Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (7) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> PROGRAMELE SCOLARE NOI 2009-2010
usermarian
Trimis: 9 Sep 2009, 09:31 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Mesaj personal
Oranj
Trimis: 9 Sep 2009, 11:35 PM

Utilizator avansat

MULȚUMIM!
acest anunț ar trebui postat cu litere mari, programele pentru gimnaziu schimbă total metodica (?!) - dispar obiectivele și apar competențele, ca la liceu! hipri.gif
ca la noi la nimeni, după ce s-au făcut planificările, azi 9.09.09 (!!!) apar și programele!

--------------------
oranj
Mesaj personal
laurabv
Trimis: 10 Sep 2009, 08:39 AM

Utilizator activ

da numai ca la lb engleza liceu sunt modificari doar pt l2 sa inteleg ca pt L 1 nu e nici o schimbare?????????????
Mesaj personal
1q1q1q
  Trimis: 10 Sep 2009, 11:30 AM

Utilizator avansat

Si cand vor aparea TOATE programele scolare?
In Ordinul M.E.C.I. nr. 4857/31.08.2009 scrie: "pentru unele calificări profesionale de nivel 2, 3 și 3 avansat"
Ceea ce ma intereseaza NU exista inca: tehnician mecatronist.
PS
Oare de ce le-au trebuit 10 zile sa-l publice pe site? (de pe 31 aug)

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
drminodora
Trimis: 10 Sep 2009, 12:02 PM

Utilizator
**

Programa pt. gimnaziu urmeaza sa fie adoptata, dar pt istorie am primit de la inspectorat noua programa.
Mesaj personal
cristinaSM
Trimis: 10 Sep 2009, 04:56 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (drminodora @ 10 Sep 2009, 01:02 PM)
Programa pt. gimnaziu urmeaza sa fie adoptata, dar pt istorie am primit de la inspectorat noua programa.

Au fost publicate ieri și programele pentru gimnaziu: http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/12723

--------------------
NOTĂ:
Răspunsurile mele reprezintă opinii ale unui profesor-moderator pe acest forum. Nu pot oferi "răspunsuri oficiale".
Mesaj personal
1q1q1q
  Trimis: 10 Sep 2009, 06:04 PM

Utilizator avansat

Totusi nu se actualizeaza si pagina oficiala de la edu http://www.edu.ro/index.php/articles/curri.../c556+592+582+/
Aici sunt afisate ca "in vigoare" multe programe vechi, antice si de demult.
De exempli daca doresc CRR de la tehnician mecatronist clasa XI imi e afisat CRR-ul din 2005.
Ar trebui altul cu noile alocari orare de acum. Dar..... NU E!!!

--------------------
ghvlad_59
Trimis: 10 Sep 2009, 07:54 PM

Utilizator activ

si la religie apare modificata numai programa V-VIII, adica cea de I-IV nu s-a modificat sau nu am gasit-o eu inca...
daca cineva are si programa modificata la religie pentru ciclul primar, rog sa posteze. multumiri.
Mesaj personal
anida2009
Trimis: 10 Sep 2009, 08:57 PM

La prima intervenție

desi in lista domeniilor pregatirii de baza, la profilul servicii apare domeniul "economic", in fisierul cu programe pentru cls a IXa (anexa nr. 2 la OMECI nr. 4857/31.08.2009) nu exista programa corespunzatoare. stie cineva de ce?

Acest mesaj a fost modificat de către anida2009 la data 10 Sep 2009, 09:01 PM
Mesaj personal
teacher_me
Trimis: 11 Sep 2009, 07:48 AM

Utilizator activ

QUOTE (usermarian @ 9 Sep 2009, 10:31 PM)
Au aparut ordine MECI cu programe noi. Vedeti pe edu.ro la "Noutati".

Ordinul M.E.C.I. nr. 4857/31.08.2009 privind aprobarea programelor școlare pentru clasa a IX-a ciclul inferior al liceului, filiera tehnologică-domeniile de pregătire de bază, a standardelor de pregătire profesională, a planurilor de învățământ și a programelor școlare pentru unele calificări profesionale de nivel 2, 3 și 3 avansat ( postliceală ) pentru care se asigură pregătirea prin învățământul preuniversitar.

Ordinul M.E.C.I. nr. 5097/2009 privind aprobarea programelor școlare pentru disciplinele de studiu din învățământul preuniversitar secundar inferior, ciclul gimnazial.

Ordinul M.E.C.I. nr. 5098/2009 privind aprobarea programelor școlare pentru disciplinele de studiu din învățământul preuniversitar

Programe școlare modificate pentru unele discipline de studiu pentru învățământul primar, în anul școlar 2009-2010.

Centralizator de programe școlare modificate pentru anul școlar 2009-2010

Ordinul M.E.C.I. nr. 5099/2009 privind aprobarea de programe școlare pentru discipline de studiu din învățământul liceal

Ordinul M.E.C.I. nr. 4856/2009 privind aprobarea planurilor-cadru de învățământ pentru clasele a IX-a - a XII-a, filierele vocațională, profil artistic, specializarea conservare-restaurare bunuri culturale, cursuri de zi

confused24.gifam cautat pe site-ul oficial, apoi si aici, dar nu am dat de cele pt invatamant liceal, filiera teoretica, stie cineva unde se gasesc? sau au uitat de ele domniile lor de la nivele inalte? blink.gif
Mesaj personal
marypah
Trimis: 11 Sep 2009, 08:04 AM

Utilizator activ

Unde gasesc programele noi pentru clasa a XII-a tehnician ecolog si protectia calitatii mediului??????
Mesaj personal
prof47
Trimis: 11 Sep 2009, 04:57 PM

Utilizator activ

dar programele de clasa a XI a pt. tehnician ecolog?
Mesaj personal
outside4
Trimis: 11 Sep 2009, 05:39 PM

Utilizator avansat

QUOTE (teacher_me @ 11 Sep 2009, 08:48 AM)
confused24.gifam cautat pe site-ul oficial, apoi si aici, dar nu am dat de cele pt invatamant liceal, filiera teoretica, stie cineva unde se gasesc? sau au uitat de ele domniile lor de la nivele inalte? blink.gif

Asta caut si eu. Nu s-a schimbat nimic la ele, oare (ale noastre nu s-au mai schimbat de 5 ani!)?
Am vazut modelul nou de planificari, ce se pliaza pe programele noi. Daca la noi au ramas programele vechi, planificarile le fac pe modelul nou, cu continuturi asociate, sau pe cel vechi? Ca la consfatuiri nu au pomenit nimic nici de planificarile noi, nici de programele noi blink.gif

Acest mesaj a fost modificat de către schmic_schmac la data 11 Sep 2009, 05:41 PM

--------------------
It's nothing personal. It's just business.
My degree of sarcasm depends on your degree of stupidity.

"The problem is not the problem. The problem is your attitude about the problem. Do you understand?"
"When you tear out a man's tongue, you are not proving him a liar, you're only telling the world that you fear what he might say."
"Everyone is in favor of free speech. Hardly a day passes without its being extolled, but some people's idea of it is that they are free to say what they like, but if anyone else says anything back, that is an outrage."
Mesaj personal
mihai_ropota
Trimis: 11 Sep 2009, 08:16 PM

Mentor

Ce model nou de planificari? Noua ne-a zis doar ca in loc de una, zicem alta.
Mesaj personal
outside4
Trimis: 11 Sep 2009, 08:34 PM

Utilizator avansat

QUOTE (mihai_ropota @ 11 Sep 2009, 09:16 PM)
Ce model nou de planificari? Noua ne-a zis doar ca in loc de una, zicem alta.

Ce-am gasit si eu pe forum: lopri.GIF

La ce predau eu au modificat programele doar la L2, la cateva clase, si atat. Din cate am observat, desi sunt programe noi, au dat model de planificare tot ca inainte, nimic schimbat. Si cum azi la consfatuiri au fost mai interesati sa se laude unii si altii si sa-si prezinte realizarile decat sa ne spuna ce ne intereseaza direct, o sa inteleg singura ca le scriu ca si inainte (si modelul nou de planif. probabil se aplica la programele modificate in conf. cu el) biggrin.gif.
Pana la noi ordine, sa ma scuteasca! laugh.gif

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 2940 )
Fișier atașat  model_planificare_2009_2010.doc

--------------------
It's nothing personal. It's just business.
My degree of sarcasm depends on your degree of stupidity.

"The problem is not the problem. The problem is your attitude about the problem. Do you understand?"
"When you tear out a man's tongue, you are not proving him a liar, you're only telling the world that you fear what he might say."
"Everyone is in favor of free speech. Hardly a day passes without its being extolled, but some people's idea of it is that they are free to say what they like, but if anyone else says anything back, that is an outrage."
Mesaj personal
profu_de_info
  Trimis: 11 Sep 2009, 09:50 PM

Utilizator avansat

Prezentul curriculum școlar cuprinde programa pentru disciplina Tehnologia informației și comunicației, studiată în trunchiul comun, la toate profilurile și specializările, cu două ore/ săptămână atât în clasa a IX-a cât și în clasa a X-a, conform ordinului OMECT nr. 5723/23.12.2003.

Sa inteleg eu ca in clasele de a 9-a LICEU se revine la 2 ore pe saptamana. Daca NU ... atunci asteptam programa la TIC.

--------------------
Este mai bine sa fii optimist si sa gresesti decat sa fii pesimist si sa ai dreptate.

Blogul meu ... banal
Mesaj personalYahoo
yukivas
Trimis: 11 Sep 2009, 09:58 PM

Utilizator
**

OMECI 4857 este o ciudatenie. Programele pentru clasele de liceu tehnologic - domeniul textile nu respecta planurile cadru si planurile de invatamant aprobate in martie 2009.

cum este posibil sa fie aprobate asemenea ................
Mesaj personalTrimite email
profu_de_info
  Trimis: 11 Sep 2009, 10:08 PM

Utilizator avansat

Va fi cel mai urat an de cand sunt in INVATAMANT .... dar cred ca pentru multi ... nu numai pt mine.

--------------------
Este mai bine sa fii optimist si sa gresesti decat sa fii pesimist si sa ai dreptate.

Blogul meu ... banal
Mesaj personalYahoo
yukivas
Trimis: 11 Sep 2009, 10:44 PM

Utilizator
**

si totusi multa bafta in 2009 - 2010
Mesaj personalTrimite email
Doris Nebert
Trimis: 12 Sep 2009, 11:13 AM

La prima intervenție

smile.gif
Incercati urmatorul link pentru programele scolare propuse pentru 2009-2010
http://curriculum2009.edu.ro/
Mesaj personal
CristinaN
Trimis: 12 Sep 2009, 11:28 AM

Utilizator activ

Bine ca azi merge, ieri am incercat si nu se deschidea site-ul. O problema totusi... observ ca mai exista o programa la Consiliere si orientare... Desi ora a disparut din planul cadru la liceu... Intrebarea mea e - cat sunt de valabile programele de acolo?

--------------------
Vanitas vanitatum

user posted image
Mesaj personalYahoo
serinuca
Trimis: 12 Sep 2009, 01:01 PM

Utilizator
**

Cel putin la Religie este programa veche (din 2008), la noi schimbandu-se anul trecut.
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 12 Sep 2009, 08:45 PM

Utilizator avansat

QUOTE (profu_de_info @ 11 Sep 2009, 09:50 PM)
Prezentul curriculum școlar cuprinde programa pentru disciplina Tehnologia informației și comunicației, studiată în trunchiul comun, la toate profilurile și specializările, cu două ore/ săptămână atât în clasa a IX-a cât și în clasa a X-a, conform ordinului OMECT nr. 5723/23.12.2003.

Sa inteleg eu ca in clasele de a 9-a LICEU se revine la 2 ore pe saptamana. Daca NU ... atunci asteptam programa la TIC.

Nop:
Prezentul document conține programa școlară pentru disciplina Tehnologia informației și a comunicațiilor, studiată în clasa a IX-a, cu o oră/ săptămână în trunchiul comun, pentru filiera tehnologică - toate profilurile și specializările.

Din ordinul 5099 fisierul tic_9_liceu_tehnologic.pdf
(aveti grija ca atunci cand il dezarhivati iese cu numele "Ordin_5099_si_programe_scolare_modificate_pentru_primar_2009_2010" in loc de "Ordin_5099_si_programe_scolare_modificate_pentru_liceal_2009_2010"
primar<>liceal!!!!!

Acest mesaj a fost modificat de către 1q1q1q la data 12 Sep 2009, 08:48 PM

--------------------
Miorita
Trimis: 12 Sep 2009, 09:48 PM

Utilizator
**

Stie cineva unde se gasesc Standardele de Pregatire Profesionala pentru noua forma a clasei a IX-a liceu tehnologic, domeniul ''CONSTRUCTII, INSTALATII SI LUCRARI PUBLICE"?
Am gasit doar programa care este un amestec ciudat si complet nereusit copiat din programa de la SAM nivelul I.
Mesaj personal
gabi.2004
Trimis: 12 Sep 2009, 10:42 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Miorita @ 12 Sep 2009, 09:48 PM)
Stie cineva unde se gasesc Standardele de Pregatire Profesionala pentru noua forma a clasei a IX-a liceu tehnologic, domeniul ''CONSTRUCTII, INSTALATII SI LUCRARI PUBLICE"?
Am gasit doar programa care este un amestec ciudat si complet nereusit copiat  din programa de la SAM nivelul I.

programa este inclusa in varianta 3.0 (asa e redenumita anexa respectiva biggrin.gif) a ordinului 4857, din 11 septembrie... poate au adaugat tot ce trebuia adaugat.

OMECI 4857 ver. 3.0

Acest mesaj a fost modificat de către gabi.2004 la data 12 Sep 2009, 10:42 PM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (7) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved