Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> invatator-educator necalificat, va rog sa ma ajuti
claudia-loredana
Trimis: 23 Jun 2009, 12:53 AM

Utilizator
**

Grup: Members

buna seara. am aflat cu stupoare ca tot ce pot face este sa dau examen pt un post de invatator necalificat, ma incadrez la pers fara studii, culmea absurdului dupa 4 ani de facultate si 1 an de modul psihopedagogic.
in fine, asta e Romania noastra.
nu stiu insa ce sa fac, daca sa dau acest examen sau nu
am sunat la inspectorat si un domn >amabil> mi-a recomandat k ar fi mai bine sa stau in banca mea, k nu crede ca o sa ramana posturi.
ideea este ca poate omul are dreptate, dar eu vreau sa ma agat de ceva totusi si apoi sa mai urmez o facultate sau ceva. mad.gif
ce parere aveti? am vreo sansa sau merg inainte in nesansa mea de a face atata scoala si totusi de a nu realiza nimik?
Mesaj personal
lillya
Trimis: 23 Jun 2009, 02:16 PM

Utilizator avansat

Dar ce studii aveti? Daca tot ati facut modulul psihopedagogic, de ce nu dati concurs pentru suplinitor calificat in specialitatea dumneavoastra?
Mesaj personal
medeea2003
Trimis: 23 Jun 2009, 02:34 PM

Utilizator avansat

Ce e asa socant ca nu poti fi invatator calificat? Nu ai studiile necesare, e foarte simplu.
Mesaj personal
claudia-loredana
Trimis: 23 Jun 2009, 02:34 PM

Utilizator
**

am terminat facultatea de jurnalism. tocmai asta e problema. ca facultatea nu e compatibila cu invatamantul.
Mesaj personal
lillya
Trimis: 23 Jun 2009, 02:41 PM

Utilizator avansat

Atunci nu inteleg. Pentru ce ati facut modulul? unsure.gif
Mesaj personal
claudia-loredana
Trimis: 23 Jun 2009, 02:56 PM

Utilizator
**

socant e draga medeea ca la facultate mi s-a spus si asigurat ca pot intra in invatamant fara probleme cu studiile pe care le am. socant este sa te trezesti dupa 5 ani de scoala ca te incadrezi la un post fara studii.
dar e greu de inteles, nu?
Mesaj personal
medeea2003
  Trimis: 23 Jun 2009, 02:59 PM

Utilizator avansat

Mesaj personal
claudia-loredana
Trimis: 23 Jun 2009, 03:16 PM

Utilizator
**

nici eu nu inteleg de ce s-a putut face modulul. dar de fapt , e clar. pt bani. am fost pacalita fara nerusinare. dar mai grav este ca sunt sute de elevi ca mine.
Mesaj personal
claudia-loredana
Trimis: 23 Jun 2009, 03:19 PM

Utilizator
**

nu inteleg ce vrei sa spui cu asta. sunt discutiile pe care le-am avut cand am intrat pe acest forum. exact ce am spus acolo, am spus si aici.
care e problema?
Mesaj personal
ionela_laura
Trimis: 23 Jun 2009, 03:24 PM

Utilizator activ

QUOTE (claudia-loredana @ 23 Jun 2009, 03:56 PM)
socant e draga medeea ca la facultate mi s-a spus si asigurat ca pot intra in invatamant fara probleme cu studiile pe care le am. socant este sa te trezesti dupa 5 ani de scoala ca te incadrezi la un post fara studii.

Daca ti s-a spus ca poti lucra in invatamant, studiaza Centralizatorul si vezi daca te incadrezi undeva cu studiile tale. La invatatori, in niciun caz! Nu ai studii potrivite pentru invatatori, asa cum nici eu, cu studiile pentru invatatori, nu ma pot angaja ca jurnalist.
Mesaj personal
claudia-loredana
Trimis: 23 Jun 2009, 04:07 PM

Utilizator
**

pai tocmai asta e, ca am studiat centralizatorul, am vb la inspectorat , chiar si la minister, mi s-a sp k nu ma incadrez nicaieri cu jurnalismul. asta era ideea: ca cei de la facultate m-au pacalit. eu cand am inceput acest modul am intrebat clar daca pot fi invatator-educator dupa terminarea lui. raspunsul a fost DA. si la sfarsit am avut surpriza sa nu fie asa. ca doar nu credeam ca pot preda in invatamant fara sa fac nici o scoala. si nu mi s-a parut suspect ca pot fi invatator daca am facut jurnalismul, mai ales ca este o facultate care se bazeaza pe limba romana, nu e aeronautica.
cei de la facultate si in prezent sustin faptul ca pot preda fara probleme.
in fine, asta e situatia, eu incerc acum sa vad ce pot face in continuare.
Mesaj personal
medeea2003
Trimis: 23 Jun 2009, 04:44 PM

Utilizator avansat

Ti-am dat link catre subiectul deschis de tine pentru a-ti atrage atentia ca ai deschis 2 subiecte identice. Ori ai uitat de primul..ori nu stiu ce sa zic. Puteai foarte bine sa scrii la primul subiect, nu era nevoie sa mai deschizi unul dupa 2 zile. Sincer, ce rost are ce ai facut?

Cat despre faptul ca ti s-a spus de la facultate ca poti fi "invatator-educator" cu jurnalismul...eu nu te cred ca este adevarat. Nici un profesor nu-ti putea spune asa ceva...sa fim seriosi! Ori esti tu naiva.... Oricine isi poate da seama ca nu are nicio legatura ceea ce ai facut la cursuri cu metodica predarii lb romane la cls I-IV, psihologia scolarului mic si altele.

Practica la gradinita sau la ciclul primar ai facut in facultatea de jurnalism?! Ai predat? Ai asistat la lectii? Ai facut proiecte didactice?

confused06.gif Eu una nu cred o iota din ce scrii tu aici.
Mesaj personal
claudia-loredana
Trimis: 23 Jun 2009, 05:02 PM

Utilizator
**

in primul rand nu vad care e tragedia ca am deschis 2 subiecte cu aceeasi tema.
in al doilea rand, chiar nu ma intereseaza daca crezi tu ce scriu aici sau nu.
daca tu crezi ca eu mint intr-o situatie ca asta, inseamna ca ai reale probleme.
chiar te rog sa suni la Universitatea Hyperion si sa intrebi daca cu modulul de psihopedagogie si cu jurnalismul poti preda ca invatator.
in al treilea rand, nu sunt deloc naiva, daca tie ti se spunea ca poti preda in conditiile mele, nu credeai? sau cercetai cumva? hai sa fim seriosi. iar eu nu am sp ca am crezut ca pot preda cu jurnalismul, ci cu modulul draga. si am facut ore de practica. 84 de ore pe cele doua semestre. tocmai asta era ideea, la modul ni s-a cerut sa facem practica, sa avem habar cum o sa fie. si am facut f multe cursuri ce au legatura cu invatator-educator. k pt asta am optat eu. didactica specialitatii, curriculum, psihologia copilului, fundamentele pedagogiei, instruire si evaluare, menagementul clasei de elevi etc

dar cel mai bine ar fi sa stai in banca ta si sa nu te mai bagi in problemele mele daca nu crezi ce spun.
nu imi aduc aminte sa-ti fi cerut tie personal parerea.
Mesaj personal
medeea2003
  Trimis: 23 Jun 2009, 05:08 PM

Utilizator avansat

E un forum liber. Fiecare poate scrie si citi unde vrea. Nu te opari asa ca nu ai motiv! Succes mai departe, in cariera! character40.gif
Mesaj personal
claudia-loredana
Trimis: 23 Jun 2009, 05:17 PM

Utilizator
**

ha ha, ce amuzanta esti. de acum inainte poti scrie ce doresti, nu te mai bag in seama si nu iti mai raspund. vad clar ca ai probleme de comportament.
Mesaj personal
ionela_laura
Trimis: 23 Jun 2009, 11:44 PM

Utilizator activ

QUOTE (claudia-loredana @ 23 Jun 2009, 06:17 PM)
ha ha, ce amuzanta esti. de acum inainte poti scrie ce doresti, nu te mai bag in seama si nu iti mai raspund. vad clar ca ai probleme de comportament.

Ceri un sfat, dupa care incepi sa jicnesti. Cred ca pe tine ar trebui sa nu te mai bage nimeni in seama, in cazul acesta. Daca nu te intereseaza parerea celorlalti, de ce o mai soliciti?

Cat despre modulul facut de tine, nu este suficient. Ai studiat metodica predarii pentru toate obiectele care se studiaza la clasele I-IV? Sau numai limba romana? Pai la clasele I-IV nu se studiaza numai limba romana!
Mesaj personal
ionela_laura
Trimis: 23 Jun 2009, 11:52 PM

Utilizator activ

QUOTE (claudia-loredana @ 23 Jun 2009, 05:07 PM)
am facut jurnalismul, mai ales ca este o facultate care se bazeaza pe limba romana, nu e aeronautica.

Nu era nevoie sa-mi explici cu impertinenta ce inseamna jurnalism. Stiam ca nu este sinonim cu aeronautica ... chiar nu este cazul sa fii obraznica ...
Mesaj personal
claudia-loredana
Trimis: 23 Jun 2009, 11:54 PM

Utilizator
**

e clar ca pe acest forum sunt numai persoane frustrate. draga ionela laura, nu inteleg de ce te bagi unde nu te priveste. te rog sa citesti inca o data discutiile dintre mine si medeea si sa observi cine a inceput. eu am intrat pe acest forum pt a cauta cateva raspunsuri si am expus sincer problema cu care ma confrunt.
medeea a inceput prin a imi spune ca nu crede o iota din ce scriu. referitor la jigniri, cu G nu cu c, eu nu am insultat-o deloc, pe cand ea m-a facut naiva si implicit mincinoasa.
eu nu vreau sa intru in polemica cu nimeni, nu am de ce. dar trebuie sa ma apar atunci cand cineva, fara motiv, se ia de mine.
daca chiar vroiati sa ma ajutati, va limitati in a-mi da un sfat, sau nu imi scriati deloc.
sincer nu va inteleg, iar daca mai sunteti si invatatoare/profesoare e cu atat mai grav.

Acest mesaj a fost modificat de către claudia-loredana la data 23 Jun 2009, 11:59 PM
Mesaj personal
massy
Trimis: 24 Jun 2009, 10:40 AM

Mentor

dar eu vreau sa ma agat de ceva totusi

Exact pentru ca fiecare vrea sa ,,se agate de ceva blink.gif ", invatamantul s-a dus evilgrin04.gif-lui.

hai sa fim seriosi. iar eu nu am sp ca am crezut ca pot preda cu jurnalismul, ci cu modulul draga. si am facut ore de practica. 84 de ore pe cele doua semestre. tocmai asta era ideea, la modul ni s-a cerut sa facem practica, sa avem habar cum o sa fie. si am facut f multe cursuri ce au legatura cu invatator-educator. k pt asta am optat eu. didactica specialitatii, curriculum, psihologia copilului, fundamentele pedagogiei, instruire si evaluare, menagementul clasei de elevi etc

Ca ati fost tepuita, sunt sigura! Ca asta e specializarea de baza a facultatilor.

Daca nu puteti sa va angajati ca invatatoare cu modulul facut la jurnalism, ce inseamna ,,invatator necalificat" sau educator , sau profesor necalificat? Care sunt cerintele pe care acestia trebuie sa le indeplineasca? Ca modulul il aveti. Si cu niste practica facuta .Si-atunci?

Acest mesaj a fost modificat de către massy la data 24 Jun 2009, 10:46 AM

--------------------
Raspunderea privind rezultatele elevilor se-mparte la 4: MINISTERUL EDUCATIEI, profesori, elevi, parinti.
Mesaj personal
luminitaolimpia
Trimis: 24 Jun 2009, 10:47 AM

Utilizator avansat

Ai dreptate, sunt multe persoane frustrate aici pe forum! Chiar si eu sunt una dintre ele. Suntem frustrate pentru ca s-au umplut scolile cu invatatori- CU TOT FELUL DE FACULTATI FARA LEGATURA CU INVATAMANTUL- care nu iau in calcul decat persoana lor <un post caldut, pentru care nu trebuie decat sa bati din palme si sa spui "Catelus cu paru' cret> ignorand cu desavarsire generatiile de copii compromise.

Meseria de jurnalist n-are nimic cu meseria de invatator. Fiecare cu specificul ei.
Pot sa-ti jur ca un profesor universitar de lingvistica nu poate fi invatator, atunci de unde pana unde un jurnalist ?
Mesaj personal
massy
Trimis: 24 Jun 2009, 10:53 AM

Mentor

Ministerul, prin tot ce face , da sperante desarte acestor oameni si nenoroceste generatii de copii. Cat timp exista in grila invatatori, educatori si pofesori necalificati, fiecare incearca sa se agate de ceva si cel mai usor e in invatamant. Ca scrie ngru pe alb ca se poate. De ce nu vor si in sistemul sanitar? Pentru ca e IMPOSIBIL!!
Nu gasesc pe nimeni vinovat ca vrea un post in invatamant, cat timp ministerul deschide poarta oricui.

--------------------
Raspunderea privind rezultatele elevilor se-mparte la 4: MINISTERUL EDUCATIEI, profesori, elevi, parinti.
Mesaj personal
massy
Trimis: 24 Jun 2009, 11:02 AM

Mentor

De ce facultatile introduc modulul psihopedagogic?? Ca sa ce? Ca sa le ia banul !
Care este explicatia modulului psihopedagogic in facultatile de drept? Ii invata sa lucreze cu puscariasii , poate, CA CU Copiii tarii n-o sa poti niciodata.

--------------------
Mesaj personal
anaydamaria
Trimis: 24 Jun 2009, 06:16 PM

Utilizator avansat

QUOTE (claudia-loredana @ 23 Jun 2009, 03:56 PM)

Stai linistita... pentru ca asa mint majoritatea facultatilor ca poti sa predai in invatamant pe orice spacializare doresti... asa am patit si eu ... Inscrie-te la Facultatea de Stiinte ale Educatiei si vei putea fi invatatoare sau educatoare.
Mesaj personal
anaydamaria
Trimis: 24 Jun 2009, 06:18 PM

Utilizator avansat

QUOTE (massy @ 24 Jun 2009, 11:40 AM)
dar eu vreau sa ma agat de ceva totusi

Exact pentru ca fiecare vrea sa ,,se agate de ceva blink.gif ", invatamantul s-a dus evilgrin04.gif-lui.

hai sa fim seriosi. iar eu nu am sp ca am crezut ca pot preda cu jurnalismul, ci cu modulul draga. si am facut ore de practica. 84 de ore pe cele doua semestre. tocmai asta era ideea, la modul ni s-a cerut sa facem practica, sa avem habar cum o sa fie. si am facut f multe cursuri ce au legatura cu invatator-educator. k pt asta am optat eu. didactica specialitatii, curriculum, psihologia copilului, fundamentele pedagogiei, instruire si evaluare, menagementul clasei de elevi etc

Ca ati fost tepuita, sunt sigura! Ca asta e specializarea de baza a facultatilor.

Daca nu puteti sa va angajati ca invatatoare cu modulul facut la jurnalism, ce inseamna ,,invatator necalificat" sau educator , sau profesor necalificat? Care sunt cerintele pe care acestia trebuie sa le indeplineasca? Ca modulul il aveti. Si cu niste practica facuta .Si-atunci?

Modulul il are ... dar nu in specialitatea de invatamant primar sau prescolar (preprimar)...
Mesaj personal
medeea2003
Trimis: 24 Jun 2009, 06:45 PM

Utilizator avansat

QUOTE (anaydamaria @ 24 Jun 2009, 07:16 PM)

Stai linistita... pentru ca asa mint majoritatea facultatilor ca poti sa predai in invatamant pe orice spacializare doresti... asa am patit si eu ... Inscrie-te la Facultatea de Stiinte ale Educatiei si vei putea fi invatatoare sau educatoare.

Si totusi...depaseste puterea mea de intelegere cum o persoana adulta, student, poate crede ca poate preda orice specialitate doreste. Sincer, nu inteleg!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved