Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) 1 [2]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Confirmare titlu stiintific de doctor
scruub
Trimis: 20 Jul 2011, 11:30 AM

Utilizator
**

Grup: Members

Va rog ajutati-ma cu un raspuns.....Aproape toate comisiile pentru validarea tezelor de doctorat pe discipline s-au intrunit in aprilie-mai 2011. Cand se intrunesc iar? Ma intereseaza comsia de chimie.As vrea sa apara undeva o programare a acestor sedinte ...actualizata......Multumesc......
Mesaj personal
coandrei
Trimis: 9 Aug 2011, 12:14 PM

Începător
*

Buna ziua,
Am sustinut doctoratul in luna septembrie 2010, in urma caruia comisia de doctorat propune acordarea titlului de doctor si a distinctiei CUM LAUDE.

Confirmarea CNATDCU vine prin Ordinul 4387 din 06.06.2011 dar fara distinctia propusa. Aceasta situatie imi ridica mai multe intrebari:

Cum este posibil sa se judece o hotarare a unei comisiei de doctorat din Sep 2010 cu o lege care a aparut dupa data sustinerei in 2011?
De ce nu exista o explicatie oficiala la modificarea propunerii comisiei de doctorat?
Cum este posibil ca alte comisii CNATDCU sa aprobe distinctii ... nu exista o lege pentru toate comisiile?

In urma unei discutii telefonice cu presedintele comisiei acesta precizeaza ca nu exista baza legala deoarece noua lege din 2011 (dupa care judeca dumnealui) nu mai prevede aceste distinctii. Comisia respectiva judeca dupa noua lege. Totusi in ordinul respectiv exista confirmari pare primesc aceste distinctii. Prin urmare, alte comisii judeca altfel. Mai mult, Comisia respectiva nu da explicatii/motivatii de nevalidare a propunerii unei comisii de doctorat de specialitate.

Sunt putin descumpanit. Cum as putea proceda mai departe? Exista suport legal? Sugestii?

Multumesc

Mesaj personal
Sorina Florescu
Trimis: 8 Dec 2011, 11:12 PM

Utilizator avansat

Eu am avut susținerea publică a tezei de doctorat pe 21 septembrie 2011 si in 8 decembrie 2011 am primit diploma de doctor. Cred că au mers destul de repede lucrurile.

--------------------

Doua lucruri sunt infinite:Universul si prostia omeneasca si inca nu sunt sigur de primul. Albert Einstein.
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 8 Dec 2011, 11:38 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Sorina Florescu @ 9 Dec 2011, 12:12 AM)
Eu am avut susținerea publică a tezei de doctorat pe 21 septembrie 2011 si in 8 decembrie 2011 am primit diploma de doctor. Cred că au mers destul de repede lucrurile.

Bun, și care e solutia pt. @coandrei?

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
misu_gabitza
Trimis: 9 Dec 2011, 08:58 AM

Utilizator
**

QUOTE (coandrei @ 9 Aug 2011, 01:14 PM)
Buna ziua,
Am sustinut doctoratul in luna septembrie 2010, in urma caruia comisia de doctorat propune acordarea titlului de doctor si a distinctiei CUM LAUDE.

Confirmarea CNATDCU vine prin Ordinul 4387 din 06.06.2011 dar fara distinctia propusa. Aceasta situatie imi ridica mai multe intrebari:

Cum este posibil sa se judece o hotarare a unei comisiei de doctorat din Sep 2010 cu o lege care a aparut dupa data sustinerei in 2011?
De ce nu exista o explicatie oficiala la modificarea propunerii comisiei de doctorat?
Cum este posibil ca alte comisii CNATDCU sa aprobe distinctii ... nu exista o lege pentru toate comisiile?

In urma unei discutii telefonice cu presedintele comisiei acesta precizeaza ca nu exista baza legala deoarece noua lege din 2011 (dupa care judeca dumnealui) nu mai prevede aceste distinctii. Comisia respectiva judeca dupa noua lege. Totusi in ordinul respectiv exista confirmari pare primesc aceste distinctii. Prin urmare, alte comisii judeca altfel. Mai mult, Comisia respectiva nu da explicatii/motivatii de nevalidare a propunerii unei comisii de doctorat de specialitate.

Sunt putin descumpanit. Cum as putea proceda mai departe? Exista suport legal? Sugestii?

Multumesc

Buna ziua,

Imi pare rau ca sunteti dezamagit, insa si eu am trecut exact pe acelasi drum cu ceva timp in urma.

Distinctiile pentru titlul de doctor nu se mai acorda incepand cu prima "generatie" de doctori in sistem Bologna, adica cei admisi in 2005. Eu am facut parte din aceasta prima generatie, si, desi mi s-ar fi cuvenit distinctia "suma cum laude", dupa criteriile de evaluarea existente, nu am primit decat F.B.
Daca totusi a existat cineva care a primit distinctie, aceea persoana a fost admisa pe o lege mai veche, care prevedea acordarea acesteia.

Va felicit pentru titlul de doctor!
Mesaj personal
scruub
Trimis: 12 Dec 2011, 03:15 PM

Utilizator
**

pentru Sorina Florescu
Sa inteleg ca au fost semnate ordinele privind validarea tezelor de doctorat?
Eu am sunat la Minister si mi s-a spus ca inca nu s-au semnat.....pentru d-voastra s-a emis deja diploma? La facultati nu au aparut inca ordinele .....Cum as putea afla amanunte?
Multumesc

Mesaj personal
Sorina Florescu
Trimis: 12 Dec 2011, 04:10 PM

Utilizator avansat

QUOTE (scruub @ 12 Dec 2011, 04:15 PM)
pentru Sorina Florescu
Eu am sunat la Minister si mi s-a spus ca inca nu s-au semnat.....pentru d-voastra s-a emis deja diploma? La facultati nu au aparut inca ordinele .....Cum as putea afla amanunte?
Multumesc

Mea culpa! Imi cer scuze! Nu s-a emis diploma ci a venit ordinul de la minister. Acesta a fost semnat la 7 decembrie 2011. Dupa cum se stie, va mai dura pana vor fi eliberate diplomele.

--------------------

Doua lucruri sunt infinite:Universul si prostia omeneasca si inca nu sunt sigur de primul. Albert Einstein.
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 13 Dec 2011, 08:44 AM

Utilizator avansat

QUOTE (coandrei @ 9 Aug 2011, 01:14 PM)
..........
comisia de doctorat propune acordarea titlului de doctor si a distinctiei CUM LAUDE.
...........

Cum este posibil sa se judece o hotarare a unei comisiei ...

Comisia a PROPUS acordarea distinctiei respective, asa cum ati precizat mai sus si nu a HOTARAT, asa cum ati precizat ulterior.

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
scruub
Trimis: 14 Dec 2011, 09:47 AM

Utilizator
**

QUOTE (Sorina Florescu @ 12 Dec 2011, 05:10 PM)
pentru Sorina Florescu
Multumesc

Mea culpa! Imi cer scuze! Nu s-a emis diploma ci a venit ordinul de la minister. Acesta a fost semnat la 7 decembrie 2011. Dupa cum se stie, va mai dura pana vor fi eliberate diplomele.

sunt confuza.....Tocmai de ordinele de la Minister va spuneam ca nu s-au semnat si s-au trimis la facultati.....Poate gasesc rezolutiile de validare a tezelor pe vreun site.....am cautat si nu sunt afisate nicaieri. Poate nu stiu eu, va rog spuneti-mi unde sa caut.

Mesaj personal
Sorina Florescu
Trimis: 14 Dec 2011, 01:37 PM

Utilizator avansat

Eu am primit o copie a ordinului ministrului de la secretariatul Scolii Doctorale. Comisia CNATDCU s-a reunit in data de 08.11.2011 iar ordinul ministrului a fost emis o luna mai tarziu (7.12.2011). Nu apare pe niciun site acest ordin. Eu cred ca trebuie sa sunati la secretariatul Scolii Doctorale pentru o informare exacta. Cel putin eu asa am facut!

--------------------

Mesaj personal
Sorina Florescu
Trimis: 20 Dec 2011, 02:43 PM

Utilizator avansat

QUOTE (scruub @ 14 Dec 2011, 10:47 AM)

sunt confuza.....Tocmai de ordinele de la Minister va spuneam ca nu s-au semnat si s-au trimis la facultati.....Poate gasesc rezolutiile de validare a tezelor pe vreun site.....am cautat si nu sunt afisate nicaieri. Poate nu stiu eu, va rog spuneti-mi unde sa caut.

Vad ca au inceput sa apara ordinele de validare pe site-urile universitatilor:
http://www.unefs.ro/custom_images/file/une...re_doc_2011.pdf
http://www.unibuc.ro/n/studii/docs/2011/de...e-de-DOCTOR.pdf

--------------------

Mesaj personal
Sorina Florescu
Trimis: 27 Dec 2011, 02:28 PM

Utilizator avansat

Eu am sunat la Minister si mi s-a spus ca inca nu s-au semnat.....pentru d-voastra s-a emis deja diploma?

In data de 22 decembrie am primit diploma, asa ca ar trebui sa insistati pe la universitate pentru detalii.

--------------------

Mesaj personal
ionutdinca_24
Trimis: 19 Jul 2012, 11:34 AM

La prima intervenție

Buna ziua,

dosarul meu a fost evaluat de comisia de specialitate pe 25 mai. Am aflat intre timp
ca dosarul a trecut. Inca nu a sosit la IOSUD nici un document. As putea obtine o adeverinta care sa ateste faptul ca dosarul a trecut de comisie?

Imi este necesara pentru dosarul de concurs pe postul de lector.

Multumiri.
Mesaj personal
miki111
Trimis: 16 Mar 2013, 08:31 PM

Începător
*

Buna seara!

Revin si eu la acest topic mai vechi cu aceeasi problema .
Teza doctorat sustinuta public in noiembrie 2012. Nici pana la aceasta data nu stiu daca s-a intrunit comisia pentru validare teze specializarea contabilitate. Poate ma poate ajuta cineva va rog macar cu data in care se va reuni comisia. va multumesc!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) 1 [2]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved