Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> noua schema orara, ati auzit ceva de noua schema orara ?
nicol28
Trimis: 10 Dec 2009, 07:54 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Exista vreo noua lege in care e specific faptul ca se vor scoate din ore la anumite materii ( latina, fizica, istorie, geografie) ?
Mesaj personal
mda1101
Trimis: 10 Dec 2009, 11:03 PM

Utilizator
**

deocamdata, nu. dar exista un document de lucru - Propuneri de restructurare a curriculum-ului national, elaborat de Institutul de Stiinte ale Educatiei in iulie 2009, care contine si un plan cadru, potrivit caruia unele discipline ,precum istoria, geografia, fizica, biologia, etc., pierd ore din T.C.

--------------------
profesor
Mesaj personal
lata
Trimis: 10 Dec 2009, 11:05 PM

Utilizator avansat

QUOTE (mda1101 @ 10 Dec 2009, 11:03 PM)
deocamdata, nu. dar exista un document de lucru - Propuneri de restructurare a curriculum-ului national, elaborat de Institutul de Stiinte ale Educatiei in iulie 2009, care contine si un plan cadru, potrivit caruia unele discipline ,precum istoria, geografia, fizica, biologia, etc., pierd ore din T.C.

este bine, doar sunt materii de bac..... happy30.gif happy30.gif
Mesaj personal
ramclaudia
Trimis: 11 Dec 2009, 12:20 AM

Utilizator avansat

Iată documentul:

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1423 )
Fișier atașat  propuneri_plan_cadru.pdf
Mesaj personal
grau
Trimis: 15 Dec 2009, 10:06 PM

Utilizator avansat

QUOTE (mda1101 @ 10 Dec 2009, 11:03 PM)

...aceste discipline abia ,,supravietuiesc". Si mai vrem carte si mai presus ...calitate.De rasu' lumii.
Mesaj personal
corvinrex
Trimis: 15 Dec 2009, 10:27 PM

Utilizator activ

Nu inteleg, se scot materile care abia ca sunt la scoala, si matematica si lb. romana au 4-5 ore. ohmy.gif asta da restructurare

--------------------
Sanci
Mesaj personalTrimite email
ama2009
  Trimis: 15 Dec 2009, 11:32 PM

Utilizator avansat

QUOTE (corvinrex @ 15 Dec 2009, 10:27 PM)
Nu inteleg, se scot materile care abia ca sunt la scoala, si matematica si lb. romana au 4-5 ore.  ohmy.gif  asta da restructurare

ohmy.gif Bravo! Să scoată limba română de tot! În Spania, Italia și pe unde vor mai pleca românii nu au nevoie de graiul românesc. Doamne ce gândire! Să moară și capra vecinului, că de- ai fi predat română sau matematică... nu scoteai porumbelul. hipri.gif

Acest mesaj a fost modificat de către ama2009 la data 15 Dec 2009, 11:36 PM

--------------------
Nietzsche spune la un moment dat: “avem nevoie de minciuni pentru a trăi”. La fel și Kierkegaard se întreaba: „suntem oare pregătiți să recunoaștem toate consecințele adevărului?”. Omul poate să înfrunte mai ușor realitatea și condiția de muritor prin minciună.
Mesaj personal
ion_ion0999
Trimis: 15 Dec 2009, 11:35 PM

Utilizator
**

Nu inteleg, se scot materile care abia ca sunt la scoala, si matematica si lb. romana au 4-5 ore.  ohmy.gif  asta da restructurare

Limba romana trebuie s-o stie toti, nu?
Si matematica, unde e 4 ore? La profilul specific, matematica-informatica. Pai ce-ati vrea, profil mate-info cu 2 ore de mate si 2 de biologie?? De mentionat ca filologia nici nu face matematica in clasele a-11-a si a-12-a, absolut deloc.
Ideal ar fi ca elevul sa aleaga ce-i place din materiile care nu tin de profil,cele de cultura generala, nu sa le faca pe toate, mult si mai putin bine!

Acest mesaj a fost modificat de către ion_ion0999 la data 15 Dec 2009, 11:37 PM
Mesaj personal
ramclaudia
Trimis: 16 Dec 2009, 08:13 AM

Utilizator avansat

QUOTE (ion_ion0999 @ 15 Dec 2009, 11:35 PM)

Limba romana trebuie s-o stie toti, nu?
Si matematica, unde e 4 ore? La profilul specific, matematica-informatica. Pai ce-ati vrea, profil mate-info cu 2 ore de mate si 2 de biologie?? De mentionat ca filologia nici nu face matematica in clasele a-11-a si a-12-a, absolut deloc.
Ideal ar fi ca elevul sa aleaga ce-i place din materiile care nu tin de profil,cele de cultura generala, nu sa le faca pe toate, mult si mai putin bine!

Filologia nu face nici fizică, chimie, biologie. S-a introdus faimoasa materie numită științe care le conține pe toate 3 (capitole din fiecare), problema nu e cine o predă ci cum o predă. Poate un profesor de biologie să predea fizică? (chimia mai merge, se face la biologie în facultate). Oricum, manualul e jalnic.
Mesaj personal
John270566
Trimis: 16 Dec 2009, 09:25 AM

Mentor

[...]Ideal ar fi ca elevul sa aleaga ce-i place din materiile care nu tin de profil,cele de cultura generala, nu sa le faca pe toate, mult si mai putin bine!

Da,aceasta trebuie sa fie una din ținte.

--------------------
user posted imageuser posted image
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiIntegrity Messenger IM
corvinrex
Trimis: 16 Dec 2009, 10:31 AM

Utilizator activ

Hai sa fim seriosi ama hipri.gif . Eu vorbesc de clasele V-VIII, toate disciplinele mai putin "cele trei mari" au de suferit.Daca vorbim de restructurare sa restructuram din toate materile.Nu??? Daca va fi asa nu o sa iasa norma unui prof. de fizica, chimie, bio, istorie si geografie nici in doua scoli. Si la rural o sa fie dezastru sa recunoastem.

Acest mesaj a fost modificat de către corvinrex la data 16 Dec 2009, 10:42 AM

--------------------
Sanci
pattricia
Trimis: 16 Dec 2009, 11:03 AM

Utilizator avansat

QUOTE (ramclaudia @ 11 Dec 2009, 12:20 AM)
Iată documentul:

la clasa a XI-a si a XII-a,filiera tehnologicica lipseste?

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 16 Dec 2009, 11:10 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Sorin Borodi @ 16 Dec 2009, 09:25 AM)
[...]Ideal ar fi ca elevul sa aleaga ce-i place din materiile care nu tin de profil,cele de cultura generala, nu sa le faca pe toate, mult si mai putin bine!

Da,aceasta trebuie sa fie una din ținte.

de acord.planul cadru trebuie foarte bine gandit,avand in vedere finalitatea lui.pana acum s-au facut modificari doar de dragul restructurarii .astfel s-a ajuns ca prin modificarea metodologiei de bacalaureat sa se produca o grava discriminare a elevilor de la profilul tehnic.

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 16 Dec 2009, 11:54 AM

Utilizator avansat

QUOTE (ama2009 @ 15 Dec 2009, 11:32 PM)
Bravo! Să scoată limba română de tot! În Spania, Italia și pe unde vor mai pleca românii nu au nevoie de graiul românesc. Doamne ce gândire! Să moară și capra vecinului, că de- ai fi predat română sau matematică... nu scoteai porumbelul. hipri.gif

e discutabil.vorbim de limba si literatura romana.competentele in limba romana se formeaza in ciclul primar si gimnazial,eventual in ciclul inferior al liceului.literartura romana, insa ,nu se studiaza diferentiat in functie de profil,in ciclul superior al liceului ceea ce nu mi se pare normal.astfel s-a ajuns in situatia ca un elev care studiaza la un liceu tehnic sa fie pus pe acelasi palier cu unul de la profil real.

--------------------
-A.Einstein
Mesaj personal
ama2009
Trimis: 16 Dec 2009, 12:06 PM

Utilizator avansat

QUOTE (corvinrex @ 16 Dec 2009, 10:31 AM)
Hai sa fim seriosi ama hipri.gif . Eu vorbesc de clasele V-VIII, toate disciplinele mai putin "cele trei mari" au de suferit.Daca vorbim de restructurare sa restructuram din toate materile.Nu??? Daca va fi asa nu o sa iasa norma unui prof. de fizica, chimie, bio, istorie si geografie nici in doua scoli. Si la rural o sa fie dezastru sa recunoastem.

E normal să gândești așa, e vorba despre locul de muncă. Cel mai grav este că sunt în unele familii ambii soți predau asemenea discipline sad.gif Uiți un aspect: dacă se desființează două clase într-o școală(ex. una de a V-a și una de a VIII-a) profesorul de română și cel de matematică ajung la o jumătate de normă, pe când la alte discipline nu este așa. Hai să fim obiectivi și să nu mai încercăm să vedem doar "pâinea noastră" și să o atacăm pe a celuilalt.

Acest mesaj a fost modificat de către ama2009 la data 16 Dec 2009, 12:07 PM

--------------------
Nietzsche spune la un moment dat: “avem nevoie de minciuni pentru a trăi”. La fel și Kierkegaard se întreaba: „suntem oare pregătiți să recunoaștem toate consecințele adevărului?”. Omul poate să înfrunte mai ușor realitatea și condiția de muritor prin minciună.
Mesaj personal
ama2009
Trimis: 16 Dec 2009, 12:13 PM

Utilizator avansat

QUOTE (pattricia @ 16 Dec 2009, 11:54 AM)

e discutabil.vorbim de limba si literatura romana.competentele in limba romana se formeaza in ciclul primar si gimnazial,eventual in ciclul inferior al liceului.literartura romana, insa ,nu se studiaza diferentiat in functie de profil,in ciclul superior al liceului ceea ce nu mi se pare normal.astfel s-a ajuns in situatia ca un elev care studiaza la un liceu tehnic sa fie pus pe acelasi palier cu unul de la profil real.

În ciclul primar se formează competențele de scris și citit. Dacă se consideră suficiente, ar trebui să fie obligatorii numai 4 clase, că de! hipri.gif cititul și scrisul merg hipri.gif

Acest mesaj a fost modificat de către ama2009 la data 16 Dec 2009, 12:14 PM

--------------------
Mesaj personal
corvinrex
Trimis: 16 Dec 2009, 12:40 PM

Utilizator activ

Nu ai raspuns la intrebare hipri.gif De ce nu se restructureaza si "cele trei mari"discipline? Daca dau o ora/clasa la celelalte discipline, sa fie, ce putem sa facem? . Dar daca restructuram sa fie la toate. Nu prea cred ca nu sunt o sumedenie de lectii care nu pot fi sterse din program.
Cu stima

--------------------
Sanci
lukas31
Trimis: 16 Dec 2009, 12:51 PM

Utilizator activ

QUOTE (ramclaudia @ 11 Dec 2009, 12:20 AM)
Iată documentul:

daca e vorba de geografie si istorie la V-VIII eu nu vad nici o schimbare ... de mult se lucreaza cu minimul de ore asa cum sunt in noul plan cadru propus aici :
V-VII cate o ora iar la VIII 2 ore.Eu ,in schimb,astept schimbarea manualelor astea stufoase .

Acest mesaj a fost modificat de către lukas31 la data 16 Dec 2009, 12:52 PM
Mesaj personal
the teacher
Trimis: 16 Dec 2009, 01:00 PM

Utilizator activ

Fantastic! la clasele a 11-a si a 12-a, profil uman, am observat doua ore de matematica si una de istorie!!!!! e posibil asa ceva?

Mesaj personal
pattricia
Trimis: 16 Dec 2009, 01:38 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ama2009 @ 16 Dec 2009, 12:13 PM)
QUOTE (pattricia @ 16 Dec 2009, 11:54 AM)

În ciclul primar se formează competențele de scris și citit. Dacă se consideră suficiente, ar trebui să fie obligatorii numai 4 clase, că de! hipri.gif cititul și scrisul merg hipri.gif

interpretezi asa cum vrei tu.unde nu am dreptate?

--------------------
-A.Einstein
Mesaj personal
ama2009
Trimis: 16 Dec 2009, 01:41 PM

Utilizator avansat

QUOTE (corvinrex @ 16 Dec 2009, 12:40 PM)
Nu ai raspuns la intrebare hipri.gif De ce nu se restructureaza si "cele trei mari"discipline? Daca dau o ora/clasa la celelalte discipline, sa fie, ce putem sa facem? . Dar daca restructuram sa fie la toate. Nu prea cred ca nu sunt o sumedenie de lectii care nu pot fi sterse din program.
Cu stima

Ești subiectiv!
- Pentru că programa nu poate fi parcursă cu un număr redus de ore.
- Pentru că limba română este disciplină de examen
- etc.

Aversiunea față de disciplinele pe care nu le predai mi se pare absurdă. Dacă te uiți mai bine în broșură vei vedea că la clasa a V-a dispare o oră de limba română și la clasa a VIII-a dispare limba latină. Câte ore propui pentru disciplinele "care nu se restructurează"?

--------------------
Mesaj personal
ama2009
Trimis: 16 Dec 2009, 01:43 PM

Utilizator avansat

Dacă la broșura asta și-a adus contribuția și inegalabilul Miclea, e grav blink.gif ! E preferatul REALESULUI în materie de educație.

--------------------
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 16 Dec 2009, 01:48 PM

Utilizator avansat

99.9%- el va fi noul ministru al educatiei

--------------------
-A.Einstein
Mesaj personal
ama2009
Trimis: 16 Dec 2009, 01:49 PM

Utilizator avansat

Matematica e la loc de cinste. Nu dispare nicio oră. Scot biologia, dar matematica - sunt subiectivă dry.gif - care nu trebuie celor mai mulți- exceptând competențele din I-IV(adunare, scădere, înmulțire, împărțire, puțină geometrie)- rămâne cu 4 ore.

--------------------
Mesaj personal
simo_mi
Trimis: 16 Dec 2009, 01:50 PM

Utilizator activ

Ba, la lb. romana se scoate o ora de la cls. a V-a. Raman toate clasele cu cate 4 ore. Mie mi se pare in regula (in conditiile in care se reduce din materie). Studierea lb. romane inseamna dezvoltarea capacitatii de comunicare, lucru important indiferent de ceea ce vrei sa devii in viata. (Despre asta e vorba, despre abilitatea de sti sa spui ce vrei sa faci, de a-i convinge pe cei din jur etc.. Altfel, ne-am trezi cu un intreg neam de Vanghelie, care poate ca au ceva in cap, dar nu-s in stare sa deschida gura.)

Acest mesaj a fost modificat de către simo_mi la data 16 Dec 2009, 01:51 PM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved