
sunt mai multe chestii.
de teze cred ca stii ... hm.

Succes!

--------------------
si am scris cu degetul pe oglinda: dispari
Mesaj personalYahoo
aluan
Trimis: 17 Jun 2009, 03:36 PM

Utilizator
**

Dydy_Diana , nu sunt sigura ca voi da la medicina, eu asta vreau momentan, dar inca nu pot sa spun sigur, de aceea dau la mate-info shi nu la stiintele naturii.

--------------------
boboaca in Racovitza (cluj napoca)
Mesaj personal
crinna94
Trimis: 18 Jun 2009, 12:21 PM

Utilizator
**

QUOTE (uN rAgaZzO.o @ 16 Jun 2009, 06:32 PM)
eu te sfatuiesc tot la mate info. eu sunt la mate-info, intensiv info.
avem 4 ore de info (2 cu toata clasa si 2 pe grupe-jumatate de clasa o grupa si cealalta jumatate cealalta grupa) si 2 de TIC. oricum depinde si de prof, ca de exp noi chiar facem info, adica stim...suntem avansati fata de cei de la clasa cu acelasi profil care sunt mult mai in urma decat noi. uneori devine si plictisitor sa stai atat la info...dar e bine ma. si asa sa raspund la intrebare ce sa face la info:
pai...info e un fel de matematica...adica o problema se rezolva in mai multe modalitati: exemple: probleme usoare (la inceput): gen sa faci un program care sa iti faca suma numerelor prime dintre niste numere pe care le tastezi tu. sau programe gen: sa transferi dintr-o matrice intr-un vector, elementele de pe coloane pare care au suma cifrelor un numar divizibil cu 3. si sa afisezi vectorul. si tot asa biggrin.gif. ti-am dat exemple.
oricum...e dragut.
eu te sfatuiesc sa vii la mate-info.
la bio chimie nu se face mai nimic, adica e o clasa hmm.
iti zic din proprie experienta. aia fac atata chimie, si tot eu de la mate-info sunt olimpic national.
sunt mai multe chestii.
de teze cred ca stii ... hm.

Succes!

Ms mult de raspuns.Eu m-am hotararat: mate-info.Sper ca e o alegere buna avand in vedere ca iubesc chimia sign28.gif .o fi informatica grea ,dar seamana cu matematica deci nu cred ca va fi asa de dificila.
Mesaj personal
aztudam
Trimis: 20 Jun 2009, 01:39 PM

La prima intervenție

eu am medie mare,si chiar daca puteam sa intru la mate info lejer ,am ales stiinte ale naturii..as vrea sa fac medicina.. si e numai bine pentru ca daca ma razgandesc intre timp pot da la orice facultate pentru ca o sa fac si mate..si daca ai si putina mate la baza e perfect confused24.gif si prefer bio sign28.gif sign28.gif si chimie sign28.gif mai mult decat mate sign67.gif
Mesaj personal
DeeA.09
Trimis: 23 Aug 2009, 01:21 PM

Utilizator
**

Eu am intrat in sincai la stiinte ale naturii. si sunt ffff fericita pt ca imi doresc sa dau la medicina:D:>....cn vrea cu adevarat medicina sa dea la profil real-SN...wink.gif

--------------------
boboaca in sincai..stiinte ale naturii :>
Mesaj personal
Dydy_Diana
Trimis: 23 Aug 2009, 03:46 PM

Utilizator avansat

QUOTE (DeeA.09 @ 23 Aug 2009, 03:21 PM)
Eu am intrat in sincai la stiinte ale naturii. si sunt ffff fericita pt ca imi doresc sa dau la medicina:D:>....cn vrea cu adevarat medicina sa dea la profil real-SN...wink.gif

happy30.gif de acord cu tine cool20.gif

--------------------
Eleva in clasa a X-a , profil Stiinte ale Naturii
Mesaj personal
Rck
Trimis: 26 Aug 2009, 10:04 AM

Utilizator avansat

am terminat liceul la un profil de stiintele naturii, iar anul asta am dat la medicina si am intrat.
cred ca stiintele naturii ar fi unul din cele mai potrivite profiluri pentru medicina
si nu cred ca stiintele naturii consta doar in clasele de bio-chimie, mai sunt clase de mate- fiz, bio - fiz etc [ am terminat mate-fiz intensiv engleza]
dar daca stai sa te gandesti, numarul orelor de biologie si de chimie sunt mai mari decat in cazul profilului mate-info
iar la mate-info faci la matematica, la fizica, la info de-ti crapa capul, neuitand de faptul ca uneori poate deveni foarte greu
si ganditi-va si pentru bac, chiar ati vrea sa dati M1? este o matematica de ... nici nu stiu ce cuvant sa aleg
in ultimul timp a fi la mate info reprezinta un moft de al parintilor, care in cele din urma se transmite si copiilor
pe bune nu va 'ambalati' asa de mult in liceu, o sa aveti tot timpul sa va complicati viata de la facultate incolo

si btw sa vedeti in a 11a si a 12a cand o sa va sictiriti de anumite ore, asa ca mai bine alegeti-va ceva mai lejer

so stiintele naturii rocks character40.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Rck la data 26 Aug 2009, 10:05 AM

--------------------
So much hate for the ones we love?
Tell me, we both matter, don't we?

user posted image

Studenta la UMF Victor Babes Timisoara Medicina Dentara , anul III
Blog. No big deal
Mesaj personalYahoo
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved