Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> lider de sindicat
sacos
Trimis: 8 Sep 2009, 02:42 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Daca unul din soti este director, celalalt poate deveni lider de sindicat in scoala respectiva?
Cum se alege un lider de sindicat? Cu majoritate absoluta sau majoritate relativa?
La noi a fost ales liderul de sindicat in CP de fata cu directiunea! laugh.gif Niciunul dintre cei propusi nu a avut majoritate absoluta si a fost declarat castigator cel care a avut cele mai multe voturi.
Mentionez ca suntem afiliati FSLI si n-am gasit nicaieri aceste precizari. Va multumesc

--------------------
Unii oameni prefera sa moara decat sa gandeasca[COLOR=blue]
Mesaj personal
MarikaJ
Trimis: 8 Sep 2009, 03:02 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (sacos @ 8 Sep 2009, 03:42 PM)
Daca unul din soti este director, celalalt poate deveni lider de sindicat in scoala respectiva?
Cum se alege un lider de sindicat? Cu majoritate absoluta sau majoritate relativa?
La noi a fost ales liderul de sindicat in CP de fata cu directiunea! laugh.gif Niciunul dintre cei propusi nu a avut majoritate absoluta si a fost declarat castigator cel care a avut cele mai multe voturi.
Mentionez ca suntem afiliati FSLI si n-am gasit nicaieri aceste precizari. Va multumesc

Ciudata situatie blink.gif
cum vor rezolva conflictul de interes
isi spala rufele in public sau cad la pace acasa???

vezi statutul http://www.fsli.ro/index.php?pg=statut.php

despre lider am mai gasit si aici
http://www.scoalaprahovei.ro/lideruldesindicat.php

dar nu scrie clar ca nu poate fi sotul/sotia directorului

Acest mesaj a fost modificat de către MarikaJ la data 8 Sep 2009, 03:15 PM

--------------------
Maria Stefan, Curtea de Arges
Scoala Cicanesti, Judetul Arges
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
mălăelea
Trimis: 8 Sep 2009, 03:48 PM

Utilizator avansat

Statutul sindicatului judetean sau de sector din care faceti parte prevede care este modalitatea de alegere a liderului.

--------------------
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
roset
Trimis: 8 Sep 2009, 03:58 PM

Mentor

Nu se pune problema unde se alege!Exista un statut care trebuie respectat.Daca unul are sansa (dorinta) de a fi director si celalalt lider de sindicat ales de colegii din scoala respectiva-certurile vor fi ,,in familie" si impacarea fericita (functie de varste),dar,oricum scoala va avea de castigat de pe urma contradictiilor care,inca,mai duc la progres! biggrin.gif
Alegerea se face exact ca la presedinte in doua tururi de scrutin (din toti,raman 2,si iese cine trebuie) tongue.gif happy30.gif

Acest mesaj a fost modificat de către roset la data 8 Sep 2009, 04:01 PM

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
sacos
Trimis: 8 Sep 2009, 04:11 PM

Utilizator activ

QUOTE (mălăelea @ 8 Sep 2009, 04:48 PM)

Statutul sindicatului judetean sau de sector din care faceti parte prevede care este modalitatea de alegere a liderului.

nu este un statut pentru tot fsli-ul?

--------------------
Unii oameni prefera sa moara decat sa gandeasca[COLOR=blue]
Mesaj personal
mălăelea
Trimis: 8 Sep 2009, 04:25 PM

Utilizator avansat

QUOTE (sacos @ 8 Sep 2009, 05:11 PM)
QUOTE (mălăelea @ 8 Sep 2009, 04:48 PM)

nu este un statut pentru tot fsli-ul?

FSLI are un statut, iar fiecare sindicat afiliat are propriul statut. Vorbesc in cunostinta de cauza.

--------------------
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
MarikaJ
Trimis: 8 Sep 2009, 04:25 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

la adresa indicata de mine este statutul general
fiecare organizatie judeteana isi dezvolta propriul statut de organizare si functionare pe baza acestui statu

--------------------
Maria Stefan, Curtea de Arges
Scoala Cicanesti, Judetul Arges
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
ama80
Trimis: 25 Oct 2010, 10:42 AM

Utilizator avansat

QUOTE (MarikaJ @ 8 Sep 2009, 04:25 PM)
la adresa indicata de mine este statutul general
fiecare organizatie judeteana isi dezvolta propriul statut de organizare si functionare pe baza acestui statu

Statutul oricarui sindicat prevede precizari privind alegerea conducerii sindicatului la nivel inalt...oare sa se aplice aceleasi reguli si la nivelul scolilor?
Concluziile mele in ceea ce priveste alegerea unui lider de sindicat care face parte din Colegiul liderilor mai apoi, dupa cate am citit, sunt:
1. 2/3 din membri de sindicat sa fie prezenti la sedinta;
2. alegerea se face prin vot secret;
3.hotărârea se ia cu majoritate simplă a voturilor valabil exprimate;
4.anuntarea sedintei pentru alegere liderului sa fie facuta inainte cu 30 zile sau in cazuri exceptionale si inaite cu 15 zile.
Ce spuneti? Ati mai gasit si alte informatii in legatura cu alegerea unui lider de sindicat?

--------------------
Fiecare om pe care il întâlnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea
incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare.
( Sigmund Freud )
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved