Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) [1] 2 3  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Scaderea notei la purtare, exista un proces verbal tip?
Achilles
  Trimis: 21 Oct 2009, 09:15 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Buna,

exista un proces verbal tip prin care pot sa cer scaderea notei la purtare pt indisciplina in timpul orelor de curs?

Sau care sunt etapele prin care pot sa cer scaderea notei la purtare a unui elev?

va multumesc anticipat

biggrin.gif

--------------------

''Do not go where the path may lead, go instead where there is no path and leave a trail''. Ralph Waldo Emerson
Mesaj personal
profesoras
Trimis: 21 Oct 2009, 09:22 PM

Utilizator activ

Exista. Seamana cu procesul verbal intocmit de politisti contravenientilor. Vedeti ca trebuie sa-l semneze si ala micu', recalcitrantul.
Ma intreb cati dintre profesori citesc regulamentele scolare. confused05.gif
Mesaj personal
alex.nemeth
Trimis: 21 Oct 2009, 09:34 PM

Utilizator avansat

Eu unul am citit regulamentul. Dar chestia cu procesul verbal pentru scăderea notei la purtare chiar că nu-mi amintesc s-o fi văzut, de unde deduc că efectiv n-am găsit-o prin text, fiindcă-i prea de pomină ca să nu-mi fi atras atenția și să n-o fi reținut. Probabil că-i după noile scorneli, ouate de cineva care trăiește cu impresia că profesorii iau bani mulți pe stat degeaba și atunci hai să-i punem să facă zeci de hârtii pentru toate nimicurile posibile.
Mesaj personal
Achilles
Trimis: 21 Oct 2009, 10:22 PM

Utilizator avansat

QUOTE (profesoras @ 21 Oct 2009, 10:22 PM)
Exista. Seamana cu procesul verbal intocmit de politisti contravenientilor. Vedeti ca trebuie sa-l semneze si ala micu', recalcitrantul.
Ma intreb cati dintre profesori citesc regulamentele scolare.  confused05.gif

trimiteti mi si mie acel regulament care se refera la scaderea notei la purtare!

va multumesc anticipat

--------------------

''Do not go where the path may lead, go instead where there is no path and leave a trail''. Ralph Waldo Emerson
Mesaj personal
012
Trimis: 22 Oct 2009, 10:08 AM

Utilizator avansat

Cauta Regulamentul de organizare si functionare a uniitatilor din inv. preuniversitar
Mesaj personal
kovacsstefan
Trimis: 22 Oct 2009, 11:41 AM

Utilizator avansat

character40.gif In ROFUIP,
Sectiunea a 6-a
Sanctiunile aplicate elevilor

Se aminteste la anumite sanctiuni (mustrare scrisa sau eliminare...) despre un document, al carui numar se trece in catalog, dar nu se vorbeste despre un proces verbal tip. Acel document cred ca este practic o justificare a cadrului didactic care propune sanctiunea.
Mai este in cadrul exmatricularii situatia cand se trece in procesul verbal al Consiliului Profesoral. Un lucru este insa clar. Se poate prevedea aceste amanunte in Regulamentul de Ordine Interioara a scolii! cool20.gif

--------------------
De bun simt toata lumea area nevoie. Putini il au si fiecare crede ca il are. (Franklin Benjamin )
Mesaj personal
1q1q1q
  Trimis: 22 Oct 2009, 12:47 PM

Utilizator avansat

QUOTE (profesoras @ 21 Oct 2009, 09:22 PM)
Vedeti ca trebuie sa-l semneze si ala micu', recalcitrantul.
Ma intreb cati dintre profesori citesc regulamentele scolare. confused05.gif

Ma intreb si eu de unde ati scos chestia cu semnatul? E valabil doar pt elevii ce au 18 ani. Cei minori nu pot fi pusi sa semneze ceva. In cel mai bun caz,poate semna parintele.

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
profesoras
Trimis: 22 Oct 2009, 08:24 PM

Utilizator activ

Nota la purtare se stabileste de catre consiliul profesorilor clasei si atunci se intocmeste un proces verbal al sedintei respective.
Restul a fost o gluma la adresa celor care nu citesc regulamentele si pun intrebari stupide.
La mine la scoala nu cred ca sunt doi profesori care stiu ce scrie prin legea educatiei si prin ROFUIP, de aceea directorul ii manipuleaza si isi bate joc de toti.
Cam asta se intampla si la nivel national.

confused05.gif
Mesaj personal
Achilles
Trimis: 22 Oct 2009, 08:33 PM

Utilizator avansat

QUOTE (profesoras @ 22 Oct 2009, 09:24 PM)
legea educatiei si prin ROFUIP,

Daca tot sunteti atat de informat de ce nu spuneti exact: Unde gasesc CONCRET aceste legi?

--------------------

Mesaj personal
tied
Trimis: 22 Oct 2009, 08:39 PM

Utilizator avansat

Nota la purtare se stabileste de catre consiliul profesorilor clasei si atunci se intocmeste un proces verbal al sedintei respective.
Restul a fost o gluma la adresa celor care nu citesc regulamentele si pun intrebari stupide.
La mine la scoala nu cred ca sunt doi profesori care stiu ce scrie prin legea educatiei si prin ROFUIP, de aceea directorul ii manipuleaza si isi bate joc de toti.
Cam asta se intampla si la nivel national.

confused05.gif

character40.gif

--------------------
LIFE IS WORTH LIVING !
Mesaj personalTrimite email
alex.nemeth
Trimis: 22 Oct 2009, 08:53 PM

Utilizator avansat

La mine la scoala nu cred ca sunt doi profesori care stiu ce scrie prin legea educatiei si prin ROFUIP, de aceea directorul ii manipuleaza si isi bate joc de toti. Cam asta se intampla si la nivel national.

Ce folos dacă avem idee despre ce-i scris prin regulament, dacă regulamentul este trecut de director la capitolul "lecturi facultative", colecția "așa nu se face"? Ne plăngem că nu există prevederi regulamentare pentru a face ordine în bătătura noastră - fals, există, sunt arhi-suficiente, dar degeaba sunt, fiindcă nu sunt respectate de cei care, prin natura funcției lor, au exact obligația de a veghea la respectarea lor.
Mesaj personal
profesoras
Trimis: 22 Oct 2009, 08:54 PM

Utilizator activ

Legea educatiei si ROFUIP trebuie sa fie la secretariatul oricarei scoli, caci dupa acestea se intocmeste regulamentul de ordine interioara propriu fiecarei scoli, altfel este pe edu.ro, altfel, e unul GOOgle, parca il cheama, care stie tot. Nu stiu daca il stiti, dar mie mi-a zis ca exista licee care au postate pe paginile web proprii tot ce vrei. Daca vreti il intreb si va zic si dvs.Sau mai bine va fac cunostinta? confused05.gif
Mesaj personal
profesoras
Trimis: 22 Oct 2009, 08:55 PM

Utilizator activ

Este adevarat ce spuneti dvs, dar nu sunt respectate si din cauza ignorantei celor mai multi dintre noi.
Mesaj personal
tied
Trimis: 22 Oct 2009, 09:06 PM

Utilizator avansat

QUOTE (profesoras @ 22 Oct 2009, 09:54 PM)
Legea educatiei si ROFUIP trebuie sa fie la secretariatul oricarei scoli, caci dupa acestea se intocmeste regulamentul de ordine interioara propriu fiecarei scoli, altfel este pe edu.ro, altfel, e unul GOOgle, parca il cheama, care stie tot. Nu stiu daca il stiti, dar mie mi-a zis ca exista licee care au postate pe paginile web proprii tot ce vrei. Daca vreti il intreb si va zic si dvs.Sau mai bine va fac cunostinta? confused05.gif

jumping44.gif

--------------------
LIFE IS WORTH LIVING !
Mesaj personalTrimite email
ady spataru
Trimis: 22 Oct 2009, 09:18 PM

Utilizator activ

QUOTE (alex.nemeth @ 22 Oct 2009, 09:53 PM)
La mine la scoala nu cred ca sunt doi profesori care stiu ce scrie prin legea educatiei si prin ROFUIP, de aceea directorul ii manipuleaza si isi bate joc de toti. Cam asta se intampla si la nivel national.

Ce folos dacă avem idee despre ce-i scris prin regulament, dacă regulamentul este trecut de director la capitolul "lecturi facultative", colecția "așa nu se face"? Ne plăngem că nu există prevederi regulamentare pentru a face ordine în bătătura noastră - fals, există, sunt arhi-suficiente, dar degeaba sunt, fiindcă nu sunt respectate de cei care, prin natura funcției lor, au exact obligația de a veghea la respectarea lor.

Subscriu. Si eu ma confrunt cu astfel de probleme(indisciplina unor elevilor), am citit ROI, am vorbit cu directoarea, dar n-am fost deloc incurajata...Oricum, pe acest gen de elev nu-l prea intereseaza nota scazuta la purtare...Poate o exmatriculare...Dar, aici nu cred sa fiu sustinuta de scoala. Mi-ar placea(la nebunie!) sa existe cum povestea acel domn detasat in Anglia, sa existe un fel de sala de arest, telefon mobil intern, ridicat, ....LINISTE smile.gif
Mesaj personalYahoo
profesoras
Trimis: 22 Oct 2009, 09:36 PM

Utilizator activ

Sanctiunile prevazute de actualele legi sau regulamente scolare sunt depasite, sunt facute de aceeasi oameni care nu au avut treaba cu scoala de ani de zile. Este clar ca trebuie umblat si aici. Pentru un elev nu conteaza nota la purtare sau mustrarea.Il doare-n brisca de nota la purtare, iar asta cu mustrarea este parca rupta din filmele cu pionierii de pe vremuri.
Dupa mine, adica un fel de parerea mea, trebuie sa se implice psihologul scolii , iar in cazul in care individul nu poate fi recuperat trebuie pus la munca in folosul comunitatii : aranjatul cartilor in biblioteca, dat cu matura prin curtea scolii, de facut tabele si tabelase pentru secretariat, treburi d-astea, sub stricta indrumarea a profesorului de servici.
Se poate inventa si o amenda pentru a simtii ca statul, adica si noi, plateste ceva parale pentru educatia 'mnealui. La unele licee chiar exista in ROI astfel de pedepse pecuniare, insa nu se aplica, si daca se aplica exista intrebarea: cum scoti banii daca nu vrea sa plateasca? Pai se trece la next level: exmatricularea.
Mesaj personal
roset
Trimis: 22 Oct 2009, 09:37 PM

Mentor

Stabilirea calificativului, notei finale, la purtare sa face cu ,,girul" consiliului profesoral la orice nivel de invatamant.(mai ales pentru cei cu probleme majore)!Ca unii dau mai mare, sau mai mica importanta acestui lucru,este cu totul o alta problema.
Vis -a -vis de legi;de capatâi sunt doua, pe care ar trebui sa le stim: Legea invatamantului,pentru ca in acest sector lucram,(84/1995 si 128/1997-cu ,,imbunatatirile" aduse,adica actualizate la care se adauga fel de fel de ordine si hotarari ale ministerului,respectiv ordin de ministru).Cei care fac doar prezenta pe la consiliile profesorale au ,desigur,probleme,ca sa nu mai aduc vorba sespre cei care citesc doar carti de ,,specialitate".Va rog sa ma scuzati,dupa 36 de ani in invatamant am intalnit si ,,cativa" din aceasta ultima categorie!
P.S.Legile sunt ,,la vedere"!
Numai de bine!

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Leone-71
Trimis: 22 Oct 2009, 09:37 PM

Mentor

QUOTE (ady spataru @ 22 Oct 2009, 08:18 PM)
. Mi-ar placea(la nebunie!) sa existe cum povestea acel domn detasat in Anglia, sa existe un fel de sala de arest, telefon mobil intern, ridicat, ....LINISTE smile.gif

Aloo! sunt doamna nu domn mad33.gif mad27.gif wink.gif

--------------------
''NIHIL SINE DEO''
Mesaj personal
dora^
Trimis: 22 Oct 2009, 09:42 PM

Mentor

QUOTE (Leone-71 @ 22 Oct 2009, 09:37 PM)
QUOTE (ady spataru @ 22 Oct 2009, 08:18 PM)
. Mi-ar placea(la nebunie!) sa existe cum povestea acel domn detasat in Anglia, sa existe un fel de sala de arest, telefon mobil intern, ridicat, ....LINISTE smile.gif

Aloo! sunt doamna nu domn mad33.gif mad27.gif wink.gif

Alooo, doamnaaaa? Cumperi un spray? Hai, că și-așa-i gol...! laugh.gif laugh.gif

--------------------
user posted image

"Femeile sunt creaturi menite să fie iubite, nu înțelese."
Oscar Wilde
Mesaj personal
profesoras
Trimis: 22 Oct 2009, 09:55 PM

Utilizator activ

Glume de santier! Dorele...vezi ca-i reclama la coniac Unirea pe tv.
Mesaj personal
dora^
Trimis: 22 Oct 2009, 09:56 PM

Mentor

Cineva o caută cu lumânarea....

--------------------
user posted image

"Femeile sunt creaturi menite să fie iubite, nu înțelese."
Oscar Wilde
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 22 Oct 2009, 10:07 PM

Utilizator avansat

QUOTE (profesoras @ 22 Oct 2009, 10:36 PM)
Sanctiunile prevazute de actualele legi sau regulamente scolare sunt depasite, sunt facute de aceeasi oameni care nu au avut treaba cu scoala de ani de zile. Este clar ca trebuie umblat si aici. Pentru un elev nu conteaza nota la purtare sau mustrarea.Il doare-n brisca de nota la purtare, iar asta cu mustrarea este parca rupta din filmele cu pionierii de pe vremuri.

Nu știi ce vorbești, nu știi ce era "pe vremuri"... Pe vremuri, profii erau respectați, stimați, din principiu... Pe vremuri, generația mea a fost una de elevi eminenți... un coleg deștept, corect, a luat 9 la purtare pt că i-a dat un pumn în gură, unui porc cu 20 de ani mai mare, când era în timpul liber, la el pe teren... Tatăl acelui coleg era director de școală și totuși odrasla a luat 9 la purtare... știți ce a însemnat asta? Nu și-a putut duce dorința la capăt, cu un 9 la purtare n-a mai putut candida la Drept... s-a mulțumit în fine cu faculta de filozofie... "Pionierii" de pe vremuri ar trebui să fie și visul tău, dacă te dai dascăl... Indiferent de regimul politic, educația trebuie să fie o putere în sine, așa cum se vrea sau declară și justiția... Adevărul nu este politic, luptați pentru asta... Și știința (educația), și justiția nu trebuiesc să depindă de regim, conceptual vorbind... Regimurile politice doar finanțează și tind să corupă, din păcate.
Mesaj personal
kovacsstefan
Trimis: 23 Oct 2009, 06:01 AM

Utilizator avansat

character40.gif profesoras, este interesant ca il vedeti pe profesorul de servici pe scoala, un prea instruit politist. Va vedeti oare stand langa un elev (cu bota in mana) sa-si execute ,,munca in folosul comunitatii"? Asta este pedagogie? Asta este rolul scolii (instructiv-educativ) in formarea omului nou? Rolul ,,psihologului" scolii -care este de fapt profesorul psihopedagog - este cu totul altul. Va pot da o multime de informatii in acest sens. Si apoi cate scoli au acest cadru didactic?
Dar nu asta vreau sa ,,spun" mai departe. Legile, regulamentele si ordinele dupa care se guverneaza invatamantul (pe plan legislativ) trebuie cunoscute de fiecare cadru didactic. Incalcarea lor -prin necunoastere- nu ne exonereaza de sanctiune. In scoala se greseste uneori tocmai din ignoranta.
Stiati de art. 130 (1) din ROFUIP?
Art.130. (1) Dacă elevul căruia i s-a aplicat o sancțiune menționată la articolele 120-123 dă dovadă de un comportament ireproșabil pe o perioadă de cel puțin 8 săptămâni de școală până la încheierea semestrului/anului școlar, prevederea privind scăderea notei la purtare, asociată sancțiunii, se poate anula. .
Asa cum exista alb si negru, plus si minus ...si la elevi trebuie sa fie recompense si sanciuni. Suntem oameni si uneori gresim. Greseala, mai mica sau mai mare, trebuie sanctionata mai slab sau mai tare - uneori chiar iertata, daca elevul si-a remediat comportamentul.
Eu am o mare problema cu o comisie care nu-si face datoria in scoala. Este vorba de Consiliul clasei (ROFUIP - Sectiunea a 6-a, art. 38-40). Nu exista Comisia profesorilor clasei!!!! Va rog sa cititi si poate mai discutam pe tema aceasta.
Pe forum sunt multi colegi care isi dau cu parerea fara sa consulte mai intai legislatia. Doar asa pot sa scoata tot felul de ,,perle" care starnesc zambete si ...atat! In 28 octombrie Curtea Constitutionala discuta despre constitutionalitatea Legii Educatiei Nationale. Daca se ,,elibereaza" legea si este promulgata de presedinte, incepe o noua ,,era" in invatamantul romanesc. Sa vedeti apoi confuzie! cool20.gif

--------------------
De bun simt toata lumea area nevoie. Putini il au si fiecare crede ca il are. (Franklin Benjamin )
Mesaj personal
4ward
Trimis: 28 Apr 2014, 03:00 PM

Utilizator avansat

Cum se intocmeste referatul pentru scaderea mediei la purtare? Cui ii este adresat/inmanat:dirigintelui, consiliului clasei, directorului?

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 28 Apr 2014, 03:16 PM

Utilizator avansat

In consiliul clasei pana la nota 7 si in consiliul profesoral pt note mai mici de 7.
Art 28 si 40 ROFUIP.

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) [1] 2 3  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved