Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Indemnizație de conducere și viza de control financiar, Rog un răspuns avizat.
cassecou
Trimis: 27 Nov 2009, 11:27 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Aș dori să știu cine are dreptul într-o unitate de învățământ să aibă viza de control financiar, secretarul sau contabilul? Dar indemnizație de conducere?
Dacă știe cineva un articol de lege care se referă la aceste lucruri, îl rog să mă ajute..
Mulțumesc anticipat.
Mesaj personal
cerna_adi60
Trimis: 28 Nov 2009, 10:55 AM

Utilizator activ

Toate indemnizatiile de conducere le stabileste ISJ-ul. In functie de gradul centrului financiar ,al nr.de clase dintr-o unitate de invatamant, etc.
ISJ-ul stabileste cuantumul indemnizatiilor de conducere pentru director,secretar si contabil.
Se mai are in vedere specificul postului, nr.de lucrari,marimea scolii/centrului financiar, etc.
In ceea ce priveste sporul CFP, acesta se acorda numai contabilului sef, care reprezinta 15 % din salariul de incadrare/grila si care nu intra in calculul sporului de vechime al acestuia.
Este logic sa-l primeasca contabilul prin insasi denumirea sporului > CONTROL FINANCIAR PREVENTIV.
Secretarul intocmeste statele de plata pana la brut si nu este normal ca cel care face statele de plata sa se si controleze. Nu ?
Mesaj personal
cassecou
Trimis: 28 Nov 2009, 03:22 PM

Utilizator
**

Încă ceva: ca să fii contabil șef trebuie să ai 9 ani vechime? Pentru că în lege nu am găsit dar am văzut undeva într-o fișă a postului de la sindicat.
Mulțumesc.
Mesaj personal
cameliabianca
Trimis: 28 Nov 2009, 04:57 PM

Utilizator avansat

nu este musai ca viza CFP sa fie acordata de contabilul sef, ci de o persoana din cadrul compartimentului financiar contabil (poate sa fie si contabil simplu)desemnata sa efectueze aceasta operatiune, legislatie specifica Ordonanta de Guvern 119/1999
Mesaj personal
mirecraciun
Trimis: 30 Nov 2009, 11:30 AM

Utilizator avansat

QUOTE (cassecou @ 28 Nov 2009, 03:22 PM)
Încă ceva: ca să fii contabil șef trebuie să ai 9 ani vechime? Pentru că în lege nu am găsit dar am văzut undeva într-o fișă a postului de la sindicat.
Mulțumesc.

Pana acum trebuia sa ai studii superioare de specialitate - economist - si minim 3 ani de vechime in specialitate, dar la o institutie publica, pentru ca altfel nu poti sa pui viza CFP.
Sporul CFP este de maxim 25%.
Asteptati sa apara metodologia cu noua salarizare de la minister - prin ianuarie din cate am inteles.
Mesaj personalYahooMSN
TODOREANU
Trimis: 7 Dec 2009, 10:48 PM

Utilizator activ

Dar controlul financiar preventiv nu se pune doar pentru salarii. Sunt si alte documente pe care o secretara care are studiile necesare le poate viza cu CFP ( studii economice sau juridice)

Ce ziceti ar fi corect?
Mesaj personal
cata72
Trimis: 9 Dec 2009, 08:08 PM

Utilizator
**

Controlul financiar preventiv propriu se exercitã de cãtre contabilul-ºef prin vizã de control financiar preventiv propriu. În funcþie de volumul ºi de complexitatea activitãþii, contabilul-ºef poate împuternici, cu aprobarea ordonatorului de credite, ºi alte persoane din subordinea sa sã exercite controlul financiar preventiv propriu, precizând limitele împuternicirii.

Asta spune art.13, al.5 din OG 119/1999
Mesaj personal
cata72
Trimis: 9 Dec 2009, 08:15 PM

Utilizator
**

Controlul financiar preventiv propriu se exercita de catre contabilul-sef prin viza de control financiar preventiv propriu. În functie de volumul si de complexitatea activitatii, contabilul-sef poate împuternici, cu aprobarea ordonatorului de credite, si alte persoane din subordinea sa sa exercite controlul financiar preventiv propriu, precizând limitele împuternicirii.

Scuze pentru primul post, dar am dat Copy-Paste dintr-un program de legislatie si asa a iesit la postarea pe forum.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved