Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (5) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> FRAUDA TITULARIZARE GALATI-MATEMATICA
bgd2007
Trimis: 17 Jul 2009, 07:39 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Vreau sa va prezint un caz flagrant de frauda la titularizare.
Este vorba de candidata [***], care a obtinut nota 9,desi nu se ridica nici pe departe la acest nivel.
Candidata stia dinainte subiectele,a iesit in aprox 2 ore din examen,si se lauda inca de miercuri ca ia minim 9-exact nota luata!
Sa le fie rusine celor de la Galati in frunte cu coruptul de [***] despre care se pot scrie MUUUULTE!
Rusineeeeeeeeeeeee!
Ne vom adresa ministerului si justitiei!
Cum se poate ca o semianalfabeta la matematica(nu stie nici ce-i cu ea) sa se titularizeze cu 9?E absolventa 2009 si abia a tarait facultatea...insa are PILE!
Iaa ce face descentralizarea!
In conditii de concurs national candidata nu lua mai mult de 3(trei),nota luata de fapt de persoane care sunt la nivelul ei!!!

[Nota moderatorului: Atac la persoana]

Acest mesaj a fost modificat de către Alexandra Oprea la data 19 Jul 2009, 09:23 AM
Mesaj personal
Stavros
Trimis: 17 Jul 2009, 07:41 PM

Utilizator avansat

draga bgd2007, BUN VENIT IN ACEST SISTEM NENOROCIT !

--------------------
ID mess : stavrositul
Mesaj personal
anasta
Trimis: 17 Jul 2009, 07:48 PM

Utilizator activ

Daca deschidem topicul de fraude va fi jale... intrebarea e: cine il citeste?
Mesaj personal
utek
Trimis: 17 Jul 2009, 07:50 PM

Utilizator avansat

ar fi corect si cateva...dovezi
Mesaj personalTrimite email
dddani
Trimis: 17 Jul 2009, 07:52 PM

Utilizator activ

scrieti toate cele MUUUUULTE
Mesaj personal
ionela_pop
Trimis: 17 Jul 2009, 07:52 PM

Utilizator avansat

corupția e mare și totul poate fi pus la îndoială!

totuși ...dacă este "semianalfabetă la matematică" asta e grav având în vedere că are o diplomă !

Ar fi interesant de auzit și părerea ei... wink.gif

--------------------
"Tot ce doriți să vă facă vouă oamenii faceți-le și voi la fel!"
Mesaj personal
stemno
Trimis: 17 Jul 2009, 07:54 PM

Utilizator
**

Si in Bucuresti la Informatica sunt neconcordante intre cerintele de la subiectele din timpul examenului si baremul de corectare. Exemplu:
Subiect I - retele clasificare. Deci pot clasifica dupa un criteriu. La baremul afisat dupa examen: cel putin 2 criterii!!
- recursivitate... exemplificati. Deci un exemplu. NUU la barem dupa examen afli ca se cer 3 exemple!
Subiectul II 1.- descrieti in 3-4 randuri(deci in cuvinte, pe scurt) metoda prin care...
NUU la barem se puncteaza doar PSEUDOCOD!!!
Subiectul II 2. rezolvati in pascal/C .........
BAREM: se puncteaza dc e folosita o metoda de programare euristica. de ce nu au trecut la cerinte?????

Iar asta e partea clara cu punctarea ca in rest baremul contine punctari in functie de "claritatea..." "suficiente comentarii/explicatii" in program.....

Si uite in consecinta ce note s-au dat.
Deci au fost favorizati cei care au stiut inainte de examen care va fi baremul !!
Poate ca din cauza asta in acest an nu ne-au mai lasat sa luam cu noi print-urile cu subiectele.
Mesaj personal
Stavros
Trimis: 17 Jul 2009, 07:54 PM

Utilizator avansat

sincer? cred ca pe ea acu o doare-n ....suflet...de ce se zice aici smile.gif)) magarie si gata ! asta e ! primeste-l Doamne si pe asta smile.gif))

--------------------
ID mess : stavrositul
Mesaj personal
anasta
Trimis: 17 Jul 2009, 07:57 PM

Utilizator activ

cui ii pasa? putem schimba ceva? Eu am facut de 9.90 ( ca sa nu zic tot) si am luat 8.90, netitularizabil. contest si tot ei corecteaza. who cares?
Mesaj personal
ionela_pop
Trimis: 17 Jul 2009, 07:57 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Stavros @ 17 Jul 2009, 08:54 PM)
sincer? cred ca pe ea acu o doare-n ....suflet...de ce se zice aici smile.gif)) magarie si gata ! asta e ! primeste-l Doamne si pe asta smile.gif))

Nu pun la îndoială că pot exista situații ca cea descrisă aici dar... mai pot fi și alte explicații ...

--------------------
Mesaj personal
amarius
Trimis: 17 Jul 2009, 08:49 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ionela_pop @ 17 Jul 2009, 08:57 PM)

Nu pun la îndoială că pot exista situații ca cea descrisă aici dar... mai pot fi și alte explicații ...

Are dreptate @bgd2007
Nu au ce explicatii sa fie!!!
Se cunoaste ce poate aceasta individa...in facultate era bata,copia la examene,habar n-avea de chestii elementare,etc...profesorii ei pot fi intrebati!Practic,se pierdea in mediocritate...iar acum,brusc,s-a desteptat,ea ia 9 iar colegii ei de acelasi nivel iau 2,3,4...cum va explicati??N-a rezolvat in viata ei o problema,le spunea in fata celorlalti candidati "la ce mai veniti"?,etc
E caz clar de frauda!Iar fraudatorul sef este [***] ,care are la activ multe dintr-astea pe la BAC-uri,etc...
Jos cu PDL-ul lor cu tot...

[Nota moderatorului: Atac la persoana]

Acest mesaj a fost modificat de către Alexandra Oprea la data 19 Jul 2009, 09:23 AM
Mesaj personal
ionela_pop
Trimis: 17 Jul 2009, 08:51 PM

Utilizator avansat

QUOTE (amarius @ 17 Jul 2009, 09:49 PM)
QUOTE (ionela_pop @ 17 Jul 2009, 08:57 PM)

Nu au ce explicatii sa fie!!!
Se cunoaste ce poate aceasta individa...in facultate era bata,copia la examene,habar n-avea de chestii elementare,etc...profesorii ei pot fi intrebati!Practic,se pierdea in mediocritate...iar acum,brusc,s-a desteptat,ea ia 9 iar colegii ei de acelasi nivel iau 2,3,4...cum va explicati??N-a rezolvat in viata ei o problema,le spunea in fata celorlalti candidati "la ce mai veniti"?,etc
E caz clar de frauda!Iar fraudatorul sef este [***] ,care are la activ multe dintr-astea pe la BAC-uri,etc...
Jos cu PDL-ul lor cu tot...

păi dacă e așa... lucrurile sunt clare... dacă o cunoașteți !!!

... și din păcate nu ne mirăm!

Acest mesaj a fost modificat de către Alexandra Oprea la data 19 Jul 2009, 09:25 AM

--------------------
Mesaj personal
ancab
Trimis: 17 Jul 2009, 08:53 PM

Utilizator avansat

in bacau la unele discipline nu s-au afisat baremele..... biggrin.gif

--------------------
“Educația este ceea ce ramane dupa ce ai uitat tot ceea ce ai invatat in scoala”. Albert Einstein
Mesaj personal
amarius
Trimis: 17 Jul 2009, 09:13 PM

Utilizator avansat

Alte detalii: mareata profesoara a fost profesoara de "textile" sau ceva vreo 10 ani...NICI MACAR MODULUL pedagogic LA MATEMATICA NU-L ARE!
Este posibil asa ceva?
Mesaj personal
MidoriJo
Trimis: 17 Jul 2009, 09:18 PM

Utilizator avansat

laugh.gif Asa m-as putea face si eu profa de mate.
Din pacate chestii din astea sunt la ordinea zilei. Nu ar trebui sa ne mai mire.
Mesaj personal
dany23
Trimis: 17 Jul 2009, 09:20 PM

Utilizator activ

QUOTE (ancab @ 17 Jul 2009, 09:53 PM)
in bacau la unele discipline nu s-au afisat baremele..... biggrin.gif

daca ai fost la centrul de la saligny sunt afisate toate baremel.si anume.la avizierul de la corpul b pe colt.si celelalte bareme sunt lunde sunt puse rezultatele de la titularizare.
Mesaj personal
marry_vm
Trimis: 17 Jul 2009, 09:34 PM

Utilizator
**

Si eu am remarcat ca la Galati candidati care anul trecut au luat 3 si ceva, anul acesta s-au titularizat.
Mesaj personal
Sentry
Trimis: 17 Jul 2009, 10:09 PM

Utilizator avansat

QUOTE (bgd2007 @ 17 Jul 2009, 08:39 PM)
Este vorba de candidata [***] ,care a obtinut nota 9,desi nu se ridica nici pe departe la acest nivel.
Candidata stia dinainte subiectele,a iesit in aprox 2 ore din examen,si se lauda inca de miercuri ca ia minim 9-exact nota luata!
Sa le fie rusine celor de la Galati in frunte cu coruptul [***] despre care se pot scrie MUUUULTE!
Rusineeeeeeeeeeeee!
Cum se poate ca o semianalfabeta la matematica(nu stie nici ce-i cu ea) sa se titularizeze cu 9?E absolventa 2009 si abia a tarait facultatea...insa are PILE!
In conditii de concurs national candidata nu lua mai mult de 3(trei),nota luata de fapt de persoane care sunt la nivelul ei!!!

Imi pare rau ca intervin, dar uras melodramele. Stimate coleg, presupun ca esti de mate. Daca respectiva este sau nu ''semianalfabeta la matematica'' nu stiu, presupun totusi ca daca a luat 9 stie mai mult de jumatate din -sa zicem- cifrele arabe...
Dar ceea ce nu pricep, este de ce in Romania, intotdeauna apar astfel de melodrame.... Te-ai trezit acum pe cand s-au afisat rezultatele sa strigi in gura mare, nominal, ca respectiva stia subiectele inainte de examen?! Are vreo logica un astfel de demers? Mie mi se pare ca nu. In primul rand ar fi fost normal sa reclami o astfel de situatia inaintea concorsului, in propriul tau interes. Asa e logic. Asta daca intr-adevar stiai. In al doilea rand si dupa aceeasi logica, ar fi fost normal ca intr-o astfel de situatie sa sesizezi institutiile abilitate, pentru propriul interes dar si al celorlalti candidati si de altfel, in interesul invatamantului. Pentru ca daca e real ceea ce spui, sunt sanse mari sa aparem din nou la tv, cum ca profii sunt mediocrii sau sunt așa și pe dincolo...
Faptul ca a iesit dupa doua ore.... ce sa zic?... dupa acest argument inseamna ca foarte multi de la cam toate disciplinele au stiut subiectele dinainte, inclusiv eu?!... absurd. De exemplu eu, am iesit dupa cca 2 ore si vreo 15 minute pt ca-mi terminasem lucrarea. Pur si simplu nu mai aveam motiv sa raman in sala, mai ales ca ratasem cafeaua de dimineata... Am scris 8 pagini, am semnat la iesire dupa ce mi-au fost numerotate paginile, mi-am luat telefonul etichetat dintr-o cutie de pe coridor si... am plecat spre o cafenea. Cam atat. Habar n-am cine a iesit inaintea mea pt ca in acel timp ma interesa doar lucrarea mea.

Acest mesaj a fost modificat de către Alexandra Oprea la data 19 Jul 2009, 09:25 AM
Mesaj personal
amarius
Trimis: 17 Jul 2009, 10:13 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Sentry @ 17 Jul 2009, 11:09 PM)
QUOTE (bgd2007 @ 17 Jul 2009, 08:39 PM)
Este vorba de candidata [***], care a obtinut nota 9,desi nu se ridica nici pe departe la acest nivel.
Sa le fie rusine celor de la Galati in frunte cu coruptul [***] despre care se pot scrie MUUUULTE!
Rusineeeeeeeeeeeee!

Imi pare rau ca intervin, dar uras melodramele. Stimate coleg, presupun ca esti de mate. Daca respectiva este sau nu ''semianalfabeta la matematica'' nu stiu, presupun totusi ca daca a luat 9 stie mai mult de jumatate din -sa zicem- cifrele arabe...
Dar ceea ce nu pricep, este de ce in Romania, intotdeauna apar astfel de melodrame.... Te-ai trezit acum pe cand s-au afisat rezultatele sa strigi in gura mare, nominal, ca respectiva stia subiectele inainte de examen?! Are vreo logica un astfel de demers? Mie mi se pare ca nu. In primul rand ar fi fost normal sa reclami o astfel de situatia inaintea concorsului, in propriul tau interes. Asa e logic. Asta daca intr-adevar stiai. In al doilea rand si dupa aceeasi logica, ar fi fost normal ca intr-o astfel de situatie sa sesizezi institutiile abilitate, pentru propriul interes dar si al celorlalti candidati si de altfel, in interesul invatamantului. Pentru ca daca e real ceea ce spui, sunt sanse mari sa aparem din nou la tv, cum ca profii sunt mediocrii sau sunt așa și pe dincolo...
Faptul ca a iesit dupa doua ore.... ce sa zic?... dupa acest argument inseamna ca foarte multi de la cam toate disciplinele au stiut subiectele dinainte, inclusiv eu?!... absurd. De exemplu eu, am iesit dupa cca 2 ore si vreo 15 minute pt ca-mi terminasem lucrarea. Pur si simplu nu mai aveam motiv sa raman in sala, mai ales ca ratasem cafeaua de dimineata... Am scris 8 pagini, am semnat la iesire dupa ce mi-au fost numerotate paginile, mi-am luat telefonul etichetat dintr-o cutie de pe coridor si... am plecat spre o cafenea. Cam atat. Habar n-am cine a iesit inaintea mea pt ca in acel timp ma interesa doar lucrarea mea.

laugh.gif Pai toata lumea banuia ca probabil individa stie subiectele,prea era increzatoare inca de vreo 2 saptamani ca va lua postul acela...Insa n-am crezut ca se pot face magarii chiar in halul acesta...sa ia 9(noua),cand si un 5 ar fi fost mult pentru ea...
Ce sa sesizezi inainte?Abia acum a devenit clara treaba...
Si te asigur eu ca n-aveai cum sa faci subiectele in 2 ore...altii care au luat mai putin ca ea au stat pana la sfarsit...Si la matematica sunt probleme,trebuie sa te gandesti la ele,nu le poti face asa,pe banda ,decat daca le stii...
Nu e ca la alte obiecte unde incepi sa turui ce-ai invatat...te rog frumos!

Acest mesaj a fost modificat de către Alexandra Oprea la data 19 Jul 2009, 09:26 AM
Mesaj personal
amarius
Trimis: 17 Jul 2009, 10:14 PM

Utilizator avansat

QUOTE (marry_vm @ 17 Jul 2009, 10:34 PM)
Si eu am remarcat ca la Galati candidati care anul trecut au luat 3 si ceva, anul acesta s-au titularizat.

Exact!Pai asta inseamna examen la nivel de judet!

Acest mesaj a fost modificat de către amarius la data 17 Jul 2009, 10:17 PM
Mesaj personal
aurel29
Trimis: 17 Jul 2009, 10:17 PM

Utilizator avansat

QUOTE (utek @ 17 Jul 2009, 08:50 PM)

Toti vreti dovezi cu "manariile "care se fac in invatamant, de parca nu ati sti cat de corupt e sistemul.Puneti dragi colegi aici toti cei care au fraudat la titularizare sau doar ii banuiti!Poate pana la urma cineva va citi acest topic...
Mesaj personal
amarius
Trimis: 17 Jul 2009, 10:20 PM

Utilizator avansat

QUOTE (aurel29 @ 17 Jul 2009, 11:17 PM)
QUOTE (utek @ 17 Jul 2009, 08:50 PM)

Toti vreti dovezi cu "manariile "care se fac in invatamant, de parca nu ati sti cat de corupt e sistemul.Puneti dragi colegi aici toti cei care au fraudat la titularizare sau doar ii banuiti!Poate pana la urma cineva va citi acest topic...

Exact...de unde vreti dovezi??Dovezi va cauta justitia careia ne vom adresa...se pot gasi anumite conexiuni daca se cauta,de exemplu cautand lista cu apelurile telefonice date de cei din comisie...
Normal ca astfel de lucruri nu se fac lasand dovezi care sa iasa imediat in evidenta...Cred ca sunteti cam naivi...
Dovada cea mai mare e discrepanta dintre prestatia ei in facultate si nota de la titularizare!Si ptr asta sunt martori o grupa intreaga!E anormal sa spui ca 2x+1=2(x+1) (cam asta e nivelul individei),sa nu stii notiuni de baza(a fost intrebata la licenta ce-i un grup,ce-i o fucntie continua,si nu prea stia) si apoi sa iei 9 la niste probleme cat de cat greute si la un subiect de metodica care presupunea un proiect de lectie,in conditiile in care individa nici practica pedagogica nu a facut!(si aici e o problema de care ne vom lega!)
insa trebuie luati la intrebari profesorii care au elaborat subiectele!

Va spun,e caz prea flagrant,nu se poate sa ramana asa,vom face tot posibilul,vom merge pana in panzele albe...Am mai auzit eu cazuri cand i se dau cuiva cativa sutimi in plus,poate un punct,dar sa iei 9 cand tu esti de 3 e inimaginabil!
Vina e in primul rand a celor care au elaborat subiectele!Acestia trebuie scuturati bine si vor da in mod sigur cu subsemnatul pe la parchet!Mai devreme sau mai tarziu vor iesi la iveala anumite lucruri...

Acest mesaj a fost modificat de către amarius la data 17 Jul 2009, 10:29 PM
Mesaj personal
myryam
Trimis: 17 Jul 2009, 10:28 PM

Utilizator avansat

QUOTE (amarius @ 17 Jul 2009, 11:20 PM)
[QUOTE=aurel29,17 Jul 2009, 11:17 PM] [QUOTE=utek,17 Jul 2009,
Dovada cea mai mare e discrepanta dintre prestatia ei in facultate si nota de la titularizare!Si ptr asta sunt martori o grupa intreaga!E anormal sa spui ca 2x+1=2(x+1) (cam asta e nivelul individei),sa nu stii notiuni de baza(a fost intrebata la licenta ce-i un grup,ce-i o fucntie continua,si nu prea stia) si apoi sa iei 9 la niste probleme cat de cat greute si la un subiect de metodica care presupunea un proiect de lectie,in conditiile in care individa nici practica pedagogica nu a facut!(si aici e o problema de care ne vom lega!)

s-o fi pus cu burta pe carte intre timp happy29.gif
Mesaj personal
amarius
Trimis: 17 Jul 2009, 10:31 PM

Utilizator avansat

s-o fi pus cu burta pe carte intre timp happy29.gif [/QUOTE]
da,da laugh.gif ca sa faci problemele de la concurs trebuia sa fi lucrat o gramada inainte...la matematica n-ai cum sa te transformi brusc din semianalfabet in expert!
Oricum,se va vedea incompetenta doamnei...E de ajuns o inspectie la clasa,unde se va face de ras...
Si nu e batator la ochi ca s-a asigurat sa ia nota cea mai mare astfel incat sa fie sigura ca prinde postul de la scoala in care preda si sotul ei????Nu se aprinde undeva un beculet?? mad.gif
Numai ca ea a facut o greseala grava...nu s-a asigurat si de faptul ca are contracandidati mult mai buni ca ea,care nu vor inchide ochii asa usor la o astfel de frauda!

Acest mesaj a fost modificat de către amarius la data 17 Jul 2009, 10:33 PM
Mesaj personal
aurel29
Trimis: 17 Jul 2009, 10:31 PM

Utilizator avansat

IN TOAMNA O SA VA POSTEZ SI EU O ABERATIE SCRISA DE O INVATATOARE CARE A AJUNS PROFA DE ROMANA!!!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (5) [1] 2 3 ... Ultimul » Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved