Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) [1] 2 3  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> TESTUL PISA
anutza_vs
Trimis: 28 Sep 2009, 08:04 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

De cand se aplica?
La finele anului scolar 2009-2010, elevii de clasa a VIII-a vor fi evaluati din continuturile din PROGRAMA (romana si matematica) pentru EVALUAREA NATIONALA PENTRU ELEVII CLASEI a VIII-a?
Testul Pisa se va da in 2011?
confused24.gif confused24.gif sign67.gif sign67.gif
Mesaj personal
anutza_vs
Trimis: 28 Sep 2009, 08:31 PM

Utilizator avansat

QUOTE (anutza_vs @ 28 Sep 2009, 09:04 PM)
De cand se aplica?
La finele anului scolar 2009-2010, elevii de clasa a VIII-a vor fi evaluati din continuturile din PROGRAMA (romana si matematica) pentru EVALUAREA NATIONALA PENTRU ELEVII CLASEI a VIII-a?
confused24.gif confused24.gif sign67.gif sign67.gif

"La admiterea la liceu, media de intrare se va constitui din: 50% media notelor din gimnaziu, 25% media tezelor cu subiect unic susținute în clasa a VII-a și 25%, nota rezultată din testul internațional de tip PISA, susținut în semestrul doi din clasa a VIII-a. "(http://www.newsin.ro/ecaterina-andronescu-pisa.php?cid=view&nid=afc91227-084d-443e-a177-4437e89586d2&hid=video)

Sa inteleg ca vor fi subiecte formulate ca in BROSURA DE ANTRENAMENT?
Sau altfel de subiecte, adica o alta structura?

blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif confused24.gif confused24.gif sign67.gif sign67.gif sign67.gif sign67.gif
Mesaj personal
osi
Trimis: 28 Sep 2009, 08:51 PM

Utilizator activ

Testul Pisa la matematica arata ca AICI. Daca tot are titulatura de "international" n-ar trebui sa suporte mari schimbari. confused06.gif

Acest mesaj a fost modificat de către osi la data 28 Sep 2009, 08:52 PM

--------------------
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
anutza_vs
Trimis: 28 Sep 2009, 09:37 PM

Utilizator avansat

QUOTE (anutza_vs @ 28 Sep 2009, 09:31 PM)
QUOTE (anutza_vs @ 28 Sep 2009, 09:04 PM)
De cand se aplica?
confused24.gif  confused24.gif  sign67.gif  sign67.gif

"La admiterea la liceu, media de intrare se va constitui din: 50% media notelor din gimnaziu, 25% media tezelor cu subiect unic susținute în clasa a VII-a și 25%, nota rezultată din testul internațional de tip PISA, susținut în semestrul doi din clasa a VIII-a. "(http://www.newsin.ro/ecaterina-andronescu-pisa.php?cid=view&nid=afc91227-084d-443e-a177-4437e89586d2&hid=video)

Sa inteleg ca vor fi subiecte formulate ca in BROSURA DE ANTRENAMENT?
Sau altfel de subiecte, adica o alta structura?

blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif confused24.gif confused24.gif sign67.gif sign67.gif sign67.gif sign67.gif

IV. ELABORAREA SUBIECTELOR
Art. 13. - (1) Subiectele pentru Evaluarea naŃională se elaborează în cadrul
Centrului NaŃional pentru Curriculum si Evaluare în ÎnvăŃământul
Preuniversitar, Ńinând seama de următoarele cerinŃe:
a) să fie formulate după modelul evaluărilor internaŃionale;
cool.gif să fie formulate clar, precis si în strictă concordanŃă cu programele pentru
Evaluarea naŃională;
c) să aibă un nivel mediu de dificultate;
d) să permită rezolvarea în 120 de minute.
(2) Modalitatea de transmitere a subiectelor la unităŃile de învăŃământ în care se
desfăsoară Evaluarea naŃională va fi reglementată printr-o procedură separată.
(3) Baremul de evaluare si de notare pentru fiecare subiect se elaborează în
cadrul Centrului NaŃional pentru Curriculum si Evaluare în ÎnvăŃământul
Preuniversitar si se postează pe website-ul M.E.C.I., după desfăsurarea probei.
(4) Elevilor aparŃinând minorităŃilor naŃionale, care au urmat, conform legii, în
limba maternă cursurile disciplinelor la care se susŃin probe, li se asigură
subiectele atât în limba în care au studiat cât si în limba română.(de prin METODOLOGIE)

Parca incep sa ma dumiresc!!!! Diagnostic: cobai.....saracii nostri elevi, saracii de noi!!!!!

Corespund PROGRAMELE cu testele pisa? Sunt pregatiti pentru astfel de teste? De exemplu, la limba romana sa inteleg ca elevul nu mai are nevoie de declinari si conjugari si e suficient sa stie sa redacteze, de pilda, texte functionale?

Cand vom afla structura unui astfel de test pe discipline? Cu o zi inainte de examen?

Macar cand au introdus teza cu subiect unic a fost acea proba pt elevii din clasa a VII-a care ne-a familiarizat si pe noi cu ce presupune o astfel de teza, dar mai ales pe elevi.

Accept schimbarea, dar vreau programe adaptate unei astfel de evaluari!!!! Competente si nu cunostinte, pot pricepe, dar are sistemul competenta de a organiza TESTE PISA avand, se presupune, cunostintele reale din invatamantul romanesc(adica, au habar CAPII ce e in scolile romanesti sau au fost undeva prin LUME si cred ca asa hodoronc-tronc se si poate aplica in subrezita noastra scoala cu dotari de pe timpul raposatului daca or mai fi si alea)??????

Am fost instruiti cu DeCeE! Vom fi instruiti si cu DeCePISA? Bani pentru asa ceva garla... pentru dotari adecvate, pt salarii decente, ei , asta e alta poveste...

Mesaj personal
Andrya
Trimis: 28 Sep 2009, 10:33 PM

Utilizator avansat

deci pana la urma nu mai este evaluarea nationala doar la romana si matematica? iar s-a schimbat???
Mesaj personal
anutza_vs
Trimis: 29 Sep 2009, 01:57 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Andrya @ 28 Sep 2009, 11:33 PM)
deci pana la urma nu mai este evaluarea nationala doar la romana si matematica? iar s-a schimbat???

Asta incerc si eu sa aflu, dar nu-mi raspunde nimeni. unsure.gif unsure.gif unsure.gif unsure.gif
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 29 Sep 2009, 02:45 PM

Mentor

Grup: Moderatori

Din cate stiu nu s-a schimbat nimic. Ordinul, calendarul, metodologia si programele se
gasesc aici:
http://www.edu.ro/index.php/articles/12736

Nu a existat niciun alt ordin anterior care sa se fi schimbat in afara de zvonuri in mass media.

O zi buna,
Prof. Kótai

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 29 Sep 2009, 02:45 PM

--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Adela L.
Trimis: 29 Sep 2009, 04:34 PM

Utilizator activ

Dna ministru a fost prezenta duminica la ora 14 in studioul Realitatea tv unde a vorbit despre admitere si bacalaureat 2010. La un moment dat a spus 'elevii care sunt acum a 8-a , vor sustine o evaluare internationala tip Pisa '... totusi , pe site-ul ministerului apare cu totul atceva - ordin , metodologie , programa , calendar ...Cum e ?!
Mesaj personal
anutza_vs
Trimis: 29 Sep 2009, 07:39 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Kótai Csaba @ 29 Sep 2009, 03:45 PM)
Din cate stiu nu s-a schimbat nimic. Ordinul, calendarul, metodologia si programele se
gasesc aici:
http://www.edu.ro/index.php/articles/12736

Nu a existat niciun alt ordin anterior care sa se fi schimbat in afara de zvonuri in mass media.

O zi buna,
Prof. Kótai

IV. ELABORAREA SUBIECTELOR
Art. 13. - (1) Subiectele pentru Evaluarea natională se elaborează în cadrul
Centrului National pentru Curriculum si Evaluare în Învătământul
Preuniversitar, tinând seama de următoarele cerinte:
a) să fie formulate după modelul evaluărilor internationale;
cool.gif să fie formulate clar, precis si în strictă concordantă cu programele pentru
Evaluarea natională;
c) să aibă un nivel mediu de dificultate;
d) să permită rezolvarea în 120 de minute.
[/B]

Acest fragment din METODOLOGIA DE ORGANIZARE SI DESFĂSURARE A EVALUĂRII NATIONALE PENTRU ELEVII CLASEI A VIII-A, ÎN ANUL SCOLAR 2009-2010 : a) să fie formulate după modelul evaluărilor internationale; e cel cu buba. Evaluarile internationale nu sunt, de fapt, Testele Pisa?

[B]
Mesaj personal
MarikaJ
Trimis: 29 Sep 2009, 07:43 PM

Utilizator avansat

Evaluare model international = test pisa
cam asa ar vrea d-na ministru sa intelegem
dar ai mei copii din clasa a 8-a n-o sa aiba rabdare nici macar sa citeasca cele 32 pagini cum are modelul, ce sa mai stea sa rezolve

--------------------
Maria Stefan, Curtea de Arges
Scoala Cicanesti, Judetul Arges
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
anutza_vs
Trimis: 29 Sep 2009, 07:48 PM

Utilizator avansat

QUOTE (MarikaJ @ 29 Sep 2009, 08:43 PM)
Evaluare model international = test pisa
cam asa ar vrea d-na ministru sa intelegem
dar ai mei copii din clasa a 8-a n-o sa aiba rabdare nici macar sa citeasca cele 32 pagini cum are modelul, ce sa mai stea sa rezolve

Nu doar elevii dumneavoastra!!!!!

Eu ma intreb cand apare modelul pt LIMBA ROMANA ca sa stim si noi sa ne formam elevii. Am senzatia ca suntem doar cobai si atat...
Mesaj personal
vio.j
Trimis: 29 Sep 2009, 08:44 PM

Utilizator activ

Sunt surprinsa chiar ca parintii nu se revolta inca.
Eu am avut probleme cand am facut si planificarea. Cand ati programat tezele in semestrul al doilea? Cand mai parcurgeti partea de continuturi din programa care nu e cuprinsa in programa pt evaluari?
Dar la geografie sau istorie se mai dau teze? Daca da, in semestrul al doilea cand se vor planifica?
Cum arata evaluari pe modelul Pisa la limba romana? Cand vom afla cam cum vor arata itemii din teste?
Dar despre faptul ca evaluarea se va face strict in scoala ce parere aveti?
Nu ma exista o evaluare intr-un centru de evaluare, ambii profesori vor fi din scoala. Daca nu sunt suficienti, se imprumuta din cea mai apropiata scoala....
Mesaj personal
John270566
Trimis: 29 Sep 2009, 08:50 PM

Mentor

QUOTE (vio.j @ 29 Sep 2009, 09:44 PM)
[...]
1.Cand ati programat tezele in semestrul al doilea?
2. Cand mai parcurgeti partea de continuturi din programa care nu e cuprinsa in programa pt evaluari?
3. Dar la geografie sau istorie se mai dau teze? Daca da, in semestrul al doilea cand se vor planifica?
4. Cum arata evaluari pe modelul Pisa la limba romana?
5. Cand vom afla cam cum vor arata itemii din teste?
6. Dar despre faptul ca evaluarea se va face strict in scoala ce parere aveti?
[...]

1.Inainte de acele evaluari,cam cu 2-3 sapt.
2.Dupa evaluari
3. Azi ,profesoarele de istorie si geografie,i-au anuntat pe elevii claselor a 8-a ca nu.Probabil au fost informate
4. Cam asa -acesta e la matem.
5. confused24.gif
6. ph34r.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Sorin Borodi la data 29 Sep 2009, 08:53 PM

--------------------
user posted imageuser posted image
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiIntegrity Messenger IM
MarikaJ
Trimis: 29 Sep 2009, 08:53 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Sorin Borodi @ 29 Sep 2009, 09:50 PM)
[...]

[...]

e cam matematica laugh.gif

character40.gif
a fost edit simultan biggrin.gif

Acest mesaj a fost modificat de către MarikaJ la data 29 Sep 2009, 08:54 PM

--------------------
John270566
Trimis: 29 Sep 2009, 08:54 PM

Mentor

QUOTE (MarikaJ @ 29 Sep 2009, 09:53 PM)
[...]

[...]

e cam matematica laugh.gif

Da.Prima data citisem 'în limba română'.

--------------------
MarikaJ
Trimis: 29 Sep 2009, 08:57 PM

Utilizator avansat

--------------------
vio.j
Trimis: 29 Sep 2009, 09:00 PM

Utilizator activ

[...] [/QUOTE]
2.Dupa evaluari
3. Azi ,profesoarele de istorie si geografie,i-au anuntat pe elevii claselor a 8-a ca nu.Probabil au fost informate
5. confused24.gif
6. ph34r.gif

Pai cu 2-3 saptamani inainte de evauari eu una fac la matematica la clasa recapitulare din clasele 5-7. Nu cred ca e chiar potrivit sa dau si teza, mai ales ca teza se da din materia din semestrul 2.
Plus ca pe 4 mai dau evaluare la romana.
Sa le dau cu cateva zile inainte teza la matematica?
Si de unde stiu profesorii ca nu dau teza la geografie sau istorie?
Lucrarile semstriale se stabilesc anual prin ordin de ministru. Dupa cate stiu, anul acesta nu a aparut acest ordin
Daca stie cineva altceva, va rog puneti un link ceva.
Mesaj personal
John270566
Trimis: 29 Sep 2009, 09:09 PM

Mentor

QUOTE (vio.j @ 29 Sep 2009, 10:00 PM)
[...]Si de unde stiu profesorii ca nu dau teza la geografie sau istorie?
[...]

Au zis ca asa au fost 'informati' (si cei de istorie si cei de geografie). Probabil de catre ISJ ,poate la consfatuiri.
Copiii de a 8-a au pus istoria si geografia in cui.

--------------------
anutza_vs
Trimis: 29 Sep 2009, 09:19 PM

Utilizator avansat

[QUOTE=Sorin Borodi,29 Sep 2009, 09:50 PM]
[...] [/QUOTE]
2.Dupa evaluari
5. confused24.gif
6. ph34r.gif [/QUOTE]
Pai cu 2-3 saptamani inainte de evauari eu una fac la matematica la clasa recapitulare din clasele 5-7. Nu cred ca e chiar potrivit sa dau si teza, mai ales ca teza se da din materia din semestrul 2.
Plus ca pe 4 mai dau evaluare la romana.
Sa le dau cu cateva zile inainte teza la matematica?
Si de unde stiu profesorii ca nu dau teza la geografie sau istorie?
Lucrarile semstriale se stabilesc anual prin ordin de ministru. Dupa cate stiu, anul acesta nu a aparut acest ordin
Daca stie cineva altceva, va rog puneti un link ceva.

Schimbari au mai fost... Insa asa un haos...

Noroc ca ne mai putem spune oful pe forum... oare nu citeste acest topic si cineva de prin MINISTER ca sa ne mai lamureasca si pe noi ...

Eu nu sunt numai profesor, ca si multi altii sunt si parinte si am emotii si pt copilul meu.

Admiterea la liceu cu examen cred ca ramane varianta ideala. Teze clasice. Admitere la usa liceului. Ar fi performanta. Asa... daca ar fi referendum pe tema Testelor Pisa le-as da un mare vot negativ....

Hai sa luam ce e bun din Europa! Nu tot ce e afara neaparat e si bun!!!

Din pacate, nu noi mai dictam in tara noastra, ci banii UNIUNII!!!!!

Mesaj personal
Profa de morala
  Trimis: 30 Sep 2009, 10:44 AM

Utilizator avansat

confused06.gif PISA 2009
Doar pentru antrenament....

Acest mesaj a fost modificat de către Profa de morala la data 30 Sep 2009, 10:49 AM

--------------------
Asociatia pentru Educatie si Cercetare EDU CER: "Responsabilitatea apartine in mod egal - repet, in mod egal - politicienilor si liderilor sindicali din educatie"
Mesaj personalTrimite email
anutza_vs
Trimis: 30 Sep 2009, 01:13 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Sorin Borodi @ 29 Sep 2009, 10:09 PM)
[...]Si de unde stiu profesorii ca nu dau teza la geografie sau istorie?
[...]

Au zis ca asa au fost 'informati' (si cei de istorie si cei de geografie). Probabil de catre ISJ ,poate la consfatuiri.

La consfatuiri nu s-a discutat problema tezelor la geografie si istorie, cel putin asa spun colegii care au participat la consfatuire. Numai elev sa nu fii!!!
Mesaj personal
blanitza
Trimis: 30 Sep 2009, 02:09 PM

Utilizator avansat

Va zica, avem ca principii directoare in noile forme de evaluare preluate de prin evropa urmatoarele niveluri : "alfabetizare matematica"&"alfabetizare la citite/lectura"&"alfabetizare stiintifica" blink.gif
Domnilor, adica numai mie mi se pare ca ne intoarcem cu zeci de ani in urma, pe vremea "alfabetizarii" la propriu in tara asta??????
CE-S TAMPENIILE-ASTEA????? DACA LA "ALFABETIZARE" EVALUEZI, ALFABETIZATI AJUNGI SA AI IN TARA, SE MAI INDOIESTE CINEVA????? NE TAMPIM PROGRESIV???? mad.gif

--------------------
Originalitatea, independența gândirii noastre, cere în primul rând Existența unei Gândiri. (Grigore Moisil)
Limitele limbajului meu semnifică limitele lumii mele.(Wittgenstein)
Mesaj personal
profesoras
Trimis: 30 Sep 2009, 08:27 PM

Utilizator activ

Testul Pisa care apare pe edu.ro ca fiind de antrenament nu poate fi de matematica . Intrebarea cu porumbul nu cred ca tine de matematica, ca sa nu zic de cea cu vaccinul care poate avea o legatura cu logica in general, insa nu vad ce competente sunt verificate printr-o astfel de intrebare.
Acest test a fost dat in 2006 ca test PISA, intocmai. Eu unul n-am inteles ca se vor da teste PISA ci teste asemanatoare acestora in care elevii vor avea intrebari care sa verifice competentele si nu continuturile parcurse la mate sau limba romana.
Mesaj personal
MarikaJ
  Trimis: 2 Oct 2009, 06:43 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Sorin Borodi @ 29 Sep 2009, 10:09 PM)

se pare ca informatiile au fost INAINTE de ordin

5) Tezele de pe semestrul I al anului scolar 2009-2010 se susțin, de regulă, până la data de 18 decembrie 2009.
Tezele de pe semestrul al II-lea al anului scolar 2009-2010 se susțin, de regulă, până la data de 14 mai 2010.
La clasa a VIII-a, în semestrul al II-lea, tezele se vor susține până la data de 23 aprilie 2010.

Clasa a VIII-a
1.Limba română
2.Matematica
3. Istorie/Geografie (la alegere)

Acest mesaj a fost modificat de către MarikaJ la data 2 Oct 2009, 07:55 PM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 353 )
Fișier atașat  teze_2009_2010_final.pdf

--------------------
MarikaJ
Trimis: 4 Oct 2009, 09:16 AM

Utilizator avansat

sa speram ca vor aparea modele pana la 30 octombrie confused24.gif

--------------------
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) [1] 2 3  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved