Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> specializarea istorie pe post de istorie-geografie, cc
teoarpas
Trimis: 1 Jul 2009, 07:52 PM

Utilizator activ

Grup: Members

se poate ca cineva care are specializare istorie si orice altceva in afara de geografie sa ia la titularizare sau la suplinire post de istorie-geografie daca sunt absolventi de ist-geografie ? mai precis ,daca eu absolvent de ist-geografie iau 7.00 acum in iulie iar un absolvent de istorie ia 10 poate sa se titularizeze pe un post de istorie -geografie? la fel si la suplinire unde mai poate fi caz de genul un absolvent de istorie peste 5 in iulie poate lua un post de istorie-geografie daca sunt solicitanti abs de ist-geografie cu nota peste 5 in august la ex de suplinire? eu am citit metodologia ,iar logic ar fi ca cei cu istorie sa se lupte doar pe posturi de istorie iar cei cu istorie -geografie sa candideze atat pe istorie cat si pe istorie -geografie din moment ce ambele tipuri de absolventi dau doar din istorie examenul... paf..

--------------------
ce se va alege de Romania?
Mesaj personalTrimite emailYahoo
KEANU
Trimis: 1 Jul 2009, 08:38 PM

Utilizator avansat

QUOTE (teoarpas @ 1 Jul 2009, 07:52 PM)
daca eu absolvent de ist-geografie iau 7.00 acum in iulie iar un absolvent de istorie ia 10 poate sa se titularizeze pe un post de istorie -geografie?

la suplinire unde mai poate fi caz de genul un absolvent de istorie peste 5 in iulie poate lua un post de istorie-geografie daca sunt solicitanti  abs de ist-geografie cu nota peste 5 in august la ex de suplinire?eu am citit metodologia ,iar logic ar fi ca cei cu istorie sa se lupte doar pe posturi de istorie iar cei cu istorie -geografie sa candideze atat pe istorie cat si pe istorie -geografie din moment ce ambele tipuri de absolventi dau doar din istorie examenul... paf..

Tu ai prioritate la titularizare. Unul fara dubla specializare nu poate ocupa acest post.

La suplinire nu stiu cum e ordinea repartizarii. Mai degraba afli de la ISJ, la Personal.

Din ce judet esti? love63.gif

--------------------
Ospătărița Natalia - admirația mea eternă pentru inovație într-ale logicii. Mă-nclin.
Mesaj personalIntegrity Messenger IMICQAOLYahooMSN
nicoleta86
Trimis: 1 Jul 2009, 09:11 PM

Utilizator avansat

daca esti absolvent istorie geografie alegi sa dai examen, ori la istorie ori la geografie....de aia si sunt inscrisi ori absolventi istorie, ori geografie, ori geografie istorie ori istorie geografie....in rural sunt posturi si de geografie istorie(de exemplu atunci cand orele de geografie sunt mai multe decat cele de istorie)...tu ai prioritate in fata absolventilor cu istorie simpla dar doar la posturile compuse(istorie geografie)...adica daca tu iei 6 si eu iau 9(eu sunt la istorie simpla) si dorim amandoi un post de istorie geografie(la suplinire ma refer), tu il iei chiar daca ai nota mai mica...eu pot lua acest post doar daca nu il doreste nimeni din cei istorie geografie sau nu sunt prezenti(sper sa nu fie biggrin.gif ..)
Cei cu istorie simpla nu se pot titulariza pe posturi de istorie geografie, pot doar sa suplineasca.
a...si inca ceva, din moment ce(chiar tu ai zis) ambii absolventi dau din istorie examenul( si e acelasi pentru toti) de ce nu ti se pare normal sa avem si noi o sansa in plus la suplinire pe un post de istorie geografie?mie mi se pare normal intrucat dau acelasi examen cu tine...daca tot ai dubla specializare ar trebuie sa dati un examen mai complex: si din istorie si din geografie, ca doar posturile titularizabile la tara sunt de istorie geografie, nu numai de istorie.

Acest mesaj a fost modificat de către nicoleta86 la data 1 Jul 2009, 09:21 PM
Mesaj personal
teoarpas
Trimis: 1 Jul 2009, 09:50 PM

Utilizator activ

sunt din arad...( pt keanu)...iar pt nicoleta... in primul rand tu cu istorie simpla crezi ca poti preda si mai ales obtine ceva rezultate la geografie? da-mi voie sa fiu convins 100 % ca nu. ( nu sunt sarcastic si nu vreau sa te supar)... multora le place geografia,multi zic ca e usor ,ca nu e mare lucru ,dar eu considera ca e imposibil de predat o materie pe care nu ai studiat-o. Imposibil in a obtine rezultate ...la asta ma refer.Pe de alta parte eu unul personal sunt de acord sa fiu testat mai complex ,asa cum zici tu, dar in niciun caz asa cum se dau testarile acum .Ma refer la concursuri gen titularizare. Testari practice.

Acest mesaj a fost modificat de către teoarpas la data 1 Jul 2009, 09:51 PM

--------------------
nicoleta86
Trimis: 2 Jul 2009, 09:25 AM

Utilizator avansat

dragul meu, din moment ce o persoana candideaza pentru istorie geografie, mie asa mi se pare normal, sa dea examen si la istorie si la geografie...practic cei de la la istorie nu vad cu ce va afecteaza pentru ca noi avem sansa asta doar la suplinire(cand poa sa participe si ghita si fara istorie), plus ca voi aveti prioritate. Nu stiu cum e prin arad, dar in iasi la titularizare vin o groaza de destepti destepti din facultatile particulare cu note intre maxim 6 si 7 la examen...dar na, ei au prioritate ca au dubla specializare blink.gif ..si nu ma refer aici in special la istorie geografie, mai sunt si facultatile particulare de limbi straine si alte multe de astea....Nici eu nu vreau sa jignesc pe nimeni dar asta e realitatea...Pana la urma e bine sa ne multumim asa, fiecare are o sansa si asta e cel mai important. In privinta testarilor parctice, trebuie sa mai astepti...chiar ma gandeam poate s-ar gandi nenii astia sa mai schimbe un pic programa aia din 2004 ca e cam stufoasa blink.gif
Mesaj personal
teoarpas
Trimis: 2 Jul 2009, 12:35 PM

Utilizator activ

ce insinuezi d-ra? crezi ca daca tu ai absolvit istoria la iasi la facultatea de stat de acolo esti superioara altora? de stiam ca esti moldovioara nici nu ma oboseam sa-ti raspund. Oricum eu am facut la stat ,4 ani pe cand tu daca esti proaspata absolventa ai facut 3 ani adica o nimica toata. bafta sa ai d-ra.

--------------------
KEANU
Trimis: 2 Jul 2009, 12:42 PM

Utilizator avansat

QUOTE (nicoleta86 @ 1 Jul 2009, 09:11 PM)
daca esti absolvent...

Nicoleta, sorry, dar ma indigneaza ideea de a pretinde sa predai un lucru pe care nu l-ai studiat in facultate. Cum poate sa ti se para normal?!

Daca eu vreau sa ocup post de engleza-istorie, desi specializarea mea e de spaniola-engleza, ti se pare normal? Tu chiar crezi ca as avea habar de istorie? Nu ti s-ar parea jignitor sa zic:

"Ce mare branza si istoria asta; numai engleza conteaza in viata; lasa, ca la tara se poate si fara istorie; la ce i-ar ajuta pe elevi istoria; ce mare lucru sa le zic doua vorbe despre Stefan cel Mare, si apoi sa-i pun sa conspecteze din manual; un profesor de istorie n-ar putea niciodata sa fie mai bun decat mine; citesc si eu doua randuri din carte si gata, stiu istorie."

Mi se pare jignitor pentru o persoana calificata, pasionata, pentru elevii care chiar iubesc materia aceasta sa vin eu cu atitudinea asta si sa mi se mai para si normal.
Ti s-ar parea firesc sa ocupi tu post de, sa zicem, spaniola-istorie? Eu fiind calificata pe spaniola, tu nu.

Unde ar trebui sa tragem linia?

--------------------
Ospătărița Natalia - admirația mea eternă pentru inovație într-ale logicii. Mă-nclin.
nicoleta86
Trimis: 2 Jul 2009, 12:52 PM

Utilizator avansat

nu am zis ca sunt superioara altora, am zis doar ce se intampla in iasi, iar apoi am precizat ca important e ca TOTI avem o sansa, indiferent daca am absolvit la stat sau la particular. vad ca tu esti cel care e intrigat de moldoveni si de generatia bologna...
Keanu, am zis ca mi se pare normal, dar la suplinire, la suplinire participa toata lumea indiferent daca e calificat sau necalificat, am si precizat, cei care au doar istorie pot sa ocupe aceste posturi dar doar la suplinire...
Vad ca sunteti asi in a observa paiele si a le aprinde...imediat interpretati orice expresie pentru a sari la cearta blink.gif

Acest mesaj a fost modificat de către nicoleta86 la data 2 Jul 2009, 12:52 PM
Mesaj personal
KEANU
Trimis: 2 Jul 2009, 01:03 PM

Utilizator avansat

Mda...
Revenind la ton calm, pentru ca nu mi s-a parut ca eu as fi cea cu chef de cearta, fara sa fie vina ta (pentru ca esti incepatoare), insa confunzi doua lucruri.

Suplinire nu inseamna, la gramada, calificat si necalificat. Sa-ti zic diferenta intre titular si suplinitor. Un titular nu-i este superior suplinitorului. Si zic asta in calitate de titular. Am fost ani de zile si suplinitor si nu-s mai desteapta de cand sunt titular. Un titular e pe pozitie de egalitate cu un suplinitor, in privinta meritelor. De aceea un post nu poate fi ocupat de oricine, de orice specializare.
Diferenta este doar de cat timp un profesor ocupa un anumit post:
- un titular poate sta pe postul acela pana la pensie;
- un suplinitor isi poate face continuitate si poate sta pe post parca maxim 3 ani, daca-mi amintesc bine. Si apoi e nevoit sa mearga la examen pentru a ocupa alt post. Asta pana se titularizeaza.

Acum cealalta diferenta intre suplinitor calificat si suplinitor necalificat:
- suplinitorul calificat, cum am spus, e la fel de bun/destept/pregatit ca un titular;
- suplinitorul necalificat insa poate fi doar o persoana care a luat Bac-ul si atat! Fara facultate. El poate fi inlaturat de pe post oricand. Nu are drepturi in calitate de cadru didactic. Oricand vine o persoana cu facultate specializata pe materia respectiva, poate zbura de pe post. Si salariul este mult mai mic. Sunt si alte drepturi de care nu beneficiaza. Si femeia de serviciu poate fi suplinitor necalificat.

--------------------
ralu_78
Trimis: 2 Jul 2009, 01:20 PM

Utilizator
**

Va rog frumos nu dati cu paru' am si eu o intrebare oarecum legata de subiect si cum sunt noua in invatamant poate ma lamuriti. Daca cineva care a absolvit geografie-istorie dand examen pe geografie poate sa ia ore de istorie inaintea unui candidat ce are doar istorie si a dat examen la aceasta disciplina?Daca da in ce conditii?Adica exista o egalitate intre cei doi la ocuparea postului de istorie chiar daca unul din ei a dat examen la geografie?
Poate nu am explicat prea bine dar as vrea sa stiu cum stau si ce sanse mai am?
Mesaj personal
KEANU
Trimis: 2 Jul 2009, 01:28 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ralu_78 @ 2 Jul 2009, 01:20 PM)
Daca cineva care a absolvit geografie-istorie dand examen pe geografie poate sa ia ore de istorie inaintea unui candidat ce are doar istorie si a dat examen la aceasta disciplina?Daca da in ce conditii?Adica exista o egalitate intre cei doi la ocuparea postului de istorie chiar daca unul din ei a dat examen la geografie?

Nu dam cu paru', Ralu, stai linistita. biggrin.gif
Din cate stiu eu, nu poate. Poate a citit careva mai bine Metodologia si este mai informat.

--------------------
ralu_78
Trimis: 2 Jul 2009, 01:45 PM

Utilizator
**

Multumesc frumos.Sper sa aveti dreptate, alminteri nu stiu ce sanse as mai avea sa ocup un post!
Mesaj personal
KEANU
Trimis: 2 Jul 2009, 01:51 PM

Utilizator avansat

Nu te baza pe parerea mea.
Intreaba ori la ISJ, ori asteapta sa-ti raspunda un utilizator mai bine informat. Daca as sti in ce documente sa caut, as cauta.

--------------------
mihai_ropota
Trimis: 2 Jul 2009, 02:19 PM

Mentor

QUOTE (KEANU @ 2 Jul 2009, 02:28 PM)
QUOTE (ralu_78 @ 2 Jul 2009, 01:20 PM)
Daca cineva care a absolvit geografie-istorie dand examen pe geografie poate sa ia ore de istorie inaintea unui candidat ce are doar istorie si a dat examen la aceasta disciplina?Daca da in ce conditii?Adica exista o egalitate intre cei doi la ocuparea postului de istorie chiar daca unul din ei a dat examen la geografie?

Nu dam cu paru', Ralu, stai linistita. biggrin.gif
Din cate stiu eu, nu poate. Poate a citit careva mai bine Metodologia si este mai informat.

Un post titularizabil de geografie-istorie nu poate fi luat decat de cine a dat concurs pe geografie si sa aiba licenta in geografie-istorie sau istorie-geografie. Altfel,un licentiat in istorie-geografie poate lua postul doar la suplinire si numai dupa ce toti pe geografie-istorie si geografie si-au luat posturile, si numai daca este in rural si numai la o anumita compozitie a postului, aspect care mie imi scapa.

Acest mesaj a fost modificat de către mihai_ropota la data 2 Jul 2009, 02:21 PM
Mesaj personal
Sorina Florescu
Trimis: 2 Jul 2009, 02:20 PM

Utilizator avansat

Nu se poate. Eu am specializarea istorie-geografie si dau examen pe istorie. Pot ocupa fie un post de istorie fie unul de istorie geografie. Nu am voie sa ocup un post de geografie. In cazul tau nu ai voie sa ocupi ore de istorie daca dai examen pe geografie.

--------------------

Doua lucruri sunt infinite:Universul si prostia omeneasca si inca nu sunt sigur de primul. Albert Einstein.
Mesaj personal
Sorina Florescu
Trimis: 2 Jul 2009, 02:22 PM

Utilizator avansat

--------------------

Doua lucruri sunt infinite:Universul si prostia omeneasca si inca nu sunt sigur de primul. Albert Einstein.
Mesaj personal
teoarpas
Trimis: 2 Jul 2009, 02:32 PM

Utilizator activ

sincer imi pare rau ca am recurs la stfel de limbaj fata de colegii de pe forum dar nu e tocmai corect sa vina cineva ,indiferent cine ,si sa-i ia pe ceilalti peste picior. Pe de alta parte eu niciodata ,repet,niciodata nu o sa ma simt mai prejos in fata unui titular mai ales daca titularul a luat cu 5 (era odata si am colegi) sau 7 sau 10... eu am fost suplinitor ( cu 6.85 2005 respetiv 8.20 in 2006) si poate anu asta voi lua titularizarea pe un post de isto-geografie (sunt 3 la noi in judet)... Nu am nimic cu generatia bologna si nici cu fratii mei romani dar am ceva cu cei care cred ca "au pus coada la pruna"... (neacademic vorbind)...
Eu stiam cum sta treaba cu ocuparea posturilor dar am pus intrebarea pur si simplu sa mai vad ce parere au colegii.
Iar pt ralu78 ,asa cum bine zice keanu,unu care are geogra-ist si da din geogra nu poate lua in nici un caz ore de istorie in fata unuia care a dat din istorie... de ce zic asta? pt ca si eu am fost intr-o situatie asemanatoare oarecum... am isto-geografie specializare ,am dat din istorie,mi-am ales la sedinta publica de suplinire un post isto-geografie de 12 ore apoi as fi vrut sa-mi iau in completare vreo 5 ore de geografie (pe care sunt calificat 100%)... nu am putut lua decat dupa ce au ales cei ce au dat examen din geografie.... ordinea ar fi asta : note iulie 2009,note iulie 2008, note iulie 2007,continuitati,note august 2009,apoi calificatii cu a doua specializare...etc,etc.

Acest mesaj a fost modificat de către teoarpas la data 2 Jul 2009, 02:41 PM

--------------------
Sorina Florescu
Trimis: 2 Jul 2009, 02:35 PM

Utilizator avansat

pt teorpas
Din ce judet esti, daca nu te deranjeaza?

--------------------

Mesaj personal
KEANU
Trimis: 2 Jul 2009, 02:38 PM

Utilizator avansat

QUOTE (sflori13 @ 2 Jul 2009, 02:22 PM)
Vezi si topicul urmator:
http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=110057

Multumim pentru clarificari, este foarte util link-ul. love28.gif

QUOTE (teoarpas @ 2 Jul 2009, 02:32 PM)
eu niciodata ,repet,niciodata nu o sa ma simt mai prejos in fata unui titular...

Felicitari pentru atitudine, Teo! Mi se pare firesc.

--------------------
teoarpas
Trimis: 2 Jul 2009, 02:48 PM

Utilizator activ

QUOTE (sflori13 @ 2 Jul 2009, 03:35 PM)
pt teorpas

arad... numa ca teoarpas e un pseudonim.... nu o sa-l gasesti pe listele de concurs rolleyes.gif Tu din ce judet esti ? pt keanu... nu ma simt mai prejos nu inseamna ca sunt obraznic biggrin.gif . dar sa stii ca am vazut multe situatii cand un titular a avut atitudini de superioritate chiar nesimtire fata de suplinitori.... dar culmea un titular cu 5 obosit ,plictisit.... Pentru sflori13 pt a mai discuta ,daca vrei ,vezi ca am id de mess la profil...dai click pe pseudonimul meu

Acest mesaj a fost modificat de către teoarpas la data 2 Jul 2009, 02:51 PM

--------------------
mihai_ropota
Trimis: 2 Jul 2009, 02:49 PM

Mentor

Exista si titulari care au luat 4 la titularizare. Asa ca... Dar haideti sa nu dezgropam securea... razboiului.
Mesaj personal
Sorina Florescu
Trimis: 2 Jul 2009, 02:51 PM

Utilizator avansat

QUOTE (teoarpas @ 2 Jul 2009, 03:48 PM)
QUOTE (sflori13 @ 2 Jul 2009, 03:35 PM)
pt teorpas

arad... numa ca teoarpas e un pseudonim.... nu o sa-l gasesti pe listele de concurs rolleyes.gif Tu din ce judet esti ? pt keanu... nu ma simt mai prejos nu inseamna ca sunt obraznic biggrin.gif . dar sa stii ca am vazut multe situatii cand un titular a avut atitudini de superioritate chiar nesimtire fata de suplinitori.... dar culmea un titular cu 5 obosit ,plictisit.... Pentru sflori13 pt a mai discuta ,daca vrei ,vezi ca am id de mess la profil...dai click pe pseudonimul meu

Dambovita

--------------------

Mesaj personal
KEANU
Trimis: 2 Jul 2009, 02:53 PM

Utilizator avansat

QUOTE (teoarpas @ 2 Jul 2009, 02:48 PM)
nu ma simt mai prejos nu inseamna ca sunt obraznic  biggrin.gif

Stiu, Teo (macar zi-ne numele mic, sa nu ne adresam in pseudonime), nici nu m-am gandit asa. Si-ti zic asta ca titular. Am patit si eu sa fiu prima pe lista la examen si cea care a fost ultima pe lista, cu 5, 10, mi-a suflat postul, doar pentru ca era titulara! Asa ca inteleg situatia din perspectiva unuia care a patit la fel. Si pe mine ma deranjeaza atitudinea unor titulari fata de suplinitori, pentru ca am simtit-o pe pielea mea.

Mihai, cu nota mai mica de 4 n-ai vazut? biggrin.gif

Flori, in ce localitate stai? Am predat si eu o perioada in Pucioasa.

--------------------
Sorina Florescu
Trimis: 2 Jul 2009, 02:55 PM

Utilizator avansat

QUOTE (KEANU @ 2 Jul 2009, 03:53 PM)

Flori, in ce localitate stai? Am predat si eu o perioada in Pucioasa.

Targoviste, dar eu am predat in Motaieni, la 3 km de Pucioasa.

--------------------

Mesaj personal
ralu_78
Trimis: 2 Jul 2009, 03:04 PM

Utilizator
**

Multumesc tuturor pentru amanunte.Eu am terminat istorie si cum nu prea exista decat posturi incomplete si in mediul rural m-am gandit ca cei ce au dubla specializare geografie-istorie dand examen la geografie ar putea avea intaietate la ocuparea unui post de istorie(ceea ce nu mi-se parea firesc).Acum m-am lamurit.
Multumesc inca odata!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved