Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> transfer dintr-un judet in altul, va rog lamuriri
marianarusu
Trimis: 24 Jul 2009, 08:52 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

as dori sa stiu cum se procedeaza pentru a te transfera dintr-un judet in altul si care este modul de in care se face punctajul si care au intaietate ,cei care se apropie de domiciliu sau cei cu punctaj mai mare???

va multumesc!!!

--------------------

If you want to know your past life,
look into your present condition;
if you want to know your future,
look into your present action.

It is not the wind that is moving;
it is not the flag that is moving;
it is mind that is moving.

There are no holy places and no holy people,
only holy moments, only moments of wisdom.

Mesaj personal
iuli_corina
Trimis: 24 Jul 2009, 11:38 AM

Utilizator
**

Citeste Anexa OMECT 5743 metodologia privind miscarea personalului didactic, pe la pag. 26

Art. 14. (1) Pretransferarea se realizează la cererea cadrului didactic, respectând
următoarea ordine:
a ) în aceeași localitate, în ordinea descrescătoare a punctajului;
b ) în localitatea de domiciliu, în ordinea descrescătoare a punctajului;
c ) pentru apropiere de domiciliu, în ordinea descrescătoare a punctajului.

...
cool.gif Cadrele didactice aflate în situația de la alin. (1) lit. c) nu sunt condiționate de
domiciliul în localitatea unde solicită pretransferul, dar trebuie să aibă domiciliul în
județul în care solicită pretransferul; la punctaj egal, dacă postul didactic e solicitat de
două sau mai multe persoane, are prioritate cadrul didactic care este și titular și are și
domiciliul în județul în care solicită pretransferul.
Mesaj personalYahooMSN
cristinne09
Trimis: 24 Jul 2009, 02:45 PM

Utilizator
**

salut!
in legatura cu intrebarea ta, au prioritate cei care sunt din judet(in functie de celr 3 criterii din metodologie), apoi cei din alte judete, in functie de punctaj.
sper sa te ajute.
Mesaj personal
marianarusu
Trimis: 24 Jul 2009, 03:01 PM

Utilizator avansat

deci nu primeaza punctajul ci domiciliul unde deja ai locul de munca.
pt a intelege mai bine am sa scriu exact situatia mea. Domiciliul este in braila ,dar m-am tit. in tulcea la anul as vrea sa ma mut/transfer in braila ,in judetul sau mai degraba in orasul braila.
sa inteleg ca intaietate vor avea cei care sunt deja in judetul braila si abia mai apoi cei din alte jud. chiar daca vor sa faca apropiere de domiciliu

--------------------

Mesaj personal
andliv71
Trimis: 24 Jul 2009, 03:28 PM

Utilizator activ

Nu e adevarat. Anul acesta in Arges a avut prioritate domiciliul . Nu a contat ca esti titular in alt judet. Daca doi concurenti au avut acelasi domiciliu s-a tinut cont de punctaj. Caz concret: o doamna -titulara in Calarasi s-a transferat in Campulung Muscel inaintea alteia care era titulara in judet, cu domiciliul de Campulung amandoua, cu punctaj mai mare cea din Calarasi.
Mesaj personal
outside4
Trimis: 24 Jul 2009, 03:46 PM

Utilizator avansat

QUOTE (marianarusu @ 24 Jul 2009, 04:01 PM)
deci nu primeaza punctajul ci domiciliul unde deja ai locul de munca.
pt a intelege mai bine am sa scriu exact situatia mea. Domiciliul este in braila ,dar m-am tit. in tulcea la anul as vrea sa ma mut/transfer in braila ,in judetul sau mai degraba in orasul braila.
sa inteleg ca intaietate vor avea cei care sunt deja in judetul braila si abia mai apoi cei din alte jud. chiar daca vor sa faca apropiere de domiciliu

Primii vor alege titularii din orasul Braila, in ordinea pctj - adica cei care au deja post in orasul Braila, si vor in acelasi oras, la alta unitate scolara. Apoi in ordinea descrescatoare a pctj. aleg cei din judetul Braila si din alte judete.

P.S.: Conform art. 14 citat mai sus, nu mai faceti confuzie intre judet si localitate (criteriul spune clar "localitate") ca altfel dezinformati.

Acest mesaj a fost modificat de către schmic_schmac la data 24 Jul 2009, 03:51 PM

--------------------
It's nothing personal. It's just business.
My degree of sarcasm depends on your degree of stupidity.
There is a place, like no place on Earth. Some say, to survive it, you need to be as mad as a hatter. Which, luckily, I am.

"The problem is not the problem. The problem is your attitude about the problem. Do you understand?"
"When you tear out a man's tongue, you are not proving him a liar, you're only telling the world that you fear what he might say."
"Everyone is in favor of free speech. Hardly a day passes without its being extolled, but some people's idea of it is that they are free to say what they like, but if anyone else says anything back, that is an outrage."
Mesaj personal
marianarusu
Trimis: 24 Jul 2009, 04:12 PM

Utilizator avansat

deci dupa ce se transfera cei din orashul braila ,vor urma ceilalti indiferent de localitate si judet dar in functie de de punctajul fiecaruia.

multumesc pentru raspunsuri. sign28.gif

--------------------

Mesaj personal
cristinne09
Trimis: 24 Jul 2009, 06:16 PM

Utilizator
**

Ok....am recitit frumoasa metodologie...pe care o invatasem pe de rost inainte de pretransferul din mai....

Art. 14. (1) Pretransferarea se realizează la cererea cadrului didactic, respectând
următoarea ordine:
a) în aceeași localitate, în ordinea descrescătoare a punctajului;
cool.gif în localitatea de domiciliu, în ordinea descrescătoare a punctajului;
c) pentru apropiere de domiciliu, în ordinea descrescătoare a punctajului.
(2) a) Cadrele didactice aflate în situațiile de la alin. (1) lit. cool.gif și c) vor face dovada
domiciliului până la data de 17 februarie 2009 cu buletin, carte sau adeverință de
identitate.
cool.gif Cadrele didactice aflate în situația de la alin. (1) lit. c) nu sunt condiționate de
domiciliul în localitatea unde solicită pretransferul, dar trebuie să aibă domiciliul în
județul în care solicită pretransferul; la punctaj egal, dacă postul didactic e solicitat de două sau mai multe persoane, are prioritate cadrul didactic care este și titular și are și domiciliul în județul în care solicită pretransferul.

conluzia: 1. da...daca sunt catedre pe care te poti transfera in localitatea de domiciliu, o poti face, in functie de punctaj.
2. citind alineatul 2. b se poate observa cu usurinta cu nu ai prioritate in fata celor din judet daca trebuie sa alegi o alta localitate decat cea de domiciliu.

imi pare rau daca par ca am dezinformat, dar aveam in minte acest alineat b.
Mesaj personal
cristinne09
Trimis: 24 Jul 2009, 06:40 PM

Utilizator
**

si...mariana....daca nu ma insel, cred ca am fost colege de facultate(2002 ist-engl).
Mesaj personal
marianarusu
Trimis: 24 Jul 2009, 09:32 PM

Utilizator avansat

QUOTE (cristinne09 @ 24 Jul 2009, 07:40 PM)
si...mariana....daca nu ma insel, cred ca am fost colege de facultate(2002 ist-engl).

da atunci am absolvit la galati sign28.gif

--------------------

Mesaj personal
cristinne09
Trimis: 24 Jul 2009, 09:51 PM

Utilizator
**

Ok... Am fost colege de grupa. id-ul meu este cristinne_marginescu. intra si iti explic exact cine sunt. smile.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved